Lifestyle Psychologia

Wprowadź do relacji z mamą cotygodniowy 5’o’clock. Zobacz, ile na tym zyskasz

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
17 maja 2018
Fot. iStock / Cecilie_Arcurs
 

Mama. Była od zawsze. I wydaje się nam, że tak już będzie. Że będzie czekała, gdzieś tam na nas z herbatą, od razu podniesie słuchawkę, gdy tylko zadzwonimy, kupi najlepszy prezent na urodziny. Bo jak mogłoby być inaczej? A my? A my jej podziękujemy raz do roku, poślemy kwiaty na urodziny i przyjedziemy, jeśli starczy czasu. A co, jeśli nie wystarczy?

Tak bardzo zmieniamy się przez całe życie. Rozpędzamy się w niesamowitym tempie, by w końcu dotrzeć do swojego punktu z wielkim znakiem „STOP”. Czasem gnamy tak szybko,  że nawet nie mamy szansy go zauważyć.  Jest jednak kilka rzeczy w życiu, na które nigdy nie jest za wcześnie. Już niedługo Dzień Matki, dobry moment, by odgrzebać wiaderko z kredą w dziecięcym pokoju i ten znak „STOP” samemu sobie namalować.

Kiedy ostatni raz bez powodu dzwoniłaś do mamy? A kiedy, tak zwyczajnie po babsku spędziłaś z nią popołudnie, wieczór, weekend? Wprowadź do relacji z mamą cotygodniowy 5’o’clock. Zobacz, ile na tym zyskasz…

Nic nie zastąpi relacji z mamą, a z upływem lat, ten szczególny związek bardzo zyskuje na wartości.

1.

Ona nadal uczy cię dorosłości. Tyle, że zupełnie innej. Jesteś już „dużą dziewczynką”, ta nauka jest teraz szczera jak nigdy dotąd. Prawdziwa, bez cenzury. Żadna przyjaźń nie da ci tyle oparcia i troski, co relacja z mamą, bo żadna nie wyrosła na bezwarunkowej miłości…

2.

Ty uczysz ją młodości. Takiej, jakiej wcześniej nie znała. Jesteś jej przewodnikiem po świecie, który czasem zbyt szybko się dla niej zmienia. To ty pokazujesz jej, jak wiele nadal jest warta. Udowadniasz, że zawsze będzie kobietą, że na świecie, zawsze będzie dla niej dość miejsca. A ona, odwiedzając twój świat, pokazuje, jak wiele rzeczy można zrobić „inaczej”, jak wiele jeszcze można dostrzec, dotknąć, zmienić. Niewiele jest osób, które wpuścisz do swojego świata tak daleko, jeszcze mniej tych, które wejdą tam z bagażem doświadczeń.

3.

Jak dobrze znasz swoją mamę? Czy wiesz, jakie ma marzenia, co chciałaby zrobić w swoim życiu, z czego jest najbardziej dumna, a co chciałaby zmienić? Być może zabrzmi to, jak wytarty frazes, ale to, co przeżyła Twoja Mama, jest najcenniejszą życiową lekcją.

Słuchaj i czytaj w niej bez końca. Żaden poradnik nie podpowie ci więcej, niż to, co wyczytasz z jej życia.

4.

Mama jest zwierciadłem prawdy. Nawet, gdy bardzo się różnicie, nawet, gdy bywa irytująca czy ekspansywna ze swoimi radami, jednego zawsze możesz być pewna, wszystko, co robi, robi w dobrej intencji. Nie musisz wcale korzystać z tych wszystkich rad, ale możesz być pewna, że są szczere. Ilu takich ludzi, masz wokół siebie? Twoja mama jest najlepszym trenerem osobistym, fundamentem twojej pewności siebie.

Szanuj ten związek, nawet gdy pójdziesz w zupełnie inną stronę. Odwdzięcz się tym samym.

5.

Nawet jeśli poróżnił was twój nastoletni bunt, gdy kiepsko się dogadywałyście, macie bardzo dużo czasu, na nadrobienie zaległości. To zabawne, ale nie licząc wczesnego dzieciństwa, bardzo często najsilniejszą relację z mamą, budujemy jako dorosłe, świadome kobiety. Jest tylko jeden sposób, by to osiągnąć. Być dla siebie. Mieć czas.

