Nastolatek Podróże

Kiedy nastolatek jest domatorem. Jak zaszczepić w dziecku pasję do podróżowania?

Redakcja
Redakcja
27 lutego 2020
Fot. Materiały prasowe
 

Dostępność technologii, możliwość łączenia się z całym światem, nauki i rozrywki bez wychodzenia z domu sprawiają, że coraz więcej czasu w nim spędzamy. Zapominamy o tym, ile radości może sprawiać odkrywanie nowych miejsc i jak wpływa to na nasze umysły. Przez to nasze z natury ciekawe świata i ruchliwe dzieci także zamykają się w czterech ścianach. Oto 5 sposobów na to jak możemy zaszczepić w nich pasję do podróży!

Podróżujcie od najmłodszych lat

Najprostszym sposobem na zaszczepienie w dziecku miłości do poznawania nowych miejsc jest robienie tego z nim od najmłodszych lat. To właśnie wspólne odkrywanie okolicy, jednodniowe lub weekendowe wyjazdy, a także wakacyjne wojaże w Polsce lub za granicą otwierają dzieciom głowy i sprawiają, że w późniejszych latach kontynuują przyzwyczajenia wyniesione z domu.

Wspólnie odkryjcie ciekawe miejsca

Usiądź wspólnie z dzieckiem i porozmawiaj z nim o miejscach, które je ciekawią. Pooglądajcie je w Internecie, sprawdźcie co można w nich robić, może któreś z nich wasza pociecha będzie chciała zobaczyć na żywo. Pokazywanie dziecku różnic jakie istnieją na świecie może być dla niego fascynujące. Dzięki filmom podróżniczym oraz przyrodniczym, książkom ze znanymi bohaterami przemierzającymi kontynenty możemy uczyć najmłodszych o odległych krajach, różnicach kulturowych, historii i wspaniałych tradycjach. Każdego interesują inne aspekty, dlatego warto dobrać informacje do zainteresowań dziecka. Jedno zafascynuje się kuchnią, tradycyjnymi strojami i kulturą, inne będzie chciało zobaczyć zabytki, a dla kolejnego najważniejsze będą fauna i flora. Inspirującym doświadczeniem może być także oglądanie pamiątek przywiezionych z podróży przez innych członków rodziny lub znajomych, dzięki czemu opowieści staną się namacalne i bardziej realne.

Angażuj w planowanie

Czy to sobotnia wycieczka rowerowa po okolicznym lesie czy dwutygodniowe wakacje za granicą, daj dziecku przestrzeń na wprowadzanie jego pomysłów i planów. Sprawdzając trasy, atrakcje i miejsca, w których można się zatrzymać będzie uczyć się o miejscu, które zwiedzi, a także organizacji. Poza tym odczuje odpowiedzialność za przygotowywaną wyprawę. Dziecko po wybraniu punktów wycieczki będzie na nie czekać i nie będzie tylko jej biernym uczestnikiem, tak samo jak my będzie miało radość z wpływu na plany całej rodziny i czuło dumę z tego, że to ono może pokazać coś swoim rodzicom.

Pokaż różnorodność wyjazdów

Podróżowanie nie musi zaczynać się od miejsc na innej półkuli, ani nawet w innym kraju. Pierwsze kroki idealnie jest stawiać wybierając atrakcje, w które obfituje okolica. Doskonałym sposobem spędzania czasu są wycieczki rowerowe, weekendowe spływy kajakowe, na przykład Krutynią, próbowanie swoich sił na windsurfingu lub na żaglówce na pobliskim jeziorze. To właśnie zbieranie doświadczeń połączonych z odkrywaniem lub pielęgnowaniem swoich zainteresowań może zaszczepić w naszym dziecku chęć do poznawania kolejnych miejsc. – Podróże to szansa na poznawanie nie tylko nowych regionów i krajów, ale także siebie, ponieważ nie wszyscy znajdują radość w tym samym i tego samego poszukują, rozwijają się różne nurty turystyki na przykład kulinarna, sportowa, rekreacyjna czy językowa. Dlatego właśnie niezmiernie ważne jest posiadanie zróżnicowanej oferty, która pozwoli każdemu na znalezienie czegoś dla siebie – mówi Mirosław Sikorski, prezes zarządu Almatur.

