Psychologia Związek

10 rzeczy, których NIGDY nie powinnaś robić w relacji z narcyzem. Wystrzegaj się ich

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
14 lipca 2018
Fot. iStock/nd3000
 

Jeśli w swoim najbliższym otoczeniu masz kogoś, kto wykazuje cechy niezdrowej narcystycznej osobowości, zapamiętaj, że pewnych rzeczy robić nie można. Po prostu. Szkoda twoich nerwów, zdrowia, zaangażowania i emocji. Ty tylko stracisz, za to on zyska bardzo wiele.

Nie bierz serio jego pewności siebie

Obraz narcyzów zawsze jest jeden i ten sam – ciężko pracują, aby pokazać swoją wyższość nad innymi. I niech sobie pracują, za to ty pamiętaj, że osoby narcystyczne są w głębi duszy bardzo siebie niepewni. Ich krzykliwa fasada ma na celu ukryć wewnętrzną pustkę, w końcu nie od dziś wiadomo, że nie wszystko złoto, co się świeci.

Nie zwierzaj się zbytnio

Im więcej informacji na swój temat ujawnisz, tym więcej argumentów narcyz użyje przeciwko tobie. Zapamiętaj – on wykorzysta wszystko, co o tobie wie, by tobą manipulować, upokarzać cię. Dlatego uważaj na to, co mówisz.

Nie usprawiedliwiaj się

Daj sobie spokój z wyjaśnianiem tego, co czujesz, myślisz lub co zrobiłaś. To nie ma najmniejszego sensu. Narcyz zawsze nastawiony jest na wygraną, więc tak naprawdę w kłótni (i poza nią też) nie interesuje go, co masz do powiedzenia. Jakakolwiek dyskusja, w której próbujesz się wytłumaczyć jest kompletnie bezproduktywna. Szkoda twojej energii.

Nie minimalizuj jego dysfunkcjonalnego zachowania

Skupione na sobie zachowanie narcyza i głód uwagi mogą wysysać energię z otoczenia. Z biegiem czasu możesz poczuć w jego obecności zmęczenie, odrętwienie, jakbyś spotkała wampira energetycznego. Pamiętaj – zwodzenie, manipulowanie i upokarzanie innych jest niezdrowe i złe. Czasami najlepiej najlepszym wyjściem jest pozwolić, aby dziecinne lub prowokacyjne zachowanie narcyza przeminęło bez komentarza, co nie znaczy, że powinnaś je akceptować.

Nie oczekuj odpowiedzialności

Ludzie z narcystyczną osobowością bardzo rzadko przepraszają lub przyznają się do winy. Uważają, że mają specjalny status, wyższą rangę i więcej praw niż inni. Nie chcą równości, partnerstwa. Jeśli chcesz, żeby narcyz wziął odpowiedzialność za swoje negatywne zachowania – lepiej daj sobie spokój, to strata czasu. Owszem – mów o tym, ale nie licz na potwierdzenie czy przeprosiny z jego strony.

Nie zakładaj, że podzielają twoje wartości i światopogląd

Jeśli oczekujesz od narcyza współczucia, mówienia prawdy czeka na ciebie tylko rozczarowanie On jest skupiony tylko na sobie, ma niekończący się głód uwagi bycia podziwianym – tylko to się dla niego liczy. Nie oczekuj więc, że będzie wyznawał te same wartości co ty, to nigdy nie nastąpi.

Zachowaj zdrowy dystans

Nie bierz niczego do siebie, narcyz wykorzysta każdego, także i ciebie, a niewielu jest odpornych na jego manipulację. Świadomość, z kim masz do czynienia, pomoże ci zachować zdrowy dystans. Przedmiotowe i roszczeniowe traktowanie innych jest bolesne, ale nie jest niczym osobistym. Narcyz po prostu tak ma.

Nie oczekuj empatii ani uczciwości

Ci, których cechuje narcystyczna osobowość są generalnie niezdolni do empatii, ponieważ empatia opiera się na założeniu, że wszyscy są równi sobie i zasługują na uwagę i współczucie. Narcyz nie ma takich umiejętności, nie postrzega w ten sposób rzeczywistości. Innych ludzi widzi jako gorszych od siebie. Zamiast oczekiwać równego traktowania wszystkich, lepiej skup się na szacunku.

Nie oczekuj, że się zmieni

Ludzie z narcystycznym zaburzeniem osobowości lub silnym stylem narcystycznym rzadko się zmieniają. Mogą one z czasem zmienić pewne zachowania, ale dynamika, która je napędza, jest obowiązuje przez całe życie. Narcyz postrzega innych jako zagrożenie lub jako potencjalne ofiary, jest uwięziony w niekończącym się poszukiwaniu uwagi i aprobaty. Nie licz na to, że się zmienią… Lepiej zaakceptować to, kim są i zadbać w tej relacji o siebie.

