Lifestyle

Wyłaniając się z głębin – fotorealistyczne obrazy Dominiki Kędzierskiej

Redakcja
Redakcja
20 lipca 2022
Dominika Kędzierska na tle obrazu "Reflection VIII"
 

Sztuka Dominiki Kędzierskiej może być odczytywana na wielu poziomach. Urodzona w Rzeszowie malarka tworzy kobiece portrety połączone z elementami natury. Najnowszy cykl „Reflection” w niezwykły sposób obrazuje strukturę wody. „Chciałam ukazać przenikanie się i współzależność świata przyrody oraz ludzi” – mówi artystka. Co kryje się za kobiecymi przedstawieniami do złudzenia przypominającymi lustrzane odbicia?

Przestrzeń znaczeń 

Analizując symbolikę wody, która tak często pojawia się w twórczości Kędzierskiej, na myśl przychodzi twórca psychologi analitycznej Carl Gustav Jung. Szwajcarski psychiatra wykazywał szczególne zainteresowanie znaczeniem marzeń sennych, a wodę odczytywał jako bogaty treściowo symbol oznaczający m.in. nieświadomość. Podobnie jak morskie głębiny, tak i ludzka psychika skrywała według niego wiele tajemnic. To właśnie poznawanie tego, co ukryte pod powierzchnią stało się istotnym elementem terapii jungowskiej. Jednym ze sposobów na wyrażanie treści nieświadomych w nurcie psychologii analitycznej była właśnie sztuka. 

Wrażliwość zmysłów

Malująca fotorealistyczne obrazy Kędzierska w swojej twórczości kładzie szczególny nacisk na szczegóły. Kierunek obrany przez artystkę wymaga niezwykłej dbałości o detale, czego efekt uwidacznia się chociażby w najnowszym cyklu Reflection”. Przedstawienia na obrazach ukazują przenikanie się kobiecych twarzy i wody, co dzięki precyzji daje wrażenie obcowania ze światem natury w czasie rzeczywistym. Poza wartością estetyczną, sztuka Kędzierskiej dostarcza odbiorcy wglądu we wspomnianą już nieświadomość wraz z wynurzającymi się z niej postaciami obrazującymi różnorodną gamę emocji artystki. 

Wpływ na odbiorcę

Podobnie jak obcowanie z przyrodą, twórczość rzeszowskiej malarki działa na zmysły w kojący sposób. Dominika Kędzierska przypomina odbiorcy o spokoju jakiego może doświadczyć wchodząc w kontakt z naturą. Motywacją twórczyni jest chęć dzielenia się pięknem z innymi. Należy podkreślić, że prezentuje ona nie tylko konwencjonalnie urokliwe zjawiska jednym z częściej pojawiających się motywów w sztuce artystki jest uczucie melancholii. 

Natura jako przewodnik

W obecnych czasach, kiedy technologia zajmuje coraz większe obszary naszego życia, pielęgnowanie relacji z naturą staje się szansą na zbalansowane życie. Psychoanalityczka Clarissa Pinkola Estés w bestsellerowej książce Biegnąca z wilkami”, podkreśla szczególną rolę intuicji w życiu kobiety. To właśnie wewnętrzny głos potrafi naprowadzić nas na drogę zgodną z pragnieniami prawdziwego ja”. Obcowanie ze sztuką Kędzierskiej budzi skojarzenia związane z pielęgnowaniem życiodajnej wody, której reprezentacja w sztuce jest szczególnie istotna dla osób wrażliwych. 

Wystawa indywidualna

Obrazy z cyklu Reflection” zostaną zaprezentowane na wystawie indywidualnej, która zaplanowana jest na marzec 2023 roku. Miłośnicy kobiecych przedstawień przez ponad miesiąc będą mieli okazję do zapoznania się ze sztuką Kędzierskiej w Galerii Wieża Sztuki” w Kielcach. Starałam się, żeby woda łączyła się z kobiecym wizerunkiem, zachowując zarazem jej transparentność.” mówi artystka o najnowszym cyklu. Lifestyle

Klasyczne i z najróżniejszymi udogodnieniami. Wiedziałaś, że możesz przebierać w… prezerwatywach?

Klaudia Kierzkowska
Klaudia Kierzkowska
20 lipca 2022
fot. Dainis Graveris/Unsplash

Prezerwatywy są najpopularniejszym środkiem antykoncepcyjnym. Dodatkowo zwiększają ochronę przed zakażeniem chorobami wenerycznymi. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów prezerwatyw, w różnych rozmiarach, smakach i kształtach. Dowiedz się, jakie prezerwatywy możesz kupić.

