Patronaty

Ponad 1000 bibliotek w całej Polsce otworzy się w nocy 4 czerwca, by przekonywać, że wolno i warto czytać w bibliotekach.

Redakcja
Redakcja
3 czerwca 2016
Fot. iStock / pixitive
 

Drugie, rekordowe wydanie akcji Noc Bibliotek – już w sobotę!

Biblioteki publiczne, szkolne i inne łączą siły i czekają na czytelników z mnóstwem atrakcji – niecodziennych spotkań z literaturą i jej gwiazdami. Będą śledztwa, romanse, czary, groza, a nawet… nocne mosty między bibliotekami.

Centralna Noc Bibliotek odbędzie się w Bibliotece Narodowej (al. Niepodległości 213) ipotrwa od 16.30 (młodsi) do północy (starsi). W programie m.in.: prof. Jerzy Bralczyk z Teatrem Improwizowanym Klancyk, Andrzej Maleszka z ”Magicznym drzewem”, Artur Barciś z instrukcją obsługi pralki, a jak nadciągnie ciemna noc, nastrój się zmieni: na firmamencie pojawią się gwiazdy reportażu: Wojciech Jagielski, Lidia Ostałowska, Jacek Hugo-Bader, a słynne lektorskie „głosy” będą czytać o kaprysach tłumicieli myśli ludzkiej. Będzie się działo, zapraszamy, warto przynieść ze sobą książki naszych nocnych autorów – po autografy!

A tak było w ubiegłym roku:

 

Mapa Nocy Bibliotek z planami lokalnych wydarzeń: http://rejestracja.frsi.org.pl/pr/noc16.

Strona akcji: www.nocbibliotek.org

O 16.30 zapraszamy na film, a po filmie na spotkanie z Autorem i Reżyserem w jednej osobie ― Andrzejem Maleszką.

ANDRZEJ MALESZKA W PIGUŁCE 

Reżyser filmowy, autor powieści i scenariuszy. Laureat EMMY AWARD i kilkudziesięciu nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych. Także laureat nagrody IBBY za najlepszą powieść dla dzieci. Jego twórczość łączy motywy fantastyczne i realistyczne. Rozgrywa się we współczesnych realiach, w których pojawiają się niesamowite, magiczne zdarzenia. Mimo fantastycznych motywów powieści i filmy poruszają też ważne tematy społeczne. Autor znakomicie rozumie świat dzieci i opowiada historie z ich punktu widzenia. Jako reżyser jest też ekspertem w pracy z młodymi aktorami. Tworzy do swych powieści cyfrowe ilustracje przypominające kadry z fantastycznych filmów. Cykl powieści Magiczne Drzewo stał się jednym z największych bestsellerów wśród książek dla młodych czytelników w Polsce. Film Magiczne Drzewo jest oglądany w wielu krajach. Powieść została przetłumaczona na kilka języków, w tym chiński i japoński.

ZNANI I KOCHANI O MALESZCE I MAGICZNYM DRZEWIE 

„Powieść Magiczne Drzewo można sprezentować dziecku w ciemno. Na pewno się w niej zakocha! Znajdzie tam niesamowite przygody, ale – co ważne – znajdzie również siebie. Autor posiada wyjątkową zdolność patrzenia na świat oczami dzieci. W tym świecie codzienność w sposób naturalny przeplata się z magią. A dzieciaki to uwielbiają. Magiczne Drzewo można też polecić rodzicom, którzy chcą, żeby ich dzieci zaczęły czytać. To książka, które może pokonać gry komputerowe. Ma niesamowitą energię, tempo, a jednocześnie mówi o ważnych sprawach. Magiczne Drzewo dowodzi, że można napisać powieść dla dzieci atrakcyjną, a zarazem mądrą.”

   Danuta Stenka, aktorka

„To, co tworzy Andrzej Maleszka, właściwie nie ma konkurencji. Tylko on potrafi splatać w taki sposób świat magiczny z codziennością […]. Tylko on pokazuje coś, co określiłbym jako magiczną codzienność. Czyli coś najbliższego odczuwaniu dziecka. Myślę, że jego twórczość pełni też rolę edukacji… dorosłych, bo przypomina im, jak patrzeć na świat oczyma dziecka.”

Wojciech Orliński, dziennikarz „Gazety Wyborczej”

„Źródłem sukcesu Magicznego Drzewa jest to, że Andrzej Maleszka trzyma w tym dziele stronę dzieci. Stoi konsekwentnie po ich stronie i one to czują […]. To my, dorośli, poznając jego filmy czy książki, czujemy się czasem zawstydzeni, że nie mamy dla dzieci czasu albo nie umiemy ich tak, jak autor Magicznego Drzewa, rozumieć.”

