Lifestyle

Zaburzenia snu u dzieci – na jakie objawy zwrócić uwagę?

Redakcja
Redakcja
9 lutego 2022
Fot. iStock/gpointstudio
 

Nocny wypoczynek jest bardzo istotny dla prawidłowego rozwoju dziecka. Jeżeli Twoja pociecha trudno zasypia albo często wybudza się w nocy, musisz zastanowić się nad możliwymi przyczynami zaburzeń snu. Twoja opinia może pomóc poradzić sobie z problemem bezsenności u małego domownika, a nawet ułatwić postawienie diagnozy i zaplanowanie leczenia. Co musisz wiedzieć o zaburzeniach snu u dzieci?

Ile godzin snu potrzebuje dziecko zależnie od wieku?

Czas potrzebny na nocną regenerację zależy przede wszystkim od wieku dziecka. To szczególnie ważna wiedza, jeżeli zastanawiasz się, czy Twoja pociecha nie śpi za krótko. W przypadku najmłodszych szkrabów pod uwagę bierze się łączny czas snu w trakcie doby, tzn. nocny wypoczynek i drzemki w ciągu dnia.

Niemowlę w wieku od 4 do 12 miesięcy powinno każdego dnia przesypiać od 12 do 16 godzin. Smyki w wieku od roku do dwóch lat śpią trochę krócej – 11 do 14 godzin wypoczynku dziennie pozwala im na pełną regenerację. Przedszkolaki (trzy-, cztero- i pięciolatki) powinny spać od 10 do 13 godzin dziennie łącznie z drzemkami. W wieku od 6 do 12 lat zdrowy nocny odpoczynek trwa od 9 do 12 godzin, a u nastolatków – od 8 do 10 godzin.

Chcesz wiedzieć więcej o długości snu i o przyczynach zaburzeń snu u dziecka? Informacje znajdziesz na: https://www.vitapku.pl/psychologia/ile-snu-potrzebuje-dziecko-w-zaleznosci-od-wieku-zalecenia.

Rodzaje zaburzeń snu u dzieci i ich objawy

Kłopot ze snem u dzieci wynika najczęściej z dolegliwości zdrowotnych, takich jak:

 1. Problemy z oddychaniem, które mogą być czasowe albo łatwe do usunięcia. To np. zatkanie nosa u przeziębionego dziecka lub niewłaściwe warunki w sypialni pociechy, np. zbyt wysoka temperatura, suche lub wilgotne powietrze, a nawet brak wietrzenia przez położeniem smyka do snu.
 2. Powiększenie migdałków (podniebiennych lub gardłowego) albo nieprawidłowa anatomia jamy gardłowo-nosowej. Powodują zaburzenia procesu oddychania, co przejawia się m.in. chrapaniem, trudnościami w nabieraniu powietrza i spaniem z otwartymi ustami.
 3. Przyczyny wynikające z etapu w rozwoju. Należą do nich ząbkowanie oraz kolki u niemowląt i roczniaków, a także wzrostowe bóle nóg i rąk u starszych dzieci.
 4. Schorzenia układu moczowego. Mogą powodować problemy z zaśnięciem i częste wybudzanie się, a nawet moczenie się.
 5. Alergie skórne. Utrudniają spokojne zaśnięcie.
 6. Zespół niespójnych nóg. Polega na poruszaniu nogami przez sen. Objawy ustępują wraz z przebudzeniem.

Innym rodzajem zaburzeń snu u dzieci są kłopoty natury emocjonalnej. Trudności z odnalezieniem się dziecka w grupie rówieśniczej, konflikty w rodzinie, nadmiar obowiązków czy problemy z nauką mogą wpłynąć negatywnie na nocne wyciszenie.

Zaburzenia snu typowe dla dzieciństwa to również:

 1. Lęki i koszmary senne. Warto wczytać się w sny pociechy i zastanowić, czy w otoczeniu dziecka nie pojawiają się treści (np. w grach, programach telewizyjnych czy bajkach), na które jest za małe. Maluch może wybudzać się z krzykiem albo zlany potem.
 2. Lunatykowanie. Występuje głównie u dzieci w wieku od 4 do 8 lat. Smyk przez sen chodzi po mieszkaniu, a rano nie pamięta nocnej wędrówki.
 3. Narkolepsja. To zaburzenie neurologiczne polegające na nagłych napadach snu w ciągu dnia, np. kiedy dziecko siedzi.

Jakie są skutki nieodpowiedniej ilości snu u dzieci?

Dziecko, które wypoczywa za krótko, najczęściej ma trudności z koncentracją i nieustannie czuje się zmęczone. Skutkiem może być też zmiana zachowania, apatia, a w dłuższej perspektywie – opóźnienie rozwoju psychomotorycznego i zaległości w nauce.

Zaburzenia snu u dziecka – jak je leczyć?

Do najczęstszych powodów zaburzeń dziecięcego snu należą przyczyny medyczne. Trzeba uważnie obserwować pociechę, a jeżeli problemy z zaśnięciem i spokojnym przespaniem nocy długo nie mijają, należy poprosić o pomoc lekarza. Pediatra oceni, czy przyczyną są konkretne czynniki chorobowe, które wymagają konsultacji ze specjalistami, albo zaleci wizytę u psychologa dziecięcego.

Zaburzenia snu u dziecka w każdym wieku mogą być konsekwencją kłopotów zdrowotnych albo emocjonalnych. Należy uważnie obserwować pociechę, a kiedy problem z zaśnięciem i spokojnym snem nie mija, konieczna jest wizyta u pediatry, który zadecyduje o leczeniu.


Lifestyle

Fundacja Serce Miasta zaprasza pary w kryzysie bezdomności na walentynkową kolację przy świecach. Brawo!

