Lifestyle Psychologia

5 trudności osób wysoko wrażliwych. Czy wiesz, jak je ograniczać?

Redakcja
Redakcja
22 marca 2018
Fot. iStock / BrianAJackson
 

Wysoko wrażliwe osoby (HSP — Highly Sensitive Person) są szczególnie podatne na bodźce zewnętrzne, które odbierają wszystkimi zmysłami. Ich nagła reakcja na daną sytuację nie jest wymierzona w rozmówcę i trzeba ją traktować wyłącznie jako ochronę przed nadmiarem docierających bodźców. Wysoko wrażliwe osoby najczęściej automatycznie wybierają jeden ze  schematów, atakując bądź uciekając.

Ich funkcjonowanie w społeczeństwie bywa trudne, nie zawsze ich zachowanie jest rozumiane przez otoczenie i przyjmowane wręcz jako przewrażliwienie na własnym punkcie i posiadanie charakteru mimozy, co jest krzywdzące. Aby ułatwić takim osobom codzienne funkcjonowanie, warto wiedzieć, co sprawia szczególną trudność i w jaki sposób minimalizować problemy.

5 trudności osób wysoko wrażliwych. Czy wiesz, jak je ograniczać?

1. Nadmierny hałas

Duże natężenie dźwięków jest dla wysoko wrażliwych osób prawdziwym problemem. Powoduje irytację i sprawia, że trudno im się odnaleźć w hałaśliwym miejscu, skupić na wykonywanych zadaniach. Organizując czas osobie z HSP najlepiej wybierać miejsca nieuczęszczane przez wiele osób, chronione od nadmiernej ilości bodźców.

2. Ocena innych osób

Osoby nadwrażliwe mają problem z obserwacją ich przez inne osoby. Nawet gdy nie jest to zamierzone przyglądanie się, uważają oni to za próbę oceny, która powoduje dyskomfort, chęć ucieczki, a nawet fizyczny ciężar, a w skrajnych przypadkach duszności. Tu ponownie najważniejsze jest zachowanie pewnego dystansu i poczucia zachowania prywatności.

3. Treści nasiąknięte przemocą

Osoby z HSP nie tolerują filmów czy sytuacji przesiąkniętych przemocą. Źle się czują oglądając krwawe zdjęcia lub np. horrory. Ich wysoka wrażliwość nie pozwala obojętnie przejść nad krwawymi obrazami, dlatego przed kupnem biletów na seans lub gry komputerowej, warto sprawdzić proponowane treści.

4. Nadmiar wrażeń

Nawarstwione sytuacje w których dzieją się co chwila nowe rzeczy nie sprzyjają osobom z HSP. Czują się one przytłoczone, zmęczone i zniechęcone do aktywności. W kontrze do zgiełku lub dynamicznie zmieniających się sytuacji warto postawić na wypoczynek w cichym miejscu, gdzie możliwe będzie odprężenie i złapanie dystansu do rzeczywistości.

5. Wielozadaniowość

Wysoko wrażliwe osoby nie są urodzonymi „ludźmi-orkiestrami” i nadmiar obowiązków ich przytłacza, powoduje frustrację, przeciążenia. Przez nadmiar obowiązków stają się oni bardziej nerwowi, gorzej reagują na stres, są mniej efektywne. Dużą pomocą będzie ustalenie harmonogramu zadań do wykonania,  ponieważ wyszczególnienie odpowiedniej kolejności pozwoli realizować zadania zgodnie z planem i likwiduje chaos.

źródło:  www.sensity.pl


Lifestyle Psychologia

7 sposobów na walkę z obwisłą skórą po odchudzaniu

Redakcja
Redakcja
22 marca 2018
Fot. iStock
 

Odchudzanie nie jest procesem prostym i szybkim, wymaga czasu, zaangażowania i wiedzy. Nierozważne odchudzanie nie tylko nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, ale może poważnie zaszkodzić. Szczególnie, gdy chudniemy w szybkim tempie, chcąc zrzucić jak najwięcej kilogramów, narażamy na szwank nie tylko zdrowie, ale i kondycję skóry na całym ciele.

Zbyt wiele kobiet zapomina, że nie przytyło w ciągu kilku dni, a więc skóra miała czas dostosować się do zmiany masy ciała i musiała się rozciągnąć. Natomiast, gdy chudną w szybkim tempie, skóra nie ma czasu dostosować się do tej zmiany i w efekcie kilogramy znikają, a rozciągnięta skóra pozostaje. Można jednak walczyć z tą niechcianą pamiątką wieloma sposobami. Jeżeli problem nie jest duży, warto ją samodzielnie ujędrnić, by poprawić jej wygląd i kondycję.

7 sposobów na walkę z obwisłą skórą po odchudzaniu 

1. Kosmetyki ujędrniające

Nie załatwiają one całej sprawy, ale w znaczący sposób mogą poprawić ukrwienie i odżywienie skóry, co z kolei dobrze wpływa na jej kondycję. Skóra cudownie się nie obkurczy do stanu sprzed kilku lat, ale jest szansa, że będzie bardziej jędrna, co poprawi jej wygląd.

2. Masaże

Masaże różnymi przyrządami, a szczególnie naprzemienne zimne i ciepłe natryski pod prysznicem poprawiają krążenie krwi i hartują skórę. Jest ona bardziej jędrna, a odpowiednie nawilżenie balsamem po masażu dodatkowo ją odżywi.

