Lifestyle

Wykorzystaj swój wolny czas na mini wakacje!

Agnieszka Sierotnik
Agnieszka Sierotnik
29 lipca 2016
fot. iStock/Petar Chernaev
 

Pomimo tego, że wakacje w pełni, nie każda z nas ma okazję wypocząć na piaszczystych plażach czy górskich szlakach, o których tak marzymy. Praca, obowiązki, dom, znajomi – żyjemy w ciągłym biegu, nie mając czasu nawet pomyśleć o sobie. Nawet jeżeli wakacje nie są dla ciebie w tym roku równoznaczne z podróżami, nie musisz usypiać w sobie pierwiastka turysty! Poświęcają tylko godzinę dziennie, możesz zrobić coś dla siebie, a przy okazji odkryć na nowo okolicę, w której mieszkasz.

Oczami turysty

Możesz mieszkać w jednej okolicy całe życie, a i tak nie będziesz znała jej tak dobrze jak turyści czy ludzie, którzy przeprowadzili się całkiem niedawno. Pora to zmienić! Kup przewodnik, poszperaj w Internecie, zainstaluj aplikacje, która pozwala na sprawdzenie polecanych miejsc w okolicy. Oglądanie swojej okolicy oczami turysty może cię naprawdę zaskoczyć! Nagle okazuje się, że nie odwiedziłaś najważniejszych punktów twojego regionu, a kilka kilometrów od twojego domu znajduje się najpiękniejsza kamienica na świecie. W przewodniku szukaj historii i legend, bo o tych naprawdę rzadko się mówi, a są warte uwagi – zawsze będziesz mogła zabłysnąć wśród znajomych opowieściami o waszych ulubionych miejscówkach.

Game on!

Większość młodych ludzi wychodzi aktualnie z domu przede wszystkim po to, by łapać Pokemony. Jest to oczywiście jakaś alternatywa, która motywuje do przemierzania ulic miast, miasteczek i wsi, a na pewno pozwala lepiej zapoznać się z topografią własnej miejscowości. Gdybyś jednak nie była fanką japońskich kreskówek, możesz skorzystać z Questingu. To gra terenowa, która zmusza cię do spacerów. Na czym to właściwie polega? Dzięki ciekawym i interaktywnym zajęciom w terenie, uczestnik zdobywa wiedzę o danym regionie i jego historii, kulturze, przyrodzie przy okazji nabywając lepszą orientację w terenie. Odkrywasz szczegóły, które wyróżniają region i miasto, nieważne czy to zapomniana legenda czy piękny krajobraz.

Gastro wyzwanie

Masz ulubioną pizzerię lub sushi bar, a tak poza tym, to raczej jadasz w typowych fastfoodach? Podejmij wyzwanie i znajdź najlepsze jedzenie w mieście! Zakładając, że na mini wakacje masz tylko przerwę lunchową, możesz wybrać się w podróż dzięki kuchni odległych krajów. Od kiedy cała Polska zaczęła gotować i każdy zna się na gastronomii, powinno być ci łatwiej znaleźć dobre knajpy w twojej okolicy, tak byś nie traciła czasu na dojazdy. Sprawdź blogi lub aplikacje takie jak Foursquare, dzięki którym będziesz wiedziała czego oczekiwać. I najważniejsze – nie bój się nowych smaków! Eksperymentuj i zamawiaj rzeczy, których normalnie bałabyś się spróbować. Wakacje właśnie od tego są, żeby próbować nieznanych smaków.

Muzeum jak drugi dom

Masz godzinę przerwy na lunch? Spędź ją w ulubionym muzeum! Jeżeli takiego nie masz, odkryj coś zupełnie nowego. Pewnie, nie każdy lubi spędzać czas w salach wypełnionych starymi rzeczami lub obrazami, które mało kto rozumie. Muzea mają jednak w sobie dozę tajemnicy i pięknej historii, która w pewien sposób wpływa przecież na naszą teraźniejszość. W wielu serialach i filmach sale muzealne są przedstawiane idealne miejsce na odpoczynek, bo w końcu panuje w nich idealna cisza. Zamki, galerie, muzea, nie ma różnicy – najważniejsze, żeby choć trochę odetchnąć, odciąć się od teraźniejszości i zainspirować się historią.

