Uroda

Slugging, nowy trend, który głęboko nawilża skórę twarzy

Redakcja
Redakcja
11 kwietnia 2018
Fot. iStock/Massonstock
 

W poszukiwaniu najlepszego sposobu na pielęgnację skóry twarzy sięgamy po różne kremy, maseczki, peelingi, różnego rodzaju egzotyczne olejki i inne. Różnorodność pozwala dobrać najlepszy kosmetyk, ale od czasu do czasu szukamy czegoś nowego, co zapewni naprawdę spektakularne efekty.

Slugging — wazelina na twarz

Jednym z takich sposobów jest Slugging, który obecnie podbija serca urodowych blogerek. Polega on na dogłębnym nawilżeniu twarzy za pomocą maski z wazeliny. Maska nakładana na noc zdecydowanie wygładza i ujędrnia skórę, nawilża ją głęboko. Slugging należy wykonywać przed snem, bo  kilka godzin nocnego odpoczynku gwarantuje najlepszą regenerację.

Najpierw należy pozbyć się makijażu z twarzy i oczyścić skórę tonikiem. Następnie położyć na twarz codzienny krem nawilżający, a na niego grubą warstwę wazeliny. Ta kolejność powoduje powstanie maski, która jednak jest dość tłusta. Żeby nie przykleić się do poduszki i nie brudzić pościeli, dobrze jest obłożyć ją ręcznikiem. Być może nie jest to specjalnie wygodne, jednak efekty, którymi wiele osób sobie chwali są godne wypróbowania.

Wazelina nie dla każdego

Zwolenniczki tego pomysłu twierdzą, że na drugi dzień skóra jest wyjątkowo gładka, jędrna i promienna. Powoduje to własnie wazelina zapobiegająca utracie wody przez skórę. Ten sposób jednak jest dość obciążający dla skóry, dlatego osoby, które mają problem z  kostkami, trądzikiem, nie powinny po niego sięgać lub spróbować maski jedynie na niewielkim obszarze skóry. Wazelina jest gęsta, a substancje które się w niej znajdują, mogą zatykać pory, więc użycie jej dla cery tłustej z problemami jest naprawdę ryzykowne.

źródło:  www.elle.pl


Uroda

„I że cię nie opuszczę aż do śmierci”… Dlaczego niektórzy mężczyźni nie akceptują rozstania lub odrzucenia

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
11 kwietnia 2018
Fot. iStock/Marjan_Apostolovic
 

Znasz taką sytuację? Poznajesz mężczyznę na imprezie, miło się wam rozmawia, ale nie zamierzasz kontynuować tej znajomości. On nalega, próbuje namówić na ponowne spotkanie, prosi o numer telefonu. Im bardziej jesteś stanowcza odmawiając, tym on staje się bardziej agresywny i natarczywy. Z niezręczniej sytuacji ratuje cię w końcu ktoś „trzeci”, ale niesmak i stres pozostają. Dlaczego niektórzy mężczyźni nie potrafią przyjąć kobiecej odmowy?

Podobnie dzieje się w przypadku rozstań czy rozwodów. Wielu mężczyzn nie akceptuje myśli, że bliska osoba chce zakończyć związek. Była żona czy partnerka bywa prześladowana i atakowana przez byłego męża, szantażowana emocjonalnie, a nawet zastraszana. Dzieje się tak dlatego, że dla pewnej grupy panów odrzucenie uczuciowe czy fizyczne jest utożsamiane z obrażeniem ich męskości. Zdaniem psychologów, mężczyźni, którzy w taki sposób pojmują odmowę, jednocześnie akceptują i podziwiają fizyczną agresję w stosunku do kobiet, choć niekoniecznie są tego świadomi.

Popierają oni ideał obrony męskiego honoru i usprawiedliwiają zachowania agresywne (takie jak przytrzymanie kobiety na siłę za rękę lub nazwanie jej dziwką) w sytuacji, gdy zostali oni odrzuceni przez aktualną bądź jedynie potencjalną partnerkę.

