Psychologia

Depresja ma wiele twarzy. 16 depresyjnych zachowań, które pomogą ci zrozumieć tę chorobę

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
21 maja 2018
Fot. iStock/AleksandarNakic
Następny

Smutek, lęk, poczucie winy, drażliwość, lekkomyślność lub bezwartościowość… Tym, którzy żyją z depresją, niezwykle trudno jest wyjaśnić, czego doświadczają. Co więcej – depresja, jako choroba psychiczna przez wiele lat była stygmatyzowana. Przecież o wiele łatwiej jest zadzwonić do szefa z prośbą o dzień wolnego z powodu grypy żołądkowej niż przyznać, że jesteś w słabszej formie i potrzebujesz czasu, żeby uporać się ze swoim zdrowiem psychicznym…

Ostatnio dobra znajoma mojej przyjaciółki popełniła samobójstwo – wygrała depresja, z którą walczyła przez wiele lat. Zostawiła najbliższych z poczuciem winy, straty, którzy tak bardzo chcieli zrozumieć, jaki wpływa ta choroba może mieć na zwykłą codzienność. I chociaż istnieje lista wspólnych symptomów, to jednak depresji nie da się zamknąć pod jednym mianownikiem. Specjaliści podają ogólną definicję: depresja wywołuje uczucie smutku i/lub utraty zainteresowania rzeczami, które wcześniej sprawiały radość; może to prowadzić do problemów emocjonalnych i fizycznych oraz może zmniejszyć zdolność osoby do funkcjonowania w pracy i w domu.

Gdyby to było takie proste, prawda? Tymczasem depresja ma wiele twarzy. Gregg Henriques dyrektor badań klinicznych, psycholog wyróżnia wiele zachowań depresyjnych. I chociaż niektóre z nich nie są uważane za oficjalne, to jednak pomagają nam – na co dzień obcującym z cierpiącymi na depresje, lepiej zrozumieć tę chorobę.

16 zachowań depresyjnych, które pomogą ci lepiej zrozumieć tę chorobę

Problem z dostosowaniem się

To chyba jedna z najbardziej znanych i rozpoznawalnych przyczyn depresji, którą wywołuje zmiana w życiu, do której ciężko się przystosować. Może to być przeprowadzka do innego miasta, zdrada, rozwód. Ci, którzy doświadczają depresji nie mogą pogodzić się z obecnym stanem rzeczy, chcą, by wróciło to, co było kiedyś.

Dwubiegunowość

I nie chodzi tu o chorobę dwubiegunową. W ten sposób najłatwiej określić doświadczenie chorującego – doświadcza on bowiem dwóch bardzo różnych skrajności w emocjach – od ekstremalnego szczęścia po kompletną beznadziejność. To intensywna huśtawka nastrojów, która w jednym momencie pozwala się czuć, jakbyśmy stali na szczucie świata, by zaraz w kolejnej spaść głową w dół.

Żałoba/strata

Kiedy cierpimy z powodu straty kogoś w swoim życiu, powoduje to zrozumiałe uczucie smutku i przygnębienia. Jeśli jednak osobą, która odeszła była jedną z najważniejszych w naszym życiu, poczucie straty może być zdecydowanie silniejsze, co sprawia, że proces żałoby, przejście przez nią i jej zakończenie wydaje się niemożliwe do zrealizowania.

Zubożenie

Aby czuć się szczęśliwym potrzebujemy nieustannie nowych doświadczeń, które dostarczają nam poczucie spełnienia i zaangażowania. Ich brak może spowodować wyrwę w naszym życiu, sprawić, że nie mamy namacalnego dowodu, by poczuć radość i szczęście.

Choroba

Czasami depresja może być wynikiem choroby lub jej objawów, zmianami w gospodrace hormonalnej organizmu. Specjaliści zajmujący się depresją odkryli jej związek z niedoczynnością tarczycy sugerując, że ci, którzy dzisiaj biorą leki przeciwdepresyjne, tak naprawdę powinni wyleczyć tarczycę.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Psychologia

9 typów manipulatorów, których spotykasz w codziennym życiu

Redakcja
Redakcja
21 maja 2018
Następny

Wszyscy chcemy, aby nasze potrzeby zostały zaspokojone. Ale są wśród nas i tacy, którzy będą się starali dodatkowo manipulować innymi, aby uzyskać to, czego chcą. Często taki emocjonalny wpływ jest skrzętnie ukryty i ma przypominać miły gest. Ale jeśli nauczysz się rozpoznawać główne metody manipulacji, nigdy nie staniesz się marionetką w rękach toksycznego znajomego.

9 typów manipulatorów, których spotykasz w codziennym życiu

 „Bezradny”

Tacy ludzie udają, że są bezradni, aby inni ludzie radzili sobie z ich obowiązkami. W wielu przypadkach to panie wybierają tę rolę i wykorzystują tak zwaną „słabość”. Ale panowie również potrafią udawać „ofiary losu”.

Zadaj sobie pytanie, czy jesteś gotów zmarnować swój czas i wysiłek na ludzi, którzy chcą cię wykorzystać.