Fotograf amator

Na wakacjach zawsze robisz zdjęcia i nie ma w tym nic dziwnego. Skoro próbujemy stworzyć sobie mały urlop w krótkim czasie, pora zostać fotografem amatorem w swojej okolicy! Nie potrzebujesz do tego żadnego specjalnego aparatu, wystarczy telefon komórkowy, który przecież i tak zawsze masz przy sobie. Wymyśl temat przewodni swojego spaceru, na przykład kamienice czy wszystko, co niebieskie. Nie dość, że zrobisz sobie niezłą wycieczkę, możesz odnaleźć naprawdę piękne szczegóły, których na co dzień nie zauważasz. Kto wie, może przy okazji odkryjesz w sobie ogromny talent?! Gdybyś jednak nie miała zbytniej motywacji do samotnego spacerowania z aparatem, w wielu miastach organizowane są spacery fotograficzne z przewodnikiem i instruktorem fotografii. Dzięki temu poznasz nowych ludzi, a przy okazji wiele się nauczysz!

Bądź na czasie

Lato to czas koncertów, festiwali i wszelkiego rodzaju imprez na świeżym powietrzu. W ogromnej części są one darmowe, więc jedyne czego potrzebujesz to odrobina chęci i dobre buty, które pozwolą ci na świetną zabawę! Skąd brać informacje o lokalnych wydarzeniach? Większość miast ma swoje profile na Facebooku oraz kalendarze kulturalne na oficjalnych stronach. Na pewno znajdziesz coś dla siebie, bo wybór jest naprawdę ogromny! W weekend pokuś się o wypad na koncert czy kiermasz do pobliskich miast, przy okazji zbierając znajomych lub organizując romantyczny wypad dla ciebie i twojego ukochanego. Niby to nic takiego, a jednak zawsze miło wybyć z domu chociaż na chwilę.


Lifestyle

Szanuj się, kobieto… Co to właściwie dzisiaj dla nas znaczy?

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
29 lipca 2016
Fot. iStock/Alessandro Di Noia
 

Kobieto, szanuj się. Szanuj się bo raz utraconej cnoty nie odzyskasz. Szanuj się, bo dobre imię masz jedno. Szanuj się, bo nikt nie będzie cię chciał. Czy może być coś gorszego, kobieto, niż być niechcianą przez mężczyznę? Szanuj się, bo tego oczekuje od ciebie świat. Ale szanuj się tak, jak tego wymagają inni.

A oni nauczyli cię, że szanować siebie, to:

Pozwolić uwierzyć, że lepiej wiedzą, co dla ciebie dobre

Bo kobieta świadoma siebie i pewna swoich racji to ktoś, kim trudno manipulować, komu trudno wmówić żeby postępowała wbrew własnym uczuciom i przekonaniom, ktoś kto nie zadowoli się bylejakością z związku. Ktoś kto w relacji z drugą osobą będzie oczekiwał zrozumienia i partnerstwa, a nie narzucania z góry gotowych rozwiązań i wyborów.

Pozwolić innym decydować w sprawach dotyczących twojego ciała i życia

Bierzesz pigułki antykoncepcyjne? Jakim prawem chcesz sama zdecydować o tym, czy w twoim organizmie ma rozwijać się nowe życie? Dlaczego uważasz, że sama wiesz lepiej kiedy jest na to odpowiedni czas? Naprawdę sądzisz, że to sprawa twoja i twojego partnera?

Pozwolić innym, by mieli wpływ na twoje osobiste decyzje

Spotykasz się z ateistą, Muzułmaninem, obcokrajowcem? Nie oczekuj, że wszyscy zaakceptują ten związek. A jeśli on okaże się niewłaściwym człowiekiem, możesz być pewna, że zamiast okazać wsparcie, niektórzy powiedzą ci: to twoja wina, trzeba było się szanować. Decydujesz się na zmianę stanowiska pracy na takie, które wiąże się z większa liczbą obowiązków? Powinnaś to skonsultować z kimś, kto lepiej niż ty zna twoje możliwości.

I pamiętaj jeszcze, że na szacunek musisz sobie zapracować. Najlepiej skromną postawą i życiem zgodnym z oczekiwaniami innych, życzliwych ci osób. Bądź sobą kobieto, ale taką sobą, jaką oni chcą cię widzieć.

