Psychologia

ABC rozwoju osobistego. Jak nie utknąć w miejscu

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
16 maja 2019
Fot. iStock/portishead1
 

Jest prawdą niezaprzeczalną, że w ciągu całego życia zmieniamy się wiele razy. I że, o ile nie zawsze na wszystko mamy wpływ, to jednak większość naszych życiowych sukcesów i niepowodzeń jest konsekwencją osobistych wyborów i decyzji. Jeśli świadomie rezygnujesz z rozwoju osobistego, tracisz potrójnie. Nowe, ciekawe możliwości nie pojawią się przed tobą z taką łatwością, jak wtedy, gdy stale poszerzasz swoje horyzonty. Świat nie będzie dla ciebie tak przyjemnym, bezpiecznym miejscem jak byś chciał. A ty nie otworzysz się na innych wystarczająco, by dzielić się z nimi swoją energią.

Jak zatem nie utknąć w miejscu? Kieruj się poniższym kluczem:

Samoświadomość

Poznanie swoich mocnych stron, talentów i umiejętności jest pierwszym krokiem do uwolnienia potencjału oraz wewnętrznej siły niezbędnej do harmonijnego rozwoju. W czym jesteś dobry? Jakie doświadczenia przeszedłeś i czego się wówczas nauczyłeś?

Wdzięczność

Wdzięcznym można być za naprawdę wiele rzeczy. Jeśli zdecydujesz się ich poszukać, na pewno znajdziesz. Za co jesteś wdzięczny? Co sprawia że się uśmiechasz? Co doceniasz teraz w swoim życiu? Każdego dnia szukaj trzech rzeczy, za które będziesz wdzięczny.

Kontrola

W życiu jest tak wiele rzeczy, nad którymi nie mamy żadnej kontroli. Nie jesteśmy głównymi „menadżerami” wszechświata. Nasza kontrola leży w naszej postawie i naszym zachowaniu – naszych wyborach. Wybieraj mądrze.

Dyscyplina

Kluczem do sukcesu jest dyscyplina. Otaczają nas pokusy i przeszkody, które cały czas odwracają uwagę od naszych celów. Dyscyplina jest jak mięsień; im więcej pracujemy nad budowaniem tej umiejętności, tym lepiej rozwijamy nawyki, które przybliżają nas do osiągnięcia naszego największego sukcesu.

Zachęta

Wszyscy mamy swoje trudne chwile, a łagodne słowo, które oferuje nadzieję i wsparcie, może dosłownie uratować nam życie. Czy jesteś zachęcającym czy krytykiem? Czy akcentujesz problemy, czy może zachęcasz do szukania rozwiązań oraz do kreatywnego myślenia?

Skupienie

Co byś zrobił ze swoim czasem, gdybyś wiedział, że pozostało ci tylko sześć miesięcy życia? Skup cały swój czas, energię i zasoby na rzeczach i ludziach, którzy naprawdę mają dla ciebie największe znaczenie. Niejasne cele dają niejasne wyniki. Niewyraźne cele dają niewyraźne rezultaty. Poświęć trochę czasu, aby dowiedzieć się, dokąd zmierzasz i co chcesz osiągnąć. Zapisz to. Następnie skup się.

Dawanie siebie innym

Dawanie innej osobie oraz świadomość, że ten nasz wkład ma trwały wpływ, kreuje prawdziwe szczęście i spokój umysłu. Za każdym razem, gdy dajesz, rozwijasz się; za każdym razem, gdy dajesz – otrzymujesz, a twoje dawanie ma moc rozjaśnienia świata.

Wsparcie

Pomyśl o ludziach, których podziwiasz, tych, którzy już są tam, gdzie i ty chciałbyś dotrzeć. Zapytaj ich, jak to zrobili. Spędzaj z nimi czas. Ucz się od nich. Uzyskaj ich pomoc. Korzystaj z miłości i wsparcia rodziny i przyjaciół. Proszenie o pomoc jest oznaką siły, a nie słabości.

Radość

Doceń dar życia. Każda chwila jest cenna i krucha, a wielu z nas tego nie dostrzega. Śmiej się i uśmiechaj, baw się dobrze. Radość może obejmować: pyszną filiżankę kawy, czas z ludźmi, których kochasz, dobry trening albo spacer, przeczytanie czegoś wspaniałego, świadomość, że jesteśmy zdrowi.