3. Ruch

Praca nad utrzymaniem mięśni w dobrej kondycji to kolejny krok w walce o lepszy wygląd. Rozbudowanie mięśni (choć bez przesady!) spowoduje „wypełnienie” w pewien sposób miejsc po utraconej tkance tłuszczowej, dzięki czemu i sylwetka i skóra będzie wyglądać lepiej.

4. Nawadnianie organizmu

Niedobór płynów powoduje wiotczenie i pogorszenie kondycji skóry. W ciągu całego dnia popijaj niewielkimi łykami wodę, aby organizm mógł jak najlepiej z niej skorzystać. Woda zadba też o odpowiednią objętość tkanki mięśniowej.

5. Odpowiednia dieta

Sięgaj po owoce, warzywa i ryby. Zdrowa dieta jest niezbędna dla utrzymania skóry w dobrej kondycji. Według badania opublikowanego w 2007 roku w „American Journal of Clinical Nutrition” składnikami, które szczególnie wspomagają regenerację skóry, są witamina C i kwasy omega-6.

6.Ograniczenie używek

Odstaw alkohol i tytoń. Używki negatywnie wpływają na wygląd i zdrowie skóry, przyczyniając się do utraty jędrności, szybszego starzenia i powstawania stanów zapalnych.

7. Zabiegi

Na większe problemy z obwisłą skórą można wypróbować również w gabinecie dermatologii estetycznej zabiegi liftingujące (nieinwazyjne), zabiegi mezoterapii igłowej, masaż podciśnieniowy. Na duże fałdy skórne często jedynym ratunkiem staje się interwencja chirurga plastycznego.

źródło:  kobieta.gazeta.plwww.fabrykasily.pl


Lifestyle Psychologia

Rozwiązanie konkursu „Dobre komplementy”

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
21 marca 2018
Fotomontaż / iStock

Popatrz – jesteś piękna, jesteś mądra, silna, może masz piękne oczy, a może cudowne usta. Może świetny gust, a może genialne nogi. Może całkiem dobrze myślisz o swojej pupie, a może podkreślasz swój dekolt. Każda z nas jest godna podziwu. Każda. Tylko najpierw pozwólmy sobie podziwiać siebie, a wówczas przyjmowanie komplementów okaże się zupełnie proste i naturalne.

Nie uciekajmy przed komplementami i same prawmy je sobie i innym jak najczęściej! Razem z z Mary Kay, serdecznie dziękujemy wam za tak liczny udział w naszej zabawie, w ramach kampanii #BeautyOfConfidence.  Serce rośnie!

Gratulujemy wam pięknych komplementów i umiejętności ich przyjmowania!

Laureaci:

  1. Magdalena Fiedorczuk
  2. Cecylia Owczarek
  3. Aleksandra Szczepańska
  4. Joanna Antoniewska
  5. Julita Toporowicz

Laureatom serdecznie gratulujemy i prosimy o kontakt mailowy w celu odbioru nagród w ciągu 7 dni od daty ogłoszenia wyników. Prosimy o przesłanie danych do wysyłki nagrody (imię i nazwisko, adres e-mail, adres i nr telefonu) na adres e-mail: [email protected]. Otrzymanie danych potwierdzamy w odpowiedzi zwrotnej.

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora swoich danych osobowych uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.).

Nagrody:

Zestaw Mary Kay Beauty Of Confidence, w skład którego wchodzą:

  • cudne różowe lusterko
  • szminka
  • tusz do rzęs

Zdjęcia nagrody

Mary Kay udowadnia, że powiedzenie nawet najprostszego komplementu drugiej osobie jest jak transakcja wiązana – ty czujesz się lepiej, a ona odzyskuje pewność siebie. Zobaczcie same!

#BeautyOfConfidence, to więcej niż akcja, to zachęta do podjęcia prawdziwego działania!

Misją Mary Kay od zawsze było wzbogacanie życia kobiet i pomaganie im w stawaniu się coraz silniejszymi. Kampania #BeautyOfConfidence sprawi, że gdy usłyszymy komplement już nie opuścimy głowy, nie spowijemy się rumieńcem wstydu czy też nie zaczniemy zaciekle zaprzeczać. Od teraz chwila, w której usłyszymy miłe słowo będzie momentem, w którym poczujemy się dobrze, wiedząc, że usłyszałyśmy je słusznie! A rumieniec, który pojawi się na naszych policzkach będzie jedynie kwestią świetnego kosmetyku! To właśnie dlatego kobiety tak cenią sobie osobisty kontakt z Konsultantkami Kosmetycznymi Mary Kay. Dzięki nim zyskują nie tylko kosmetyki doskonale dobrane do potrzeb swojej skóry, dostają także porcję pewności siebie i powód do uśmiechu.

Konkurs trwa od 08.03.2018 do 14.03.2018, wyniki zostaną opublikowane na stronie www.ohme.pl do dnia 21.03.2018 roku. Regulamin konkursu znajdziecie tutaj.


Zobacz także

50 sposobów na szczęśliwe życie. Sposób 4 – serce prawdę ci powie, czyli rozwijaj intuicję

6 słabości narcyza. Kto by przypuszczał, że właśnie tego się boi?

Pięć psychologicznych przyczyn wyjaśniających, dlaczego nie chudniemy pomimo diety i ćwiczeń