     Krzesimir Dębski, kompozytor

„Wczoraj usiadłam przed komputerem i obejrzałam Magiczne Drzewo. Oglądałam je jako człowiek dorosły, krytyczny i niemający czasu. Myślałam, że obejrzę kilka minut i to wystarczy. A obejrzałam całość, bo – po prostu – byłam ciekawa, co będzie dalej, jak ta historia się skończy. Nie mogłam oderwać się od tego filmu, bo stale mnie zaskakiwał.”

Izabela Cywińska, reżyserka 

NAJNOWSZA KSIĄŻKA ANDRZEJA MALESZKI 

Porwano Budynia, jedynego psa na świecie, który umie mówić. Treser Gerard Kron zmusza go do występów na pokazach Szkoły Posłusznych Psów. Budyń i szczeniak Muki uciekają dra-kulą, magicznym pojazdem. Ściga ich treser i zdradziecki kameleon Prodo. Gdy Prodo psuje dra-kulę, uciekinierzy lądują w bardzo niebezpiecznym miejscu…

Bohaterowie Magicznego Drzewa   to nowa seria powieści. Powstaje równolegle z bestsellerowym cyklem Magiczne Drzewo. Każdy tom opowiada o nieznanych przygodach jednej z postaci   Magicznego Drzewa : Kukiego, Gabi, Alika, Idalii i innych. Bohaterem pierwszego tomu jest mówiący pies Budyń.


Patronaty

Szkło zachwyca blaskiem i ponownie wkracza na salony. Zawsze warto mieć pod ręką eleganckie szklane naczynia

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
3 czerwca 2016
szkło
Fot. Materiały prasowe
 

Każda kobieta ma ulubione naczynie – szklankę, filiżankę lub kubek, z którego lubi pić kawę czy herbatę. Ulubiony kubeczek, czasem lekko nadgryziony zębem czasu, obdarzony szczególnym sentymentem, doskonale służy podczas wieczorów z książką, jednak goście wymagają szczególnego traktowania. Niezależnie, czy organizujemy okolicznościowe przyjęcie, czy niezobowiązujące spotkanie w gronie przyjaciół, warto mieć pod ręką naczynia, w których w elegancki sposób zaserwujemy ulubione napoje lub potrawy.

W kwestii kuchennego wyposażenia pierwszej potrzeby, czyli szklanek, karafek lub salaterek, do łask wracają szklane naczynia. I bardzo dobrze, bowiem minął czas przyjmowania gości w zwykłych, zaciemnionych szklankach i kubkach z różnych kompletów. Warto pójść w kierunku klasycznej elegancji i zakupić do domu zestaw szklanych naczyń, które zachwycają nie tylko szlachetnym rysem.

Zalety naczyń wykonanych ze szkła

Wbrew pozorom szkło, które wydaje się być monotonne, wyglądające wszędzie tak samo, ma wiele zalet, o których należy przypomnieć. Szkło jest surowcem chemicznie obojętnym, dzięki czemu jest bezpieczne dla zdrowia i nie wywiera negatywnego wpływu na smak i wygląd tego, co do niego wkładamy czy wlewamy. Pozbawione jest bisfenolu A i innych, potencjalnie szkodliwych chemikaliów, więc mogą je bez obaw stosować alergicy, dzieci, kobiety ciężarne, które w sposób szczególny dbają o swoje zdrowie. Gładka szklana powierzchnia jest niezwykle łatwa w utrzymaniu czystości, a szklane naczynia bezpiecznie można myć w zmywarkach.

Bezwonne szkło umożliwia zachowanie smaku i witamin, pozwala również na dowolne wyeksponowanie potrawy, jeśli naczynie jest wykonane z przezroczystego szkła. W dodatku jest surowcem przyjaznym środowisku naturalnemu, nadaje się do długoletniego użytkowania i  jest doskonałym surowcem przetwarzanym w 100% podczas recyklingu.  W dodatku można je formować na różne sposoby i zawsze doskonale prezentuje się na stole.

Jeśli chcesz połączyć klasykę i nowoczesny rys szklanych naczyń, wybierz produkty wykonane w słoweńskiej hucie szkła Steklarna Hrastnik. Sprawdź, jakie szklane cuda bez problemu dopasują się do charakteru twojego domu.

