Psychologia

A ty kim jesteś? Marchewką, jajkiem, czy kawą? Opowieść o przezwyciężaniu trudności

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
28 marca 2017
Fot. iStock/Vizerskaya
 

Posłuchajcie tej historii: „Dawno, dawno temu, córka starego ogrodnika ciągle skarżyła się na swoje życie. Była zmęczona ciągłą walką z przeciwnościami losu, bo kiedy tylko w jej życiu udało się rozwiązać jakiś problem, od razu pojawiał się kolejny. Miała dosyć, czuła się pokonana.

Pewnego dnia ogrodnik słuchając ponownie narzekań swojej córki, poprosił, by poszła z nim do kuchni i usiadła na krześle przy stole. Następnie napełnił trzy małe garnuszki wodą i postawił je na ogniu. Kiedy woda zaczęła się gotować do jednego włożył marchewkę, do drugiego jajko, a do trzeciego wsypał kawę. Pozwolił im się zagotować nie mówiąc przy tym ani słowa. Córka czekała niecierpliwie nie rozumiejąc, co robi jej ojciec. Po około 20 minutach ogrodnik zdjął garnuszki z ognia. Wyjął marchewkę i włożył ją do miski, wyciągnął jajko wkładając je do innego naczynia, a kolejne napełnił kawą.

Spojrzał na córkę i spytał: „Co widzisz?”. „Marchewkę, jajko i kawę” – odpowiedziała. Staruszek przysunął się do niej i poprosił, by dotknęła marchewki. Zauważyła, że jest miękka. Następnie poprosił, by wzięła do ręki jajko i je przepołowiła. Zrobiła to i patrzyła na twarde jajko. Na końcu miała spróbować kawy. Kobieta uśmiechnęła się ciesząc się aromatem kawy. „Co to znaczy, tato?” – zapytała.

Ogrodnik wytłumaczył córce, że trzy produkty miały tę samą trudność: wrzącą wodę. Jednak każdy z nich zareagował zupełnie inaczej. Marchewka wpadła do wody mocna i twarda, ale pod wpływem wrzącej wody stała się słaba, miękka. Jajko było delikatne, cienka skorupka chroniła płynne wnętrze, ale wrzątek sprawił, że wnętrze stało się twarde. Kawa była wyjątkowa, to pod jej wpływem zmieniła się wrząca woda.

Ojciec spytał córkę: „Kiedy pojawia się problem w twoim życiu, jak reagujesz? Jesteś marchewką, która wydaje się silna, ale kiedy pojawiają się trudności, stajesz się słaba i tracisz siły? Czy jesteś jajkiem, które wrażliwe i słabe pod wpływem trudnych sytuacji staje się twarde i sztywne? Z zewnątrz jesteś taka sama, ale w środku się zmieniłaś?

Lubisz kawę? Kawa zmienia wodę, która była problemem. Kiedy woda osiąga punkt wrzenia, wtedy kawa ma najlepszy smak. Jeśli jesteś jak ziarna kawy, kiedy wszystko idzie nie tak, ty pod wpływem kłopotów reagujesz, stajesz się lepsza”.

A ty kim jesteś?

Bycie jajkiem czy marchewką nie jest niczym złym, musisz znaleźć w sobie siły, żeby wstać i kontynuować walkę z przeciwnościami. Nie przestawaj walczyć, bo gdy przestaniesz, jutro już nie będziesz miała siły. Szukaj rozwiązania tu i teraz. Zaufaj sobie i naucz się radzić sobie z problemami, jakie podsuwa ci życie.

Pamiętaj, co dla ciebie jest ważne

Aby utrzymać motywację w walce z przeciwnościami losu, ważne jest, abyśmy zawsze pamiętali, co jest dla nas ważne.

Zorganizuj się

Nie myśl, że wszystko musi być w życiu linearne. Nic nie jest statyczne, dlatego ty bądź elastyczna. Sytuacje, ludzie, miejsca się zmieniają, pojawia się często coś nieoczekiwanego. Dlatego, jeśli twój plan A bierze w łeb, pamiętaj, że alfabet ma więcej liter.

Myśli nie są faktami

Warto o tym pamiętać. Bo często uprawiając czarnowidztwo, jak córka ogrodnika, sami sobie narzucamy ograniczenia i stawiamy bariery. Konieczne jest działanie, by osiągnąć swoje cele, a nie myślenie, co może pójść nie tak.

