Macierzyństwo

Rozwój intelektualny dziecka po 1. roku życia. Jak mama może go wspierać?

Redakcja
Redakcja
25 stycznia 2018
Fot. iStock / FatCamera
 

Mamo, Twój mały odkrywca każdego dnia angażuje wszystkie swoje zmysły w poznawanie świata, a jego mózg pracuje niezwykle intensywnie, starając się zrozumieć wszystko, co go otacza. 1000 pierwszych dni życia to kluczowy okres dla „supernarządu” – mózgu, który wówczas rozwija się najbardziej dynamicznie. Młody organizm ma w tym czasie wyjątkowe potrzeby – dowiedz się, jak możesz o nie zadbać, by wspierać rozwój układu nerwowego dziecka po 1. urodzinach.

  • To ciekawe! Mózg koordynuje wszystkie procesy poznawcze – to dzięki nim dziecko jest w stanie poznawać otoczenie oraz poszerzać wiedzę i umiejętności. Na przykład w wieku 6 miesięcy dziecko chwyta przedmioty, a w okolicach 1. urodzin zaczyna chodzić, a także wypowiadać pierwsze słowa. Dwu- i trzyletnie dzieci potrafią już tworzyć zdania.
  • Czy wiesz, że… możesz stymulować pracę mózgu dziecka, zaczynając od tak prostych rzeczy, jak dobór odpowiednich zabawek? Do działania pobudzą go te o wyrazistych kolorach, rozmaitych fakturach oraz wydające dźwięk. Zabawki nie powinny jednak generować jednocześnie zbyt wielu bodźców dla wciąż kształtującego się umysłu. By dziecku zabawki nie nudziły się zbyt szybko, dobrym pomysłem może okazać się schowanie jednej z nich na tydzień. Po jej oddaniu nabierze ona dla małego odkrywcy zupełnie nowego charakteru i stanie się innym, ciekawym obiektem.
  • Warto pamiętać, żeby do dziecka mówić jak najwięcej od samego początku. Czytanie, opowiadanie i nazywanie otaczających przedmiotów ma ogromne znaczenie, gdyż głos mamy buduje poczucie bezpieczeństwa i poszerza horyzonty dziecka. Ćwiczy ono w ten sposób koncentrację i pamięć, a także zaczyna bardzo wcześnie rozumieć znaczenie często powtarzanych mu słów.
  • Interesujące! Dzieci uczą się poprzez modelowanie, czyli naśladowanie dorosłych. Dotyczy to nie tylko gestów, ale i słów. Takie naśladownictwo ma ogromne znaczenie dla rozwoju – najmłodsi przejmują od dorosłych nawyki i sposób widzenia świata. To dlatego warto zadbać o różnorodność wrażeń dostarczanych dziecku – czytać mu, chwalić je, okazywać mu czułość i uwagę, zachęcać do nowych form aktywności, a także wyboru własnych pasji i zainteresowań.
  • Czy wiesz, że… dla prawidłowego rozwoju mózgu niezbędna jest właściwa dieta? Mózg jest najbardziej energochłonnym organem w organizmie i do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje odpowiedniej ilości składników odżywczych. W żywieniu dziecka zdecydowanie należy uwzględnić kwasy tłuszczowe omega 3, w tym szczególnie istotny dla rozwoju mózgu kwas alfa-linolenowy (ALA).

Poznaj fascynujący proces rozwoju SuperOdporności i MegaMózgu na www.bebiprogram.pl. Dzięki sześciu czytanym przez Krystynę Czubównę odcinkom możesz przenieść się w wyjątkowy świat superbohaterów i obejrzeć rozwój dziecka z innej perspektywy.


 

Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.


Artykuł powstał we współpracy z Bebilon


Macierzyństwo

7 odkryć psychologicznych, które mogą cię zaskoczyć

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
25 stycznia 2018
Fot. iStock/vicnt
 

Są takie teorie, które wygłaszane na prawo i lewo wydają się na pierwszy rzut oka prawdziwe, zwłaszcza, gdy jeszcze ktoś z przekonaniem twierdzi, że tak, to na pewno prawda. Tymczasem okazuje się, że wiele rzeczy czy zjawisk, w które wierzymy ot tak, bezrefleksyjnie, daleka jest od prawdy. Jak choćby to, że przeciwieństwa w miłości się przyciągają. Co jest prawdą, a co fałszem?

Nasz mózg jest w pełni rozwinięty w momencie narodzin

FAŁSZ

U noworodków średni rozmiar mózgu wynosi 350 cm3. Średnia objętość mózgu dorosłego człowieka osiąga 1200 cm3. Ponadto kora przedczołowa rozwija się w pełni tylko między 16. a 18. rokiem życia. Mózg rozwija się od łodygi, a kora przedczołowa rośnie jako ostatnia. Jest to ważne, ponieważ ta część mózgu rządzi pewnymi aspektami osobowości, sumienności i hamowania impulsów. Uszkodzenia lub opóźnienia rozwojowe w tym regionie mózgu skutkują problemami z kontrolowaniem emocji.

