Psychologia

Dojrzały czy nie? Jak rozpoznać osobę niestabilną emocjonalnie?

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
21 maja 2018
10 cech dojrzałości w związku. A czy ty jesteś już dojrzałą kobietą, taką która...
Fot. iStock / RyanJLane
 

Brak pewności siebie jest jedną z najważniejszych rzeczy, które wpływają na nasz wizerunek, poziom  zadowolenia z życia i stabilność emocjonalną. Wypływa bezpośrednio z naszej dojrzałości, ta natomiast jest cechą bardzo indywidualną, którą nie każdy z nas jest w stanie rozwinąć. Jak rozpoznać osobę dojrzałą i stabilną emocjonalnie?

Pragnienie akceptacji

Osoba dojrzała szuka akceptacji przede wszystkim w sobie. Osoba niedojrzała pragnie wiedzieć, że jest akceptowana w pierwszej kolejności przez otoczenie i wtedy budować swoje poczucie wartości.

Wątpliwości co do wyglądu

Dojrzałość przynosi nam świadomość, że wygląd jest tylko niewielką częścią tego, czym jesteśmy naprawdę. Że najważniejsze i najbardziej cenne jest to, co sobą reprezentujemy a nie to, jak wyglądamy. Osoby niedojrzałe nie tylko przywiązują nadmierną wagę do swojej własnej powierzchowności, ale również w pierwszej kolejności szukają walorów fizycznych u osób, które są dla nich ważne w życiu.

Przywiązywanie wagi do opinii innych

Osoby dojrzałe noszą w sobie swoisty kompas własnych wartości. Według niego postępują. Kierują się w życiu własnymi zasadami, nierzadko podejmując decyzje, które nie podobają się innym. Osoby niedojrzałe nie mają na tyle pewności siebie, tyle wiary w to, że potrafią podjąć słuszną decyzję, że mają dostateczną wiedzę, by wybierać, że przywiązują ogromną wagę do tego, co pomyślą/powiedzą inni. Dlatego właśnie rzadko udaje im się wiele w życiu osiągnąć.

Reakcja na krytykę

Dojrzała osoba rozumie, czym jest konstruktywna krytyka i czemu służy. Potrafi również rozpoznać krytykę bezzasadną i nie przejmować się nią. Osoba niedojrzała obraża się i traktuje osobę krytykującą jak najgorzego wroga. Nie potrafi wyciągnąć wniosków z krytyki i uważa ją z reguły za osobisty atak.

Zaufanie

Osoba dojrzała wie, jak ważną rolę odgrywa zaufanie w najważniejszych relacjach w jej życiu. Stara się je okazywać partnerowi i bliskim i oczekuje tego samego. Niedojrzali ludzie mają ogromny problem z zaufaniem. Są podejrzliwi i wolą wierzyć we wszystko, co najgorsze niż uwierzyć, że ktoś jest wobec nich uczciwy.


Na podstawie: brightside.me

 


Psychologia

„Naucz się czerpać radość z małych chwil. Naucz się mówić kocham – czynami”. Akcja „List do dziecka”

Listy do redakcji
Listy do redakcji
21 maja 2018
Fotomontaż/iStock
 

Kochana córeczko,

Teraz, kiedy jesteś już, bo płynących prosto z serca. Zakopałam je na 25 lat a teraz chcę Ci ofiarować na nowa dorosła i za chwilę sama staniesz się Mamą przyjmij ode mnie te kilka słów. Dla mnie najważniejszych dróg życia.