Salaterki Puzzle to pierwsze salaterki, które możesz łączyć w wielu płaszczyznach

Te wyjątkowe naczynia fantazyjnie ozdobią i ożywią każdy stół. Niecodzienna forma salaterek to idealna propozycja dla osób kreatywnych, ceniących nowe doświadczenia. Doskonale sprawdzą się do podania i wyeksponowania drobnych przekąsek, owoców lub słodyczy. Dzięki ich fantazyjnemu kształtowi i możliwości łączenia w dowolny sposób, możesz uczynić z nich ciekawą ozdobę stołu. Zgodnie z własnym pomysłem dowolnie ułożysz w nich soczyste cząstki owoców, łącząc salaterki w kolorowe, różnorodne kompozycje, które przyciągną uwagę tak samo skutecznie, jak bukiet świeżych kwiatów, których akurat nie masz pod ręką. 

Salaterki możesz wykorzystać inaczej, niż tylko jako naczynia na przekąski. Wykaż się pomysłowością, włóż do nich kolorowe, pachnące świeczki, które umilą wasze spotkanie podczas ciepłego letniego wieczoru. Może masz w pudle z pamiątkami, własnoręcznie zbierane morskie muszle lub suszone główki kwiatów? Użyj salaterek jako oryginalnych pojemników i wyeksponuj to, na czym najbardziej tobie zależy, łącząc je ze sobą w każdej płaszczyźnie – w pionie i poziomie, dzięki czemu powstanie trójwymiarowa aranżacja na stole. Niech wyobraźnia będzie jedynym wyznacznikiem kombinacji ułożenia naczyń, nie ma nic milszego od własnoręcznie wyczarowanego wyjątkowego klimatu na stole. 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Karafki prezentują się doskonale wypełnione szlachetnymi trunkami

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Karafka, klasyczne i eleganckie naczynie, służyło niegdyś do do przechowywania i serwowania napojów alkoholowych – whisky, wina czy wódki. Co prawda w tradycji tkwi siła, jednak warto czasem poeksperymentować. Jeśli marzysz o podaniu gościom innych napojów w ciekawy sposób, wykorzystaj do tego właśnie karafkę. Nic nie stoi na przeszkodzie, by serwować w niej wodę, koktajle oraz soki owocowe, dzięki czemu ze stołu znikną niereprezentacyjne butelki z napojami. Karafka będzie ciekawą i funkcjonalną ozdobą stołu, która w dodatku umożliwi wygodne nalewanie napojów do kieliszków, a odpowiedni profil szyjki zapobiega jego rozlewaniu. Prosta, a jednocześnie stylowa karafka do wina Belgium wykonana z grubego szkła, jest odporna na uszkodzenia, bez problemu można ją myć w zmywarce.

Natomiast prosty kształt karafki London, będzie pasować do każdego wystroju. Dzięki krystalicznie przeźroczystemu szkłu można zaobserwować doskonałą barwę trunku, jeszcze zanim zostanie przelany do mniejszych naczyń. 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Szklanki o artystycznej formie

Może się wydawać, że w kwestii wyglądu szklanek, nie czeka nas już nic zaskakującego. W końcu każdy ma „jakieś” szklanki, które w większości domów wyglądają podobnie. Warto jednak odświeżyć zawartość kuchennej szafki i zdecydować się na szklanki inne od pozostałych. Propozycja Stephanie Optic zwraca uwagę na swój oryginalny kształt, umożliwiający podziwianie aksamitnej konsystencji trunków. Szklanki o geometrycznym kształcie pewnie leżą w dłoni, więc w wygodny sposób możemy delektować się dodatkowymi walorami smakowymi i wizualnymi. Oko będą cieszyć w nich nie tylko trunki, ale woda którą w przyjemny sposób ugasimy pragnienie.  Wysokie, o pojemności 360 ml oraz niskie 200 ml  staną się dodatkowym atutem podczas spotkania przy stole. Szklanka dedykowana mocniejszym trunkom o pojemności 280 ml uwolni bogactwo aromatów – słodu, dymu i czekolady zawartych w whisky. Kolekcję uzupełniają kieliszki do wódki o pojemności 50 ml.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Kawa kusi nie tylko aromatem, ale i efektowną prezentacją 

Kawa świetnie sprawdzi się zarówno podczas przyjacielskiego spotkania jak i większej rodzinnej imprezy. Ile kawoszy, tyle ulubionych sposobów parzenia i podania. Jednak każdy miłośnik aromatycznego napoju doceni, gdy podamy kawę w eleganckim naczyniu, które pozwoli delektować się pysznym, pobudzającym napojem.