Iwona Zgliczyńska
Iwona Zgliczyńska
9 lutego 2022
fot. Photo by Rainier Ridao on Unsplash
 

Jak poznaliście swoją drugą połówkę? Pamiętacie jeszcze pierwsze randki? Chwile, które zapierały wam dech w piersiach? Osoby w kryzysie bezdomności też się zakochują, też tworzą związki!”, przeczytaliśmy na Facebooku Fundacji Serce Miasta w Warszawie. Tym sposobem dowiedzieliśmy się o walentynkowej inicjatywie dla osób bezdomnych. Czytajcie!

„Niektórzy myślą, że miłość na ulicy NIE istnieje. To nie jest tak, że człowiek w kryzysie bezdomności nie jest w stanie pokochać. Ale ta miłość zawsze jest utrudniana. Oni nie mają perspektyw, by iść do kina czy zjeść kolację przy świecach. Tym razem gwarantujemy, że nie będą oceniani. Nie będą płacić za tę kolację”, mówi dla Oh!Me wiceprezes Fundacji Serce Miasta Magdalena Żagałkowicz.

Na ulicy trudniej o romantyczne chwile, intymność czy pełne wyczekiwania momenty na spotkanie. Jeśli już pojawi się uczucie między dwójką osób,  to wiąże się ono z pokonywaniem trudu, by z przeżyć w przestrzeni publicznej. Takie osoby zamiast kina, wspólnej kolacji czy wyjścia na spacer szukają schronienia, jedzenia, miejsca gdzie mogą się umyć. Ich miłości często towarzyszy strach, zimno, wilgoć i głód. Mimo tego są pary, które w tym trudzie życia dają sobie wzajemnie wsparcie i miłość. Dla nich właśnie właśnie Fundacji Serce Miasta i Fundacja Daj Herbatę organizują w tym roku Kolację Walentynkową.

„Dzięki uprzejmości Rybka Frytka i Żużelek, w wieczór walentynkowy osoby w kryzysie bezdomności będą mogły zjeść posiłek przy świecach. Spędzić ten czas jak większość par. W miłej i romantycznej atmosferze, aby chociaż na moment móc celebrować MIŁOŚĆ. Czego i My z całego serca życzymy Wam”, czytamy na stronie Fundacji Serce Miasta.

Czy jeszcze można się zgłosić?

Tak, bo na chwilę obecną zgłosiły się do nas cztery zaprzyjaźnione pary. Osób w kryzysie bezdomności, które są zakochane, znamy znacznie więcej, ale nie wszystkie mają ochotę w tym uczestniczyć. Jeśli jakaś para chciałaby dołączyć, a jest w kryzysie bezdomności, zapraszamy, by zgłaszać się do naszej siedziby przy ul. 11 listopada 22. Kolację dla dwojga oraz bukiety dla pań  sponsoruje Rybka Frytka i Żużelek. Oczywiście staramy się zrobić wszystko, by goście tego dnia nie czuli się skrępowani. Dlatego ja będę wtedy kelnerką, a ponieważ oni mnie znają, liczę, że będą czuli się bardziej na luzie”, mówi dla Oh! Me wiceprezes Fundacji Serce Miasta Magdalena Żagałkowicz.


Lifestyle

„Mamy do czynienia z początkiem końca pandemii”. Niedzielski ogłasza zmiany w obostrzeniach

Redakcja
Redakcja
9 lutego 2022
Konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego

Zmiany w kwarantannie, powrót uczniów do szkół. Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej ogłasza zmiany. – Mamy do czynienia z początkiem końca pandemii – powiedział Niedzielski. 

– Za nami jest już apogeum V fali. To przesilenie potwierdza się w każdym wymiarze, pod względem liczby nowych zakażeń, testów, zleceń POZ na test – powiedział minister zdrowia. – Luty będzie tym miesiącem kiedy spadki zakażeń powinny być stosunkowo duże. W lutym wyczerpie się poważne zagrożenie dla systemu opieki zdrowotnej. Mam nadzieję, że w marcu będziemy mogli podejmować odważne decyzje o znoszeniu restrykcji — zapowiada szef Ministerstwa Zdrowia.

Decyzje Ministerstwa Zdrowia ws. walki z COVID-19

 1. Przywrócenie ok. 5 tys. łóżek do systemu leczenia. To mocny krok w kierunku przywracania normalności. Pierwsze kroki powinny dotyczyć ograniczania właśnie tej infrastruktury
 2. Zmiana zasad związanych z izolacją i kwarantanną. Od 15 lutego stosowana będzie 7-dniowa izolacja (wcześniej 10), kwarantanna dla współdomowników wyłącznie w czasie izolacji członka rodziny. Kwarantanny i izolacje liczone równolegle. Likwidacja kwarantanny z tzw. kontaktu.
  Od 11 lutego zniesienie kwarantanny przyjazdowej.

 

Decyzje Ministra Edukacji i Nauki

Minister Przemysław Czarnek ogłosił przyspieszenie powrotu do szkół o tydzień. — Zmiany w zasadach kwarantanny i izolacji będą miały ogromne znaczenie dla szkół — mówi szef MEiN.

21 lutego definitywny koniec edukacji zdalnej.


Zobacz także

Ucieknij przed światem, choć na jedną kawę. Akcja „Pokaż, jak kochasz”

IKEA znów wzrusza. Czas płynie nieubłaganie, dzieci rosną… Gdybyśmy tylko mogli zatrzymać niektóre rzeczy „małe” na dłużej

11 drobiazgów, które sprawią, że poczujesz się wyjątkowo, bo… #Jesteś Kobietą – jesteś wyjątkowa!