Go to content

Jak podróżować bezpiecznie – 5 żelaznych zasad

Fot. Materiały prasowe

Podróżowanie jest wspaniałe, jednak może zamienić się w koszmar przez zwykłe niedopatrzenie albo pominięcie ważnej kwestii. Aby wakacje przeżyć w pełni i bez niepotrzebnych niespodzianek, warto się do nich solidnie przygotować, dzięki czemu ryzyko fiaska spadnie do minimum.

Oto 5 zasad, których przestrzeganie znacząco poprawi komfort podróżowania.

1. Dbaj o dokumenty

O tym, że trzeba mieć zawsze przy sobie aktualne dokumenty, wie każdy, jednak już nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że warto też mieć w innym miejscu kserokopię dowodu tożsamości lub paszportu oraz wizy (jeśli jest potrzebna) na wypadek zgubienia czy kradzieży.

Kolejnym ważnym dokumentem, o którym trzeba pamiętać, jest ubezpieczenie. Najczęściej ma formę elektroniczną, z tego względu warto oprócz wersji mailowej mieć także print screen zapisany w pamięci telefonu.

2. Spakuj się starannie

Pewność, że masz wszystko, co będzie Ci potrzebne, to duży komfort. Strój trzeba dostosować do warunków pogodowych – to oczywiste, ale nawet wyruszając do ciepłych krajów, weź na wszelki wypadek długie spodnie i bluzę, skarpetki też się przydadzą. Kurtka, parasol lub płaszcz przeciwdeszczowy nie zajmą dużo miejsca, a możliwe, że uratują Cię przed całodziennym siedzeniem w hotelu lub na lotnisku.

3. Przede wszystkim bezpieczeństwo

Zanim wyjedziesz na wakacje, bez względu na to, czy jest to urlop w Polsce czy za granicą, poinformuj o tym bliską osobę, zostaw jej adresy i kontakty do miejsc, w których będziesz. Poza tym oprócz książki adresowej w telefonie spisz sobie kilka ważnych numerów na kartce lub w innym miejscu, a najlepiej zapamiętaj przynajmniej jeden.

Fot. Materiały prasowe

Kolejnym elementem wpływającym na Twoje bezpieczeństwo w podróży są pieniądze, a raczej ich mądre rozlokowanie. Najlepiej mieć 1-2 karty płatnicze i trochę gotówki przynajmniej w dwóch miejscach.

Najgorszym pomysłem jest trzymanie pieniędzy w portfelu w plecaku (jeżeli musisz je tam mieć, wtedy noś plecak z przodu), popularna nerka też może być ryzykowna, ponieważ zdarza się, że złodzieje przecinają pasek takiej saszetki i zabierają całość. Najlepiej sprawdza się mała torebka zawieszona na szyi i włożona pod koszulkę, w niej warto też mieć dokumenty.

4. Uważaj na kieszonkowców i oszustów

Tam, gdzie są turyści, są niestety również złodzieje, a przede wszystkim kieszonkowcy. W miejscach szczególnie zatłoczonych, jak targi, transport publiczny i miejsca popularne uważaj i miej oczy dookoła głowy. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku, aby strach o to, czy ktoś Cię okradnie, nie zmniejszył przyjemności z urlopu.

Pieniądze noś przy sobie (patrz punkt wyżej), nie wyjmuj pliku banknotów publicznie, nie spuszczaj swojej karty płatniczej z oczu – wszystkie operacje powinny być wykonywane przy Tobie, niedopuszczalne jest, aby ktokolwiek zabrał kartę na zaplecze. Gdy wsiadasz do taksówki. zwróć uwagę, czy jest włączony taksometr, chyba że umawiasz się z kierowcą na konkretną kwotę za kurs.

Uważaj na oszustów. Gdy jesteś już na miejscu, zorientuj się, jakie są w danym kraju metody na oszukiwanie turystów. Niestety każde państwo ma swój wzór. Recepcjonista w hostelu lub własciciel miejsca, w którym będziesz nocować z pewnością przytoczy niejeden podobny przykład.

Na Kubie np. stosuje się chwyt “na kumpla” – w restauracji dosiada się do Ciebie mieszkaniec okolicy i zaczyna luźną rozmowę, zamawia dania, drinki, jest przyjemnie, cieszysz się, że dowiadujesz się ciekawostek, o których trudno wyczytać w przewodnikach, a na koniec okazuje się, że musisz zapłacić rachunek bo Twój “gość” nie ma przy sobie pieniędzy.

5. Jedzenie i picie – nigdy nie jedz potraw niewiadomego pochodzenia

W krajach egzotycznych pij tylko butelkowaną wodę i przed wyjazdem dowiedz się, jakich zasad trzeba przestrzegać. Np. w Bangkoku nie zaleca się jedzenia tzw. street foodu – europejski żołądek może nie znieść tego godnie. Jeżeli wychodzisz gdzieś do lokalu nocnego, nigdy nie spuszczaj z oka swojego napoju, a jeżeli musisz, to po powrocie z toalety zamów kolejny.

Fot. Materiały prasowe

I jeszcze jedna rzecz – gdy wyruszasz na zwiedzanie, zawsze sprawdzaj najpierw sposób dojazdu i powrotu do/z wybranych miejsc oraz godziny otwarć.

Podróżowanie to niesamowita frajda, ale wymaga przygotowania, nie jest to trudne, ani czasochłonne, a znacznie podwyższy Twój komfort i zadowolenie z wyprawy.

Materiał prasowy Travelduck