Go to content

7 rzeczy, których kurczowo się trzymamy. A one trzymają nas…

fot. Kinga Howard/Unsplash

Czy czujesz czasem ciężar swoich spraw na klatce piersiowej? A na ramionach lub w dolnej części pleców? Każdy tak ma, ale tego ciężaru można się pozbyć. Z każdą rzeczą, którą odrzucisz, ciężar będzie mniejszy i będzie ci lżej oddychać, lżej się ruszać, żyć swobodniej. Nie chodzi tylko o rzeczy materialne, ale też o to, co wewnątrz. Jakie ciężary wciąż dźwigasz i dajesz im się trzymać?

Relacje

Czy masz w swoim życiu związek, w którym każda interakcja powoduje, że czujesz się wyczerpana lub osłabiona? Może to być współpracownik, szef, przyjaciel lub członek rodziny, ale tym, co powoduje ciężar na klatce piersiowej, jest to, jak się czujesz po każdej interakcji. Zwróć na to uwagę.

Zmartwienia

Ile energii mentalnej i emocjonalnej zmarnowałaś, zamartwiając się czymś, na co nie masz wpływu? To niesamowite, jak nasze zmartwienia mogą przypominać starych przyjaciół. Pozwalamy naszym mózgom podążać w kółko tymi samymi ścieżkami, aż do momentu, w którym już oszukaliśmy samych siebie, wierząc, że martwienie się pomaga – że jest to nawet sposób na okazanie miłości. Ale czy nie byłoby lepiej zadać sobie pytanie, czy możemy coś zrobić, aby poprawić sytuację? Daje nam to możliwość działania, a nie tylko zamartwiania się. A jeśli naprawdę nic nie możemy zrobić – jeśli sytuacja jest w 100% poza naszą strefą wpływów – po co się martwić?

Media społecznościowe

Czy obserwujesz w mediach społecznościowych osoby, których zdjęcia i relacje sprawiają, że czujesz, że to, co masz – lub kim jesteś – jest niewystarczające? 

Nawyki

Jaki jest jeden nawyk, którego chciałabyś się pozbyć, ale nie jesteś pewna, czy ci się to uda? Może ma to związek z ilością słodyczy, które zjadasz lub niewystarczającą ilością godzin snu w nocy. Być może jest to kwestia tonu głosu, którego używasz, gdy jesteś zmęczona lub ilości czasu, jaką spędzasz, patrząc na ekran trzymany w dłoni, a nie na twarze wokół siebie.

Myśli

Czy masz jakieś myśli, które regularnie przychodzą ci do głowy, ale tylko cię powstrzymują od działania, od rozwoju? Czy któreś z poniższych jest ci znane?

  • Nikt mnie nie docenia
  • Robię tu wszystko
  • Nie nadaję się do tego
  • To jest bałagan emocjonalny

Przeszłość

Nasze wspomnienia mogą przynieść nam tyle radości… ale także tyle bólu. Zwłaszcza jeśli nie chcemy pozwolić odejść przeszłym ranom, czy to zadanym przez innych, czy zadanym przez nas samych. Przebaczenie to moc.

Bałagan

Od papieru po meble, od plików cyfrowych po przeterminowane produkty w lodówce… Zbyt wielu z nas trzyma się tego zbyt długo.