Go to content

Zastanawiasz się, jak długo trzeba stosować kosmetyki, by zadziałały? Znamy odpowiedź

Fot. iStock/AndreyCherkasov

Kupując nowy krem do pielęgnacji twarzy liczymy na to, że zainwestowane pieniądze zwrócą się w dobrym wyglądzie skóry. Niestety brakuje czasami wytrwałości w ich stosowaniu i przez jakiś czas wklepujemy jeden krem do twarzy, by następnie przerzucić się na inny. Jesteśmy niecierpliwe, oczekujemy szybkich rezultatów i zbyt szybko rezygnujemy.

Poza tym kuszą nas liczne promocje, zachęcają reklamy lub koleżanki, więc niedługo po zakupie chcielibyśmy zobaczyć efekty jak najszybciej. Tymczasem reklama reklamą, a rzeczywistość bywa mniej zachwycająca. Żeby cokolwiek móc sobie obiecywać po danym kremie, należy wytrwać przy nim wiernie przez pewien czas.

Jak długo należy używać kremu, by zauważyć rezultaty jego działania?

Na blogu The Cosmetics anonimowy kosmetolog i farmaceuta wyjaśnia zagadnienie. Według niego, aby zauważyć działanie danego kosmetyku, trzeba stosować go przez 28 dni. Chodzi o to, że ten czas jest konieczny do pełnej regeneracji skóry. A więc te mniej więcej przez 4 tygodnie nasza skóra powinna zasygnalizować, czy krem spełnia swoje zadanie. W tym czasie stare komórki obumierają i łuszczą się, a nowe zajmują ich miejsce.

Kosmetyki, które mają na celu jedynie nawilżyć, a nie zregenerować skórę, działają tylko na powierzchnię, więc im wystarczy dać dwa tygodnie, aby sprawdzić ich faktycznie działanie. Jeżeli po tym czasie nie ma wielkiej różnicy w wyglądzie, nic więcej dobrego się tutaj nie zadzieje. Co ważne kosmetyki, w których składzie obecna jest witamina C i retinoidy, muszą być stosowane dłużej. Dla nich ten miesiąc to minimum tego, co potrzebują, aby zadziałać.

Należy również pamiętać, że dojrzałe kobiety muszą tej pielęgnacji poświęcić trochę więcej czasu, bo im starsza skóra, tym proces jej regeneracji przebiega wolniej. To oczywiście ogólne zasady, których nie można jedną miarą przyłożyć do każdej twarzy. Niektóre kosmetyki uczulają, a w przypadku innych, skóra może inaczej zareagować, niż u znajomej. Taka pielęgnacja jest kwestią indywidualną dla każdego i trudno z góry określić w 100%, kiedy dany kosmetyk zadziała.


 

źródło:  kobieta.gazeta.pl