Prezerwatywy różnią się rozmiarem

Ważne by prezerwatywa była dobrze dopasowana do rozmiarów członka, dzięki czemu nie będzie uciskać, zsuwać się, a ryzyko pęknięcia będzie mniejsze. Do najpopularniejszych i najczęściej wybieranych należą te o szerokości 53 mm i długości 180 mm. Rozmiary prezerwatyw:

 • 47 mm – to jedna z mniejszych dostępnych na rynku. Pasuje na członka, którego obwód wynosi od 9,5 do 10 mm.
 • 49 mm – pasuje na penisa o średnicy od 10 do 11 mm.
 • 53 mm – pasuje na penisa o średnicy od 11 do 11,5 mm.
 • 56 mm – pasuje na penisa o średnicy od 11,5 do 12 mm.
 • 60 mm – pasuje na penisa o średnicy od 12 do 13 mm.
 • 64 mm – pasuje na penisa o średnicy od 13 do 14 mm.

Rodzaje prezerwatyw

Na rynku dostępnych jest mnóstwo wariantów prezerwatyw, dzięki czemu każdy może wybrać coś dla siebie.

Materiał wykonania

 • Lateksowe – czyli wykonane z naturalnego kauczuku, najpopularniejsze i najtańsze. Niestety lateks jest dość gruby i zmniejsza męskie doznania podczas współżycia. Zdarza się, że panowie są na niego uczuleni.
 • Nielateksowe – wykonane z żywicy AT-10 lub poliizoprenu. Od tradycyjnych lateksowych są zdecydowanie cieńsze, niemalże niewyczuwalne, a tym samym seks staje się o wiele przyjemniejszy.

Dodatkowe udogodnienia

 • Z wypustkami – niewielkich rozmiarów wypustki, zwiększające doznania obojga partnerów, rozmieszczone są na powierzchni prezerwatywy. Wypustki podczas ruchów frakcyjnych dodatkowo stymulują łechtaczkę i ułatwiają kobiecie szybsze osiągnięcie orgazmu. Prezerwatywy z wypustkami zapewniają nowe doznania i polepszają jakość współżycia.
 • Z prążkami – prążki przypominają pierścień opasający prezerwatywę. Mogą znajdować się na całej długości lub też tylko na początku prezerwatywy.
 • Cienkie – od tradycyjnych prezerwatyw cieńsze są nawet około 30 proc. Wybierane są przez pary, które w jak największym stopniu chcą cieszyć się bliskością doznań.
 • Ściśle przylegające – charakteryzują się nieco mniejszą średnicą niż tradycyjne prezerwatywy. Dedykowane są mężczyznom, dla których klasyczne prezerwatywy są za luźne, jak i dla tych, który cenią sobie uczucie bliskości.
 • Przedłużające stosunek – mężczyzna potrzebuje kilku minut by osiągnąć orgazm, kobieta ponoć kilkunastu. Prezerwatywy przedłużające stosunek pokryte są substancją opóźniającą wytrysk.
 • Ekstra nawilżone – zarówno w środku jak i na zewnątrz pokryte są lubrykantem, który zwiększa nawilżenie. Tym samym seks staje się bardziej przyjemny. Dodatkowe nawilżenie doceniane jest przez kobiety zmagające się z nadmierną suchością pochwy.
 • Plemnikobójcze – nasączone są substancjami plemnikobójczymi należącymi do grupy spermicydów, które ograniczają zdolności ruchowe plemników. Zapewniają nie tylko ochronę mechaniczną ale i chemiczną.
 • Z żelem chłodzącym – dają efekt chłodzenia, co dodatkowo urozmaica seks i zwiększa przyjemność.
 • Z żelem rozgrzewającym – dają efekt rozgrzania co niektórym panom zapewnia ciekawsze doznania.
 • Smakowe – najczęściej wykorzystywane są podczas seksu oralnego, ale równie dobrze mogą posłużyć w trakcie zbliżeń waginalnych. Smak np. truskawkowy, bananowy czy jabłkowy zmniejsza naturalny posmak lateksu.

Zobacz również: Antykoncepcja dla mężczyzn – to nie tylko prezerwatywy!

Prezerwatywy dla kobiet

Choć wydawać by się mogło, że prezerwatywy dedykowane są tylko mężczyznom, na rynku dostępne są również prezerwatywy stworzone z myślą o kobietach. Wykonane ze specjalnej folii poliuretanowej, mają kształt walca zakończonego z obu stron pierścieniami. Jedno kółko umieszcza się w pochwie, a drugie wystaje na zewnątrz. Co ciekawe, prezerwatywę dla kobiet można zakładać jeszcze przed grą wstępną.


Zobacz także

Dlaczego nie jesteś szczęśliwa w związku? Kilka uczciwych odpowiedzi

dieta ketogeniczna

Dieta ketogeniczna. Szybki sposób na zgubienie zbędnych kilogramów

Czy wiesz, co się będzie nosić w tym sezonie? 10 najmodniejszych kolorów na lato