Go to content

Naturalne kosmetyki, które znajdziesz w domu

Naturalne kosmetyki, które znajdziesz w domu
Fot. iStock / VikaValter

Czy sam napis „eko” na opakowaniu oznacza, że nasz krem czy balsam jest przyjazny dla naszej skóry? Warto dokładnie czytać skład, ponieważ sama etykietaczy zielony napis czasami nic nie znaczą i  nie gwarantują stuprocentowego naturalnego składu czy braku substancji, które mogą nas uczulić. Niektóre produkty może lepiej zrobić samemu w domu? Jakie są plusy naturalnych kosmetyków?

Co powinno się znaleźć w naturalnych kosmetykach?

Przed rozpoczęciem swojej przygody warto zaopatrzeć się w miarki kuchenne, wagę i blender. To naprawdę podstawa w przygotowywaniu własnych kosmetyków. Większość produktów, z których stworzymy nasze cuda znajdziemy w sklepach ekologicznych i ze zdrową żywnością. Osobiście myślę, że często targ też będzie dobrym rozwiązaniem. Z naturalnymi kosmetykami jest trochę tak, jak z jedzeniem, zawsze możemy iść i kupić coś w supermarkecie, ale lepiej upichcić zdrowe ciasto w domu. Podstawą tego typu produktów są oleje roślinne. Jakie mają włąsciwości? Wnikają głęboko w naskórek regenerują oraz nawilżają go. Oprócz olejów warto zaopatrzyć się w naturalne masła, przede wszystkim masło shea, masło kakaowe i masło z mango oraz witaminę A, E oraz C,  które spowodują, że nasza skóra będzie promienna. Jeśli lubimy pachnące kosmetyki to warto sięgnąć po olejki eteryczne lub zioła. Uważajmy, jednak by nas nie uczuliły.

naturalne kosmetyki
Plusy naturalnych kosmetyków?

Niezaprzeczalnym plusem jest pewność, że mamy wpływ na skład naszego naturalnego kosmetyku. Sami dobieramy składniki, bez zbędnej chemii i konserwantów.  Dlatego są całkowicie bezpieczne dla naszego zdrowia. Robi się je szybko i przyjemnie. To również doskonała alternatywa dla alergików, których skóra jest bardzo wrażliwa. Kosmetyki naturalne oparte są na tradycyjnych recepturach, więc nie są testowane na zwierzętach.

Jak zrobić własny peeling czy tonik?

Może za oknem już zima, ale warto pomyśleć o tym, jak zadbać o skórę na wiosnę. Najlepszym naturalnym kosmetykiem, który można zrobić samemu w domu i to w zaledwie parę minut jest peeling cukrowy. Mieszamy sukier trzcinowy z naturalnym olejem tłoczonym na zimno lub olejem kokosowym. Dodaj kilka kropelek olejku eterycznego i gotowe! Intensywność peelingu uzaleznione jest od grubości ziaren (jeśli chcesz mniejsze, zmiel je w moździeżu). Jeśli chcemy zadbać o skórę twarzy warto sięgnąć po tonik. Osobiście mam problem z tym produktem. Większość z nich mnie uczula lub podrażnia. Dlatego chętnie korzystam z tego przepisu. Wystarczy ocet jabłkowy zmieszać z wodą w proporcji 1:10 oraz pomieszać. To idealny kosmetyk dla alergików.

Warto pamiętać, że naturalne kosmetyki robione w domu mają krótki termin ważności, dlatego należy je przechowywać w lodówce.


  Odwiedź mnie na blogu Sportowe Głodomory