Wakacyjne wyjazdy i zdobywanie umiejętności – to jest to

Planując wakacje, które są idealnym momentem na wszelkie wyjazdy, kolonie oraz obozy weź pod uwagę hobby swojego dziecka. To dla niego szansa na zaznanie odrobiny wolności i nauki samodzielności połączonych z rozwojem, zdobywaniem nowych umiejętności oraz nawiązywaniem znajomości z rówieśnikami. Dużą popularnością cieszą się wyjazdy tematyczne, sportowe i językowe, można znaleźć wyjazdy dla pasjonatów różnych sportów indywidualnych oraz zespołowych, survivalu, Minecrafta, robotyki czy jeździectwa. Odpowiednie dopasowanie wyjazdu do zainteresowań pociechy są gwarancją wspaniałych wakacji!


Artykuł powstał we współpracy z Almatur


Nastolatek Podróże

Przepis na chleb – na zakwasie i na drożdżach. Pyszne i zdrowe domowe pieczywo

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
27 lutego 2020
Przepis na chleb - na zakwasie i na drożdżach
Fot. Chleb / iStock
 

Przepis na chleb jest nieodzowny, gdy marzy się nam pyszny, domowy wypiek. Dobry, swojski chleb bezsprzecznie kojarzy się z czymś dobrym, bezpiecznym – z domem dziadków lub rodziców. Szczęśliwy ten, kto ma już sztukę pieczenia chleba opanowaną. Ten, kto jeszcze tego nie potrafi, bez kłopotu może się nauczyć. Ale, żeby się przekonać, że nie taki diabeł straszny, jak go malują, trzeba spróbować.

Sprawdzony przepis na chleb oraz sprawny piekarnik, to podstawa domowego wypiekania chleba. Można powiedzieć, że ile domów, tyle pomysłów na recepturę chleba. Jedni kochają puszysty chleb na drożdżach, inni uznają tylko przepis na chleb na zakwasie razowy. Jedni zajadają się chlebem z lekkiej mąki, a drudzy uwielbiają ciężki, kwaskowaty chleb z ziarnami. W zasadzie wystarczy dobry przepis na chleb, by go zmodyfikować do własnych potrzeb bez większego wysiłku. Oczywiście nie wszystko zawsze musi udać się idealnie za pierwszym razem, więc nie ma się co nadmiernie przejmować tym, że chleb np. nie wyrósł od razu jak trzeba. Po dojściu do wprawy (szczególnie przy zakwasie), każdy będzie piekł pieczywo, którym z dumą pochwali się przed rodziną. Warto sprawdzić zarówno przepis na chleb na zakwasie żytni (razowy) , jak i pszenno-żytni, oraz przepis na chleb na drożdżach.

Przepis na chleb - na zakwasie i na drożdżach

Fot. Chleb / iStock

Przepis na chleb na zakwasie pszenno-żytni (lub żytni – razowy)

Składniki na dwie foremki „keksówki” o wymiarach 21 x 11:

 • 500 g mąki pszennej typ 700 (lub wyżej – może być też razowa)
 • 500 g mąki żytniej typ 2000
 • łyżka soli
 • ok 12 łyżek (ok. 300 g) zakwasu żytniego dokarmionego najlepiej dzień wcześniej
 • ok 1 litr letniej wody (ok 36 ºC – ciepła, ale nie gorąca!)
 • 1-2 szklanki ziaren, pestek, przypraw – to wszystko kwestia smaku. Można również pominąć dodatki.

Uwaga! Można śmiało użyć kilograma samej mąki żytniej typ 2000, bez mieszania z pszenną. Należy jedynie wziąć poprawkę na to, że taki przepis na chleb na zakwasie żytni razowy da w efekcie chleb niższy (z powodu ciężkiej mąki) oraz bardziej kwaśny, ale za to dłużej świeży, w porównaniu do mieszanego.

