Go to content

Ups, ożeniłem się z własną matką! Jak złamać niebezpieczne wzorce z dzieciństwa?

Prawdziwa miłość jest dla realistów. Romantyzm potrafi być męczący...
Fot. iStock / AleksandarNakic

Wszystko kręci się wokół niej. Nigdy nie bierze odpowiedzialności za swoje czyny, a ilekroć on jest zdenerwowany, ona reaguje gniewem. To tak, jakby to on zawsze musiał być tym, który zachowuje się racjonalnie i tym, który przeprasza. To samo przeżywał, dorastając. Zawsze musiał przepraszać matkę, nawet jeśli nie zrobił nic złego. Ona – wiecznie zdenerwowana. Syn – wiecznie łagodzący jej emocje. W dorosłym życiu wybrał kobietę taką jak jego matka.

Większość z nas robi to samo, nieświadomie. Odtwarzamy boleśnie rozczarowujący związek z przeszłości. Dlaczego? Kiedy wychodzimy za kogoś takiego jak jedno z naszych rodziców, to nie znaczy, że marzyliśmy o takim samym partnerze jak nasza matka czy ojciec. Raczej nieświadomie odtwarzamy emocjonalny proces, który występował w naszej relacji z nimi. A należy pamiętać, że dorosłe relacje, w które wchodzimy, odzwierciedlają nasz osobisty poziom dojrzałości i rozwoju.

Dojrzałość emocjonalna przybiera różne formy i jest zwykle siłą napędową motywującą do podejmowania wyborów dotyczących związków i partnerów. Emocjonalnie dojrzali ludzie są mniej „reaktywni” wobec swoich emocji, gdy są w związku z ukochaną osobą. Dokonują wyborów w oparciu o wartości i zasady, a nie niepokój. Z drugiej strony osoby niedojrzałe emocjonalnie kierują się w takich sytuacjach lękiem.

Powtarzanie niechcianych wzorców z dzieciństwa jest oznaką, że funkcjonujesz w emocjonalnie niedojrzały sposób, pozwalając emocjom, a nie logice, kierować twoim życiem uczuciowym.

Jak złamać wzorzec

Musisz rozwinąć w sobie silniejsze poczucie wartości. Ten proces polega na uczeniu się, kim tak naprawdę jesteś, czego pragniesz, co lubisz.  Od ciebie zależy, czy zakomunikujesz swoje potrzeby i wybierzesz kogoś, kto szanuje, i kocha cię w taki sam sposób, w jaki  kocha i szanuje siebie samego. Jeśli nie nauczysz się kochać, szanować i cenić siebie, twoje potrzeby nigdy nie zostaną zaspokojone.

Jeśli zatem jesteś już w związku, zacznij komunikować swoje potrzeby. Ustal granice dotyczące tego, w jaki sposób jesteś traktowany. Ucz się miłości własnej i dbaj o swoje samopoczucie. Daj sobie pozwolenie na pozbycie się mechanizmów z przeszłości i pamiętaj, że tylko od ciebie zależy, czy wprowadzisz zmiany, które poprawią jakość twojego związku i … życia.


Na podstawie: psychologytoday.com