Lifestyle Macierzyństwo

MegaMisja Fundacji Orange pomoże świetlicom szkolnym

Redakcja
Redakcja
1 kwietnia 2016
Fot. Materiały prasowe
 

Większość rodziców twierdzi, że internet i technologie są szansą na ciekawszą edukację ich dzieci. 80 proc. uznaje szkolne świetlice za właściwe miejsce do tego, aby uczyć najmłodszych bezpiecznego korzystania z nowych mediów – wynika z sondażu MillwardBrown dla Fundacji Orange. Do 29 kwietnia szkoły mogą zgłaszać się do programu MegaMisja, w ramach którego poprowadzą w świetlicach zajęcia edukacji cyfrowej przy wsparciu Fundacji. 

Zgłoszenia do programu mogą składać wychowawcy świetlic na www.megamisja.pl Wystarczy przesłać krótki filmik i wypełnić wniosek. Fundacja Orange wybierze 300 szkół, które wspierać będzie w realizacji cyklu nowoczesnych zajęć świetlicowych dla dzieci.

Świetlice działają w 76 proc. szkół podstawowych. Rodzice cenią je za to, że są otwarte w dogodnych dla nich godzinach i pomagają im łączyć pracę z wychowaniem dzieci (79 proc.), zapewniając im opiekę poza lekcjami. Dorośli oczekują od świetlic większej liczby zajęć zorganizowanych i w bardziej nowoczesnej formie – 35 proc. badanych chciałoby dla swoich dzieci nauki mądrego i bezpiecznego korzystania z internetu i technologii. 80 proc. postrzega świetlice jako odpowiednie miejsce do prowadzenia tego typu zajęć – wynika z sondażu MillwardBrown dla Fundacji Orange[1].

Wyniki pokazują, że wśród wielu oczekiwań rodziców co do funkcji świetlicy, zaczynają pojawiać się te związane z edukacją cyfrową i przygotowaniem do bezpiecznego korzystania z technologii. Może wynikać to z faktu, że rodzice poszukują podpowiedzi, jak takie przygotowanie przekazać dzieciom. Szczególnie, że dotąd na ten aspekt wychowawcy świetlic w niewielkim stopniu kładli nacisk w organizacji pracy w świetlicach.– komentuje dr hab. Grażyna Gajewska, prof. Uniwersytetu Zielonogórskiego, ekspert ds.opieki i wychowania w świetlicach szkolnych.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

W świetlicy nie ma ocen, sztywnych ram lekcji, a nauka może odbywać się poprzez zabawę. Dlatego cykl zajęć z MegaMisji ma szansę dobrze wpisać się zarówno w potrzeby dzieci, rodziców, jak i nauczycieli, którzy świetlice prowadzą. – mówi Ewa Krupa, prezeska Fundacji Orange.

Coraz więcej dzieci korzysta z tabletów, smartfonów, komputerów, a swoją przygodę z internetem zaczynają coraz wcześniej. Choć sprzętami posługują się dosyć intuicyjnie, nie zawsze wiedzą, jak z nowych mediów korzystać z pożytkiem dla swojego rozwoju. MegaMisja to pierwsza ogólnopolska inicjatywa na rzecz edukacji cyfrowej w świetlicach w szkołach podstawowych. Powstała po to, aby nauczyć i przygotować uczniów klas 1-3 do ostrożnego, rozważnego korzystania z technologii.

Forma programu opiera się na bajce o cyfrowym laboratorium, w której dzieci poznają animowanych bohaterów i pomagają im wychodzić z różnych kłopotów. Poprzez wykonywanie kolejnych zadań zdobywają wiedzę i uczą się, jakie treści można upubliczniać w sieci, jak chronić swoją prywatność, jak kulturalnie zachowywać się w sieci, a także jak odróżnić treści wiarygodne od niewiarygodnych      i przestrzegać praw autorskich w internecie. Wykonywanie ćwiczeń pozwala grupie gromadzić punkty i wymieniać je na nagrody dla całej świetlicy, m.in. sprzęt multimedialny, książki, materiały plastyczne, gry, zabawki edukacyjne.

Wybranym szkołom Fundacja Orange udostępni zestaw materiałów, filmów animowanych i scenariuszy, aby wychowawca świetlicy mógł prowadzić zajęcia z dziećmi. Taki cykl rozpocznie się we wrześniu i potrwa przez cały rok szkolny, a aktywności zajmą około godziny, raz w tygodniu. Nauczyciel nie musi być ekspertem do spraw technologii ani informatykiem, a świetlica nie musi być wyposażona w komputery. Zagadnienia z MegaMisji wpisują się w podstawę programową edukacji wczesnoszkolnej. Fundacja przeprowadziła pilotaż projektu w 50 świetlicach w Polsce.

