Go to content

13 problemów wysoko wrażliwych osób. Nie wpadnij w pułapkę bycia „zbyt miłym”

Jeśli mówią ci, że jesteś zbyt wrażliwa...
Fot. iStock/martinwimmer

Świat nie jest jedynie fantastyczną fabryką do spełniania marzeń – powiedział ktoś mądry. Wszyscy mamy tę świadomość ,wiemy, że w życiu są wzloty i upadki. Ale jeśli jesteś osobą bardzo wrażliwą, często może ci się wydawać, że wszystko wymyka ci się spod kontroli. Pozornie „małe” rzeczy i problemy, które nie przeszkadzają innym ludziom, ciebie hamują i dołują, powodując pocenie się dłoni, rozstrój żołądka i nerwy nie do opanowania.

Chociaż wiąże się z wyzwaniami, bycie osobową wysoko wrażliwą nie jest „usterką” ani zaburzeniem. W rzeczywistości jest to całkowicie normalne, a badania wskazują, że około 15-20 procent populacji charakteryzuje się wysoką wrażliwością.

Czy ty też zaliczasz się do grona takich osób? Jeśli tak, z pewnością rozumiesz te 13 poniższych problemów:

1. Głośne dźwięki

Wydają ci się atakiem na zmysły. Problem pogłębia się, gdy nie masz możliwości kontrolowania głośności. Inni nie wydają się tym przejmować, a ty masz wrażenie, że eksploduje ci głowa. Zaczynasz być rozdrażniona i lękliwa.

2. Niedobór snu, który jest dla ciebie dosłownie zabójczy

Kiedy nie śpisz, twoje wyostrzone zmysły nie odpoczywają. Jesteś w ciągłym stanie „rozedrgania”.

3. Wyczerpanie emocjonalne

Jeśli twój partner jest zestresowany, ty również natychmiast czujesz się zestresowana. Twój najlepszy przyjaciel jest smutny? Też jest ci smutno – mimo że w twoim życiu nie dzieje się niż złego. Wiele bardzo wrażliwych osób pochłania emocje innych. Zamiast tylko wyczuwać to, co ktoś czuje, oni sami to odczuwają. A co jest bardziej wyczerpującego emocjonalnie niż obciążenie emocjami innych?

4. Silna, niewytłumaczalne reakcje (i na przemoc i na piękno)

Nie znosisz brutalnych filmów, unikasz trudnych tematów. Cierpienie porusza cię do głębi, tak samo reagujesz na piękno. Obraz, muzyka, konkretna sytuacja – wzruszają cię do łez.

5. Dokładne analizowanie każdego słowa i gestu

Bardzo wrażliwi ludzie zauważają małe rzeczy, szczegóły pomijane przez innych. Zauważają, gdy czyjś ton głosu „nie pasuje” do ich słów. Zauważają, że ktoś nie patrzy im w oczy, odpowiadając na pytanie. Czasem nadinterpretują, czasem zbyt mocno polegają na intuicji.

6. Nieutrzymywanie kontaktów towarzyskich w sposób, w jaki robi to większość ludzi

Dla wielu osób chodzenie do baru, na imprezę lub spotkanie z dużą grupą ludzi to po prostu dobra zabawa. Ale dla „wysoko wrażliwych” spędzanie dłuższego czasu w hałaśliwym, zatłoczonym otoczeniu może być stresujące.

7. Brak akceptacji dla niesprawiedliwości

Ktoś opowiada „prymitywny” żart i wszyscy się śmieją oprócz ciebie. Mimo że to „tylko żart”, nie akceptujesz tej sytuacji. Niesprawiedliwość i cierpienie nie są powodami do śmiechu.

8. Problem z odnalezieniem się w nowym miejscu

Wakacje powinny być relaksujące, prawda? Są dla wielu osób, ale dla wysoko wrażliwych „małe” rzeczy – takie jak spanie w nieswoim łóżku i odkrywanie nowych ścieżek są męczące i denerwujące.

9. Niepewność

Często czujesz się niepewna, masz problem z wyrażeniem jasno tego, co myślisz i czujesz.

10. Reakcja na podniesiony głos

Dla bardzo wrażliwych ludzi słowa naprawdę mają znaczenie. Ton głosu również. Jako dziecko mogłaś płakać i bardzo długo „przeżywać”, gdy zbeształ cię rodzic lub nauczyciel. (Lub w klasie czułaś się winna, gdy nauczyciel skarcił innych uczniów, mimo że nie miałaś nic wspólnego z problemem). Teraz podniesiony ton głosu stresuje cię i sprawia, że zamykasz się w sobie.

11. Stresująca presja czasu

Nikt nie lubi się spieszyć, zbytni pośpiech powoduje stres. U osób bardzo wrażliwych presja czasu może powodować naprawdę poważny niepokój. Konieczność szybkiego zrobienia czegoś, na przykład sprawdzenia tysiąca rzeczy na liście lub perspektywa spóźnienia się na spotkanie jest przerażająca.

12. Mówienie „tak”, gdy chcesz powiedzieć „nie”

Wysoce empatyczni i świadomi uczuć innych „wrażliwcy” nie chcą nikogo zawieść. Chociaż jest to godne podziwu, osoby wrażliwe mogą wpaść w pułapkę bycia zbyt miłym dla ludzi, nawet jeśli wiąże się to z dużymi kosztami osobistymi.

13. Lęk przed zmianami

Zmiana może być trudna dla każdego. Osoby wysoko wrażliwe odczuwają jednak wyjątkowy dyskomfort na myśl o nawet bardzo drobnych zmianach, takie jak awans w pracy lub przemalowanie ścian w mieszkaniu. Te emocje mogą być nadmiernie pobudzające same w sobie. Osoby o dużej wrażliwości zwykle potrzebują dodatkowego czasu na dostosowanie się do zmian – nawet tych pozytywnych.


Na podstawie: highlysensitiverefuge.com