Na podstawie: tinybuddha.com


Psychologia

10 sygnałów, że twoja gospodarka hormonalna jest zaburzona

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
16 maja 2019
7 oznak zaburzeń hormonalnych, które powinnaś znać
fot. iStock/max-kegfire
 

Hormony są wysłannikami naszego ciała, które umożliwiają naszym organom wykonywanie ich funkcji. Kluczowe dla rozwoju organizmu, wzrostu, rekonwalescencji, hormony pomagają również w procesach takich jak trawienie czy metabolizm i reprodukcja. Brak równowagi hormonalnej może w istotny sposób wpływać na stan fizyczny i psychiczny danej osoby.

10 sygnałów, że twoja gospodarka hormonalna jest zaburzona

Aby utrzymać organizm w dobrej kondycji, musisz utrzymać zrównoważony poziom hormonów we krwi. W przeciwnym razie doświadczysz niepożądanych skutków ubocznych, takich jak:

1.Problemy z trawieniem

Czy masz objawy typowe dla zespołu jelita drażliwego? Brak równowagi hormonalnej powoduje problemy żołądkowe, takie jak skurcze, wzdęcia, bóle brzucha, biegunka, zaparcia i gazy. W głębi komórek wyściółki przewodu pokarmowego znajdują się receptory hormonalne. Kiedy zmienia się poziom hormonów, zmienia się również proces trawienia. Zespół jelita drażliwego i inne dolegliwości trawienne rozwijają się, gdy poziom serotoniny jest niski.

2. Zmiany apetytu

Twoje ciało może produkować więcej greliny niż normalnie, więc odczuwasz większą potrzebę jedzenia. Grelina nazywana jest również hormonem głodu. Pobudza apetyt i zwiększa spożycie pokarmu.

Możesz także doświadczyć spadku apetytu na jedzenie spowodowany brakiem równowagi hormonalnej. Dzieje się tak, gdy poziom leptyny w organizmie, znanej również jako hormon sytości, jest zbyt wysoki. Ten hormon reguluje głód. Jeśli twoje ciało wytwarza go zbyt dużo, możesz nie mieć ochoty na jedzenie.

3. Tyjesz

Jeśli odchudzałaś się i ćwiczyłaś, ale nadal nie tracisz na wadze, lub jeśli przybierasz na wadze, mimo tego, że dbasz o to co jesz, twoja gospodarka hormonalna może być zaburzona. Istnieją różne choroby związane ze zmianami hormonalnymi i przyrostem masy ciała, takie jak:

  • Cukrzyca
  • Zaburzenia tarczycy
  • Zespół Cushinga
  • Zespół policystycznych jajników

4. Cierpisz na bóle głowy

Istnieją różne rodzaje „wyzwalaczy” bólu głowy, ale wiele kobiet odczuwa ten dyskomfort, gdy poziom estrogenów spada. Zwykle dzieje się to tuż przed okresem. Hormonalne bóle głowy można łatwo złagodzić za pomocą leków przeciwbólowych. Jeśli jednak ciągle odczuwasz bóle głowy do tego stopnia, że ​​nie możesz wstać z łóżka, być może będziesz musiała rozważyć terapię hormonalną, aby utrzymać poziom estrogenów w równowadze.

5. Doświadczasz zjawiska „mgły mózgowej”

Mgła mózgowa jest potocznym określeniem na zapominanie lub chwilowe utraty pamięci. Dla wielu kobiet nie jest ona wcale oznaką starzenia się, ale oznaką braku równowagi hormonalnej. Kobiety w okresie okołomenopauzalnym i po menopauzie są jednak najbardziej podatne na mgły mózgowe, ponieważ ich poziom estrogenów spada.

6. Wahania nastroju

Kobiety często doświadczają wahań nastroju z powodu braku równowagi hormonalnej. Możesz czuć się poirytowana lub szybko reagować płaczem czy złością, jeśli masz nadmiar estrogenu i deficyt progesteronu. Z drugiej strony, możesz czuć się niespokojna lub przygnębiona, gdy masz zbyt dużo progesteronu i deficyt estrogenu. Estrogen i progesteron wpływają na neuroprzekaźniki mózgu i hormony, takie jak serotonina, dopamina i noradrenalina.

7. Brak ochoty na seks

Ten sygnał również może być oznaką braku równowagi hormonalnej. Obniżone poziomy estrogenu mogą powodować bolesność i tkliwość piersi, ból podczas stosunku lub suchość pochwy co może sprawić, że intymne chwile z partnerem będą niezbyt przyjemne.