Przepis na chleb na zakwasie (pszenno-żytni lub żytni-razowy) – wykonanie:

 1. Przygotuj foremki – wyściel je papierem do pieczenia lub posmaruj niewielką ilością oleju, po czym wysyp mąką razową lub otrębami.
 2.  Do wysokiej miski wsyp mąki, sól, ziarna. Wymieszaj drewnianą łyżką (zakwas nie lubi metalu), dołóż wcześniej dokarmiony i wymieszany zakwas i wlej większość wody. Mieszaj dokładnie i dolewaj resztę wody tak, by ciasto było bardzo gęste, ale samo odrywało się od łyżki. Zbyt gęste ciasto sprawi, że chleb będzie twardy, a zbyt rzadkie – chleb będzie bardziej mokry, „papkowaty”.
 3. Gdy ciasto na chleb będzie odpowiednio gęste, przełóż je po równo do obu foremek. Ciasto wygładź łyżką, a następnie uklep delikatnie dłonią namoczoną w wodzie. Możesz obsypać wierzch nasionami lub pestkami – tak jak lubisz. Na foremki nałóż foliową reklamówkę i zostaw na całą noc w ciepłym miejscu – jeśli chleb wstawiasz późnym wieczorem. Im dłużej chleb będzie stał, tym bardziej kwaśny będzie. Utarło się, że powinno minąć przynajmniej 5-6 godzin do wyrośnięcia ciasta. Pozostawiony zbyt krótko, nie wyrośnie.
 4. Pozostały zakwas odłóż do lodówki – dokarmisz go przed kolejnym pieczeniem (jeśli nie będziesz piekła, zakwas dokarmiaj nie rzadziej, niż raz w tygodniu).
 5. Wyrośnięty chleb (powinien podwoić objętość i nawet sięgnąć brzegów keksówki) spryskaj wodą. Chleb wstaw do zimnego piekarnika (urośnie delikatnie przy wzrastającej temperaturze) i włącz grzanie góra – dół na 210°C przez godzinę. Spryskaj chleb kilka razy w trakcie pieczenia – wtedy skórka nie spiecze się mocno i nie będzie twarda, ale chrupiąca.
 6. Po upływie czasu od razu wyjmij chleb z keksówki – postukaj w jego boki i spód. Jeśli wyda głuchy dźwięk, jak pukanie w stół, chleb jest upieczony. Po kilku minutach (nie dłużej) ściągnij papier do pieczenia, jeśli wyłożyłaś nim foremki i chleby odstaw na kratkę. Ponownie spryskaj je wodą i odstaw do wystygnięcia. Nie przekrawaj gorącego chleba – jeszcze pół godziny po wyjęciu z piekarnika ciasto „dopieka się” w środku.
Przepis na chleb - na zakwasie i na drożdżach

Fot. Chleb / iStock

Przepis na chleb pszenny na drożdżach

Swoich wielbicieli ma również chleb wypiekany nie na zakwasie, ale na drożdżach. Wymaga on mniej zachodu (nie musimy „pilnować” i dokarmiać zakwasu), więc to jest znakomity przepis na chleb dla osoby początkującej.

Przepis na chleb na drożdżach pszenny – składniki:

 • 15 g świeżych drożdży lub 7 g suchych drożdży
 • 1/2 łyżeczki cukru
 • 550 g mąki pszennej np. typ 550 lub 650
 • 1 płaska łyżka soli
 • 50 g oleju
 • 300 g letniej wody

