Uroda Zdrowie

Jedz i młodniej… albo chociaż starzej się powoli

Redakcja
Redakcja
2 sierpnia 2018
Fot. iStock/domoyega
 

Twoja dieta wpływa na stan twojej skóry, na twoje samopoczucie i twoją kondycję. Również na to, czy wyglądasz na swój wiek. Dokładniej mówiąc, to co jesz odgrywa rolę w tym, czy starzejesz się z gracją, czy też wykazujesz oznaki wczesnego starzenia się. Chociaż nie możemy zapobiec upływowi czasu, warto wiedzieć, co nam sprzyja i które produkty opóźniają efekty upływu czasu.

 Trzymaj się z dala od następujących produktów:

  • Produkty smażone w głębokim tłuszczu, również pakowane, takie jak chipsy ziemniaczane i frytki.
  • Pączki i ciastka: nadmiar cukru jest związany z wczesnym rozwojem zmarszczek.
  • Tłuste mięso: ma ono małą wartość odżywczą.
  • Przetwory mięsne: większość przetworzonego mięsa zawiera dużo tłuszczów nasyconych i azotanów,  które przyspieszają stany zapalne jak i proces starzenia.
  • Za dużo alkoholu: „dozwolone” są jedynie sporadycznie wypite dwa, trzy kieliszki wina.

Produkty, które sprawią, że odmłodniejesz lub przynajmniej wolniej się zestarzejesz 😉

Fasola i soczewica

Zawarte w  nich błonnik i białko przyczyniają się do stabilizacji poziomu cukru we krwi. Błonnik pomaga nam czuć się pełniej na dłużej, a białko pomaga budować mięśnie i spalać tłuszcz, zapewniając jednocześnie stałą dawkę energii. Być może najważniejsze, fasola ma niski indeks glikemiczny.

Marchew

Beta-karoten jest silnym przeciwutleniaczem, chroniącym nasze komórki i DNA przed wolnymi rodnikami, takimi jak zanieczyszczenia środowiska. Wiadomo, że wolne rodniki powodują wczesne starzenie, a beta-karoten działa tutaj jako środek zapobiegawczy.

Produkty sojowe

Zapobiegają one starzeniu się komórek, mają właściwości przeciwnowotworowe, przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe i przeciwutleniające.

Łosoś

Dobrym rozwiązaniem jest zastąpienie części tego czerwonego mięsa rybami słodkowodnymi, takimi jak łosoś, który dostarcza zdrowych kwasów tłuszczowych i potasu. Łosoś zawiera również selen, który promuje zdrowie tarczycy, reguluje aktywność hormonalną i utrzymuje metabolizm na odpowiednim poziomie.

Owoce cytrusowe

Cytryny, limonki, grejpfruty, pomarańcze, mandarynki to jedne z najlepszych produktów, spowalniających proces starzenia. Zawierają ładunek witaminy C, który ma właściwości przeciwutleniające, zwalcza infekcje i stany zapalny. Zawierają również przeciwstarzeniowe flawonoidy i karotenoidy.


Na podstawie: powerofpositivity.com

 


Uroda Zdrowie

„Paulina z nieumytymi zębami i fałdkami na brzuchu i cellulitem na udzie to nadal Paulina”. Szczere wyznanie Pauli Holtz

Redakcja
Redakcja
2 sierpnia 2018
Fot. Screen z Instagrama /Paulina Holtz
 

Dopóki pojawiają się takie zdjęcia i takie wpisy, jest szansa, że świat jeszcze nie całkiem zwariował. Że jeszcze zobaczymy zdjęcia bez filtrów i fotoshopów, że jeszcze ktoś wykrzyczy głośno – ja tak wcale nie wyglądam, zestawiając zdjęcie z okładki jakiegoś magazynu, ze swoim – codziennym. 

Coraz częściej widzę znajomych na Facebooku czy Instagramie przefiltrowanych do bólu, do tego na tyle nieumiejętnie, że jest to widoczne gołym okiem. Ale chcą być piękniejsi. Dlaczego? Może chcą poczuć się na chwilę jak te gwiazdy i gwiazdeczki, a może boją się hejtu, boją się, że ktoś po ich zdjęciem napisze: „Matko, jaka jesteś brzydka/gruba”, „Co za poczwara”. Na szczęście nadal znajduję takie wpisy, jak ten Pauliny Holtz, ważny, bo pokazujący nas takimi, jakimi naprawdę jesteśmy.

Brawo!