Bo gdybym to ja miała stworzyć twój portret, powiedziałabym, że dla kobiety szanować siebie to:

♥ Szanować swoje emocje

Masz prawo odczuwać złość i nienawiść, choć te uczucia są dla ciebie niszczące. Ale to twoim wyborem pozostaje co z nimi zrobisz, czy je w sobie zdusisz, stłamsisz, czy pozwolisz wypłynąć im na powierzchnię, wybuchnąć i zgasnąć. Szanować emocje to także nie pozwalać innym wpływać negatywnie na twoje nastroje i destrukcyjnie na ciebie.

♥ Szanować swoje potrzeby

I wymagać od partnera, w którym jesteś w związku by również traktował je poważnie, by nie pozwolił ci zepchnąć ich na dalszy plan. To czego pragniesz, to czego potrzebujesz w bliskiej relacji i od tych dalszych, z ludźmi, których spotykasz na co dzień, jest ważne w tworzeniu

♥ Kochać tak, jak tego chcesz i kogo chcesz z zachowaniem miłości własnej…

Bo szanować siebie, to wybierać miłość budującą, pozwalającą rozwijać skrzydła, a nie niszczyć cię od środka i popychać w relację, w której ograniczono twoją rolę do zadowalania potrzeb drugiej strony. Szanować siebie to kochać mądrze i dążyć do bycia szczęśliwą w związku z drugim człowiekiem, nie zważając na opinie innych.

♥… ale również pozwolić sobie nie kochać wcale

Jeśli tego naprawdę chcesz. Szanować siebie to umieć być samą z wyboru, szczęśliwą, że jesteś na takim, a nie innym etapie życia. Szanować siebie to umieć podjąć decyzję zgodną ze swoim sumieniem: nie, nie chcę mieć dzieci, nie stworzę domu, to nie da mi szczęścia.

♥ Być kim chcesz i sięgać po marzenia

A nie pozwalać innym bezdusznie tłamsić w tobie przekonanie o twojej wartości i umiejętnościach, które posiadasz. Szanować siebie to nie znaczy ciągle udowadniać innym, że jesteś coś warta. Szanować siebie, to stawiać sobie samej poprzeczki, dążyć do samorozwoju, odważyć się być autentyczną i świadomą celów, które – ty sama – chcesz osiągnąć.

♥ Wymagać szacunku od innych

I tego, by zrozumiano, że twoje „nie”, nie oznacza „być może”. Wiedzieć, że masz prawo oczekiwać, że twoja opinia zostanie potraktowana poważnie.  I pamiętać, że nikt nie może cię obrażać ani poniżać..

Szanuj się, Kobieto.


Lifestyle

10 powodów, dla których warto na nowo zakochać się w swoim partnerze

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
29 lipca 2016
Fot. iStock/PeopleImages

Nie jest trudno zakochać się w nieznajomym. Och, nasza wyobraźnia potrafi zdziałać cuda! Umie stworzyć nam w głowie taki obraz człowieka, który uderzy w najczulszą nutę naszego serca. Ale co z tym, którego kochamy już od dawna i znamy aż nazbyt dobrze, ze wszystkimi jego wadami, niedoskonałościami i ze wszystkimi cudownymi zaletami, które sprawiają, że jest taki wyjątkowy? Co sprawia, że zakochujemy się ciągle w tym samym partnerze?

10 najprostszych powodów, dla których go kochasz i kochasz i… kochasz

1. On wie jak sprawić, że się uśmiechasz i śmiejesz

Bez względu na to, jak trudny jest twój dzień, jaka jest twoja sytuacja. Jeśli czujesz się źle, masz zły nastrój, czy dopadł cię zespół napięcia przedmiesiączkowego i masz ochotę gryźć, kopać być i drzeć na kawałki co ci wpadnie do ręki – on zawsze znajdzie sposób, żeby wyłączyć ci ten kwaśny wyraz twarzy i wywołać na niej (choćby na chwilę) uśmiech.

2. Potrafi nakłonić cię, żebyś odważyła się spróbować czegoś nowego

Nawet jeśli są rzeczy, za którymi nie przepadasz „dla zasady”, miłość potrafi cię zmotywować, żeby się z nimi zmierzyć, otworzyć i… przekonać, że są zupełnie inne niż myślałaś. A poza tym, jeśli nie spróbujesz, nigdy nie dowiesz się, jak jest naprawdę.