„Gracz słowami”

Zręczni manipulatorzy powiedzą coś celowo w określony sposób, tak, aby nie można było ich pociągnąć do odpowiedzialności ich działanie. A kiedy widzą twoją reakcję, przekręcają wszystko tal, że wydaje ci się, że to ty popełniłeś błąd. Twierdzą również, że nigdy niczego nie obiecywali.

Zawsze przypominaj manipulatorom o ich obietnicach

Pan „obiecaj mi wszystko”

Czy pamiętasz, jak często pod presją składałeś pochopne obietnice? Manipulatorzy sprawiają, że od razu się na wszystko zgodzisz, a potem denerwujesz się, że to zrobiłeś.

Jeśli już coś obiecałeś, dotrzymaj słowa, ale następnym razem sastanów się dwa razy, zanim podejmiesz dodatkową odpowiedzialność.

Rodzicielska manipulacja

Czasami może być bardzo trudno zrozumieć, że nasi rodzice są zdolni do manipulacji. Ale potem zdajemy sobie sprawę z tego jak często narzucają nam własne opinie, kontrolują nasze działania i ingerują w nasze prywatne życie.

Trzeba wiedzieć jak bronić swoich poglądów i nie pozwalać najbliższym kontrolować naszego życia. 

Rodzice manipulujący twoim związkiem

Jest to prawdopodobnie jeden z najpopularniejszych typów manipulatorów. Rodzice myślą, że robią wszystko, aby ich dzieci były szczęśliwe i nie rozumieją, że ich wtrącanie się często kończy się rujnowaniem szczęśliwych małżeństw. Oni uważają, że wiedzą lepiej, jak powinien wyglądać twój partner.

Wyjaśnij rodzicom, że twoja rodzina to ty, twój partner i wasze dzieci.

Winni niewinni

Są ludzie, którzy całkowicie lekceważą decyzje, opinię i działania innych, nawet przyjaciół i rodziny. Reagują zbyt szybko i z reguły żałują swoich zachowań. Mają też zwyczaj obwiniać wszystkich wokół siebie za nawet własne błędy.

Nie bój się  wskazać prawdziwych przyczyn ich zachowania.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Psychologia

Jak udaje się w życiu tym, którzy przeżyli w dzieciństwie traumę?

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
21 maja 2018
Fot. iStock/leminuit

Wydaje się, że w porównaniu ze swoimi rówieśnikami, za z góry na przegranej pozycji. Dorosłe dzieci alkoholików, dorośli wychowywani przez sadystycznych rodziców, kobiety i mężczyźni, którzy w dzieciństwie przeżyli bolesną traumę: patologię, śmierć bliskiej osoby, wyjątkowo bolesny rozwód. Budują sobie ochronny pancerz, by już nic i nikt ich nie zranił. Nie mówią o emocjach, choć czują i widzą o wiele wiecej. Boją się, choć nie potrafią sprecyzować skąd ten lęk się bierze. Jak to możliwe, że trwają? I jak trwają?

Psycholodzy, którzy badali wpływ dramatycznych przeżyć z dzieciństwa na nasze dorosłe życie, wyznaczyli 10 poważnych czynników ryzyka, takich na przykład rozwód , nadużywanie alkoholu lub narkotyków przez rodziców, nadużywanie pozycji dominującej przez jedno z rodziców lub przez oboje rodziców, molestowanie seksualne, przemoc w domu czy choroby psychiczne w rodzinie. Okazuje się, że jeśli masz cztery lub więcej czynników ryzyka, twoje szanse na szczęśliwe życie są niewielkie, a szanse na to, że wpakujesz się w poważne tarapaty – olbrzymie.

Oczywiście, są to tylko liczby, statystyki i prawdopodobieństwa. Tak naprawdę każdy z nas kreuje swoją rzeczywistość, każdy podejmuje własne wybory. Nie można jednak dyskutować z faktem, że trudniejszy start, którego w żaden sposób nie „przepracujemy”, może przyczynić się do życiowej porażki.

Jak więc wyjść w miarę obronną ręką z tej, mało komfortowej sytuacji? Naukowcy uważają, że uratować może nas… miłość. Niekoniecznie ta romantyczna, w postaci osoby, która pojawi się w naszym życiu jak rycerz na białym koniu lub królewna w pięknej sukni. Bardziej chodzi tutaj o miłość, której zaznaliśmy i zaznajemy od naszego otoczenia: o życzliwych sąsiadów, którzy pomogą w potrzebie,  mądrych nauczycieli, którym na nas zależy i którzy pomogą nam w zadecydowaniu o życiowej ścieżce, o przyjaciół, których spotkamy i którzy podarują nam swój czas i zainteresowanie i troskę, którą obdarzają nas osoby z dalszej i bliższej rodziny.


Na podstawie: psychologytoday.com

 


Zobacz także

„Wiem, że jestem najlepsza”. Arogancja czy lepszy komfort życia?

Czego wstydzą się duże dziewczynki

Masturbacja a związek. Dlaczego nie należy z niej rezygnować?

Nie lekceważ siebie. Czy wiesz, kiedy prosić o pomoc, by nie ulec depresji?