Nie lekceważ potęgi narcyzmu

Narcyzm głęboko zniekształca poczucie własnej tożsamości. Życie takich osób polega ana nieustannym zdobywaniu: uwagi, sukcesu, bogactwa, władzy, kontroli, seksu, itp.. On chce być tym nakarmiony, dla niego nic nie jest ważniejsze. Ta potrzeba jest tak silna, że prowadzi nawet do zdrady, choć wydajesz się być najbliższą narcyzowi osobą. Pamiętaj o tym.

Narcyz się nie zmieni, nie zacznie pewnego dnia postrzegać świata. Ty też nie jesteś w stanie go zmienić. Naprawdę. Jeśli jesteś w bliskiej relacji z kimś o osobowości narcystycznej, możesz zrobić tylko jedno – zadbać o siebie jak najlepiej. To nie jest objaw narcyzmu, to zdrowy styl życia.


źródło: Psychocentral

 


Psychologia Związek

Prawie – związek, czyli skąd wiedzieć, że z tej relacji nic głębszego nie będzie

Redakcja
Redakcja
15 lipca 2018
Fot. iStock/andrija997
 

Prawie – związki są najgorsze. Jesteście teoretycznie razem, ale jednak coś się nie zgadza. Jego/jej miłość jest praktycznie w zasięgu ręki, a jednak nie. Trochę tak, jakby druga osoba była uwiązana na jakimś sznurku – gdy wyciągasz rękę, odsuwa się od ciebie. Dostajesz złudzenie, że jesteście blisko, ale tak naprawdę jeszcze do tego długa droga. Bo on/ona boi się zaangażowania.

Skąd wiedzieć, że z tej relacji nic głębszego nie będzie

„Niedokreślony” status związku

On nie chce nazwać cię swoją partnerką, nawet jeśli jesteście razem już od jakiegoś czasu, a ty boisz się zapytać. Prawdopodobnie nie ma żadnych planów, żeby się z tobą zobowiązać.

Jedno z was/oboje nie uznajecie związku w mediach społecznościowych

Nie chcecie ujawniać ludziom w wirtualnym świecie, że z kimś jesteście. Na wypadek, gdyyście spotkali kogoś bardziej interesującego.

Jedno z was wzbrania się przed przedstawieniem drugiego przyjaciołom i rodzinie

On nie chce jeszcze dzielić z tobą relacji z innymi, bliskimi osobami. Nie traktuje cię poważnie. Po co mówić o czymś, czego nie ma, czego się nie czuje?

Brak owartości w sferze uczuć

Nie chce ci pokazać, kim naprawdę jest, głęboko w środku. Nie chce, żebyś widziała, jak naprawdę się czuje. Może wie, że nie spodoba ci się to, co odkryjesz?

Brak wsparcia

To, że ktoś flirtuje z tobą, nie oznacza, że ​​cię o to zabiega. Musisz umieć to rozróżnić.

Poczucie, że on/ona cię nie potrzebuje

Bo chce zachować swoją niezależność i samodzielność. Zaangażowanie jest oznaką słabości.

Jedno z was właśnie zakończyło poważny związek

Drugie jest więc dla niego plasterkiem na poranione serce. Potrzebnym do momentu zagojenia się ran. Na chwilę.

Oczywiście, od każdej reguły są wyjątki. Pewne relacje, przetrwawszy próbę czasu umacniają się na tyle, że rodzi się wola zaangażowania, pokochania „naprawdę”. Ale lepiej niczego nie przyspieszać.


Na podstawie: relrules.com

 


Psychologia Związek

20 rzeczy, które powinnaś zacząć robić dla siebie, nie dla innych

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
14 lipca 2018
Fot. iStock/freemixer

Jedną z najważniejszych relacji w twoim życiu jest ta, którą masz ze sobą. Jak często zdajesz sobie z tego sprawę? Jak często czynisz siebie lub własne szczęście priorytetem? Dajesz siebie innym, oddajesz się twojej pracy. Ty i twoje potrzeby zostają gdzieś na szarym końcu. Czasem, może zbyt często, angażujesz się w robienie rzeczy, których nie masz ochoty robić.

Nigdy nie jest za późno, aby dokonać zmiany – wystarczy zacząć myśleć inaczej…

1. Naucz się mówić „nie”

Bez poczucia winy i ustalania granic.

2. Zacznij stawać twarzą w twarz z problemami

Problemy nie rozwiązują się same, więc nie bój się podejmować działań, nawet jeśli chodzi o drobnostkę. Nie czekaj do ostatniej chwili.

3. Zrób z siebie priorytet

Dajesz dużo siebie innym, ale ile dajesz sobie samej?  Przeczytaj kilka stron nowej książki rano, idź na filiżankę kawy do swojego ulubionego miejsca, w drodze do domu z pracy. Twoje potrzeby i uczucia mają znaczenie.