Na początku chciałabym Ci powiedzieć, że kocham Cię najmocniej na świecie. Nosiłam Cię pod sercem całe 41 tygodni, pielęgnowałam i biegałam po ogórki kiszone o północy, jeśli miałaś na to ochotę. To były piękne czasy. Ja i Twój Tatuś –młodzi studenci, pełni wiary nadziei i miłości. Razem z dyplomem odebraliśmy największy tytuł wszechczasów mgr Rodzic! Naszego ślubu nie pamiętasz, bo cały przespałaś i dwa dni wesela. A szkoda, bo zabawa była przednia. Mam nadzieję, że przenigdy na świecie nie będziesz nam miała za złe, że najpierw zdecydowaliśmy się na Ciebie, a potem na formalności. A właściwie to Ty się na nas zdecydowałaś… dziękujemy Ci za to! Od pierwszej chwili, jak minął szok, bardzo się cieszyliśmy. Do tej pory każdej nocy dziękuję Bogu, że mi Cię zesłał. Pamiętaj, życie to największy dar, największy cud, jakiego człowiek może doświadczyć. Szanuj je!

Macierzyństwo to ciężki kawałek chleba. Zawsze powtarzałam, że wolałabym być twoim ojcem, ta rola jest znacznie łatwiejsza. Poród to piękne przeżycie. Dajesz cząstkę siebie temu światu. Chwila czasu, kilka parć i już małe komóreczki zlepione miłością lądują na Twej piersi patrząc niebieskimi oczami. Ciąża to tylko 9 miesięcy, więc pamiętaj żeby dbać o siebie w wyjątkowy sposób. Dobrze się odżywiaj, łykaj witaminki i nie rezygnuj z ruchu, ze sportu. I pamiętaj ciążowe kilogramy szybko znikają, gdy masz tuzin obowiązków z noworodkiem.  Pierwszy ząbek, pierwsze kroczki, pierwsze: „MAMA”, nie strać tego. Żadna praca nie da tyle satysfakcji, co chwile spędzone z dzieckiem. Chociaż bywało ciężko, niedomyta, niedospana, niedożywiona – lecz zawsze uśmiechnięta witałam Cię porannym uśmiechem! Ale pamiętaj, dziecko jest ważne, ale Ty jesteś równie ważna. Nie rezygnuj z siebie.Ze swoich planów, z marzeń. Zorganizuj sobie tak życie, żebyś nigdy niczego nie żałowała. Żebyś chodziła z głowa podniesiona do góry, dumna i spełniona.

Pewnie masz teraz więcej udogodnień niż my. Może pampersy zmieniają się same, a noworodki od razu speak english! Ale pamiętaj: dawaj z siebie wszystko. Zawsze na 100%. Dawaj tyle miłości, ile twoje dziecko da radę unieść. Dawaj poczucie bezpieczeństwa, swój czas, szacunek i rozwijaj wyobraźnię. Nie kupuj zabawek a zobaczysz jak dziecko będzie je samo tworzyło z liścia i patyka. A poza tym od rozpieszczania wnuków jestem Ja-Babcia.

Naucz się czerpać radość z małych chwil. Naucz się mówić kocham –czynami. Naucz swój dziecko życia. Naucz kochać i wybaczać. Dawaj dobry przykład. Bądź krok za nim, ale pozwól mu iść własną drogą. Zachęcaj, motywuj, dawaj kij a nie wędkę. Pozwól popełniać błędy. A ja, Twoja Mama, będę zawsze przy Tobie, choćby mnie na tym świecie już nie było. I będę cię kochała całym sercem. Wybacz mi wszystkie moje niedociągnięcia, wiem, że idealną mama nie jestem. Wybacz mi moje słabości, zaniedbania. Pamiętaj tylko dobre chwile. I wiedz tylko jedno… nikt ani nic na tym świeci nie dało mi tyle szczęścia ile Ty mi ofiarowałaś. Dziękuje córeczko! Dziękuję…, że jesteś!

Mama Karolina

Akcja „List do dziecka”

Co trzeba zrobić?

„Napisz list do swojego dziecka (dzieci) i prześlij go do nas. To może być podziękowanie, dobra rada, a może powiedzenie tego, co nie przechodzi przez gardło ze wzruszenia w ważnych dla was momentach. Wszystko co tylko chcesz i czujesz. Miłość rodzica bywa trudna, a rodzicielstwo to jedno z najbardziej bogatych (i w upadki i wzloty) doświadczeń w życiu. To może być list „na tu i teraz” lub taki, który chciał(a)byś, żeby twoje dziecko przeczytało w przyszłości. Czasem taki list do bliskiej osoby pomoże nie tylko jej, ale też tobie.Wybrane listy opublikujemy. A spośród nich wybierzemy laureatów.”

