Go to content

Ponad 1000 bibliotek w całej Polsce otworzy się w nocy 4 czerwca, by przekonywać, że wolno i warto czytać w bibliotekach.

Fot. iStock / pixitive

Drugie, rekordowe wydanie akcji Noc Bibliotek – już w sobotę!

Biblioteki publiczne, szkolne i inne łączą siły i czekają na czytelników z mnóstwem atrakcji – niecodziennych spotkań z literaturą i jej gwiazdami. Będą śledztwa, romanse, czary, groza, a nawet… nocne mosty między bibliotekami.

Centralna Noc Bibliotek odbędzie się w Bibliotece Narodowej (al. Niepodległości 213) ipotrwa od 16.30 (młodsi) do północy (starsi). W programie m.in.: prof. Jerzy Bralczyk z Teatrem Improwizowanym Klancyk, Andrzej Maleszka z ”Magicznym drzewem”, Artur Barciś z instrukcją obsługi pralki, a jak nadciągnie ciemna noc, nastrój się zmieni: na firmamencie pojawią się gwiazdy reportażu: Wojciech Jagielski, Lidia Ostałowska, Jacek Hugo-Bader, a słynne lektorskie „głosy” będą czytać o kaprysach tłumicieli myśli ludzkiej. Będzie się działo, zapraszamy, warto przynieść ze sobą książki naszych nocnych autorów – po autografy!

A tak było w ubiegłym roku:

 

Mapa Nocy Bibliotek z planami lokalnych wydarzeń: http://rejestracja.frsi.org.pl/pr/noc16.

Strona akcji: www.nocbibliotek.org

O 16.30 zapraszamy na film, a po filmie na spotkanie z Autorem i Reżyserem w jednej osobie ― Andrzejem Maleszką.

ANDRZEJ MALESZKA W PIGUŁCE 

Reżyser filmowy, autor powieści i scenariuszy. Laureat EMMY AWARD i kilkudziesięciu nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych. Także laureat nagrody IBBY za najlepszą powieść dla dzieci. Jego twórczość łączy motywy fantastyczne i realistyczne. Rozgrywa się we współczesnych realiach, w których pojawiają się niesamowite, magiczne zdarzenia. Mimo fantastycznych motywów powieści i filmy poruszają też ważne tematy społeczne. Autor znakomicie rozumie świat dzieci i opowiada historie z ich punktu widzenia. Jako reżyser jest też ekspertem w pracy z młodymi aktorami. Tworzy do swych powieści cyfrowe ilustracje przypominające kadry z fantastycznych filmów. Cykl powieści Magiczne Drzewo stał się jednym z największych bestsellerów wśród książek dla młodych czytelników w Polsce. Film Magiczne Drzewo jest oglądany w wielu krajach. Powieść została przetłumaczona na kilka języków, w tym chiński i japoński.

ZNANI I KOCHANI O MALESZCE I MAGICZNYM DRZEWIE 

„Powieść Magiczne Drzewo można sprezentować dziecku w ciemno. Na pewno się w niej zakocha! Znajdzie tam niesamowite przygody, ale – co ważne – znajdzie również siebie. Autor posiada wyjątkową zdolność patrzenia na świat oczami dzieci. W tym świecie codzienność w sposób naturalny przeplata się z magią. A dzieciaki to uwielbiają. Magiczne Drzewo można też polecić rodzicom, którzy chcą, żeby ich dzieci zaczęły czytać. To książka, które może pokonać gry komputerowe. Ma niesamowitą energię, tempo, a jednocześnie mówi o ważnych sprawach. Magiczne Drzewo dowodzi, że można napisać powieść dla dzieci atrakcyjną, a zarazem mądrą.”

   Danuta Stenka, aktorka

„To, co tworzy Andrzej Maleszka, właściwie nie ma konkurencji. Tylko on potrafi splatać w taki sposób świat magiczny z codziennością […]. Tylko on pokazuje coś, co określiłbym jako magiczną codzienność. Czyli coś najbliższego odczuwaniu dziecka. Myślę, że jego twórczość pełni też rolę edukacji… dorosłych, bo przypomina im, jak patrzeć na świat oczyma dziecka.”

Wojciech Orliński, dziennikarz „Gazety Wyborczej”

„Źródłem sukcesu Magicznego Drzewa jest to, że Andrzej Maleszka trzyma w tym dziele stronę dzieci. Stoi konsekwentnie po ich stronie i one to czują […]. To my, dorośli, poznając jego filmy czy książki, czujemy się czasem zawstydzeni, że nie mamy dla dzieci czasu albo nie umiemy ich tak, jak autor Magicznego Drzewa, rozumieć.”

     Krzesimir Dębski, kompozytor

„Wczoraj usiadłam przed komputerem i obejrzałam Magiczne Drzewo. Oglądałam je jako człowiek dorosły, krytyczny i niemający czasu. Myślałam, że obejrzę kilka minut i to wystarczy. A obejrzałam całość, bo – po prostu – byłam ciekawa, co będzie dalej, jak ta historia się skończy. Nie mogłam oderwać się od tego filmu, bo stale mnie zaskakiwał.”

Izabela Cywińska, reżyserka 

NAJNOWSZA KSIĄŻKA ANDRZEJA MALESZKI 

Porwano Budynia, jedynego psa na świecie, który umie mówić. Treser Gerard Kron zmusza go do występów na pokazach Szkoły Posłusznych Psów. Budyń i szczeniak Muki uciekają dra-kulą, magicznym pojazdem. Ściga ich treser i zdradziecki kameleon Prodo. Gdy Prodo psuje dra-kulę, uciekinierzy lądują w bardzo niebezpiecznym miejscu…

Bohaterowie Magicznego Drzewa   to nowa seria powieści. Powstaje równolegle z bestsellerowym cyklem Magiczne Drzewo. Każdy tom opowiada o nieznanych przygodach jednej z postaci   Magicznego Drzewa : Kukiego, Gabi, Alika, Idalii i innych. Bohaterem pierwszego tomu jest mówiący pies Budyń.