3. Przy nim możesz być taka, jaka naprawdę jesteś

Płaczesz, czy śmiejesz się, reagujesz emocjonalnie lub z dystansem – jesteś autentyczna przed samą sobą i przed nim, po podstawą waszej miłości jest obopólna akceptacja. Kochasz go za to, że nigdy nie sprawił, że udajesz kogoś kim nie jesteś, że czujesz, że jesteś niewystarczająco dobra.

4. Jest inny niż wszyscy

Mówiąc w skrócie jest „taki twój”. Ciągle się o tym przekonujesz i rozczula cię to do głębi. Te małe szczegóły, sposób w jaki trzyma długopis, albo w jaki patrzy na ciebie wcześnie rano… Tylko on tak potrafi.

5. Potrafi przekuć twoje negatywne uczucia w coś pozytywnego

Nawet nie wiesz jak to się dzieje. Z reguły patrzysz na świat z pesymizmem, ale odkąd jesteście razem, częściej łapiesz się na tych, miłych wątpliwościach. Może świat wcale nie jest aż taki zły?… No i jego wiara w ciebie podbudowuje twoją pewność ciebie. Wcześniej trudniej ci było uwierzyć, że coś się może udać, odkąd masz u boku miłość, jakoś lżej.

6. Jest świetnym kompanem w codziennym życiu

Stworzyliście razem zespół, który przeniesie góry. Choć zdarzają się trudne chwile, choć życie przynosi wam różne, nie zawsze miłe niespodzianki, odkąd jesteś z nim, zyskałaś przyjaciela na dobre i na złe. Wspieracie się wzajemnie, dodajecie otuchy i wiecie, że możecie na siebie liczyć. Czasem to on wie, co będzie lepszym wyborem, czasem ty. Współpracujecie w jednym, wspólnym celu – żeby utrzymać tę miłość i być szczęśliwym.

7. On umie słuchać i sprawić, że czujesz, że cię rozumie

A to wcale nie jest łatwa sztuka. Wiele par żyje w ten sposób: ona i on, obok siebie, swoich potrzeb, wśród żalu i pretensji, że ta druga strona nie potrafi czy nie chce odczytać naszych pragnień. U was jest inaczej, bo on, tak jak ty postawił na dobrą komunikację w związku. Cenisz go za to, że potraficie razem rozmawiać o wszystkim, również o tym, co w tej relacji jest dla ciebie trudne, bolesne, wymaga zmiany. Nie boisz się, że cię nie wysłucha, wiesz, że zrobi wszystko by zrozumieć i znaleźć rozwiązanie.

8. Czasem ciągle jeszcze jest dla ciebie zagadką

Choć znacie się tak długo i wiecie o sobie wszystko, on nadal potrafi cię zaskoczyć. Czasem masz wrażenie, że odkrywasz go na nowo. Zbyt długo zastanawia się nad decyzją, którą zazwyczaj podejmuje pod wpływem impulsu? Zrobił coś szalonego choć zazwyczaj nad wszystko ceni sobie rozwagę i rozsądek? Widzisz, w ludziach nieustannie fascynuje nas ich zdolność do zmian i ciągłego rozwijania się.

9. Docenia cię

Zauważa wszystkie dobre i ważne rzeczy, których dokonujesz każdego dnia. I pokazuje, jak że jak cenna jesteś dla niego. Niektórzy mówią, że po wielu latach wspólnego życia ogień przygasa. Ale jeśli on kocha naprawdę, to nawet poprzez zupełnie małe gesty będzie codziennie zdobywał twoje serce.

10. Czujesz, że wasz związek jest magiczny, wyjątkowy

Bo między wami jest jakaś niezwykła, niewidzialna nić emocji, ciepła i zrozumienia, której niektórzy nie doświadczają w swoich związkach nigdy.

Jeśli właśnie się pokłóciliście, albo przeżywacie ciężkie momenty, odetchnij głęboko i spójrz na niego jeszcze raz. Jest naprawdę mnóstwo powodów, by go kochać. Czasem warto je sobie przypomnieć…


 

Inspiracja: elitedaily.com


Zobacz także

Nasza niezwyczajna Miss Świata. Poznajcie Iwonę Cichosz, Najpiękniejszą wśród Głuchych

Co nas najbardziej stresuje w święta?

Co nas najbardziej stresuje w święta?

Plastyka uszu - terapia czy fanaberia?

Plastyka uszu – terapia czy fanaberia?