List przesyłajcie na adres kontakt@ohme.pl z dopiskiem „List do dziecka” oraz informacją, jak chcecie zostać podpisani.

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora swoich danych osobowych uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.).

Zasady:

1. Aby wziąć udział w Konkursie, należy wykonać zadanie konkursowe.

2. Czas trwania akcji: 17.05. 2018 – 1.06.2018 roku.

3. Za moment dokonania zgłoszenia Konkursowego w sposób określony w ust. 1 uważa się moment, w którym zgłoszenie zostanie zapisane na serwerze pocztowym Organizatora.

4. Jedna osoba, może wygrać jedną nagrodę.

Tym razem mamy dla was nie lada niespodziankę, do naszej akcji włączyli się cudowni Partnerzy i Sponsorzy i… przygotowali dla was świetne nagrody! Zresztą zobaczcie sami!

PS: Zestawy nagród znajdziecie na dole. 😉

Partnerzy:

ADAMADA_logo logo_Baltin2-1

 Facebook Instagram

 Facebook Instagram

logo-FOXGAMES_bez_tla  ziajka jeż logo

Facebook Instagram

 Facebook Instagram

Befado_logo Floradix-Logo (1)

 Facebook | Instagram

 Facebook 


Nagrody:

NAGRODA I STOPNIA

1 x rodzinny weekend w Hotelu Baltin*

Jesień nad morzem jest wspaniała. Powietrze przepełnione jodem, szum fal i ciepłe promienie jesiennego słońca. Dla tych, którzy cenią sobie uroki tej pory roku przygotowaliśmy specjalną ofertę.

 • wyśmienite śniadania w formie bufetu szwedzkiego
 • obiadokolacje z dużym wyborem dań ciepłych i zimnych
 • Wi-Fi
 • darmowy dostęp do basenu, jacuzzi, sauny, łaźni
 • bezpłatne wypożyczenie rowerów
 • nielimitowany dostęp do sali ćwiczeń
 • nieograniczona zabawa w sali Baltinek dla najmłodszych Gości
 • możliwość korzystania z pokoju do gier (X-Box, bilard, piłkarzyki)
 • rozległy ogród z siłownią zewnętrzną oraz dużym placem zabaw

Wejscie_glowne

Weekendowy pobyt dla rodziny  Baltin Hotel w zarezerwowanym uprzednio terminie, w okresie 1.10 – 31.12.2018 roku,  z wyłączeniem okresu Świąt Bożego Narodzenia.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

*Na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.) wydanie nagród, o których mowa w ust.1 powyżej, podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Obowiązek podatkowy ciąży na Laureacie, wygrywającym nagrodę. W celu dopełnienia formalności, należy skontaktować się z organizatorem. Warunkiem wydania nagrody jest uregulowanie zaliczki na podatek dochodowy.

linia 2px

NAGRODA II STOPNIA

3 x zestaw nagród, składający się z:

1 x gra Pingolo

Kto zostanie na lodzie? Wesołe pingwiny to niezłe zgrywusy, zawsze gotowe na figle i zabawy. Chowają przed innymi kolorowe jajka. Gracze rzucają 2 kostkami i starają odgadnąć, który pingwin ukrywa jajka w kolorze wskazany przez kostki. Pierwszy gracz, który zbierze na swojej górze lodowej 6 pingwinów wraz z ich kolorowymi jajkami, wygrywa grę. W tej wesołej rywalizacji przydadzą się dobra pamięć i odrobina szczęścia.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

1 x gra Gobblety

Chyba każdy z nas grał kiedyś w kółko i krzyżyk. Nikt jednak nie wyobrażał sobie pewnie, że tę prostą grę można nieco ulepszyć i sprawić, że będzie wymagała jeszcze większych umiejętności taktycznych i dawała jeszcze więcej radości! Wydawnictwo Fox Games stworzyło jednak coś niepowtarzalnego – kółko i krzyżyk z możliwością „zjadania” pionków przeciwnika (albo nawet własnych). Zasady są proste – każdy z graczy dostaje 5 pionków w 3 różnych rozmiarach, aby móc pod nimi schować pionki drugiego gracza. Trzeba więc dobrze rozegrać rundę, aby nie zostać zbyt szybko zjedzonym i jednocześnie móc zjeść przeciwnika.