Przepis na chleb na drożdżach pszenny – przygotowanie

 1. Świeże drożdże połącz z cukrem i poczekaj, aż się rozpuszczą. W przypadku suchych drożdży dosypujemy je od razu do mąki, wraz z pozostałymi składnikami.
 2. Mąkę połącz z rozpuszczonymi drożdżami, olejem, solą oraz letnią wodą. Zagnieć miękkie i elastyczne ciasto. Pod koniec wyrabiania ciasto powinno jedynie delikatnie kleić się do dłoni.
 3. Ciasto przełóż do miski wysmarowanej olejem, przykryj folią spożywczą lub czystą ściereczką i zostaw do wyrośnięcia w ciepłym miejscu na 1 godzinę.
 4. Wyrośnięte ciasto zagnieć przez chwilę ponownie, uformuj podłużny bochenek i przełóż do foremki o wymiarach 30 cm x 10 cm, wyłożonej papierem do pieczenia lub posmarowanej olejem i obsypanej mąką (otrębami).
 5. Chleb pozostawić do ponownego wyrośnięcia na ok. 30 minut, lub do czasu gdy chleb urośnie do brzegów formy.
 6. Piekarnik nagrzej do temperatury 220 stopni C, grzaniem „góra + dół”. Wyrośnięty chleb natnij przed włożeniem do piekarnika, wstaw do nagrzanego piekarnika i piecz 10 minut w temperaturze 220 stopni C, następnie temperaturę zmniejsz do 200 stopni i piecz kolejne  40-50 minut. Pod koniec pieczenia dobrze jest chleb wyciągnąć z formy i dopiec go przez ostatnie 10 minut już bez formy, jedynie na kratce piekarnika.
Przepis na chleb - na zakwasie i na drożdżach

Fot. Chleb / iStock

Przepis na chleb z ziarnami

Przepis na chleb z ziarnami to szczerze mówiąc dowolna kombinacja. Możecie go upiec według przepisów podanych powyżej,  zarówno na zakwasie jak i na drożdżach, przy wykorzystaniu różnych typów mąk, od 550 do 2000. Ilość ziaren jest dowolna, większość osób po prostu na oko dorzuca odpowiednie ziarna czy pestki. W wielu przepisach określa się, że na 1 kilogram mąki daje się od 1 do 3 szklanek ziaren. Nie ma tu więc sztywnych reguł. Jedno jest pewne – przepis na chleb z ziarnami wyjdzie zarówno przy użyciu jednego typu ziaren, jak i ich mieszanki. Możecie wykorzystać do tego ziarna słonecznika, dyni, orzechy, siemię lniane, płatki owsiane, otręby pszenne lub żytnie, nasiona chia, mak, sezam, czarnuszkę i wiele innych przypraw, jak rozmaryn, bazylia czy oregano. Dowolność w pieczeniu chleba jest ogromna i przy dobrym przepisie modyfikację ogranicza jedynie fantazja.


źródło: przepisnachleb.pl ,slodkiblog.pl 

Nastolatek Podróże

Najtrudniej skłamać pierwszy raz, później idzie już łatwo. Wyznanie faceta, który zdradzał

Listy do redakcji
Listy do redakcji
26 lutego 2020
Fot. istock/skynesher

Pyk! Nie planowałeś tego, tak po prostu wyszło i poczułeś się jak w liceum, znowu te motylki w brzuchu… a może planowałeś?? Apka randkowa dla zabawy, czy może przelotne spotkanie, niewinna rozmowa z zabawnymi podtekstami? Brzmi znajomo? A tu – czyli w domu – nuuuda … szkoła, dzieci, samolot leci … tip, top … baba, chłop. Masz pracę, pasję, realizujesz się. Ona pozwala, bo dlaczego nie. Najtrudniej skłamać pierwszy raz, później idzie już łatwo.

Delegacja, pilny wyjazd, chłopaki robią imprezę. Trenujesz coś amatorsko, dla zdrowia … no to zawody, treningi wyjazdowe na drugim końcu Polski. Nagle okazuje się, że masz mnóstwo okazji by wyrwać się z miejsca, w którym trzeba skosić trawę, dokręcić cieknący kran, pojechać z dzieckiem kupić buty, czy inne nikomu niepotrzebne pierdoły. Tymczasem dla tej drugiej jesteś najlepszy na świecie. Jesteś cudownie wielbionym bóstwem doskonałości przejawiającej się w najdrobniejszej czynności. Jak to cudnie łechce twoje ego. Sypiesz pomysłami na wspólne chwile, jesteś troskliwy, opiekuńczy, zapewniasz bezpieczeństwo. Odnajdujesz w sobie tego jedynego, idealnego faceta, z pewnością dlatego że trafiłeś na tą jedną idealną kobietę … tylko gdy wracasz, czujesz to kłucie w żołądku – czyżby jakaś niestrawność?

