Kuchnia Psychologia

19 rzeczy, które powinnaś odpuścić sobie jeszcze przed Nowym Rokiem

Redakcja
Redakcja
28 grudnia 2020
Fot. iStock
 

Jedni tworzą listy noworocznych postanowień, inni wykorzystują ten krótki czas między świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem na wyciszenie, uspokojenie, uporządkowanie tego co w sercu i w głowie. Jeśli miałabym stanąć po którejś z tych stron, powiedziałabym, że koniec 2020 roku to moment, w którym powinniśmy głębiej przeanalizować nasze emocjonalne potrzeby, nasze lęki, smutki i radości. A przede wszystkim – pozbyć się tego, co stanowiło dla nas przez ostatnie miesiące szczególne, psychiczne obciążenie.

19 rzeczy, które powinnaś odpuścić sobie jeszcze przed Nowym Rokiem

1. Bycie choleryczką

Nie wpadaj w złość z byle powodu, by za chwilę żałować wypowiedzianych słów.

2. Drobne sprzeczki i urazy

Życie jest na to za krótkie.

3. Myślenie, że wszyscy są od ciebie lepsi

Bo to nie jest prawda.

4. Kurczowe trzymanie się fałszywych przekonań

Każdy z nas może się zmienić, każdy ma prawo do błędów.

5. Ideały i wartości, z którymi się już nie identyfikujesz

Życie jest zmianą.

6. Dramaty z przeszłości

Najwyższa pora zacząć żyć tu i teraz.

7. Tendencję do unikania odpowiedzialności

W ten sposób nie rozwiążesz żadnego problemu.

8. Drobne kłopoty

Niech nie urastają do rangi dramatów. Nie pozwól, by głupie, niewiele znaczące rzeczy zniszczyły twoje szczęście. Frustracja i stres wynikają ze sposobu, w jaki na nie reagujesz, a nie z tego, jak się rzeczy mają naprawdę.

9. Przekonanie, że inni są normalni, tylko ty jesteś dziwolągiem

Jedynymi normalnymi ludźmi, których znasz, są ci, których nie znasz zbyt dobrze. Kropka.

10. Nieumiejętność beztroskiego, spontanicznego nawiązywania kontaktu

Wszyscy musimy nauczyć się być bardziej ludzcy. Nie unikaj kontaktu wzrokowego. Nie chowaj się za ekranem smartfona. Uśmiechaj się często. Zadawaj pytania. Słuchaj.

11. Porzuć myśl, że niektórzy ludzie są mniej ważni niż ty

Nawet jeśli naprawdę ciężko pracowałaś, aby dostać się w to miejsce, w którym się znajdujesz, nie znalazłaś się tam samoistnie. Ktoś w ciebie wierzył, zachęcał cię i inwestował w ciebie.

12. Porzuć ideę, że jesteś tym, co posiadasz fizycznie

Pamiętaj, aby zachować pokorę. Ostatecznie dwie rzeczy definiują cię bardziej niż cokolwiek innego: Twoja cierpliwość, gdy masz czegoś bardzo mało, i twoje nastawienie, gdy masz tego więcej niż inni.

13. Odpuść sobie rzeczy, których nie potrzebujesz

Nie myśl o kosztach. Pomyśl o wartości. I pamiętaj, dotyczy to również toksycznych relacji.

14. Odpuść sobie poszukiwanie szczęścia poza sobą

W życiu musisz zapracować na swoje szczęście, a ono zaczyna się wewnątrz nas. Więc przeczytaj coś pozytywnego każdego ranka i zrób coś pozytywnego przed pójściem spać. Skoncentruj się na wszystkich pozytywnych możliwościach.

15. Porzuć pragnienie bycia wynagradzaną za każdy dobry uczynek

Nie martw się zbytnio o to, co z tego będzie dla Ciebie. Jeśli wnosisz pozytywny wkład w życie innych, zawsze jest w tym coś dla ciebie. Urodziłaś się ze zdolnością do zmiany czyjegoś życia. Nigdy tego nie marnuj. Bądź miła. Być obecna. Bądź kimś, kto robi różnicę.

16. Odpuść wszystkie kłamstwa i gry

Jak budujesz wiarygodność? Dotrzymuj swoich obietnic. Przepraszaj, kiedy zawinisz. Bądź osobą, z którą sama chciałabyś się spotkać i spędzić czas. Bądź typem osoby, której czyny, słowa i wartości zawsze są ze sobą zgodne.

17. Porzuć wszelką hipokryzję

Bądz szczera. Wobec samej siebie przede wszystkim.

18. Przestań stawiać potrzeby innych przed własnymi

Każdego dnia dawaj tyle, ile możesz, ale nie daj się wykorzystać. Uważnie słuchaj innych, ale nie trać własnego głosu.