Trudności zawsze się pojaywiają

I lepiej ten fakt zaakceptować, bo to one pomagają nam ponownie ocenić nasz cel. Pokazują, czy naprawdę nam na danej rzeczy zależy, czy jest dla nas ważna. Akceptuj to, pozwól, żeby te trudności się pojawiały. I odradzaj się jak feniks z popiołów przezwyciężając problemy. Pamiętaj, że trudności to nauka, to lekcja, z której warto wyciągać wnioski.

Trudności, to nasze światło, a nie ciemność, która nas zastrasza.


 

źródło: exploringyourminde.com

 


Psychologia

Mamo, daj już spokój! 5 zasad relacji matki z jej dorosłą córką

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
28 marca 2017
Fot. iStock/Xesai
 

Kiedy miałaś 5 lat, była całym twoim światem. Kiedy skończyłaś 15, kwestionowałaś wszystko, co mówiła. Kolejną dekadę później najbardziej denerwuje cię to, że kiedy ty chcesz żyć po swojemu, ona ma do tego twojego życia całe mnóstwo uwag. Gdy przekraczasz 35 rok życia, powoli odkrywasz wspólną przestrzeń. Jak ułożyć relację między matką, a dorosłą córką?

Nie zawsze jest łatwo, zwłaszcza, jeśli mama jest osobą zaborczą, lub mającą tendencję do kontrolowania swojej córki. Skomplikowane relacje mogę też wynikać z bolesnych, trudnych doświadczeń, z sytuacji rodzinnej, albo być konsekwencją jakiś niezależnych okoliczności. Czasem matka i córka oddalają się od siebie bez wyraźnego, bezpośredniego powodu, by potem tego żałować. Poniższe wskazówki dotyczą zatem obu stron relacji, która mogłaby być jedną z najpiękniejszych w naszym życiu, gdyby nie błędy, które popełniamy.

5 zasad relacji matka – dorosła córka

1.Nie działaj pod wpływem emocji, czy złego nastroju

Jeśli chcesz naprawić skomplikowaną relację z mamą, lub ze swoją dorosłą córką, nigdy nie zaczynaj rozmowy, jeśli jesteś zdenerwowana lub jeśli kierują tobą negatywne emocje. Znajdź w sobie spokój i refleksję nad kształtem waszej relacji, dopiero wtedy podejmuj trudne tematy. Znasz i ją i siebie na tyle, by wiedzieć kiedy się wycofać, kiedy zrezygnować.

2. Jeśli dajesz rady, naucz się również je przyjmować

Mamo, traktuj swoją dorosłą córkę z szacunkiem dla jej życiowego doświadczenia. Nie jesteś jedyną osobą, która może tutaj kogoś czegoś nauczyć. Córko, nie obawiaj się służyć radą mamie – są takie obszary, w których naprawdę jesteś lepszym ekspertem.

3. Szanuj jej czas

Córko, twoja mama nie zawsze musi mieć czas, siłę i ochotę, by zajmować się twoimi sprawami (ta zasada dotyczy również opieki nad dziećmi,  o którą prosisz godzinę przed zaplanowanym wyjściem). Mamo, twoja córka nie zawsze może poświęcić ci tyle swojego czasu, byś czuła się w pełni usatysfakcjonowana. Ma teraz swoje życie, czasem także swoją własną rodzinę, staraj się nie robić jej z tego powodu wyrzutów. Obie powinnyście jednak zadbać o to, by znaleźć dla siebie wspólną przestrzeń.

4. Nie krytykuj

Obie jesteście dorosłymi kobietami, które starają się żyć w zgodzie ze sobą, z własnymi przekonaniami i ideami. Zaakceptujcie fakt, że obie macie do tego prawo. Mamo, dzieci twojej córki są wychowywane przez nią, szanuj zasady, które obowiązują w jej domu, nie komentuj każdej decyzji, nawet jeśli ty „postąpiłabyś inaczej”. Córko, wiek nie jest ograniczeniem w dążeniu do bycia szczęśliwym, nie blokuj więc swojej mamy, w jej przedsięwzięciach, nawet jeśli wydają ci się niedorzeczne. To nie jest twoja sprawa.

5. Bądź „w porządku”

Nie wytaczaj ciężkich dział, żalów z przeszłości, popełnionych błędów, na które nie mamy już wpływu. Jeśli wasze relacje mają być zdrowe i normalne, odpuść i zachowuj się naturalnie. Nie musisz kochać wylewną, czułą milością „na pokaz”, bo „przecież to moja mama”. Mamo, nie plotkuj z partnerem córki o jej niedoskonałościach. I miej swoje życie. Twoja córka sobie poradzi.