Ludzie zwykle zakochują się w kimś zupełnie innym od siebie. Przeciwieństwa się przyciągają

FAŁSZ

Istnieją badania dowodzące, że ludzie bardziej są skłonni do przyjaźni i zakochania się w osobach do siebie podobnych, choćby ze względy na wiek, pochodzenie, religię, itp.. Wyobraź sobie, że podczas randki w ciemno dowiadujesz się, że druga osoba nie cierpi muzyki, której słuchasz, filmów, które oglądasz i głosowała na partię polityczną daleką od twoich poglądów. Raczej wątpliwe, że pomyślisz: „Chyba się zakochałam”.

Osoby niewidome mają bardziej wrażliwy słuch i dotyk

PRAWDA

Ludzie niewidomi mają zazwyczaj większą wrażliwość dla alternatywnych zmysłów, ale nie ma nic wyjątkowego w ich sensorycznych receptorach. Receptory czuciowe w rękach i uszach są takie same, ale obszar kory przeznaczonej do przetwarzania pochodzących z nich danych jest większy. Większość informacji wzrokowych jest przetwarzanych przez płat potyliczny w tylnej części mózgu. Ponieważ osoby niewidome nie mają danych wizualnych docierających do tego regionu mózgu, mogą być absorbowane przez inne systemy sensoryczne (dotyk, słuch itp.)

Wszyscy śnią, jeśli śpią wystarczająco długo

PRAWDA

Wszyscy śnią, zakładając, że śpią wystarczająco długo, aby wejść w fazę REM. I choć czasami wydaje się, że nic się nam nie śniło, to nieprawda. Po prostu wiele osób ma problemy z zapamiętaniem swoich snów.

Ludzie używają tylko 10% możliwości swojego mózgu

FAŁSZ

Czy bylibyśmy w stanie normalnie funkcjonować, gdyby usunięto nam 90% mózgu? Dla ludzi, którzy tracą niewielką część kory mózgowej w wyniku operacji czy udaru, konsekwnecje często są katastrofalne. Fizjologicznie wykorzystujemy cały mózg. Tak jak używamy całego prawego łokcia i serca.

Członkowie sekt są głupimi, łatwowiernymi owieczkami

FAŁSZ

Badania pokazują, że członkowie sekt są tak samo inteligentni, jak pozostała część społeczeństwa. Około 95% z nich w swojej historii nie miało żadnych problemów psychicznych. Za to my, jako ludzie, jesteśmy mocno uzależnieni od przynależności do grupy. Jest to potrzeba tak podstawowa i prawdziwa, jak głód lub seks. „Sekciarze” są bardzo dobrzy w werbowaniu ludzi wykorzystując ich chwile słabości i mówiąc to, co oni chcą usłyszeć. Potężni przywódcy sekt potrafią zapewnić bezpieczną przystań, daleką od chaosu świata zewnętrznego, oferując jedno z najbardziej podstawowych ludzkich pragnień: potrzebę przynależności i bycia zaakceptowanym.

Rozszczepione zaburzenie osobowości jest ciężką postacią schizofrenii

FAŁSZ

Schizofrenia i rozszczepiona osobowość to dwa zupełnie różne zaburzenia, choć często błędnie zamiennie są używane te terminy. Schizofrenia jest zaburzeniem mózgu, które obejmuje rozłam (schizma) między zewnętrzną rzeczywistością a jej postrzeganiem. Osobowość dysocjacyjna (osobowość wielokrotna) występuje bardzo rzadko, jest zaburzeniem osobowości.


źródło: Psychology Today

 


Macierzyństwo

Atak serca u kobiet. 8 sygnałów ostrzegawczych, które wysyła twój organizm przed zawałem

Redakcja
Redakcja
25 stycznia 2018
Fot. iStock/Zinkevych

Atak serca – większość z nas, wiedzę na jego temat czerpie z telewizji. W filmach zawsze wygląda to tak samo – człowiek jedną ręką dotyka klatki piersiowej na wysokości serca, a drugą próbuje czegoś się chwycić, by nie upaść. Ma szeroko otwarte oczy i nie może złapać tchu. Po chwili upada. Wydaje ci się, że właśnie tak wygląda atak serca? Niekoniecznie. Szczególnie w przypadku kobiet. Nasz organizm często daje nam znać, że zawał serca zbliża się wielkimi krokami. I wcale nie chodzi tylko o drętwienie ręki, bo i ten objaw wszystkim nam kojarzy się jednoznacznie.