4. Bądź łagodna wobec siebie

Zwróć uwagę na sposób, w jaki mówisz do siebie. Czy masz tendencję do krytykowania siebie samej, kiedy sprawy nie idą po twojej myśli? Jak często krytykujesz siebie za błędy, które popełniłaś? Mów do siebie w taki sam sposób, w jaki rozmawiasz z przyjacielem lub młodszą siostrą.

5. Naucz się być szczęśliwą z powodu sukcesu innych

Ucz się od nich. Nie porównuj się, traktuj ich sukcesy jako dowód, że można czegoś dokonać.

6. Zacznij przebaczać

Naucz się wybaczać, nie tylko sobie, ale także innym. Nie trzymaj w sobie żalu, to ci nie służy.

7. Pracuj nad małymi celami każdego dnia

Rozwijaj się, kontynuuj naukę. Możesz to robić małymi krokami. Małe zmiany prowadzą do dużych wyników, a każda ważna zmiana zaczyna się od jednego kroku.

8. Zacznij zauważać piękno małych, codziennych rzeczy

Nie musisz czekać na coś wielkiego, aby świętować, być szczęśliwą lub podekscytowaną. Piękne i niesamowite rzeczy dzieją się każdego dnia – po prostu musisz nauczyć się je zauważać.

9. Raz na jakiś czas, weź dzień wolny

OK, nie zawsze możemy sobie pozwolić na cały dzień wolny. Być może jednak możesz poświęcić kilka godzin w tygodniu i spędzić ten czas oczyszczając umysł? Medytując, czytając książkę lub po prostu siedząc w parku, wpatrując się w niebo, słuchając wiatru, czując słońce na skórze.

10. Bądź sobą.

Cały świat mówi ci, co masz robić, kim być, każdego dnia. Zacznij żyć na własnych warunkach.

11. Pielęgnuj swoje relacje z innymi

Ilu z nas ma dobrych przyjaciół, zna niesamowitych ludzi, których nie widział od lat? Szczęściem jest być w stanie dzielić dobre rzeczy, które ci się przytrafiają z kimś, kogo kochasz i cenisz.

12. Zacznij „tracić czas” na robienie rzeczy, które kochasz

Może malowałaś, grałaś na jakimś instrumencie, ale życie stało się tak zajęte, że nawet nie masz czasu na czytanie? Znajdź czas na rzeczy, które kochasz, rzeczy, które przynoszą ci radość, na rzeczy, które wywołują uśmiech na Twojej twarzy.

13. Naucz się świętować swoje zwycięstwa

Jak często mówisz sobie: „dobra robota” ?

14. Zacznij spędzać więcej czasu w teraźniejszości

Ta obecna chwila jest wszystkim, co masz, teraz jest najważniejszym momentem, zawsze. Przestań żałować, że nie jesteś gdzie indziej.

15. Zakończ toksyczne związki

To może być bolesne i przerażające. Zwłaszcza jeśli mówimy o długoterminowych przyjaźniach, relacjach. Uświadom sobie, że jeśli przychodzi moment, w którym dajesz więcej siebie, ale nie otrzymujesz nic w zamian, czas iść dalej.

16. Zacznij dobrze traktować swoje ciało

Jedz zdrowo, to naprawdę nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać.  Spędź trochę czasu na świeżym powietrzu, ćwicz.

17. Zacznij robić więcej rzeczy, które cię przerażają

Wyjście ze strefy komfortu to jedyny sposób na rozwijanie się. Próbowanie nowych rzeczy bywa przerażające, ale może sprawić, że poczujesz się wolna i spełniona.

18. Stwórz regularną praktykę wdzięczności

Będąc wdzięczną za to, co masz zaczynasz widzieć, jak wspaniałe jest twoje życie, pomimo niektórych trudności.

19. Przestań czekać, zacznij działać 

Jeśli czekasz na idealny moment lub okazję, możesz tak spędzić resztę życia – zblokowana na jakimś etapie, w jakiejś sytuacji.  Przestań czekać. Nie odkładaj rzeczy na później.

20. Zacznij dawać (więcej miłości sobie i innym)

Oto jedna z najważniejszych rzeczy, które możesz zacząć robić dla siebie: daj więcej miłości.  Bądź miła, serdeczna. Czasami wydaje nam się, że świat jest przerażającym, podłym miejscem. Jeden uśmiech potrafi zdziałać cuda.


Na podstawie: thirteenthoughts.com

 


Zobacz także

Spakowałam się w 3 walizki i tak zostawiłam za sobą wszystko co dotychczas miałam. Skoczyłam na głęboką wodę, miałam tylko nadzieję, że potrafię w niej pływać

10 seks-problemów, o których ciągle słyszą terapeuci

10 seks-problemów, o których ciągle słyszą terapeuci

Inteligentny po mamie

Inteligentny po mamie! My wiedziałyśmy to wcześniej