Chcąc zwrócić uwagę gości, podajcie ulubioną kawę w jednej z trzech wyjątkowych kolekcjach naczyń. Venezia, Boston i Dalia to wysokie, smukłe i przezroczyste szklanki, które pięknie eksponują efektowne napoje kawowe. Venezia to osadzona na wysokiej nóżce szklanka z dobrze wyprofilowanym uchem. Boston to natomiast smukły i wysoki szklany kubek. Jego rozszerzająca się ku górze forma, pozwoli na udekorowanie znajdującego się w nim napoju bitą śmietaną, czekoladą lub cynamonem. Dalia to z kolei najbardziej pojemna szklanka. Wyróżnia się przede wszystkim ciekawym kształtem. Szklane, idealnie przezroczyste naczynie na wysokiej nóżce przyda się do serwowania każdego rodzaju kawy.

Kształt i wygląd, umożliwia fantazyjne wlewanie i wyeksponowanie  warstw syropu, alkoholu lub dodatków typu spienione mleko lub bita śmietana czy lody. Kawa nie musi być przewidywalna, jest wiele przepisów, które można dowolnie modyfikować i podać w taki sposób, by czas przy wspólnej kawie, zapadł głęboko w pamięć.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Więcej produktowych inspiracji dla kuchni i salonu znajdziesz w sklepie pieknowdomu.pl 


Wpis powstał we współpracy z firmą Altom

 


Patronaty

11 rzeczy (i więcej) z powodu których musisz rano siarczyście przekląć

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
3 czerwca 2016
Fot. iStock / coloroftime

O przeklinaniu można by dyskutować w nieskończoność. Przeklinać, czy nie przeklinać? Ale są takie chwile w życiu każdego człowieka, kiedy nie pozostaje nic innego jak wyrzucić z siebie siarczyste KU*WA. Jedni to robią na cały głos, inni krzyczą w myślach. Jedno jest pewne, każdy z nas takich momentów doświadcza.

Budzikom śmierć!

Muszę wcześnie wstać, żeby dojechać na ważne spotkanie – trzy godziny jazdy. W nocy budzę się co godzinę, żeby o piątej nad ranem zasnąć kamiennym snem. Nawet nie wiem, kiedy wyłączyłam budzik, drzemka jakimś cudem tym razem nie zadziałała. Znasz to uczucie? Zrywasz się, zerkasz w panice na zegarek a z twoich ust wyrywa się: KU*WA, które zrywa cię z łóżka.

To nie kawa, to…. wrrrr

Nie wiem jak wy, ale u mnie kawa, po dużej porcji wody z cytryną być musi. Ta poranna najważniejsza. Wlokę noga za nogą do kuchni myśląc o tym „wspaniałym” dniu, w którym czeka mnie milion rzeczy do zrobienia. Otwieram szafkę. A tam… brak kawy. Teraz sobie myślę, że jej brak jest bardziej pobudzający, niż ona sama, zwłaszcza, gdy znowu wyrywa mi się wściekłe KU*WA.

Ach plama, plama co za (ku*wa) pech

To nie jest twój dzień. No nijak. Po prostu nic ci nie pasuje. A wszystko, co chciałabyś założyć jest akurat w praniu. W końcu z czeluści szafy wyciągasz bluzkę, oddychasz z ulgą, bo już wiesz, że rozwiązałaś poranny koszmar ubraniowy. Zakładasz, a tam widnieje piękna plama. KU*WA skąd ona się u licha tam wzięła?!?!?! I wszystko od nowa.

Pachnące paszki

Pętla czasu o poranku się zaciska. Biegniesz do łazienki. Jeszcze pachy, co by nie mieć poczucia, że będziesz śmierdzieć przez pół dnia, zwłaszcza, że pogoda znowu zapowiada się dość parna i duszna. Kulka, dezodorant pod paszki, co kto lubi. Cyk – zakładasz koszulkę i ZONK. Cudowna plama pociągnęła się po całym boku. KU*WA. I wracasz do punktu wyjścia – czyli przed szafę.

Czemu akurat dzisiaj!!!

Bywają takie dni w twoim życiu, kiedy od rana idzie coś nie tak. A przynajmniej jedna z rzeczy, której zawsze pilnujesz, ale akurat, gdy ci się spieszy, kiedy wiesz, że musisz wyjść wcześniej, okazuje się, że właśnie dzisiaj brakuje… chleba na kanapki dla dzieci. Zostały trzy wyschnięte kawałki… One jęczą, ty w szale. Pada pod nosem ŻESZ KU*WA.

Złość piękności kurde szkodzi

„Dziś będę wyglądać bosko” – myślisz, gorzej jeśli bosko musisz wyglądać, bo jak wyżej – ważne spotkanie. Stajesz przed lustrem, czas zarezerwowany na makijaż ciut wydłużasz, co by zrobić sobie idealne kreski eyelinerem i… za diabła druga nie chce wyjść prosto. Co byś nie zrobiła, krzywizna taka, że widać na odległość. No i? KU*WA. Trzesz wściekle oko. Albo wkładasz szczoteczkę od tuszu do rzęs w oko… Uroczo, prawda?

