Go to content

Co byś zmienił w swoim życiu, gdybyś usłyszał, że umrzesz za 10 lat? Pytania, które nadają sens życiu

Foto: Małgorzata Ziębińska

Jeśli czujesz się lekko zagubiony w życiu, potrzebujesz czegoś, co pokieruje cię na właściwe tory. Nie trać czasu na zgłębianie sensu życia. Zadaj sobie siedem prostych, konkretnych pytań, by dowiedzieć się w którą stronę powinieneś zmierzać, by znów być szczęśliwym. To nie jest egzamin, więc nie spiesz się, odpowiadając na nie.

1. Co byś zmienił w swoim życiu, gdybyś usłyszał, że umrzesz za 10 lat?

To ważne pytanie! Doświadczenia związane ze śmiercią zmieniają życie wielu ludzi. Zazwyczaj do pewnego momentu żyjemy tak, jakbyśmy byli wieczni. Całkowicie usuwamy z umysłu myśl o śmierci, choć jest to jedyna rzecz całkowicie pewna w naszej przyszłości.

Dlatego jeśli odważysz się odpowiedzieć na to pytanie z całkowitą szczerością, będziesz w stanie wyznaczyć nową hierarchię dla swoich priorytetów, co sprawi, że będziesz szczęśliwszy.

2. Jaką radę dałbyś noworodkowi?

Po ustaleniu, co zapakujesz do tej „kapsuły mądrości”, musisz zacząć samemu zachowywać się zgodnie z twoimi radami. Czy stosujesz się do tych wskazówek w swoim codziennym życiu, czy też dopiero powinieneś zacząć to robić?

3. Niezależnie od tego, ile czasu minęło od twoich narodzin, powiedziałbyś, że jesteś w jakim momencie swojego życia?

Mamy w sobie dziecko, nastolatka, dorosłego i starszą osobę jednocześnie. Jednak często jedna z tych wewnętrznych osób zyskuje pierwszeństwo przed innymi w zależności od okresu naszego życia. Właśnie dlatego zadaj sobie pytanie: ile masz lat, emocjonalnie? Jakie emocje i uczucia z tego płyną?

4. Jaki był największy błąd popełniony w twoim życiu i jak go naprawiłeś?

Postawa, którą przyjmujemy w obliczu błędu, jest jednym z najbardziej odkrywczych elementów osoby, którą jesteśmy, a także sposobem, w jaki kierujemy naszym życiem. Zarówno błąd, jak i próba naprawienia go, to klucze, które pomogą lepiej zrozumieć siebie.

5. Co chciałbyś robić, ale nie robisz tego, ponieważ czujesz, że mógłbyś zostać oceniony?

Krytyczne spojrzenie i opinia innych może nas negatywnie warunkować w naszych działaniach. Ale czasami oznacza to po prostu, że osiągnęliśmy poziom zdrowej adaptacji w środowisku, w którym żyjemy i ewoluujemy. Innym razem, paraliżuje nas strach przed byciem osądzonym.

6. Jakie 5 rzeczy robiłeś w tym roku, o których będziesz pamiętać całe swoje życie?

Dzięki temu pytaniu będziesz w stanie ocenić, czy dziś żyjesz zgodnie z ważnymi celami, które sam sobie wyznaczyłeś, czy też zgubiłeś się w nieistotnej rutynie. Ważne cele to nie te, które dotyczą wielkich projektów, ale te, które dotykają istotnych aspektów twojego życia.

Jeśli możesz łatwo wymienić te cele, z pewnością żyjesz w intensywny sposób. Jeśli, przeciwnie, masz trudności z ich odnalezieniem tych pięciu rzeczy, być może nadszedł czas, abyś zrewidował sposób, w jaki działasz. Może zapomniałeś o tym, co najważniejsze.

7. Jaką pracę chciałbyś wykonywać? Jeśli to nie ta, którą masz teraz, dlaczego tak się stało?

Każdy powinien dążyć do tego, by robić w życiu zawodowym to, co naprawdę lubi. Praca jest jednym z filarów nie tylko naszego przetrwania, ale także naszego zdrowia psychicznego; dlatego nasze samopoczucie zależy również od naszego życia zawodowego.

Być może nadszedł czas, aby zadać sobie pytanie, czy to, co robisz, jest naprawdę tym, co kochasz. Czy pracujesz w miejscu, które naprawdę lubisz?


Na podstawie: nospensees.fr