Psychologowie przyznają, że w  badaniach trudno wykazać czy agresywne reakcje mężczyzn przybierają przede wszystkim takie formy, które mają na celu ukaranie kobiety czy też zaszkodzenie jej reputacji. Tak, czy siak jest to próba „honorowego” wyjścia z sytuacji lub odwiedzenia partnerki od decyzji o rozstaniu ze strachu przed utratą poważania w oczach innych mężczyzn. Szkoda, że kosztem kobiety…


Na podstawie: psychologytoday.com

 


Uroda

9 potencjalnych przyczyn niedoczynności tarczycy

Redakcja
Redakcja
11 kwietnia 2018
Fot. iStock/bymuratdeniz
Następny

Tarczyca jest gruczołem dokrewnym, który z wyglądu przypomina motyla. Ten niewielki gruczoł, umiejscowiony z przodu szyi może być przyczyną poważnych problemów ze zdrowiem, urodą, wahań masy ciała. Odpowiada on za wytwarzanie hormonów: trijodotyroniny (T3) oraz tyroksyny (T4), które regulują funkcje większości tkanek organizmu, oraz wpływają na metabolizm i produkcję ciepła. 

Objawy niedoczynności tarczycy

Niedoczynność tarczycy najczęściej dotyczy dorosłych kobiet, występuje u około 5% i u ok. 1% mężczyzn. Częstość występowania problemów z niedoczynnością tarczycy wzrasta z wiekiem, ale mogą chorować z jej powodu nawet dzieci. Istnieją objawy o różnym nasileniu, od łagodnego do bardzo ciężkiego, które mogą sygnalizować niedoczynność tego gruczołu:

  • uczucie ciągłego zimna
  • zmęczenie/ senność
  • depresja
  • zaburzenia pamięci
  • przyrost masy ciała
  • rzadsze oddawanie stolca / zaparcia
  • spowolnienie czynności serca, nadciśnienie tętnicze
  • sucha łuszcząca się blada skóra, suche włosy
  • zaburzenia miesiączkowania, niepłodność

9 potencjalnych przyczyn niedoczynności tarczycy

Niedoczynność tarczycy może być pierwotna (I-rzędowa) i wtórna (II- i III-rzędowa). Niedoczynność pierwotna polega na zmniejszeniu wydzielania hormonów jako następstwa procesu chorobowego dotyczącego tylko tarczycy. Natomiast niedoczynność II-rzędowa spowodowana jest brakiem wydzielania TSH przez przysadkę, a III-rzędowa dotyczy deficytu TRH pochodzącego z podwzgórza. Spadek stężenia obu hormonów wtórnie powoduje zahamowanie wydzielania hormonów przez tarczycę.

1. Zapalenie tarczycy

To częste zaburzenie, szczególnie w postaci choroby Hashimoto, najczęściej o nieokreślonej przyczynie. Jego podłożem są zaburzenia  autoimmunologiczne, w których układ odpornościowy z niewiadomego powodu powoduje zmiany zapalne w różnych narządach. W przypadku tarczycy rozpoznaje on białka tarczycowe jako wrogie i niszczy je, upośledzając syntezę hormonów tarczycy.

2. Wrodzony lub pooperacyjny brak tarczycy

Tarczycę usuwa się z różnych powodów — wole guzkowe, choroba Gravesa i Basedowa, rak tarczycy. Usunięcie gruczołu powoduje trwałą niedoczynność tarczycy, której pogłębienie zależy od zakresu operacji, np. usunięcie tylko jednego płata tarczycy.

3. Leczenie jodem promieniotwórczym

Leczenie jodem promieniotwórczym (radioaktywnym) okolicy szyi przeprowadza się m.in. z powodu choroby Gravesa i Basedowa, wola guzkowego nadczynnego.

4. Nadmiar lub niedobór jodu w diecie

Jod jest pierwiastkiem niezwykle istotnym dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy — aż 75% zmagazynowane jest właśnie w tym gruczole. Bez dostatecznej ilości jodu zostaje upośledzona synteza hormonów tarczycy oraz prawidłowa czynność i budowa samej tarczycy. Nadmiar jodu również jest szkodliwy i upośledza funkcjonowanie gruczołu.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Zobacz także

Fitness, czyli właściwie co? Wybierz aktywność najlepszą dla siebie [Przegląd zajęć]

Jak zrobić koka

Jak zrobić koka? Akcja „Bądź piękna każdego dnia”. Dzień #11 [01.05.]

11 naturalnych produktów, które pomogą ci zmniejszyć blizny po trądziku i cesarskim cięciu (i wiele innych)