Konkurs na dziurę roku

A to? Biegasz w szalce już po domu. Nauczona doświadczeniem zawsze, ale to zawsze rajstopy zakładasz na ostatnią chwilę, co by nie zahaczyć, nie podrzeć. Stoisz już w korytarzu, zakładasz – jedna noga, druga, połowa uda i… trach. Oczko cudownie leci sobie w dół, a na udzie dziura. KU*WAaaa. Błagam, oby w sklepiku na dole mieli mój rozmiar, oby mieli. I po raz setny przysięgasz sobie mieć zapas rajstop w domu.

Pamięć dobra, ale krótka

„Mamo, masz ten strój dla mnie”, „Wyprasowałaś koszulę?”, „Pamiętałaś o guzikach, potrzebuję do szkoły”, „Kupiłaś bibułę”, „To dziś ten dentysta?”. KU*WA. Masz ochotę uciec, udawać, że cię nie ma, żeby nikt nic już o nic cię nie pytał. Tak, jeszcze przedwczoraj pamiętałaś. Ale dzisiaj, kiedy za 10 minut musicie wyjść z domu… Cóż… Pozostaje w myślach (bo dzieci) przekląć siarczyście.

Uwaga: objazd

Nic tak nie poprawia nastroju, jak tabliczka z napisem „objazd”, kiedy ty spieszysz się na łeb na szyję. Albo śmieciarka, która właśnie zagrodziła pół drogi, bo dziś dzień wywożenia śmieci akurat z twojej ulicy i akurat wtedy, gdy ci się spieszy. Albo panowie, którzy postanowili odmalować pasy na ulicy. To jeszcze sąsiad, który za blisko zaparkował i czujesz, jak tyłkiem, próbując dostać się do swojego auta, wycierasz jego brudny lakier. KU*WA czemu akurat dzisiaj ta jasna kiecka?!?

Ups…

Leeecisz, szczęśliwa, że oto już, udało ci się wyjść z domu. Już jesteś w aucie, już witasz się z lepszą częścią swojego dnia, gdy okazuje się, że kluczyki od auta zostały w mieszkaniu. Albo w głowie zapala się lampka pod tytułem: „żelazko” i widzisz je niewyłączone na desce. Rzucasz głośno (lub w myślach) soczyste KU*WA i leeecisz… z powrotem do domu.

Złośliwe klucze

Znacie to. Wychodzicie z domu, wkładacie rękę do torebki po klucze, żeby zamknąć drzwi i… przepadły. Po prostu zawsze jak leżą po lewej stronie pod notesem, tak dzisiaj ich tam nie ma. Zaczynasz szukać w panice po omacku… i nic. W końcu wysypujesz całą zawartość torebki przed drzwiami oczywiście mieląc zaklęcie w ustach: KU*WA, które pomaga znaleźć najbardziej złośliwe kluczki. Są.

Albo na parkingu przed samochodem? Kiedy jeszcze ulubiona pomadka wturla się pod samochód? Albo gdy z torbami zakupów idziesz do auta i ten moment, kiedy zdajesz sobie sprawę, że kluczyki bezwładnie wrzuciłaś do torby… Bezwładnie – czytaj – bez szans na ich szybkie odnalezienie.

To może jeszcze być telefon, kiedy latasz po całym domu i szukasz, a okazuje się, że właśnie przez niego rozmawiasz ze swoją matką… Taaa, skąd to znam. Może być plama od pasty od zębów, która jakimś cudem trafiła na twoją bluzkę. Może być pies, który nie wytrzymał presji i nasikał pod drzwiami. Może być tak karmy dla kotów, które miauczą od rana przeraźliwie, a każde z was myślało, że to drugie karmę kupi. Może być pęknięta gumka do włosów – ta ostatnia, akurat wtedy, gdy nie zdążyłaś ich umyć i chciałaś spiąć ciasno, co by widać nie było.

I mówi się: zastąp przekleństwo innym słowem. Ale jak w takich sytuacjach powiedzieć: STOKROTKA! No jak?!?


Zobacz także

Startuje ogólnopolska kampania „Zdrowy Oddech”

Fundacja Zwalcz Nudę po raz kolejny zaprasza Warszawiaków na wielki, sportowo-rodzinny piknik!

Współczesne życie kobiety jest pełne wyzwań. Spróbuj medytacji