Go to content

Sezonowe wypadanie włosów. Czym jest i jak mu zaradzić?

Sezonowe wypadanie włosów
Fot. Materiały prasowe

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią – radykalna zmiana pogody. To właśnie na początku tej pory roku wiele osób dostrzega, że wypada im więcej kosmyków niż zazwyczaj. Zastanawiasz się, czy jest to powód do zmartwienia i czy sięgnąć po dedykowane witaminy na wypadanie włosów? Poznaj przyczyny tego zjawiska i zobacz, jak sobie z nim radzić.

Na początek najważniejsze: samo wypadanie włosów nie jest niczym niepokojącym – pod warunkiem, że ilość traconych w ciągu doby kosmyków nie przekracza 100-150 włosów.  Wypadają one najczęściej, ponieważ w naturalny sposób zakończył się ich cykl życia, a na ich miejscu zaczynają już wyrastać kolejne. Jeżeli jednak dostrzegasz ich większą ilość na poduszce, podłodze czy na szczotce po czesaniu – warto się przyjrzeć włosom nieco bliżej i poszukać przyczyny ich wypadania.

Sezonowe wypadanie włosów – czym jest?

Czynniki wpływające na wypadanie włosów to m.in.: stres, zła dieta, problemy hormonalne czy przyjmowanie określonych leków. Jeżeli jednak zauważasz, że okres nadmiernego gubienia kosmyków przypada na czas przesilenia wiosennego, bardzo prawdopodobne jest, że to ono jest głównym „winowajcą”.

Dlaczego zmiana pogody powoduje wypadanie włosów? Po pierwsze dlatego, że są one bardzo wrażliwe na wszelkie gwałtowne zmiany. A kiedy nagle silne mrozy i śnieg zamieniają się na intensywne słońce i przyjemne ciepło – dla twoich włosów może to być prawdziwy szok. Reakcją będzie więc przedwczesne zakończenie fazy wzrostu włosa (anagenu) i ich nadmierne wypadanie.

To nie jedyny powód. Włosy mogą częściej wypadać po zimie w przypadku, gdy:

  • zabrakło właściwej ochrony w mroźne dni – przemrożone niskimi temperaturami cebulki są osłabione, co może skutkować wypadaniem,
  • zimowa dieta była uboga w składniki kluczowe dla prawidłowej, harmonijnej pracy organizmu – np. kwas pantotenowy, krzem, niacynę, biotynę, cynk czy żelazo.

W efekcie ciało osłabione po zimie „odreagowuje” właśnie poprzez wypadanie włosów.

Czy to powód do zmartwienia?

Jeśli dopadło cię sezonowe wypadanie włosów, nie wpadaj w panikę. Zjawisko to:

  • nie doprowadzi cię do całkowitego wyłysienia – może pojawić się jednak ich lekkie przerzedzenie,
  • ma charakter tymczasowy – gdy zawirowania pogodowe (a wraz z nimi „burza” w twoim organizmie) się zakończą, wszystko powinno powrócić do normy.

Wcale nie oznacza to jednak, że nie możesz pomóc swoim kosmykom w szybszym powrocie do najlepszej kondycji. Podjęcie kilku prostych działań sprawi, że do lata będziesz się cieszyć bujną, lśniącą i gęstą czupryną.

Tabletki na wypadanie włosów – co najlepiej sprawdzi się przy sezonowym gubieniu kosmyków?

O włosy warto zadbać zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. To najlepszy kierunek działania, jeśli chcesz im przywrócić naturalny blask i odbudować gęstość. Co zatem zrobić?

  • Wiosna to dobry moment na zmianę fryzury

Masz dłuższe włosy? Pamiętaj, że im bardziej imponująca długość, tym kosmyki mocniej obciążają cebulki. To – zwłaszcza w okresie osłabienia włosów – może sprzyjać ich wypadaniu. Warto więc pomyśleć o wizycie u fryzjera, który skróci włosy. Wcale nie musisz wprowadzać radykalnych zmian – wystarczy ściąć nawet kilka centymetrów, by zapewnić im ulgę.

  • Zadbaj o odpowiednią pielęgnację zewnętrzną

Szczotkuj kosmyki delikatnie, zamiast szarpać je w pośpiechu. Sięgnij po dobrej jakości kosmetyki pielęgnacyjne dopasowane do typu twoich włosów, np. o właściwościach regeneracyjnych. Pomogą zamknąć łuskę włosa i odbudować strukturę łodygi. Unikaj stylizacji termicznej i obciążania kosmyków nadmierną ilością pianek, lakierów i innych preparatów do układania. Im lżej na głowie, tym lepiej.

  • Zatroszcz się o zdrowo zbilansowaną dietę

Optymalnie zbilansowane posiłki, bogate we wszystkie potrzebne ci składniki odżywcze to absolutna podstawa dobrego zdrowia, także włosów. Upewnij się więc, że jesz regularnie i zachowujesz zdrową równowagę między węglowodanami, tłuszczami i białkami. Twoja dieta powinna być bogata m.in. w warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste i dobre tłuszcze (np. kwasy omega-3). Dzięki temu twój organizm szybko odzyska siły utracone zimą.

  • Tabletki na wypadanie włosów mogą być uzupełnieniem kuracji

W trosce o wyrównanie poziomu kluczowych dla zdrowia twoich włosów składników odżywczych, możesz również rozważyć suplementację diety i sięgnąć po witaminy na wypadanie włosów, np. takie jak suplement diety Vitapil®, które zostały stworzone z myślą o wzmocnieniu kosmyków. Wybieraj suplementy bogate w krzem, biotynę, kwas pantotenowy, niacynę, cynk, żelazo oraz mangan – to składniki kluczowe dla prawidłowego wzrostu włosów.

A co, jeśli wypadanie włosów utrzymuje się dłużej niż 4-6 tygodni i, mimo podjęcia działań opisanych powyżej, nie ustępuje? Wówczas warto skonsultować się ze specjalistą, aby zyskać pewność, że wszystko w porządku ze zdrowiem.


Artykuł sponsorowany