Go to content

Co to jest self-care i dlaczego troska o siebie jest złotem

Katarzyna Kucewicz o self-care
Katarzyna Kucewicz, fot. archiwum prywatne

Self-care to dbanie o siebie tak, jak zwykliśmy dbać o innych. To praktyka angażowania się w ochronę swojego dobrego samopoczucia oraz podążanie za szczęściem z wykorzystaniem nabytych lub wrodzonych zdolności, narzędzi i zasobów do reagowania na stres. Self-care jest troską i mądrą uważnością na własny dobrostan
psychofizyczny w każdych warunkach, w jakich się znajdziemy.

Co to jest self-care?

To czułość wobec słabości i kryzysów psychicznych. To wyrozumiałość dla siebie, nawet jeśli zawiniliśmy. To umiejętność wyłapywania z ciała sygnałów świadczących o tym, że potrzebujemy zwolnić, odpocząć, rozluźnić się. Self-care jest umiejętnością zadania sobie szczerego pytania: Czego mi brakuje do pełni szczęścia? I śmiałego podążania za odpowiedzią.

Mówią, że self-care jest tak proste jak troska o regularność posiłków i równocześnie tak trudne jak praca nad niezdrowymi nawykami lub całkowite wybaczenie sobie. Self-care to robienie rzeczy, których potrzebujemy, aby dobrze o siebie zadbać, czuć się szczęśliwi i z większym optymizmem kosztować różnych smak.w życia. Może to być na przykład słuchanie muzyki, regularny jogging albo podjęcie psychoterapii. Innymi słowy, to inwestowanie czasu w siebie, abyśmy wzrastali, udoskonalali się oraz mieli energię i pewność siebie tak potrzebne, by utrzymać się na powierzchni.

Świat potrafi nas przytłoczyć, a ludzie złamać. Ostatnie lata pokazały nam, że gdzieś w oddali zawsze może się zdarzyć jakiś kataklizm, który podważy cały porządek świata. Tak czasem jest. Jeśli to czytasz, to znaczy, że udało ci się przetrwać – na przykład groźną pandemię – ale może byłoby ci dziś (lub wówczas) łatwiej, gdybyś potrafiła praktykować self-care.
Praktykowanie self-care nie jest specjalnie trudne, czasochłonne ani kosztowne. Wymaga tylko (choć czasem i aż) zwracania na siebie uwagi i uznania, że to, czego chcemy, JEST WAŻNE, że to, co przychodzi nam do głowy, się liczy.

Co jest moim osobistym self-care?

  • Praktykowanie medytacji
  • Higiena snu (zawsze około 8 godzin)
  • Zdrowe odżywianie
  • Spacerowanie z psem przynajmniej 3 razy dziennie
  • Bycie dla siebie życzliwą, nawet jeśli popełnię błąd
  • Pisanie dziennika
  • Wyrażanie wdzięczności i dziękowanie ludziom
  • Robienie przerw od portali społecznościowych
  • Dbanie o swoje zdrowie, regularne badania.

Pomyśl teraz, jak ty na co dzień praktykujesz self-care.

Z pomocą przyjdzie ci książka Katarzyny Kucewicz „Czując każdego dnia”