Go to content

Chociaż socjopaci różnią się od siebie, jest kilka zachowań dla nich charakterystycznych

Fot. istock/skynesher

Mam wrażenie, że ostatnio nadużywamy słowa socjopata nie wiedząc za bardzo, czym się to zaburzenie osobowości charakteryzuje. Głównymi objawami jest lekceważenie dobra i zła, nieuzasadnione podejmowanie ryzyka, wykorzystywanie osobistego uroku do manipulowania innymi, uporczywe kłamstwo i słabe relacje z ludźmi, brak więzi.

Socjopata jest bezdusznym, manipulującym człowiekiem, pozbawionym empatii, który świetnie potrafi wtopić się w tłum. Trudno tak naprawdę go zauważyć, chyba, że padniemy jego ofiarą.

I chociaż socjopaci różnią się od siebie, jest kilka zachowań dla nich charakterystycznych.

Nadmierna dbałość o wygląd

Socjopaci często mają zawyżone poczucie własnej wartości. I jasne, że każdy z nas dba o to, jak wygląda, ale w przypadku socjopatów jest to przesadne, zresztą podobnie jak u narcyzów. W rzeczywistości socjopatia i narcystyczne zaburzenie osobowości mają wiele wspólnych cech. Różnica polega na tym, że chociaż wszyscy socjopaci są narcystyczni, nie wszyscy narcyści są socjopatami.

Unikanie kontaktów z innymi

Ktoś z aspołecznym zaburzeniem osobowości może nie być zbyt zainteresowany interakcją z innymi, skupia się raczej na sobie, co skutkuje w efekcie izolowaniem pewnych zachowań. Na początku może się nam wydawać, że są zamknięci w sobie, trudno dostępni, a tak naprawdę mają za nic ciebie, twoich przyjaciół i relacje z innymi. Dbają tylko o własne korzyści.

Oglądanie filmów

Eksperci zajmujący się socjopatią zauważyli, że osoby z aspołecznym zaburzeniem osobowości lubią oglądać filmy i to często już z samego rana. Wybierają brutalne gatunki.

Skupianie się wyłącznie na sobie

Jedną z cech socjopatów jest arogancja. I choć może ci się wydawać uroczy, zaangażowany, to pamiętaj, że jedyne co nim kieruje, jest własna korzyść i zysk.

Ryzykowne zachowania

Socjopatia charakteryzuje się nieodpowiedzialnością i dużą impulsywnością, stąd częste podejmowanie ryzyka przez socjopatów. Oni zwykle nie troszczą się o bezpieczeństwo innych lub swoje, więc ich udziałem staje się nadmierne spożywanie alkoholu, narkotyków, kompulsywny hazard, niebezpieczny seks i niebezpieczne hobby.

Oczywiście nie wszystkie osoby z aspołecznym zaburzeniem osobowości są takie same. I, możliwe jest, że zaburzenie to występuje w różnym stopniu. Niektórzy socjopaci funkcjonują całkiem nieźle w społeczeństwie, dopóki na swojej drodze nie spotkają ofiary, na której będą mogli się skupić.


źródło: Bustle