Atak serca u kobiet 

Niewiele osób ma świadomość, że atak serca może nastąpić bez bólu w klatce piersiowej. Dotyczy to w dużej mierze kobiet. Jeżeli zauważysz u siebie któryś z poniższych objawów, nie wahaj się odwiedzić lekarza. Bardzo możliwe, że twój organizm właśnie ostrzega cię przed zawałem. Jeśli natomiast objawy te są wyjątkowo intensywne lub w szybkim tempie pogarsza się twój stan, czym prędzej wezwij pogotowie ratunkowe. Szczególnie, jeśli jesteś sama i nie ma w pobliżu nikogo, kto mógłby odpowiednio zareagować.

Oto kilka nieswoistych objawów, występujących u kobiet w stanie przedzawałowym:

Zawroty głowy

Chociaż większość ataków serca nie powoduje nagłej utraty przytomności, zaburzony przepływ krwi, która doprowadza tlen do mózgu może powodować zawroty głowy, ogólne osłabienie, problem z koncentracją. Możesz poczuć, że robi ci się słabo i usiąść, żeby się nie przewrócić. To ten moment, w którym masz jeszcze szansę wezwać pomoc lub zaalarmować kogoś bliskiego, że dzieje się z tobą coś złego.

Ból górnych partii ciała

Niektóre kobiety mówią, że tuż przed zawałem miały wrażenie, jakby słoń siedział im na plecach. Ból w trakcie ataku serca może promieniować do ramion, barków, szyi, a nawet szczęki. Może też być jednostronny, ale nie musi. Gdy się pojawi, warto zastanowić się nad jego przyczyną – nadwyrężyłaś się albo uderzyłaś? Jeśli nie, a dolegliwości nie słabną, powinnaś rozważyć wizytę u lekarza.

Zmęczenie

To normalne, że jesteśmy przemęczeni po ciężkim dniu lub kompletnie nieprzespanej nocy. Zaniepokoić powinno jednak zmęczenie niezwiązane z żadnym wysiłkiem. Można być skrajnie wycieńczonym nawet przez kilka tygodni zanim dojdzie do ataku serca.

Uczucie pełności

Ból w klatce piersiowej może przyjąć formę rozpierania lub ucisku. Oba te odczucia potrafią być mylące. Możemy zwalać je na przejedzenie, problem z wątrobą lub reakcję na stres. Co więcej, uczucie to może na jakiś czas zniknąć, by po za chwilę znów dać znać, że zbliża się zawał serca. Może się też zdarzyć, że ból i pieczenie za mostkiem pomylimy ze zgagą lub niestrawnością.

Zobacz również: Czy ból brzucha może oznaczać zawał serca?

Lęk i niepokój

Niektóre kobiety, mające za sobą zawał serca, mówią, że chwilę wcześniej odczuwały silny niepokój. Taki, jakiego nigdy wcześniej u siebie nie zauważyły.

Pocenie się

Jeśli nie uprawiałaś przed chwilą sportu, a nagle zaczęłaś się pocić, powinnaś podejść do sprawy poważnie. Być może jest to związane z menopauzą (bardzo prawdopodobne!), ale nawet jeśli tak, nie zaszkodzi wybrać się do lekarza. Lepiej dmuchać na zimne.

Nudności

Zawał serca mogą poprzedzać nudności. Niektórym osobom wydaje się wręcz, że dopadło ich zatrucie lub grypa żołądkowa. Do tego może pojawić się ucisk w klatce piersiowej.

Problem z oddychaniem

Jeżeli nieoczekiwanie poczułaś się tak, jakbyś właśnie wbiegła po schodach, wiedz, że dzieje się coś niedobrego z twoim sercem. Być może zostało ci niewiele czasu, żeby wezwać pomoc, bo duszności za chwilę się nasilą. Problemy z oddychaniem mogą spowodować utratę przytomności.

Pamiętaj, że zawsze lepiej wezwać pogotowie niż bagatelizować któryś z niepokojących objawów. Nie możesz czekać szczególnie wtedy, gdy chorujesz na serce lub masz za sobą zawał serca. Ogromne znaczenie ma czas. Im szybciej trafisz pod opiekę lekarzy, tym większe szanse na udrożnienie zatkanego naczynia krwionośnego i uniknięcie obumarcia fragmentu serca. Tzw. „małe zawały” mogą przebiegać bezobjawowo, jeśli uszkodzeniu uległ niewielki fragment. Właśnie dlatego czasem zupełnie przypadkiem, w trakcie rutynowych badań dowiadujemy się, że jeden zawał mamy już za sobą. W przypadku rozległej martwicy serca, może jednak dojść do zatrzymania krążenia.


Źródło: Woman’s Day

Zobacz także

Już wkrótce premiera drugiej części szalonych i zabawnych przygód uroczego misia Paddingtona!

Dieta niemowlaka. Czy możemy uchronić dziecko przed rozwojem chorób dietozależnych?

Wakacje w ciąży – przesądy czy sprawdzone rady. To powinnaś wiedzieć