Jeszcze całkiem niedawno mówiłam: ej, ona/on wygląda super! Wiadomo, że zdjęcia można podrasować ale widziałam relację LIVE i było pięknie! …. Taaaaaa, to było zanim odkryłam filtry… wiem, że trąbi się o tym dużo ale im starsze są moje córki tym ważniejszy wydaje mi się trend #fakeoff i #nophotoshop. A zatem tak to właśnie wygląda, moi drodzy. A gdzieś pomiędzy tymi zdjęciami jest zwykła Paulina. Czasem z wciągniętym brzuchem a czasem naje się czereśni. Czasem nogę krzywo wydepiluje a czasem paznokieć jej się złamie. Ale Paulina z nieumytymi zębami i fałdkami na brzuchu i celulitem na udzie to nadal Paulina. Ta sama osoba, mama, kochanka, przyjaciółka, pracownik. Ubrana w sukienkę za milion monet nie staje się kimś lepszym. Ani gorszym. Moi przyjaciele, bliscy, rodzina kochają mnie tak samo w dresie, z nieumytą głową i odrapanym lakierem na paznokciach. Ci dla których ważny jest tylko lakier nie są ważni dla mnie. Nie bądź człowiekiem, który pod zdjęciami a necie pisze: gruba, brzydka, nie znam jej ale nie lubię, mogłaby coś ze sobą zrobić…itp. Nie bądź takim człowiekiem bo smutek w Twoim sercu będzie coraz większy a frustracja zacznie zjadać Cię od środka. Zajmij się pielęgnowaniem swojego wewnętrznego piękna. Dawaj światu tę wersję siebie, którą lubisz w sobie najbardziej. I ona nie musi być wystrojona ani fit. Zepsuta fryzura to nie wstyd. Zepsuta dusza już tak. Bo przeczesać się można a podły charakter z czasem i tak wyjdzie na twarz… 😉

 

Jeszcze całkiem niedawno mówiłam: ej, ona/on wygląda super! Wiadomo, że zdjęcia można podrasować ale widziałam relację LIVE i było pięknie! …. Taaaaaa, to było zanim odkryłam filtry… wiem, że trąbi się o tym dużo ale im starsze są moje córki tym ważniejszy wydaje mi się trend #fakeoff i #nophotoshop. A zatem tak to właśnie wygląda, moi drodzy. A gdzieś pomiędzy tymi zdjęciami jest zwykła Paulina. Czasem z wciągniętym brzuchem a czasem naje się czereśni. Czasem nogę krzywo wydepiluje a czasem paznokieć jej się złamie. Ale Paulina z nieumytymi zębami i fałdkami na brzuchu i celulitem na udzie to nadal Paulina. Ta sama osoba, mama, kochanka, przyjaciółka, pracownik. Ubrana w sukienkę za milion monet nie staje się kimś lepszym. Ani gorszym. Moi przyjaciele, bliscy, rodzina kochają mnie tak samo w dresie, z nieumytą głową i odrapanym lakierem na paznokciach. Ci dla których ważny jest tylko lakier nie są ważni dla mnie. Nie bądź człowiekiem, który pod zdjęciami a necie pisze: gruba, brzydka, nie znam jej ale nie lubię, mogłaby coś ze sobą zrobić…itp. Nie bądź takim człowiekiem bo smutek w Twoim sercu będzie coraz większy a frustracja zacznie zjadać Cię od środka. Zajmij się pielęgnowaniem swojego wewnętrznego piękna. Dawaj światu tę wersję siebie, którą lubisz w sobie najbardziej. I ona nie musi być wystrojona ani fit. Zepsuta fryzura to nie wstyd. Zepsuta dusza już tak. Bo przeczesać się można a podły charakter z czasem i tak wyjdzie na twarz… 😉

Post udostępniony przez Praca&Pasja (@paulina_holtz)


Uroda Zdrowie

Karmienie piersią – najlepszy sposób żywienia niemowląt na świecie! Dowiedz się, jak robią to mamy w różnych krajach

Redakcja
Redakcja
2 sierpnia 2018
Fot. Materiały prasowe

Kontakt „skóra do skóry” i pierwsze karmienie piersią to kluczowe momenty zarówno dla mamy, jak i dla jej nowo narodzonego dziecka. W tej niezwykłej chwili nawiązuje się między nimi wyjątkowa więź, a maluch otrzymuje od mamy cenny pokarm, który będzie stanowić fundament jego rozwoju i wpływać na jego zdrowie – zarówno teraz, jak i w dorosłym życiu. Na świecie zaledwie 45% nowo narodzonych dzieci jest przystawianych do piersi w ciągu pierwszej godziny po narodzeniu, a jedynie 40% niemowląt w wieku poniżej 6 miesięcy jest karmionych wyłącznie piersią (podczas gdy WHO zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwsze pół roku życia dziecka)[1]. Jak to wygląda w poszczególnych krajach? Jak na tle innych państw wypada Polska? Czy istnieje kompleksowe narzędzie pomocne w prawidłowym żywieniu dzieci?