Nie patrzysz we wsteczne lusterko, bo wiesz kogo mógłbyś tam zobaczyć i tworzysz w głowie scenariusze kryjące prawdę. Z czasem staje się to coraz łatwiejsze, tylko niestrawność rośnie. Przyczyną złego samopoczucia jest stare życie, „stara” baba, która ciągle coś chce i marudzi, więc zaczynasz jej to wytykać. Nakręcasz się, jak to wspaniały królewicz z sukcesami na każdym polu, musi cierpieć w towarzystwie pospólstwa. Widzisz pierwsze łzy. Na chwilę trzeźwiejesz, później już nawet łzy nie robią na tobie wrażenia, a wyzwiska jeszcze bardziej utrzymują cie w przekonaniu, że druga ona jest lepsza.

Snujecie sobie wizje wspólnej, wspaniałej przyszłości, rodzina patchoworkowa, wspólne mieszkanie. Rozmawiacie otwarcie o uczuciach, problemach i sposobach rozwiązania. Tylko gdzieś głęboko starasz się ukryć, że już to przerabiałeś, byłeś dużo młodszy, pełen energii, sypiący pomysłami, a świat stał otworem. Nie było żadnych barier i tylko was dwoje, innych dwoje… Telefon staje się twoim organem wewnętrznym, nie możesz bez niego żyć. Zmieniasz hasła dostępowe do wszystkiego, co może być dowodem przeciwko tobie. Kasujesz wszystko na bieżąco, te dwa światy nie mogą się połączyć, ale czujesz się coraz gorzej. Nie chodzi już o jakieś wyrzuty sumienia, umówmy się, nagroda jest w stanie przykryć nawet najgorsze, ale okłamujesz samego siebie. Andrzeja w kontaktach zmieniasz na prawdziwe imię i wstawiasz zdjęcie, nie masz jaj żeby samemu załatwić temat, niech temat załatwi się sam.

SMS. Ten wyraz twarzy, którego już nigdy nie zapomnisz. To jak roz*ebałeś komuś cały świat, jak zabiłeś jedyną osobę, która była w stanie cie znieść takiego jakim jesteś naprawdę. Nie możesz znieść widoku rozdzieranej duszy, patrzysz w podłogę, boisz się podnieść wzrok, nie chcesz oglądać osoby z której wyrwałeś życie i po prostu wyjebałeś na śmietnik. Zmieliłeś, pożarłeś i wyrzygałeś kilkanaście lat. To co czujesz w tym momencie jest niczym do tego co czuje ona, ale tego nie wiesz, chcesz, żeby ta scena już się skończyła.

Uwierz mi, będziesz ją pamiętał już zawsze, to będzie twoja klątwa. Zawsze będziesz pamiętał tą niemą rozpacz, puste oczy, w których zawsze była miłość do ciebie idioto. I wreszcie to uwalniające cię słowo, którego tak naprawdę oczekiwałeś, jak pociągnięcie cyngla, które uśmierca was oboje – wypie*dalaj!!! To ostatnia noc w waszym wspólnym domu, leżysz w salonie na kanapie i kombinujesz, jak to jutro rano ogarnąć. Masz co chciałeś, ale czy na pewno? Jeszcze nie wiesz, że to będzie najwspanialszy poranek w twoim życiu: „Kocham cie, gdybym mogła cofnąć czas …” Dostałeś idioto najwspanialszy przejaw bezwarunkowej miłości, na którą nie zasłużyłeś! Nie spie*dol tego, bo drugiej szansy nie będzie


Zobacz także

Islandia - atrakcje turystyczne. Co zwiedzić na urlopie w Islandii?

Islandia – miejsca, które warto zobaczyć. Aktywny urlop na wyspach

Bushcraft – instynkt przetrwania w lesie dla twardzieli

Aktywna turystyka: dlaczego jest teraz aż tak popularna?

Adventure travel – czy warto?