Go to content

Wykorzystaj swój wolny czas na mini wakacje!

fot. iStock/Petar Chernaev

Pomimo tego, że wakacje w pełni, nie każda z nas ma okazję wypocząć na piaszczystych plażach czy górskich szlakach, o których tak marzymy. Praca, obowiązki, dom, znajomi – żyjemy w ciągłym biegu, nie mając czasu nawet pomyśleć o sobie. Nawet jeżeli wakacje nie są dla ciebie w tym roku równoznaczne z podróżami, nie musisz usypiać w sobie pierwiastka turysty! Poświęcają tylko godzinę dziennie, możesz zrobić coś dla siebie, a przy okazji odkryć na nowo okolicę, w której mieszkasz.

Oczami turysty

Możesz mieszkać w jednej okolicy całe życie, a i tak nie będziesz znała jej tak dobrze jak turyści czy ludzie, którzy przeprowadzili się całkiem niedawno. Pora to zmienić! Kup przewodnik, poszperaj w Internecie, zainstaluj aplikacje, która pozwala na sprawdzenie polecanych miejsc w okolicy. Oglądanie swojej okolicy oczami turysty może cię naprawdę zaskoczyć! Nagle okazuje się, że nie odwiedziłaś najważniejszych punktów twojego regionu, a kilka kilometrów od twojego domu znajduje się najpiękniejsza kamienica na świecie. W przewodniku szukaj historii i legend, bo o tych naprawdę rzadko się mówi, a są warte uwagi – zawsze będziesz mogła zabłysnąć wśród znajomych opowieściami o waszych ulubionych miejscówkach.

Game on!

Większość młodych ludzi wychodzi aktualnie z domu przede wszystkim po to, by łapać Pokemony. Jest to oczywiście jakaś alternatywa, która motywuje do przemierzania ulic miast, miasteczek i wsi, a na pewno pozwala lepiej zapoznać się z topografią własnej miejscowości. Gdybyś jednak nie była fanką japońskich kreskówek, możesz skorzystać z Questingu. To gra terenowa, która zmusza cię do spacerów. Na czym to właściwie polega? Dzięki ciekawym i interaktywnym zajęciom w terenie, uczestnik zdobywa wiedzę o danym regionie i jego historii, kulturze, przyrodzie przy okazji nabywając lepszą orientację w terenie. Odkrywasz szczegóły, które wyróżniają region i miasto, nieważne czy to zapomniana legenda czy piękny krajobraz.

Gastro wyzwanie

Masz ulubioną pizzerię lub sushi bar, a tak poza tym, to raczej jadasz w typowych fastfoodach? Podejmij wyzwanie i znajdź najlepsze jedzenie w mieście! Zakładając, że na mini wakacje masz tylko przerwę lunchową, możesz wybrać się w podróż dzięki kuchni odległych krajów. Od kiedy cała Polska zaczęła gotować i każdy zna się na gastronomii, powinno być ci łatwiej znaleźć dobre knajpy w twojej okolicy, tak byś nie traciła czasu na dojazdy. Sprawdź blogi lub aplikacje takie jak Foursquare, dzięki którym będziesz wiedziała czego oczekiwać. I najważniejsze – nie bój się nowych smaków! Eksperymentuj i zamawiaj rzeczy, których normalnie bałabyś się spróbować. Wakacje właśnie od tego są, żeby próbować nieznanych smaków.

Muzeum jak drugi dom

Masz godzinę przerwy na lunch? Spędź ją w ulubionym muzeum! Jeżeli takiego nie masz, odkryj coś zupełnie nowego. Pewnie, nie każdy lubi spędzać czas w salach wypełnionych starymi rzeczami lub obrazami, które mało kto rozumie. Muzea mają jednak w sobie dozę tajemnicy i pięknej historii, która w pewien sposób wpływa przecież na naszą teraźniejszość. W wielu serialach i filmach sale muzealne są przedstawiane idealne miejsce na odpoczynek, bo w końcu panuje w nich idealna cisza. Zamki, galerie, muzea, nie ma różnicy – najważniejsze, żeby choć trochę odetchnąć, odciąć się od teraźniejszości i zainspirować się historią.

Fotograf amator

Na wakacjach zawsze robisz zdjęcia i nie ma w tym nic dziwnego. Skoro próbujemy stworzyć sobie mały urlop w krótkim czasie, pora zostać fotografem amatorem w swojej okolicy! Nie potrzebujesz do tego żadnego specjalnego aparatu, wystarczy telefon komórkowy, który przecież i tak zawsze masz przy sobie. Wymyśl temat przewodni swojego spaceru, na przykład kamienice czy wszystko, co niebieskie. Nie dość, że zrobisz sobie niezłą wycieczkę, możesz odnaleźć naprawdę piękne szczegóły, których na co dzień nie zauważasz. Kto wie, może przy okazji odkryjesz w sobie ogromny talent?! Gdybyś jednak nie miała zbytniej motywacji do samotnego spacerowania z aparatem, w wielu miastach organizowane są spacery fotograficzne z przewodnikiem i instruktorem fotografii. Dzięki temu poznasz nowych ludzi, a przy okazji wiele się nauczysz!

Bądź na czasie

Lato to czas koncertów, festiwali i wszelkiego rodzaju imprez na świeżym powietrzu. W ogromnej części są one darmowe, więc jedyne czego potrzebujesz to odrobina chęci i dobre buty, które pozwolą ci na świetną zabawę! Skąd brać informacje o lokalnych wydarzeniach? Większość miast ma swoje profile na Facebooku oraz kalendarze kulturalne na oficjalnych stronach. Na pewno znajdziesz coś dla siebie, bo wybór jest naprawdę ogromny! W weekend pokuś się o wypad na koncert czy kiermasz do pobliskich miast, przy okazji zbierając znajomych lub organizując romantyczny wypad dla ciebie i twojego ukochanego. Niby to nic takiego, a jednak zawsze miło wybyć z domu chociaż na chwilę.