Karmienie piersią za oceanem

Według statystyk w USA w 2014 roku prawie 80% mam karmiło swoje dziecko piersią przynajmniej raz, ale niewiele ponad 20% karmiło naturalnie przez pierwsze półrocze[2]. W Kanadzie wskaźniki te od lat wyglądają podobnie – w ubiegłym roku wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka zadeklarowało 28,8% mam w wieku 18-34 lata oraz 36,9% mam w wieku 35-49 lat[3]. A co z krajami dalszymi nam kulturowo?

Przykładowo w Peru karmienie piersią jest bardzo powszechne i dość długo praktykowane. Ważny jest w tym kraju aspekt ekonomiczny, gdyż mleko kobiece to po prostu najtańsza metoda żywienia niemowlęcia. 67,5% niemowląt jest tam karmionych wyłącznie piersią do 6. miesiąca życia[4]Jeżeli chodzi o długość karmienia piersią, zdecydowanie wyróżnia się Mongolia, gdzie ponad 50% dzieci jest karmionych piersią nawet po ukończeniu 2. roku życia![5] Ma to związek z przekonaniami na temat mleka mamy, jakie panują w tym kraju.

To ciekawe!

Kobiecy pokarm uważany jest w Mongolii za niezwykle odżywczy i pełen magicznych właściwości. Nie jest zatem żadnym zaskoczeniem, że niektóre dzieci są tam karmione piersią nawet do wieku przedszkolnego. Mongołowie do tego stopnia cenią mleko kobiece, że dzielą się nim chętnie z rodziną czy przyjaciółmi.

Wierzenia o magicznych właściwościach mleka matki nie są jednak całkiem bez pokrycia! „Niewiarygodne jest to, że pokarm mamy dostosowuje się do stanu dziecka – inny będzie wytwarzany dla noworodka, a inny dla kilkumiesięcznego niemowlęcia, jednak zawsze w taki sposób, by spełniał zapotrzebowanie młodego organizmu na ważne składniki. Poza tym karmienie piersią to również bliskość i poczucie bezpieczeństwa, którego maluch tak bardzo potrzebuje w pierwszych dniach po narodzinach. Każda mama powinna zatem pamiętać, że nie warto poddawać się zbyt szybko, ponieważ to, który sposób karmienia się wybierze, ma znaczenie dla zdrowia noworodka nie tylko w pierwszych dniach, ale i w całym późniejszym życiu” – komentuje Anna Majda-Sandomierska, położna prowadząca bloga poloznamama.pl.

Karmienie piersią w Europie

Wydawać by się mogło, że na Starym Kontynencie statystyki dotyczące karmienia piersią będą przedstawiały się najlepiej – kraje europejskie są bowiem przeważnie wysoko rozwinięte, oferują relatywnie dobre warunki socjalne (dla przykładu w Anglii mama może uzyskać 52 tygodnie urlopu macierzyńskiego, z czego 39 jest płatnych, zaś w Norwegii urlop ten trwa minimum 49 pełnopłatnych tygodni) oraz chętnie podejmują prozdrowotne inicjatywy. Jednak według światowej Organizacji Zdrowia (WHO) region europejski ma najgorsze statystyki karmienia piersią ze wszystkich![6] W latach 2006-2012 jedynie 25% niemowląt w krajach europejskich było karmionych wyłącznie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia. Dla porównania w regionie południowej Azji wskaźnik ten wynosił w tym okresie 43%. Ostatnie dane, zebrane z 21 krajów regionu Europy, wskazały, że jedynie 13% niemowląt było karmionych naturalnie przez pierwsze 6 miesięcy[7].

Najmniej mam karmi piersią w Wielkiej Brytanii – jedynie 1 na 200 mam udaje się utrzymać karmienie piersią do 1. roku życia dziecka[8]. Najlepszymi wynikami w tej kwestii może się za to pochwalić Norwegia – aż 99% mam rozpoczyna karmienie piersią po urodzeniu dziecka, z czego 80% kontynuuje je po 6. miesiącu życia[9]. Jak na tle europejskich statystyk plasuje się Polska?

