Macierzyństwo Psychologia

„Tak wiele dla ciebie poświęciłem, a ty…”. 19 sygnałów, że wychowała cię toksyczna matka (lub ojciec)

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
16 kwietnia 2018
Następny

Jeśli ciągle w siebie wątpisz i masz problemy z identyfikacją własnych emocji, prawdopodobnie zostałeś wychowany przez toksycznych rodziców. Doświadczenia z dzieciństwa negatywnie wpływają na twoje „tu i teraz” powodując masę problemów w relacjach z bliskimi osobami, a przede wszystkim – z sobą samym. Dodatkowo wstydzisz się pomyśleć, że wina leży po twojej stronie, prześladuje cię myśl, że oskarżając o swoje życiowe niepowodzenia sposób, w jaki cię wychowano, okazujesz niewdzięczność.

Oto 19 głównych sygnałów, że miałeś toksyczną matkę i / lub ojca:

1. Próbowali kontrolować cię, uzależniając cię od siebie

Słyszałeś na przykład: „Nie zostawiaj mnie. Potrzebuję cię. Nie mogę bez ciebie żyć” .To uniemożliwiło ci samodzielne życie lub ustanowienie niezależnych od nich priorytetów i wartości, innych niż zaspokajanie potrzeb twojego rodzica / rodziców.

2. Obarczyli cię poczuciem winy

Inną metodą kontrolowania cię było nieustanne poczucie winy, które skłaniało cię do robienia tego, czego chcieli. Mogłeś słyszeć codziennie: „Tak wiele dla ciebie zrobiłem, poświęciłem dla ciebie wszystko „. W rezultacie czujesz wobec nich dług wdzięczności i jakbyś był im „winien” pełne posłuszeństwo.

3. Kochali cię tylko wtedy, gdy robiłeś to, co chcieli

Inaczej czekała cię surowa kara lub chłód emocjonalny.

4. Lubili się tobą „wyrównać rachunki”

Kiedy zrobiłeś coś „złego” lub wbrew ich woli, upewniali się, że cię ukarali. Na przykład, mogli celowo sabotować coś, na czym ci zależy, zepsuć lub ukryć przed tobą ulubioną zabawkę.

5. Nigdy nie szanowali twoich granic

Nie było żadnej „prywatnej” przestrzeni, którą można nazwać własnym dorastaniem

6. Rywalizowali z tobą

I zawsze musieli być lepsi.

7. Uważali się za „właścicieli” wszystkich twoich osiągnięć

Ilekroć ktoś komplementował twoje osiągnięcia, twój rodzic natychmiast starał się skierować jego uwagę na siebie.

8. Ciągle cię okłamywali

Twój rodzic kłamał, aby manipulować, kontrolować i wykorzystywać cię w jakiś sposób. Nigdy nie wiedziałeś, w co mu wierzyć.

9. Nigdy cię nie słuchali lub nie dbali o twoje uczucia

Albo wyśmiewali je.

10. Ciągle cię upokarzali

Uczucie upokorzenia znasz od małego. Zawstydzano cię za najbardziej naturalne sprawy.

11. Byłeś pod surową kontrolą

Przesłanie było bardzo jasne: „Słuchaj mnie, albo cię ukarzę”. Zostałeś ukarany poprzez emocjonalne lub fizyczne znęcanie się, w tym emocjonalny szantaż, uderzanie lub bicie.

12. Byłeś ofiarą gaslightingu

Oznacza to, że celowo sprawiano, że czujesz się niepewnie i wątpisz w swoje zdrowie psychiczne i zdrowy osąd. Dziś nie możesz uwierzyć w siebie.

13. Wykorzystywano cię emocjonalnie

Gdy byłeś dzieckiem oczekiwano od ciebie, że będziesz „rodzicem” swojego rodzica.

Macierzyństwo Psychologia

Perfumy, które powinnaś „założyć” do łóżka. On się od ciebie nie odklei

Redakcja
Redakcja
17 kwietnia 2018
Fot. iStock/mammuth
 

Niektóre z nas w ogóle nie przejmują się swoim zapachem. I wcale nie chodzi o to, że nie dbamy o higienę, nie, nie! Mowa o doborze perfum. Najczęściej używamy jednych, dobrych na różne okazje. Pasją latem i zimą (albo tak tylko nam się wydaje), do pracy i na randkę (tak wydaje nam się już bardzo często), na siłownię i do sypialni (oj nie). Tymczasem każda z nas powinna mieć łazience kilka flakoników perfum, każdy o nieco innym zapachu. Czy wiesz, jakie perfumy należy założyć do łóżka?Czym innym jest szybki numerek w drzwiach do łazienki, a czym innym długi, namiętny seks do którego przygotowujesz się już od rana. Planujesz, kombinujesz, nakręcasz się. Znasz ten stan – już w pracy myślisz o tym, co przygotujesz na kolację, jaką bieliznę założysz, gdzie zaczniecie i gdzie skończycie. Wszystko super, jednak czar może prysnąć, jeśli wszystko to nie współgra z twoim zapachem. Faceci na ogół są nie tylko wzrokowcami. Mają również bardzo dobrze rozwinięty zmysł węchu. Jeśli więc chcesz zrobić na nim piorunujące wrażenie, musisz roztaczać wokół siebie cudowny, zmysłowy zapach. To naprawdę potężny afrodyzjak.