Umieć znaleźć czas dla drugiego człowieka, bez względu na wszystko, co dzieje się wokół, to umiejętność, którą szybko zatracamy. Racjonalizacji i wymówek nigdy nie brakuje. Więc jeśli chcesz nauczyć się żyć szczęśliwie, zacznij od pewnej prostej uniwersalnej prawdy: doceń to, co masz już teraz. Mama, zasługuje na każdą minutę czy godzinę, jaką jej poświęcisz. Pamiętaj, one zawsze do ciebie wrócą…

Spotkanie raz  w tygodniu, to dla was więcej niż możesz sobie teraz wyobrazić, spróbuj.

A ty, zaplanowałaś już herbatkę z mamą?

Dzień Mamy – Prezent idealny

Najukochańsza, najdroższa, wyjątkowa, najważniejsza.. Mama. Już w samym tym słowie kryje się czar, urok i wszystkie najlepsze emocje.
Na całym świecie Dzień Mamy obchodzony jest innego dnia – u nas przypada w dniu 26 maja – czyli już w przyszłym tygodniu.
Już dzisiaj proponujemy Państwu zakup idealnego prezentu dla każdej Mamy – wybornej i eleganckiej herbaty lub naparu firmy Newby Teas Polska. W bogatej ofercie firmy można znaleźć ponad 200 herbat i naparów klasy premium, a wśród nich, piękne zestawy prezentowe, które ucieszą każdą obdarowaną Mamę.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Podarujmy naszym wyjątkowym, najważniejszym osobom swój czas, uwagę, wiele miłości, a także piękny, miły upominek. Wspaniale będzie się spotkać na cotygodniowej herbatce z Mamą – nie tylko w związku z 26 maja.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

www.newbyteas.pl

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe


Artykuł powstał we współpracy z Newby Teas

 


Lifestyle Psychologia

Chcesz przeprowadzić wiosenny detoks? Poznaj 8 mitów dotyczących oczyszczania organizmu

Redakcja
Redakcja
17 maja 2018
Fot. iStock/RossHelen
Następny

Wiosna w pełni, a my z coraz większym zacięciem sięgamy po różnego typu diety, kombinując, jak wrócić do formy przed latem. Ćwiczymy, wchodzimy z klimatyzowanych pomieszczeń na świeże powietrze, zmieniamy styl życia i często sięgamy po detoks, aby ułatwić organizmowi wyrzucenie szkodliwych dla niego substancji.

Co prawda nasze ciała potrafią samodzielnie się oczyszczać, bo przecież od tego mamy skórę i umiejętność pocenia się, na pełnych obrotach pracują nerki, wątroba i jelita. Te organy pozwalają pozbyć się toksyn, które w nadmiarze są bardzo szkodliwe. Oczywiście usunięcie wszystkich nie jest możliwe i dlatego sięgamy po detoks, chcąc dopomóc organizmowi w tym zadaniu.

Zanim jednak na dobre rzucimy się do drastycznych zmian i ograniczeń, warto wiedzieć, co jest prawdą, a co jedynie mitem dotyczącym skuteczności detoksu.

8 mitów dotyczących detoksu

1. Detoks zwalcza wszelkie toksyny

Detoks nie eliminuje wszystkich toksyn, bo to organizm oczyszcza się sam. Część szkodliwych substancji rozpuszczalna jest jedynie w tłuszczach, które magazynowane są w ludzkim ciele i tego żaden detoks nie jest się w stanie pozbyć. My możemy w tym jedynie pomóc, stosując oczyszczanie i przy tym konsekwentnie zmieniając tryb życia na zdrowszy. Póki co nie ma żadnych rzetelnych badań, które potwierdziłyby by ze stuprocentową pewnością, że detoks naprawdę działa tak, jak jest zachwalany.