Według badań 54% polskich mam karmi swoje dziecko piersią przynajmniej do 6. miesiąca życia, ale jedynie 6% karmi malucha zgodnie z zaleceniami WHO – czyli wyłącznie piersią w pierwszym półroczu[10]. Okazuje się także, że spośród mam, które nie karmią już piersią, większość zakończyła karmienie w ciągu 1. miesiąca życia dziecka! Dlaczego tak jest? Najczęstsze powody zaprzestania karmienia piersią przez Polki to: przekonanie, że dziecko się nie najada, problemy z laktacją oraz niechęć dziecka do ssania piersi[11]. Dane te pokazują ogromną potrzebę wspierania matek w obrębie laktacji oraz edukacji żywieniowej przez personel medyczny nie tylko podczas pobytu w szpitalu, ale i po wypisie. Wsparcie to realizowane jest przede wszystkim na podstawie obowiązujących w Polsce Standardów opieki okołoporodowej, uwzględniających wytyczne dotyczące prawidłowego żywienia niemowlątOd teraz dodatkową pomoc dla rodziców w zakresie prawidłowego żywienia dzieci już od narodzin do 3. roku życia stanowi nowe narzędzie, stworzone z myślą o rodzicach – kalendarz żywienia dziecka w 1000 pierwszych dni (0-36 miesiąc życia). Dokument ten w prosty sposób podpowiada rodzicom, jak krok po kroku, miesiąc po miesiącu, komponować jadłospis dziecka. Uwzględnia też wszystkie wytyczne dotyczące karmienia piersią na poszczególnych etapach rozwoju.

Mleko kobiece jest najcenniejszym darem, jaki mama może dać swojemu dziecku. To również szereg korzyści dla niej samej. Dlaczego? „Pokarm mamy jest dla dziecka zawsze gotowy, posiada idealny skład oraz temperaturę. Mleko kobiece jest absolutnie najlepsze, wymyśliła je przecież sama natura. Dzięki niemu matka może zapewnić swojemu maluchowi optymalny wzrost i rozwój intelektualny, obniżyć ryzyko nadwagi i otyłości, chorób serca, alergii i wielu innych. Mama z kolei szybciej pozbędzie się kilogramów po ciąży oraz zmniejszy ryzyko zachorowania na raka piersi oraz jajników” – podpowiada Maria Brzegowy, dietetyk prowadząca bloga pozytywnezywienie.pl.


[1] Unicef, Adopting optimal feeding practices is fundamental to a child’s survival, growth and development, but too few children benefit, 2018, http://data.unicef.org/topic/nutrition/infant-and-young-child-feeding/#

[2] Breastfeeding Among U.S. Children Born 2002–2014, CDC National Immunization Survey, https://www.cdc.gov/breastfeeding/data/nis_data/results.html

[3] https://www150.statcan.gc.ca/t1/tbl1/en/tv.action?pid=1310009622

[4] Protecting breastfeeding in Peru, http://www.who.int/features/2013/peru_breastfeeding/en/

[5] Mongolia ‐ Food and Nutrition Security Profiles

[6] WHO, WHO European Region has lowest global breastfeeding rates, 2015, http://www.euro.who.int/en/health-topics/Life-stages/maternal-and-newborn-health/news/news/2015/08/who-european-region-has-lowest-global-breastfeeding-rates

[7] Ibidem.

[8] Breastfeeding in the 21st century, https://www.thelancet.com/pdfs/journals/lancet/PIIS0140-6736(16)30534-7.pdf

[9] http://www.health.gov.au/internet/publications/publishing.nsf/Content/int-comp-whocode-bf-init~int-comp-whocode-bf-init-ico~int-comp-whocode-bf-init-ico-norway

[10] Raport z badania „Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku od 5. do 36. miesiąca życia – badanie ogólnopolskie 2016 rok”, Instytut Matki i Dziecka, 2017. Badanie zostało zainicjowane przez Fundację NUTRICIA.

[11] Raport z badania „Ocena wdrażania praktyk laktacyjnych w ramach obowiązującego standardu opieki okołoporodowej oraz sposobu żywienia dzieci od urodzenia do 12. miesiąca życia”. Badanie zostało zainicjowane przez fundację NUTRICIA.


Artykuł powstał we współpracy z Fundacją NUTRICIA


Zobacz także

„Jestem wykończona psychicznie!” Jak sobie radzić ze zmęczeniem emocjonalnym

Suszona żurawina na zdrowy pęcherz i przeciw wrzodom żołądka. Za co jeszcze warto ją docenić?

Cel na jesień: odporność