Psychologia

Chociaż socjopaci różnią się od siebie, jest kilka zachowań dla nich charakterystycznych

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
29 lipca 2018
Fot. istock/skynesher
 

Mam wrażenie, że ostatnio nadużywamy słowa socjopata nie wiedząc za bardzo, czym się to zaburzenie osobowości charakteryzuje. Głównymi objawami jest lekceważenie dobra i zła, nieuzasadnione podejmowanie ryzyka, wykorzystywanie osobistego uroku do manipulowania innymi, uporczywe kłamstwo i słabe relacje z ludźmi, brak więzi.

Socjopata jest bezdusznym, manipulującym człowiekiem, pozbawionym empatii, który świetnie potrafi wtopić się w tłum. Trudno tak naprawdę go zauważyć, chyba, że padniemy jego ofiarą.

I chociaż socjopaci różnią się od siebie, jest kilka zachowań dla nich charakterystycznych.

Nadmierna dbałość o wygląd

Socjopaci często mają zawyżone poczucie własnej wartości. I jasne, że każdy z nas dba o to, jak wygląda, ale w przypadku socjopatów jest to przesadne, zresztą podobnie jak u narcyzów. W rzeczywistości socjopatia i narcystyczne zaburzenie osobowości mają wiele wspólnych cech. Różnica polega na tym, że chociaż wszyscy socjopaci są narcystyczni, nie wszyscy narcyści są socjopatami.

Unikanie kontaktów z innymi

Ktoś z aspołecznym zaburzeniem osobowości może nie być zbyt zainteresowany interakcją z innymi, skupia się raczej na sobie, co skutkuje w efekcie izolowaniem pewnych zachowań. Na początku może się nam wydawać, że są zamknięci w sobie, trudno dostępni, a tak naprawdę mają za nic ciebie, twoich przyjaciół i relacje z innymi. Dbają tylko o własne korzyści.

Oglądanie filmów

Eksperci zajmujący się socjopatią zauważyli, że osoby z aspołecznym zaburzeniem osobowości lubią oglądać filmy i to często już z samego rana. Wybierają brutalne gatunki.

Skupianie się wyłącznie na sobie

Jedną z cech socjopatów jest arogancja. I choć może ci się wydawać uroczy, zaangażowany, to pamiętaj, że jedyne co nim kieruje, jest własna korzyść i zysk.

Ryzykowne zachowania

Socjopatia charakteryzuje się nieodpowiedzialnością i dużą impulsywnością, stąd częste podejmowanie ryzyka przez socjopatów. Oni zwykle nie troszczą się o bezpieczeństwo innych lub swoje, więc ich udziałem staje się nadmierne spożywanie alkoholu, narkotyków, kompulsywny hazard, niebezpieczny seks i niebezpieczne hobby.

Oczywiście nie wszystkie osoby z aspołecznym zaburzeniem osobowości są takie same. I, możliwe jest, że zaburzenie to występuje w różnym stopniu. Niektórzy socjopaci funkcjonują całkiem nieźle w społeczeństwie, dopóki na swojej drodze nie spotkają ofiary, na której będą mogli się skupić.


źródło: Bustle

 


Psychologia

7 rzeczy, których zdaniem dermatologa, nigdy nie powinnaś nakładać na twarz

Redakcja
Redakcja
30 lipca 2018
Fot. iStock/Voyagerix
 

Często wydaje nam się, że doskonale dbamy o skórę twarzy, ponieważ nakładamy na nią niezliczoną ilość produktów. Właściwa pielęgnacja polega jednak przecież na czymś zupełnie innym. Dermatolodzy od dawna biją na alarm, uświadamiając nam, jak łatwo zaszkodzić naszej skórze. Zobaczcie koniecznie, jakich produktów, ich zdaniem, nie powinniśmy nakładać na twarz.

7 rzeczy, których zdaniem dermatologa, nigdy nie powinnaś nakładać na twarz

Produkty na bazie olejów mineralnych

Olej mineralny może zatykać pory. Może to prowadzić do problemów skórnych,  wysypek „trądzikopodobnych” (trądzik przypominający głębokie zmiany skórne), zaskórników, mięśniówek (małych cyst). Ogólnie daje bardzo niepożądane rezultaty.

Zwykłe mydło

Dermatolodzy nie są wielkimi fanami mydeł. Regularne używanie zwykłego mydła jako metody pielęgnacji twarzy usuwa niezbędne składniki odżywcze i pozbawia skórę niezbędnego nawilżenia pozostawiając ją szorstką, suchą i swędzącą.

Bardzo szorstki peeling do twarzy

Aby uniknąć podrażnienia skóry, najlepiej stosować delikatny, kremowy peeling.

Zestawy do domowego peelingu chemicznego

Mogą wydawać się stosunkowo niedrogim sposobem  na uzyskanie nieskazitelnej skóry, ale tak naprawdę ich użycie niesie ze sobą poważne ryzyko. Blizny na skórze, pęcherze, obrzęk i reakcja alergiczna to tylko niektóre „niepożądane” reakcje.

Wstrzykiwane, stałe wypełniacze

Pożegnajcie się z Botoxem. Choć z pewnością nie jest to jedyna substancja, którą sobie wstrzykujemy, zdaniem naukowców z Uniwersytetu w Warwick z pewnością jest najostrzejszą trującą substancją znaną człowiekowi.

Produkty na bazie alkoholu

Alkohol wchłaniany przez skórę, nie tylko wysusza i drażni, ale może powodować niepokojące stany zapalne takie jak trądzik, egzema i trądzik różowaty.

Szampon

Jeśli kiedykolwiek przyjdzie ci do głowy użyć szamponu jako „awaryjnego” mydła, natychmiast wybij sobie ten pomysł z głowy.  Szampony zawierają środki, które usuwają z włosów brud i tłuszcz,  ale które absolutnie nie powinny zostać wchłonięte przez skórę twojej twarzy


Na podstawie: powerofpositivity.com


Psychologia

Magda Gessler i kuchenne rewolucje w więziennej stołówce. Musicie to zobaczyć!

Redakcja
Redakcja
29 lipca 2018
Fot. Screen z Instagrama /Netflix

„I wtedy wchodzi Magda Gessler. Cała na pomarańczowo”. Fanów Netflixa przybywa, ale promocja kolejnego sezonu serialu Orange Is The New Black, to mistrzostwo świata. Wykorzystanie wizerunku Magdy Gessler, która w spocie promującym serial gra siebie – sprawdzającą jakość kuchni tym razem w więziennej stołówce, to prawdziwe mistrzostwo. Co zresztą zostaje wyrażone w komentarzach na facebookowej stronie Netflixa.

Widzieliście już Magdę Gessler robiącą kuchenne rewolucje w więziennej kuchni? Jeśli nie, zobaczcie koniecznie.


Zobacz także

Kiedy kolejny raz wchodzisz do tej samej rzeki. Dlaczego powtarzamy te same schematy w związkach

6 zachowan toksycznych ludzi

Czujesz, że ucieka z ciebie życie i jesteś w pułapce, gdy ich spotykasz? 6 zachowań toksycznych ludzi

Nie potrzebujesz niczyjej zgody, by być tym, kim chcesz i spełniać swoje marzenia