Lifestyle

Wolisz góry czy plażę? Ten wybór ujawni twoją osobowość

Redakcja
Redakcja
10 maja 2017
Fotomontaż iStock
 

Co wybierasz — morze, słońce i złocisty piasek na plaży czy raczej majestatyczne góry i niezapomniane widoki? Obie wersje wypoczynku mają zagorzałych zwolenników i tak samo wiele zalet. W dodatku miejsce, do którego lubisz jeździć na wypoczynek lub o którym marzysz, może zdradzać twoją osobowość. 

Tak twierdzą naukowcy, którzy przeprowadzili ciekawe badanie.

Miłośnicy wypoczynku wśród górskich szczytów

Jeśli zdecydowanie wybierasz odpoczynek górach, najpewniej jesteś bardziej zamknięta w sobie. Badanie pokazało, że ci, którzy nie wyobrażają sobie innego wypoczynku, są bardziej skłonni do wycofywania się w miejsce pełne zieleni, drzew, bardziej niedostępne. Introwertycy preferują zaciszne miejsca, w których interakcja z innymi jest ograniczona. Takie samotnie odnajdują właśnie tutaj, w przeciwieństwie do tłoku panującego na plaży, gdzie nie ma sprzyjających warunków dla spokojnego rozmyślania. Góry wydają się być idealnym wyborem dla osób, które chcą odbyć samotną podróż w głąb siebie.

A jeśli kochasz morze i piasek na plaży

Najpewniej masz ekstrawertyczną osobowość. Zgodnie z wynikami badania, ludzie lubiący przestrzeń i plażowanie wśród innych ludzi, są bardziej skłonni do korzystania z aspektów społecznych. Tutaj ekstrawertyk spędza czas tak jak lubi, spotykając się z innymi i emanując swobodą i pewnością siebie. Co ciekawe, otwarte przestrzenie zachęcają ekstrawertyka do ekspresji i jeszcze większej otwartości.

A co się stanie, gdy miłośnicy jednej i drugiej lokalizacji do odpoczynku się zamienią? Zapewne docenią walory piękna innych miejsc, jednak obie strony będą doświadczać dyskomfortu w środowiskach, które nie są dla nich tak samo korzystne.

A ty, co wybierasz?


 

źródło: www.lifehack.org


Lifestyle

„Moje cudowne dzieciństwo w Aleppo”. Książka DLA SYRII

Redakcja
Redakcja
10 maja 2017
Fot. Materiały prasowe
 

10 maja br. nakładem wydawnictwa BAJKA ukazała się książka Grzegorza Gortata „Moje cudowne dzieciństwo w Aleppo” − powieść dla dzieci, którą powinien przeczytać każdy dorosły. Dochód ze sprzedaży tej książki wydawnictwo BAJKA przekaże Polskiej Akcji Humanitarnej na pomoc w Syrii.

Od ponad sześciu lat media prawie codziennie mówią o wojnie w Syrii, rzadko jednak oddają głos dzieciom. Dzięki książce Grzegorza Gortata możemy posłuchać głosu z samego centrum konfliktu − głosu ośmioletniej Jasminy z Aleppo. Głosu zmęczonego wojną, która trwa już siódmy rok. Zdziwionego tą „niebezpieczną zabawą dorosłych”, która dosięga dzieci. A przecież dzieci powinny bawić się na prawdziwych placach zabaw, a nie w gruzach i grać w piłkę nie o kulach. Głosu przedwcześnie dojrzałego, bo w czasie wojny dorasta się szybciej. Wsłuchajmy się w opowieść dziewczynki i wyobraźmy sobie, jak trudno jest żyć w oblężonym mieście, w ruinach, bez światła, wody, radia i telewizji, gdy podczas zabawy w chowanego, nie wolno odchodzić od domu dalej niż na odległość stu kroków.

Ponad połowa z 13,5 miliona potrzebujących pomocy humanitarnej w Syrii to dzieci i młodzież (wg danych ONZ). Większość z nich nie zna innej rzeczywistości niż wojenna. „Kiedy wybucha bomba, mówimy maluchom, że gdzieś spadł duży kamień albo że pękła opona − opowiada syryjski pracownik PAH. − Starsze dzieci są wciągnięte w ten spisek, bo przed nimi nie da się już nic ukryć. Kiedy nadlatuje samolot, potrafią bezbłędnie rozpoznać, czy jest rosyjski, czy rządowy, wiedzą, jak daleko wybuchła bomba”. To właśnie takie dzieci są bohaterami książki Grzegorza Gortata. Jasmina, Tarik, Nabil, ich rodzice i przyjaciele. Pamiętajmy o nich.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

PAH od 2013 roku prowadzi w Syrii stałą misję i codziennie pomaga potrzebującym bezpośrednio w ogarniętym wojną kraju. W bieżącym roku organizacja dociera z pomocą do ponad 300 tys. mieszkańców Syrii, zapewniając im wodę pitną, żywność i godziwe warunki sanitarno-higieniczne. W grudniu 2016 roku opieką zostały objęte także rodziny, które wydostały się z Aleppo. Dochód ze sprzedaży książki wesprze te działania.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Wydawnictwo BAJKA i Polska Akcja Humanitarna zapraszają na prezentację projektu charytatywnego „Książka DLA SYRII” w dniu 10 maja 2017 roku o godzinie 17.00 do Multimedialnej Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI przy ul. Tynieckiej 40A w Warszawie. Spotkanie z Autorem książki i Dominiką Arseniuk z Polskiej Akcji Humanitarnej poprowadzi Tomasz Raczek, fragmenty książki przeczyta Karolina Gruszka.

Jak można pomóc:

Kupując książkę „Moje cudowne dzieciństwo w Aleppo”

Wpłacając darowiznę online na stronie PAH www.pah.org.pl/wspieraj-nas na cel SOS Syria

 


Lifestyle

Karma wraca, pamiętaj o tym, kiedy zrobisz coś bezmyślnego

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
10 maja 2017
Fot. Screen Youtube / Truth Inside Of You

Dobro wysłane w świat wróci do ciebie ze zdwojoną siłą – mówią niektórzy. Zaraz potem dodają, że ta sama zasada tyczy się zła wyrządzonego przez nas innym, i to nie tylko ludziom. Nawet jeśli działamy nie do końca świadomie, nawet jeśli nasze działanie nie jest intencjonalnie złe, a raczej jedynie „bezmyślne”, możemy spodziewać się konsekwencji, czasem szybciej, niż mogłoby się wydawać :).

Obejrzyjcie filmik, i pamiętajcie – karma wraca, w najmniej spodziewanym momencie ;).


Zobacz także

„Podróż życia to chyba ta w głąb siebie. Będąc w drodze możemy poszukać odpowiedzi, co w życiu jest nasze”

Dobry mąż zna swoje miejsce, czyli seksistowski poradnik perfekcyjnego pana domu

O tym jak zwykli ludzie, robią całkiem niezwykłe rzeczy, czyli bajkowy świat fantazji, zrobiony… iPhone’em