Go to content

Jakie substancje znajdują się w składzie dermokosmetyków?

Fot. Pexels

Rynek obfituje w kosmetyki przeznaczone do każdego rodzaju cery. Dzielą się one na drogeryjne i apteczne. Podział na dwa rodzaje jest spowodowany zawartością preparatów. Skład kosmetyków aptecznych to substancje o działaniu terapeutycznym. Do drogeryjnych zaś dodaje się zapachy, parabeny oraz sztuczne barwniki. Jakie jeszcze składniki są w nich obecne?

Jak czytać skład kosmetyków?

Dostępność na rynku wielu preparatów bardzo często powoduje zamieszanie w głowie konsumenta. Wybiera on produkt, który polecają inni lub taki, który wydaje mu się dostosowany do jego potrzeb. Nierzadko nie czyta, jaki jest skład kosmetyków, wierząc w zapewnienia producenta. To błąd, ponieważ nie każdy produkt działa zgodnie z obietnicami. Stosowanie niektórych może nawet wpłynąć na pogorszenie kondycji skóry.

Udając się na zakupy do drogerii lub apteki, powinniśmy wiedzieć, jak prawidłowo czytać skład kosmetyków. Informacje o poszczególnych substancjach można znaleźć na stronach internetowych. Jeden z ważniejszych adresów to INCI – międzynarodowa baza kosmetyków, w której można znaleźć substancje dozwolone i zakazane. Obowiązuje ona między innymi na terenie Unii Europejskiej. Bazą INCI posługują się producenci kosmetyków w Stanach Zjednoczonych i Chinach. Czytając skład preparatów kosmetycznych, warto pamiętać o jednej zasadzie – o zwróceniu uwagi na kolejność substancji umieszczonych na etykiecie. Najwyższe pozycje to te związki, których w danym kosmetyku jest najwięcej. Najniższe zaś to te, które uważa się za dodatkowe.

Skład dermokosmetyków i produktów drogeryjnych

Dermokosmetyki różnią się od typowych preparatów drogeryjnych. Zawarte w nich substancje mają nie tylko działanie pielęgnacyjne, ale też terapeutyczne. W związku z tym można je kupić wyłącznie w aptekach i niektórych drogeriach. Ich formuła jest pozbawiona parabenów, konserwantów, a także związków o działaniu drażniącym. Nie mają komponentów zapachowych. Tego rodzaju związki obecne są natomiast w preparatach drogeryjnych, dlatego nie ma pewności, że nie podrażnią one skóry lub nie wywołają uczulenia.

Jednym z najczęściej pojawiających się składników w dermokosmetykach jest parafina. Ma ona działanie intensywnie natłuszczające. W ich składzie są także kompleksy nawilżające i zatrzymujące wodę w skórze. Warto też wspomnieć o leczniczych olejach roślinnych, które czynią skórę gładką i bardziej elastyczną, lecz nie pozostawiają na jej powierzchni tłustej warstwy. Większość substancji czynnych w dermokosmetykach zamknięta jest w miceli – kosmetyku uwalnia się tylko tyle, ile jest niezbędne do pielęgnacji. Tym samym jest on o wiele wydajniejszy niż klasyczny preparat drogeryjny. Choć za dermokosmetyki trzeba zapłacić nieco więcej, to są zdecydowanie warte swojej ceny. Kupując je mamy pewność, że nie pogorszymy kondycji swojej skóry.


Artykuł partnera