Go to content

Bezpieczne kierunki na wakacje w Polsce. Gdzie pojechać z rodziną?

Fot. Materiały prasowe

Okazuje się, że Polska to miejsce, w którym warto zobaczyć coś więcej, niż te znane i przez wszystkich odwiedzane nadmorskie i górskie miasteczka. Zachód i wschód może być równie piękny, co północ i południe naszego kraju. Uciekając przed tłumem, gwarem i koronawirusem, warto spojrzeć na mniej popularne, aczkolwiek nadal urokliwe miejsca.

Aktualna sytuacja w branży turystycznej

Coraz wyższe temperatury i brak oznak mroźnej zimy zdecydowanie zachęcają do wyjazdu na urlop. Z drugiej strony z powodu koronawirusa wszyscy urlopowicze wolą pozostać w domach, w obawie przed tłumem i epidemią. Szybkie rozprzestrzenianie się wirusa i pojawienie się go w większości krajów Europy sprawia, że miłośnicy podróży oraz wiele biur turystycznych odwołują wakacyjne, w tym zagraniczne wycieczki do popularnych miast.

W Polsce, poza stolicami województw, do najbardziej obleganych miejsc zalicza się i górskie nadmorskie miasta. W trakcie wakacji, ferii czy majówki trudno było znaleźć tam spokój i wytchnienie od pracy, znajdując się pośród tłumu. Jeżeli szukasz miejsca do spędzenia urlopu poza domem, z dziećmi lub samotnie, z dala od strachu o koronawirusa, zwróć uwagę na mniej popularne, a równie atrakcyjne miejsca w Polsce.

Fot. Materiały prasowe

Trekking rowerowy – pomysł na urlop z rodziną

Jeżeli jesteś fanem lub fanką wypraw rowerowych i lubisz aktywnie spędzać wolny czas, powinny Cię zainteresować okolice Karkonoszy, Puszczy Kurpiowskiej czy Puszczy Bolimowskiej. Wszystkie te miejsca obejmują malownicze tereny, na których wspólnie z rodziną możesz uprawiać trekking rowerowy.

Karkonosze to miejsce, gdzie wśród zieleni turyści mogą podziwiać górskie krajobrazy oraz wodospady, w tym Wodospad Łabski czy Wodospad Panczawski.

Przemierzając polsko-czeskie pogranicze, poza pięknymi miejscami można odkryć tam jedyną w swoim rodzaju kuchnię śląską, a zamiast 5* hotelu, wybrać jedno ze schronisk, otoczonych malowniczymi i nieco dzikimi lasami. Jeżeli jedno miejsce to dla Ciebie zbyt mało, udaj się na wycieczkę rowerową w Góry Izerskie, oddzielone od Karkonoszy Przełęczą Szklarską.

Puszcza Kurpiowska, nazywa także Puszczą Zieloną, to obszar znajdujący się na Równinie Kurpiowskiej w dorzeczu środkowej Narwi. Poza obcowaniem z naturą warto także zwrócić uwagę na sztukę ludową tamtejszej ludności.

Po skończonej wyprawie rowerowej, rodziny mogą odwiedzić pracownię tkacką, lub garncarską, a także dowiedzieć się, jak i dlaczego na obszarze północnego Mazowsza (a nie wyłącznie nad Morzem Bałtyckim!) występuje bursztyn.

Fot. Materiały prasowe

Puszcza Bolimowska ze względu na rozbudowaną sieć szlaków rowerowych pozwala na aktywne spędzenie czasu przez całe rodziny wśród dzikich, pięknych terenów. Rozciągający się między Żyrardowem, Bolimowem, Łowiczem a Skierniewicami obszar oferuje turystom nie tylko bliskość natury, ale też widoki na perły dworskiej architektury. Należą do nich zespoły pałacowo-parkowe w Nieborowie i Radziejowicach.

Bieszczadzki off-road

Bieszczady znane z Tarnicy czy Krzemieńca to idealne miejsce nie tylko dla miłośników samotnych, górskich wycieczek, ale także dla fanów jazdy off-road. Sport ten polega na jeżdżeniu autami terenowymi z napędem 4×4 po drogach szutrowych, nierzadko też po płytkich odcinkach rzek.

Zorganizowany, bieszczadzki off-road oferuje jazdę po niedostępnych dla turystów miejscach, z uwzględnieniem granic Lasów Państwowych czy rezerwatów. Uczestnicząc w rajdzie, warto przygotować się nie tylko na leśne drogi, czy łączki, ale też koleiny i głębokie doły. A na trasie dzikie zwierzęta, w tym np. stada jeleni.

Fot. Materiały prasowe

Wakacje z dziećmi nad jeziorem

Rodziny, które marzą o wyjeździe nad wodę, mogą wybrać się nad jezioro Białe we wschodniej Polsce, na Równinie Łęczyńsko-Włodawskiej. Od strony południowej jezioro otacza część Lasu Sobiborskiego, na terenie którego stworzono Sobiborski Park Krajobrazowy. Niedaleko, we wsi i zarazem letnisku Okuninka organizowany jest obóz pływacki, zarówno dla początkujących, jak i potrafiących już pływać dzieci.

Nad Jeziorem Białym, odznaczającym się I klasą czystości wody, dzieci mogą również szkolić umiejętność surfowania po tafli wody. Oferowane dla młodzieży kolonie sportowe w Okunince, mają na celu nauczenie obozowiczów podstaw windsurfingu.

Jeżeli szukasz czegoś innego niż kolonia czy obóz pływacki, zwróć uwagę na spływy kajakowe po Ziemi Dobrzyńskiej w województwie kujawsko-pomorskim. To tam poruszając się po Drwęcy, przepłyniesz kajakiem od zamku w Golubiu, do zamku w Złotorii. Trasa nie należy do najkrótszych, ponieważ liczy ok. 40 km, więc możesz ją spokojnie zaplanować na cały weekend.

Fot. Materiały prasowe

Wakacyjne wyjazdy za miasto

Wakacyjne wyjazdy za miasto mogą być dobrą okazją, aby poznać też te miejsca w Polsce, którym wielkością daleko do wojewódzkich stolic. Zalicza się do nich Lanckoronę, wieś położoną w województwie małopolskim. To miejsce, jak mało które, posiada niepowtarzalny klimat stworzony przez drewniane domki z XIX w., ryneczek oraz widok ręcznie wykonanych aniołków czy naczyń. Lanckorona to także idealne miejsce dla miłośników jogi, którzy znajdą tam przestrzeń dla siebie.

Kolejnym miejscem jest Roztocze w województwie lubelskim. Stworzony tam Roztoczański Park Narodowy zaprasza wszystkich: fanów pieszych i rowerowych wycieczek, miłośników jeździectwa i dzikiej natury. W tym miejscu dobrze czas spędzą również rodziny bez dzieci, które bardziej od szlaku rowerowego zainteresuje np. szlak piwny i Browar w Zwierzyńcu.

Fot. Materiały prasowe

W Polsce nie brakuje bezpiecznych i pięknych obszarów, do których można pojechać całą rodziną. Jeżeli więc zależy Ci na odpoczynku i wytchnieniu od korków i tłumów, postaw na mniej popularne miejsca!

Materiał prasowy Travelduck