Fundacja Orange ma 10 lat doświadczenia w prowadzeniu projektów edukacyjnych. Przez te lata nauczyła 38 tys. dzieci zasad bezpiecznego internetu, wsparła powstanie narzędzi ochrony online i prowadzenie edukacji cyfrowej dla 25 tys. dzieci i młodzieży z całej Polski, wyposażyła w internet 3,5 tys. bibliotek publicznych i 10 tys. szkół, wspomogła 1 tys. oddziałów szpitalnych i ponad 900 organizacji w Polsce, utworzyła 77 Pracowni Orange – multimedialnych świetlic dla mieszkańców małych miejscowości. Jest jedyną fundacją wśród firm telekomunikacyjnych w Polsce.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

 

 

Partnerami programu MegaMisja są: Fundacja HIGHLIGHT/inaczej, Fundacja Nowoczesna Polska oraz Fundacja Centrum Cyfrowe i JuniorMedia.

Honorowi ambasadorowie: Magdalena Kumorek, aktorka, Grzegorz Kasdepke – autor bajek dla dzieci.

Fundacja Orange dba o bezpieczeństwo dzieci w internecie, rozwija kompetencje cyfrowe młodzieży i mieszkańców małych miast i wsi. Zapewnia internet i technologie w rejonach zagrożonych cyfrowym wykluczeniem. Została stworzona w 2005 roku przez Orange Polska S.A. do realizacji celów społecznie użytecznych. W swoje działania angażuje 3 tys. wolontariuszy z Orange rocznie.


 

[1] Raport „Rola szkolnej świetlicy i zajęcia świetlicowe dla dzieci w opinii rodziców” – badanie ilościowe, przeprowadzone przez MillwardBrown na zlecenie Fundacji Orange z dnia 22 marca 2016r. wśród rodziców dzieci w wieku 7-14 lat, które korzystały ze świetlicy szkolnej. N=501, metoda: CAWI


Lifestyle Macierzyństwo

Czy masz już dość wszystkiego? Rozwiąż quiz i sprawdź

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
1 kwietnia 2016
Fot. Tookapic / Levi Arnold / Free license
 

Myślisz, że masz już dość? Może nie jesteś pewna? Nie martw się, specjalnie dla ciebie przygotowałyśmy wspaniałą niespodziankę. Dzięki nam nie musisz się już zastanawiać nad tym, czy masz już dość. Wystarczy, że rozwiążesz nasz quiz. Głębokie w treści, podchwytliwe pytania pomogą ci odnaleźć odpowiedz na dręczące cię wątpliwości. Nie zastanawiaj się dłużej, poddaj się poważnej psychologicznej analizie: rozwiąż nasz test a potem … zajmij się w końcu czymś bardziej pożytecznym 🙂


Lifestyle Macierzyństwo

Mali internauci na medal – z MegaMisją

Redakcja
Redakcja
1 kwietnia 2016
Fot. Materiały prasowe

Dziecko z tabletem, smartfonem, zanurzone w ekran komputera – to coraz bardziej powszechny widok. Nowe technologie są jego szansą na ciekawą naukę, poznawanie świata i rozwijanie zainteresowań. Ale jak przygotować je do tego, aby wykorzystało ten potencjał z pożytkiem, a przy tym było ostrożne w sieci? To wyzwanie dla wielu rodziców i nauczycieli w dzisiejszych czasach.

Z pomocą przychodzi Fundacja Orange, która prowadzi program MegaMisja. Uczestniczą w nim najmłodsi uczniowie szkół podstawowych, którzy korzystają ze szkolnych świetlic. To tutaj, w oparciu o zabawę w „cyfrowe laboratorium” uczą się, jakie treści można udostępniać w sieci, jak chronić swoją prywatność, przestrzegać netykiety i praw autorskich, jak odróżnić prawdziwe i niewiarygodne informacje w internecie i jak tworzyć proste grafiki, dźwięki i filmy.

– Poprzez cykl takich zajęć przygotowujemy dzieci do korzystania z technologii rozważnie i odpowiedzialnie. To nie jest tylko kwestia technicznych umiejętności, ale także odpowiednich nawyków i pewnej „higieny” używania nowych mediów. Warto przekazać najmłodszym te wiedzę, aby byli w przyszłości internautami na medal – mówi Ewa Krupa, prezeska Fundacji Orange.

W kolejne zagadnienia MegaMisji wprowadza dzieci animowana historia o Julce, Kubie i Psotniku, który rozrabia w laboratorium. Dzieci zdobywają punkty za realizację kolejnych zadań i mogą wymieniać je na nagrody dla całej świetlicy – książki, gry edukacyjne, zabawki, materiały plastyczne i sprzet multimedialny. Cykl zajęć prowadzą wychowawcy świetlic, których Fundacja Orange przygotowuje do tego zadania poprzez instruktaże, porady ekspertów, gotowe scenariusze zajęć i pomysły na prowadzenie warsztatów.

Program jest już realizowany w 50 szkołach w całej Polsce (pilotażowa edycja). Kolejne placówki mogą zgłaszać się do udziału w MegaMisji do 29 kwietnia na stronie www.megamisja.pl 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe


Zobacz także

Z przymrużeniem oka: jak zdobyć mężczyznę na całe życie. Męski poradnik dla zdesperowanych

Jak wybierać męskie perfumy?

Bądź radością, odrzuć to, co cię blokuje i załóż różowe okulary! Nauka pozytywnego myślenia