Gra przeznaczona dla dzieci powyżej 5 roku życia.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

1 x plecaczek-worek

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

1 zestaw kosmetyków marki ziaja (składający się z: emulsji wodoodpornej dla dzieci spf 25, emulsji wodoodpornej dla dzieci spf 50+,  emulsji wodoodpornej dla dzieci spf30, mleczka dla dzieci wodoodpornego w sprayu spf 30, mleczka dla dzieci po opalaniu)

01116_ZIAJKA EMULSJA DO OPALANIA DLA DZIECI SPF 25_46826_bs 01114_ZIAJKA EMULSJA DO OPALAN.DLA DZIECI SPF 50+_46822_bs
01118_ZIAJKA MLECZKO DLA DZIECI PO OPALANIU_SPRAY_46818_bs 01115_ZIAJKA EMULSJA DO OPALANIA DLA DZIECI SPF 30_46824_bs 01117_ZIAJKA MLECZKO DLA DZIECI WODOODPORNE SPF30_SPRAY_46817_bs

Laureaci otrzymują zestawy kosmetyków Ziaja z serii ziajka, które obejmują niezbędne latem preparaty fotoochronne z SPF 25, 30 i 50 oraz łagodzące mleczko po opalaniu. Ziajka już od pierwszych chwil życia Twojego dziecka troszczy się o zdrową pielęgnację i wspomaga naturalne funkcje delikatnej skóry. Przebadane klinicznie, bezpieczne i skuteczne preparaty ziajka powstały w oparciu o długoletnie doświadczenie w opracowywaniu kosmetyków dla dzieci i niemowląt oraz we współpracy ze specjalistami w dziedzinie pediatrii, dermatologii, alergologii i stomatologii.

1 x tonik Floradix Kindervital

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Floradix Kindervital – w trosce o zdrowie Twojego dziecka

 • Zawiera 9 najważniejszych witamin i wapń, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju
 • Wapń i witamina D są potrzebne do utrzymania zdrowych kości i zębów
 • Polecany wszystkim dzieciom w okresie wzrostu
 • Produkt w 100% naturalny, smaczny, dzieci go lubią.

linia 2px

NAGRODA III STOPNIA

5 x zestaw nagród składający się z:

1 x dowolne obuwie tekstylne lub koszulka wybrana przez laureata w sklepie Befado

 242p077  110P311
 251X083  116X234

1 x zestaw dwóch książek od Wydawnictwa Adamada (zestawy zostaną przydzielone laureatom losowo)

zestaw nr 1.

rozowa-walizka.1

Różowa walizka

sam-i-watson-przeganiaja-gniew.1

Sam i Watson przeganiają gniew

zestaw nr 2.

 o-kamilu-ktory-patrzy-rekami.1

O Kamilu, który patrzy rękami

 wielka-ksiega-ciemnosci.1

Wielka księga ciemności

zestaw nr 3.

zwierzeta-wokol-nas-przeciwienstwa.1

Zwierzęta wokół nas. Przeciwieństwa

 wszyscy-ziewaja.1

Wszyscy ziewają

zestaw nr 4.

 skarb-czarnej-mumii.1

Skarb Czarnej Mumii

 ariol-wszyscy-jestesmy-osiolkami.1

Ariol. Wszyscy jesteśmy osiołkami


zestaw nr 
5.

piate-przez-dziewiate.1

Piąte przez dziewiąte

wazne-rzeczy.1

Ważne rzeczy

1 x zestaw kosmetyków marki ziaja  (składający się z: emulsji wodoodpornej dla dzieci spf 25, emulsji wodoodpornej dla dzieci spf 50+,  emulsji wodoodpornej dla dzieci spf30, mleczka dla dzieci wodoodpornego w sprayu spf 30, mleczka dla dzieci po opalaniu)

1 x tonik Floradix Kindervital

Regulamin akcji dostępny jest tutaj.


