Go to content

Jedz i młodniej… albo chociaż starzej się powoli

Fot. iStock/domoyega

Twoja dieta wpływa na stan twojej skóry, na twoje samopoczucie i twoją kondycję. Również na to, czy wyglądasz na swój wiek. Dokładniej mówiąc, to co jesz odgrywa rolę w tym, czy starzejesz się z gracją, czy też wykazujesz oznaki wczesnego starzenia się. Chociaż nie możemy zapobiec upływowi czasu, warto wiedzieć, co nam sprzyja i które produkty opóźniają efekty upływu czasu.

 Trzymaj się z dala od następujących produktów:

  • Produkty smażone w głębokim tłuszczu, również pakowane, takie jak chipsy ziemniaczane i frytki.
  • Pączki i ciastka: nadmiar cukru jest związany z wczesnym rozwojem zmarszczek.
  • Tłuste mięso: ma ono małą wartość odżywczą.
  • Przetwory mięsne: większość przetworzonego mięsa zawiera dużo tłuszczów nasyconych i azotanów,  które przyspieszają stany zapalne jak i proces starzenia.
  • Za dużo alkoholu: „dozwolone” są jedynie sporadycznie wypite dwa, trzy kieliszki wina.

Produkty, które sprawią, że odmłodniejesz lub przynajmniej wolniej się zestarzejesz 😉

Fasola i soczewica

Zawarte w  nich błonnik i białko przyczyniają się do stabilizacji poziomu cukru we krwi. Błonnik pomaga nam czuć się pełniej na dłużej, a białko pomaga budować mięśnie i spalać tłuszcz, zapewniając jednocześnie stałą dawkę energii. Być może najważniejsze, fasola ma niski indeks glikemiczny.

Marchew

Beta-karoten jest silnym przeciwutleniaczem, chroniącym nasze komórki i DNA przed wolnymi rodnikami, takimi jak zanieczyszczenia środowiska. Wiadomo, że wolne rodniki powodują wczesne starzenie, a beta-karoten działa tutaj jako środek zapobiegawczy.

Produkty sojowe

Zapobiegają one starzeniu się komórek, mają właściwości przeciwnowotworowe, przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe i przeciwutleniające.

Łosoś

Dobrym rozwiązaniem jest zastąpienie części tego czerwonego mięsa rybami słodkowodnymi, takimi jak łosoś, który dostarcza zdrowych kwasów tłuszczowych i potasu. Łosoś zawiera również selen, który promuje zdrowie tarczycy, reguluje aktywność hormonalną i utrzymuje metabolizm na odpowiednim poziomie.

Owoce cytrusowe

Cytryny, limonki, grejpfruty, pomarańcze, mandarynki to jedne z najlepszych produktów, spowalniających proces starzenia. Zawierają ładunek witaminy C, który ma właściwości przeciwutleniające, zwalcza infekcje i stany zapalny. Zawierają również przeciwstarzeniowe flawonoidy i karotenoidy.


Na podstawie: powerofpositivity.com