19. Odpuść strach przed tym, co podpowiada ci intuicja

Strach zabija więcej marzeń niż porażka. Nie pozwól, by strach cię zablokował; niech cię motywuje.

 

 

 

 

 

 

Jest jeszcze chwila, powodzenia 😉

 


Na podstawie: marcandangel.com


Kuchnia Psychologia

Etyczne podróżowanie – na czym polega?

Redakcja travelduck.pl
Redakcja travelduck.pl
28 grudnia 2020
Fot. Materiały prasowe
 

Ograniczenie do minimum wpływu, jaki wywieramy na dane miejsce swoim pobytem, to jedna z nadrzędnych zasad etycznego podróżowania.

Tu nie chodzi tylko o dbanie o środowisko naturalne, ale także o wspieranie lokalnych społeczności a tym samym nie aprobowanie praktyk, które prowadzą do najmniejszych nawet zachwiań w ekosystemie danego regionu czy społeczności. Im prędzej uświadomimy sobie, że nasze podróżowanie staje się realnym zagrożeniem, być może tym efektywniej zniwelujemy jego skutki.

Wpływ turystyki

Turystyki masowej broni się, podkreślając jej pozytywny wpływ na gospodarkę – przyjeżdżając w dane miejsce, przywozimy przecież pieniądze, tym samym wspierając lokalną społeczność. Niestety nie zawsze przełożenie jest takie proste.

W momencie, gdy jakaś destynacja staje się turystycznym rajem, rozszerza się tam cała infrastruktura – powstają hotele, miejsca rozrywki, życie społeczności zostaje podporządkowane ruchowi turystycznemu.

Niestety najczęściej właścicielami hoteli nie są lokalne firmy, a te mające kapitał w państwach rozwiniętych. Sytuacja jest o wiele gorsza, gdy wybieramy opcję all inclusive.

Z drugiej strony w chwili, gdy zdecydujemy się np. na wybór noclegu w małej chatce lub niewielkim hostelu, na pierwszy plan wysuwają się kwestie dotyczące ekologii – duże hotele z reguły dbają o tę sferę i przede wszystkim mają na to środki. Jak widać kwestie dot. etycznego podróżowania są bardziej skomplikowane, niż może się wydawać na pierwszy rzut oka.

Co mogę zrobić, aby moje podróże były fair?

Fot. Materiały prasowe

Zdjęcie z tygrysem i nurkowanie z delfinami – brzmi ciekawie? Z pewnością, ale zanim wybierzesz tego rodzaju “atrakcje”, sprawdź, z czym wiąże się korzystanie z rozrywek.

Delfinaria to miejsca bólu i smutku, w których więzi i głodzi się wspaniałe i jedne z najinteligentniejszych zwierząt tylko po to, by dać ludziom chwilę uśmiechu. Czy rzeczywiście jest warta cierpienia? Na wolności delfin żyje ok. 40 lat, w niewoli zaledwie 5-7. Aby pstryknąć sobie zdjęcie z tygrysem, zwierzę musi zostać nafaszerowane olbrzymią ilością środków uspokajających, aby Cię nie pożarło.

Kolejną sprawą jest wspieranie lokalnych społeczności. Twoje codzienne decyzje konsumenckie mają znaczenie, może Ci się wydawać to bardzo błahe i nieznaczące, ale pamiętaj, że zmiany wprowadza się najczęściej małymi krokami. Podróżując, wybieraj lokalne knajpki i miejsca, gdzie możesz coś nabyć bezpośrednio od osoby, która wytwarza dany produkt.

Zamiast kupować magnes na lodówkę “Made in China”, warto kupić taki wykonany ręcznie, np. z ceramiki przez artystę pochodzącego z miejsca, w którym jesteś.

Podsumowując: nie chodzi o to, żeby przestać podróżować, ale o to, aby robić to świadomie. Cuda natury i architektury bardzo cierpią na wzmożonym ruchu turystycznym, w momencie, gdy zaczniemy je szanować, jest szansa, że przetrwają.

Eksploatujemy wszystko, co nas otacza na ogromną skalę, nie bójmy się wiedzieć, jaki ślad zostawiamy. I co najważniejsze: powoli wprowadzamy zmiany, które powstrzymają ten destrukcyjny proces!

Zapraszamy na wyprawę w duchu fair travel do Bhutanu.

Materiały prasowe TravelduckZobacz także

15 drobnych rzeczy, które możesz dla siebie zrobić, by poprawić sobie nastrój

Dawać i brać - znaczy tyle samo. Kompulsywny dawca i biorca ekstremalny, znasz ich?

Dawać i brać – znaczy tyle samo. Kompulsywny dawca i biorca ekstremalny, znasz ich?

Najpiękniejsze cytaty o miłości, które wyrażają dokładnie to, co czujesz, gdy kochasz