Psychologia

9 typów manipulatorów, których spotykasz w codziennym życiu

Redakcja
Redakcja
21 maja 2018
Następny

Wszyscy chcemy, aby nasze potrzeby zostały zaspokojone. Ale są wśród nas i tacy, którzy będą się starali dodatkowo manipulować innymi, aby uzyskać to, czego chcą. Często taki emocjonalny wpływ jest skrzętnie ukryty i ma przypominać miły gest. Ale jeśli nauczysz się rozpoznawać główne metody manipulacji, nigdy nie staniesz się marionetką w rękach toksycznego znajomego.

9 typów manipulatorów, których spotykasz w codziennym życiu

 „Bezradny”

Tacy ludzie udają, że są bezradni, aby inni ludzie radzili sobie z ich obowiązkami. W wielu przypadkach to panie wybierają tę rolę i wykorzystują tak zwaną „słabość”. Ale panowie również potrafią udawać „ofiary losu”.

Zadaj sobie pytanie, czy jesteś gotów zmarnować swój czas i wysiłek na ludzi, którzy chcą cię wykorzystać.

„Gracz słowami”

Zręczni manipulatorzy powiedzą coś celowo w określony sposób, tak, aby nie można było ich pociągnąć do odpowiedzialności ich działanie. A kiedy widzą twoją reakcję, przekręcają wszystko tal, że wydaje ci się, że to ty popełniłeś błąd. Twierdzą również, że nigdy niczego nie obiecywali.

Zawsze przypominaj manipulatorom o ich obietnicach

Pan „obiecaj mi wszystko”

Czy pamiętasz, jak często pod presją składałeś pochopne obietnice? Manipulatorzy sprawiają, że od razu się na wszystko zgodzisz, a potem denerwujesz się, że to zrobiłeś.

Jeśli już coś obiecałeś, dotrzymaj słowa, ale następnym razem sastanów się dwa razy, zanim podejmiesz dodatkową odpowiedzialność.

Rodzicielska manipulacja

Czasami może być bardzo trudno zrozumieć, że nasi rodzice są zdolni do manipulacji. Ale potem zdajemy sobie sprawę z tego jak często narzucają nam własne opinie, kontrolują nasze działania i ingerują w nasze prywatne życie.

Trzeba wiedzieć jak bronić swoich poglądów i nie pozwalać najbliższym kontrolować naszego życia. 

Rodzice manipulujący twoim związkiem

Jest to prawdopodobnie jeden z najpopularniejszych typów manipulatorów. Rodzice myślą, że robią wszystko, aby ich dzieci były szczęśliwe i nie rozumieją, że ich wtrącanie się często kończy się rujnowaniem szczęśliwych małżeństw. Oni uważają, że wiedzą lepiej, jak powinien wyglądać twój partner.

Wyjaśnij rodzicom, że twoja rodzina to ty, twój partner i wasze dzieci.

Winni niewinni

Są ludzie, którzy całkowicie lekceważą decyzje, opinię i działania innych, nawet przyjaciół i rodziny. Reagują zbyt szybko i z reguły żałują swoich zachowań. Mają też zwyczaj obwiniać wszystkich wokół siebie za nawet własne błędy.

Nie bój się  wskazać prawdziwych przyczyn ich zachowania.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Zobacz także

To wszystko jest w twojej głowie. Zmień swoje myślenie, bo dziś Dzień Pozytywnego Myślenia

Ludzie nie oceniają cię po tym, jak wyglądasz, ale po tym, kim jesteś. 8 rzeczy, które czynią nas niewątpliwie atrakcyjnymi

Kiedy kobiece kształty przestają mieć znaczenie