Mistrzyni uwodzenia zapachem

Jeśli chcesz, żeby facet oszalał na twoim punkcie, powinnaś postawić na jaśmin i  Ylang Ylang. To dwa egzotyczne kwiaty, uznawane za najbardziej erotyczne i zmysłowe. Ich zapach podkręca atmosferę i wywołuje pożądanie. Jeśli jednak takie zapachy są dla ciebie zbyt mocne, postaw na delikatne piżmo z nutą kremowego drzewa sandałowego. Tajemniczości doda ci natomiast nutka orientalnej ambry i kadzidła. Generalnie najlepiej stawiać na zapachy kwiatowe i egzotyczne.

A tego lepiej unikać…

Które zapachy powodują, że facetom odechciewa się wszelkich igraszek? To może wydać się nielogiczne, ale wszystkie te, które sprawiają wrażenie, że właśnie wyszłaś spod prysznica. Odświeżające, cytrusowe i „morskie” zapachy zostaw sobie do pracy. Tak się sprawdzą, w sypialni niestety nie. Lepiej unikać też słodkich zapachów czekolady czy waty cukrowej – są zbyt przytłaczające.

Pamiętaj, że zapach najlepiej utrzymuje się na włosach i ubraniu. Jeśli chcesz przedłużyć ich trwałość na skórze, powinnaś najpierw nałożyć balsam, a w strategicznych miejscach (kark, nadgarstki, pępek) – wazelinę. Planując upojną noc ze swoim partnerem możesz także popsikać perfumami pościel. Uważaj tylko, żeby nie przesadzić.

Źródło: Daily Mail


Macierzyństwo Psychologia

Było, nie minęło. Kiedy związek z przeszłości psuje relacje z obecnym partnerem

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
16 kwietnia 2018
Fot. iStock/Ridofranz

Wiele związków rozpada się, kiedy oczekujemy, że nasz partner będzie się zachowywał (i w tym dobrym i złym znaczeniu), tak samo jak nasza poprzednia miłość. Oczekujemy podobnych reakcji i wydaje nam się, że wiemy jak sobie z nimi poradzić. Trzeba zrozumieć, że kiedy już wejdziemy w nowy związek, nie wolno obciążać go przeszłością. Nowa relacja to miłość do innego człowieka, to nowa dynamika interakcji między dwojgiem ludzi. Jeśli nie potrafisz pozbyć się nawyków i obaw z poprzedniego związku, to być może nie dałeś sobie wystarczająco dużo czasu po rozstaniu. Ileż prawdy jest w słowach: „Pozwól byłej miłości odejść, ponieważ jeśli nie pozwolisz jej odejść, zrujnujesz swoje przyszłe szczęście”.

Nie chodzi o to, by całkowicie zapomnieć o tym, co się wydarzyło, ale o to, by uczyć się na błędach, które wówczas popełniłeś. Twój były partner cię zawiódł, zaakceptuj to – było, minęło, to już koniec pora na nowe. Musisz się upewnić, że ta osoba już nie będzie cię ranić, bo tylko takie podejście pozwoli ci przygotować się na nowy związek.

Jeśli nie wiesz, czy twoja przeszłość nadal cię „prześladuje” i ma negatywny wpływ na twój obecny związek, zastanów się nad poniższymi kwestiami:

1. Porównywanie „teraz” i „wczoraj”

To może być częścią twojej natury, może być dla ciebie trudne, zapomnieć o tym, co już minęło i zaufać nowej miłości w krótkim czasie. Prawdziwe problemy pojawiają się, kiedy porównywać to, co było do tego, co masz obecnie. Wspominasz na przykład muzykę, książki, filmy, które lubiliście razem z poprzednim partnerem. Cóż, zamiast tego porównywania, staraj się znaleźć w swoim obecnym partnerze to, co ci imponuje, co kochasz, podziwiasz.

2. Poczucie zwątpienia w siebie

Czasami zaczynasz wątpić w siebie, zaczynasz widzieć w sobie to „gorsze”. Rozpoczyna się coś w rodzaju załamania emocjonalnego, które może dotknąć również inne, bliskie ci osoby. To poczucie niepewności może sprawić, że poczujesz się osądzany przez partnera lub sam zaczniesz oceniać swojego partnera. Będziesz obsesyjnie bał się, że go stracisz. Taki lęk przyniesie cierpienie wam obojgu.

3. Świadomość, że w przeszłości zostałeś zdradzony

Wszyscy mamy doświadczenia: i dobre, i złe. Jeśli kiedyś zostałeś oszukany przez swojego partnera, na pewno nie chciałbyś przeżyć tego jeszcze raz. Ten lęk może sprawić, że będziesz podejrzliwy i nieracjonalnie zazdrosny. Spróbuj popatrzeć na to „z drugiej strony”. To straszne mieć partnera, który ci nie ufa, zagląda w twój telefon. Facebook i pocztę mailową szukając dowodów niewierności. To nie skończy się dobrze dla obojga partnerów.

Oddzielenie się od przeszłości

Musisz wykazać zaangażowanie w swoim nowym związku, a następnie zobaczyć, dokąd waz prowadzi to uczucie. Puść wolno przeszłość – to już nie wróci. Pamiętaj, że jesteś wolną „duszą”, że zmieniasz się cały czas i nie powtarzaj błędów z przeszłości. Ucz się z przeszłości, ciesz się teraźniejszością, patrz w przyszłość.

 


Na podstawie: relrules.com

 


Zobacz także

Ukryty problem samobójstw osób starszych. Wielu z tych niepotrzebnych śmierci można uniknąć!

Jak ustanowić granice osobiste w momentach, kiedy naprawdę tego potrzebujecie

30 sposobów na to, by powiedzieć osobie, którą kochasz, że za nią tęsknisz