8. Masz trądzik

Przewlekły trądzik, który pojawia się raz po raz, nawet jeśli masz dobre nawyki pielęgnacyjne skóry, może być oznaką zaburzeń gospodarki hormonalnej. Dzieje się tak, ponieważ w twoim systemie zwiększa się poziom testosteronu. Hormon ten może stymulować nadmierną produkcję sebum.

9. Masz problemy ze snem

Czy spanie jest dla ciebie bardziej uciążliwe niż relaksujące? Nie możesz zasnąć, rzucasz i przewracasz się na łóżku, pocisz się, a kiedy przychodzi ranek jesteś po prostu zmęczona?

10. Masz nieregularny okres

Jedna czwarta kobiet ma nieregularne miesiączki z powodu zaburzeń hormonalnych, wiele z nas cierpi na bardzo dotkliwe bóle menstruacyjne i boryka się z obfitymi krwawieniami. Warto poradzić się lekarza, jaki sposób wyeliminowania tych przykrych dolegliwości byłby dla ciebie najlepszy.


Na podstawie: powerofpositivity.com


Psychologia

Speed dating – czy w kilka minut możesz poznać swoją drugą połówkę?

Redakcja
Redakcja
16 maja 2019
Fot. Materiały prasowe

W dobie cyfrowego życia i pogoni za karierą nie każdy ma czas na poznawanie nowych osób w tradycyjny sposób. Coraz więcej jest singli, którzy chcieliby kogoś poznać, ale nie wiedzą, jak się za to zabrać – i kiedy.

Wiele osób decyduje się na randki z osobami poznanymi przez Internet. Istnieje jednak inna alternatywa – szybkie randki, tzw. „speed dating”. Czym są szybkie randki i czy da się tak znaleźć miłość?

Czym są szybkie randki?

Jak czytamy na stronie organizatora szybkich randek MiniRandki.pl, speed dating jest dokładnie tym, na co wskazuje jego nazwa – krótkimi spotkaniami z potencjalnymi partnerami. Szybkie randki organizowane są zwykle w największych miastach, takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław, czy Katowice, jako duże wydarzenie obejmujące pewną ilość osób (najczęściej od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu). Uczestników początkowo dobiera się w pary, które mają kilka minut – zwykle od 5 do 8 – na krótką rozmowę i szybkie poznanie się. Po tym czasie organizator daje znak, np. dzwonkiem, i pary mieszają się. W ten sposób każda osoba może krótko porozmawiać z każdym z potencjalnych partnerów, którzy dobierani są na podstawie np. wieku. Jeśli spotkanie przebiegnie po Twojej myśli, a druga osoba zrobi na Tobie dobre pierwsze wrażenie – możesz odznaczyć na liście osób, które chciałbyś bliżej poznać. Na koniec wydarzenia wręczasz swoją listę organizatorowi. Jeśli osoby z Twojej listy odznaczyły Ciebie na swojej – dostajecie wzajemnie swoje kontakty.

Dlaczego wybrać szybkie randki?

Wydaje się, że szybkie randki mają same zalety. Przede wszystkim jest to oszczędność czasu – dla zabieganych młodych ludzi jest to naprawdę ważne. W krótkim czasie możesz poznać wiele osób – przy tradycyjnym randkowaniu zajęłoby Ci to dużo więcej czasu. Nawet, jeśli nie znajdziesz swojej drugiej połówki, wciąż możesz poznać wiele osób w krótkim czasie – kto wie, może zyskasz nowych przyjaciół? Kolejnym plusem szybkich randek jest to, że dużą w nich rolę odgrywa pierwsze wrażenie – a niektórzy uważają, że właśnie to się najbardziej liczy przy poznawaniu drugiej połówki. Naukowcy twierdzą nawet, że wystarczy 30 sekund, by uznać kogoś za swojego potencjalnego partnera.

Może więc warto spróbować i dać sobie szansę na nową miłość, na którą nigdy nie jest przecież za późno? Jeśli nie jesteś jeszcze przekonana, sprawdź opinie uczestniczek imprez speed dating dostępne na stronie https://minirandki.pl/speed-dating-opinie/. Powodzenia!

Artykuł sponsorowany


Zobacz także

Może coś zgubiliśmy, a może tego nigdy nie było

„To był gwałt w białych rękawiczkach”. Przestańmy anonimowo mówić o przemocy seksualnej

Czy masz w sobie coś z psychopaty? Jakie są ciemne strony twojej osobowości? Zrób sobie test Szondiego i sprawdź