Na podstawie: huffingtonpost.com


Psychologia

Mamo, zainspiruj się historią Miapka Design i odkryj patent na wygodę dziecka i twój rozwój na macierzyńskim!

Redakcja
Redakcja
28 marca 2017
Fot. Materiały prasowe

Marka Miapka Design narodziła się w głowie młodej mamy, w wyniku potrzeby znalezienia rozwiązania z pozoru zwyczajnego problemu ubierania dziecka na spacer oraz odkrytych pleców w trakcie aktywności na dworze. To wydawać by się mogło proste rozwiązanie było przełomem nie tylko dla wygody malucha, ale także rozwoju biznesowego i nowej pasji mamy.

Karolina Jędrasiak, jak wiele młodych kobiet przebywających na urlopie macierzyńskim, rozmyślała o swojej karierze zawodowej i o tym, jak to będzie, kiedy wróci do korporacyjnego życia. Czy uda jej się połączyć pracę z byciem mamą? Czy w obu rolach stanie na wysokości zadania? W tamtym momencie nawet nie przypuszczała, że założy własną firmę odzieżową i opatentuje rozwiązanie, które narodziło się ze zwykłej potrzeby poradzenia sobie z problemem uciążliwego ubierania dziecka na spacer, odkrytych pleców i ciągłego poprawiania kurteczek w trakcie spacerów. To właśnie wtedy Karolina wpadła na genialny i prosty pomysł  – kurteczka z krokiem, czyli połączenie kurtki dla malucha z body.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Sam pomysł przerodził się w dochodowy biznes – sklep internetowy z odzieżą dla dzieci pod wdzięczną nazwą Miapka Design. Karolina opatentowała swój pomysł i już teraz wprowadza do swoich kolekcji coraz to nowe wzory, kroje, a ostatnio kurtkę Mozaikę w wersji dla Mamy i Dziecka z tego samego materiału oraz kurteczki wodoodporne z oddychającego materiału na deszczowe dni.

Markę Miapka Design cechuje wysoka jakość wykonania, oryginalny wygląd oraz funkcjonalność. Produkty są wykonane z najwyższej jakości materiałów. Co więcej, kurteczka rośnie razem z dzieckiem, gdyż rękawy i „krok” możemy bez problemu regulować. Jest to zatem idealny patent na spędzanie czasu z dzieckiem, tym bardziej, że nadchodząca wiosna sprzyja długim spacerom i różnego rodzaju aktywnościom na dworze.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Patentów na czas na świeżym powietrzu jest wiele. My polecamy te najbardziej sprawdzone:

Po pierwsze należy dziecko dobrze ubrać, aby nie było zgrzane lub nie zmarzło a przy tym, żeby miało swobodę ruchów i mogło w pełni cieszyć się ze wspólnej zabawy. Tu idealnie sprawdzi się nie tylko opatentowana kurteczki marki Miapka Design, ale także inne miapkowe ubranka takie jak dwustronne czapeczki z polskiej dzianiny, koszulki z długim rękawem z kieszonką “kangurką” na dziecięce skarby, cieplejsze, mięciutkie dresowe na chłodniejsze dni czy wykonane z najwyższej jakości bawełny spódniczki.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Po drugie zadbajmy o różnorodność, aby dziecko od początku rozwijało w sobie kreatywność i wyobraźnię. Starajmy się zmienić nasz ulubiony plac zabaw na pobliski park, las czy ogród znajomych. Pokazujemy dzieciom nowe zabawy i angażujmy się w nie – nie ma nic cenniejszego dla malucha niż uwagę jaką mu się poświęca.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Po trzecie na spacery zabierajmy ze sobą zdrowe przekąski i napoje. W ruchu dziecko szybko traci energię i potrzebuje uzupełnienia kalorii, domowy baton, owoc czy świeży koktajl sprawdzą się idealnie. Zaspokojenie małego głodu zapewni nam dłuższy czas na świeżym powietrzu.


 

Ubranka dla dzieci Miapka dostępne są do kupienia na stronie: miapka.pl.

Artykuł powstał we współpracy z marką Miapka


Zobacz także

Najważniejsze w kłótni jest to, by… się pogodzić! Oto kilka sposobów na szybkie osiągnięcie zgody

Relacja „wet za wet”. Kiedy żadne z nas nie chce ustąpić

To nie on, to jego sobowtór! Czym jest zespół Capgrasa, który zmusza do życia w cieniu urojeń?

Śmiejecie się z facetów? Kobiety też przechodzą kryzys wieku średniego