2. Głodówka jest świetnym sposobem na detoks

To jeden z tych mitów, które naprawdę są bardzo szkodliwe. Głodówka, czyli rezygnacja na jakiś czas z pokarmów lub bardzo restrykcyjna dieta sprawia, że organizm jest osłabiony. Mądrzej jest ograniczać niezdrowe produkty na rzecz tych lepszych i w ten sposób ograniczyć ilość, aby organizm stopniowo przestawić na mniejszą podaż energii i składników odżywczych. Głodówka grozi poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

3. Detoks nie wymaga przygotowań

Detoks wymaga odpowiedniego podejścia, stopniowego zmniejszenia i eliminacji z jadłospisów ciężkostrawnych potraw, alkoholu, czerwonego mięsa, wysoko przetworzonych produktów, nabiału, zmniejszenia ilości produktów zbożowych. W jego trakcie należy zapomnieć także o  słodyczach, kawie, słodkich napojach, alkoholu. Należy zastąpić je większą ilością surowych gotowanych warzyw i świeżych owoców, pić sporo wody. Do tego potrzeba czasu, aby zrobić to bez szkody dla organizmu. Jednodniowa rewolucja to nie jest dobry początek detoksu.

4. Każdy może sobie zafundować detoks

To również jest nieprawdą. Detoks nie jest dla każdego! Na pewno osoby przewlekle chore, osłabione, kobiety ciężarne, dzieci młodzież oraz osoby w podeszłym wieku nie powinny przechodzić ot tak, nawet na krótkotrwały detoks. Najlepiej skonsultować się z lekarzem i pod jego kontrolą przyprowadzić potrzebne czynności. Problemem jest to, że przy dietach niedoborowych, a detoks jest taką dietą, która jest bardzo okrojona z kalorii, niełatwo jest przewidzieć reakcję organizmu. Możliwe są powikłania pod postacią zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej, czyli pojawiające się bóle głowy, omdlenia, problemy ze strony serca czy wymioty i ogólne rozbicie.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Lifestyle Psychologia

Jak spać prawidłowo, kiedy boli. Która pozycja pomoże ci uśmierzyć ból

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
17 maja 2018
Fot. Screen z Facebook/Bright Side

Ból przeszkadza ci spać? Przekręcasz się z boku na bok, lekawstwa nie działają i spędzasz kolejną bezsenną noc? Koniecznie zobacz, jak powinnaś się położyć, kiedy boli głowa, brzuch lub kręgosłup.

Ból głowy 

 • połóż się prosto, na wznak
 • umieść poduszki wokół głowy, by zapobiegać jej przemieszczaniu podczas snu

 

ot. Screen z Facebook/Bright Side

Fot. Screen z Facebook/Bright Side

Ból miesiączkowy/PMS

 • połóż się na plecach
 • włóż poduszkę pod kolana
 • twój kręgosłup nie powinien być zgięty
Fot. Screen z Facebook/Bright Side

Fot. Screen z Facebook/Bright Side

Przeziębienie

 • połóż się na plecach
 • twoja głowa powinna znajdowac się wyżej niż reszta ciała
Fot. Screen z Facebook/Bright Side

Fot. Screen z Facebook/Bright Side

Ból brzucha

 • połóż się na lewej stronie
 • włóż poduszkę między kolana
Fot. Screen z Facebook/Bright Side

Fot. Screen z Facebook/Bright Side

Ból pleców

 • połóż się na wznak
 • połóż poduszkę pod kolanami
 • połóż zwinięty ręcznik pod plecy tak, jak na ilustracji
Fot. Screen z Facebook/Bright Side

Fot. Screen z Facebook/Bright Side

Ból związany z wysokim ciśnieniem krwi

 • połóż się na brzuchu, twarzą do poduszki
 • rozciągnij całe ciało
Fot. Screen z Facebook/Bright Side

Fot. Screen z Facebook/Bright Side

Ból szyi

 • połóż się na plecach
 • pod szyję podłóż zwinięty ręcznik

szyja

Ból ramion

 • połóż się na „zdrowej” stronie
 • podwiń kolana
 • ściśnij poduszkę między kolanami
Fot. Screen z Facebook/Bright Side

Fot. Screen z Facebook/Bright Side


Na podstawie: brightside.me

 


Zobacz także

To się (nie) musi udać. Związek z pracoholikiem

Jak schudnąć, nie odkładać tego na jutro, i nie zwariować. Z pamiętnika odchudzającej się Polki

Jak przestać się wiecznie zamartwiać. 4 niezawodne strategie