Lifestyle

Układanie planu treningowego online

Redakcja
Redakcja
1 lipca 2021
 

Ułożenie spersonalizowanego planu treningowego, który pozwoliłby nam na perfekcyjne wymodelowanie sylwetki, to trudne zadanie, ale na szczęście istnieją sposoby, aby je sobie ułatwić. Oferuje je internet. To tutaj zaczęły powstać ogólnodostępne platformy treningowe oferujące odpłatne wsparcie ekspertów specjalizujących się w treningach personalnych. Zdalna współpraca z trenerem fitness jest praktycznym rozwiązaniem dla osób o mocno napiętym grafiku zajęć, ograniczonych możliwościach przemieszczania się lub po prostu ceniących wygodę i oszczędność. Aby ułożyć plan treningowy online, wystarczy włączyć komputer, uruchomić przeglądarkę i założyć konto na wybranej platformie treningowej.

Jak to działa, czyli na czym polega układanie planu treningowego online?

Układanie planu treningowego online składa się z kilku etapów. Zaczynamy oczywiście od rejestracji w dowolnie wybranej platformie treningowej – może to być na przykład serwis Strefa Przemian. Po założeniu konta w ramach trialu otrzymujemy bezpłatny, ograniczony czasowo, dostęp do wybranych usług, w tym możliwość skorzystania z próbnego planu treningowego. Jeśli uznamy, że taka forma współpracy nam odpowiada, w kolejnym kroku powinniśmy wypełnić specjalny formularz informacyjny podając w nim szczegóły dotyczące swojego stanu zdrowia, wagi, kondycji itp.

Na tej podstawie trenerzy sporządzą indywidualny plan treningowy obejmujący harmonogram ćwiczeń oraz instruktaż ich wykonywania, który będzie dużym ułatwieniem zwłaszcza dla amatorów fitnessu. Można by pomyśleć, że na tym układanie planu treningowego online się kończy, ale tak naprawdę to dopiero początek. Po opracowaniu planu i oddaniu go w nasze ręce trenerzy nie zostawiają nas samych sobie, wręcz przeciwnie, starają się stale monitorować osiągane przez nas efekty i w razie potrzeby modyfikować harmonogram treningów tak, aby optymalnie dostosować ćwiczenia pod nasze indywidualne predyspozycje. Tylko dzięki temu możliwa będzie naprawdę skuteczna i trwała metamorfoza ciała.

Ile kosztuje takie układanie planu treningowego online?

Zdalna współpraca z profesjonalnym trenerem personalnym to nie tylko ogromna wygoda, ale też sposób na oszczędność. Takie usługi nie są bowiem drogie w porównaniu z usługami trenerów fitness świadczonych drogą tradycyjną. A jaka konkretnie jest ich cena? To zależy od kilku czynników, między innymi czasu, na jaki wykupimy opiekę trenerską, usług dodatkowych, na jakie się zdecydujemy, i rodzaju subskrypcji, jaki wybierzemy.

Najtańszy pakiet – obejmujący nie tylko personalizowany, optymalizowany na bieżąco plan treningowy, ale też plan dietetyczny i nielimitowany dostęp do niezliczonej ilości materiałów edukacyjnych i przepisów kulinarnych – to koszt zaledwie 49 zł miesięcznie. Jeśli marzy nam się metamorfoza ciała w duecie z partnerem/partnerką, możemy skorzystać z pakietu łączonego obejmującego kompleksową opiekę treningowo-dietetyczną dla par, która kosztuje 89 zł miesięcznie w przypadku rocznego abonamentu. Dla porównania pojedyncza sesja z trenerem personalnym w dowolnym warszawskim klubie fitness to koszt 100 – 200 zł. Co się bardziej opłaca?


Lifestyle

Ocet jabłkowy może zaszkodzić zębom? To FAKT!

Redakcja
Redakcja
1 lipca 2021
Ocet jabłkowy - na włosy, na odchudzanie, zalety, przepis
Fot. iStock – Ocet jabłkowy - na włosy, na odchudzanie, zalety, przepis
 
Na licznych blogach polecany jest jako remedium na zbyt wysoki cholesterol czy poprawę glikemii. Co do tych zastosowań badania naukowe są sprzeczne. Jednocześnie bez wątpienia picie roztworów z octem jabłkowym w nadmiarze może doprowadzić do kwasowej erozji szkliwa, próchnicy i nadwrażliwości zębów.

Ocet jabłkowy był stosowany w medycynie w czasach starożytnych. Obecnie często używamy go w kuchni jako dodatku do potraw, szczególnie sałatek i sosów, choć ostatnio zyskuje popularność jako produkt poprawiający zdrowie. Nie wyklucza się, że ocet jabłkowy ma prozdrowotne właściwości, zwłaszcza jeśli chodzi o wspomaganie obniżania poziomu cholesterolu we krwi czy wyrównywanie glikemii u osób cierpiących z powodu cukrzycy. Może też poprawiać wchłanianie niektórych składników odżywczych. Wciąż jednak należy pamiętać, że badania naukowe są sprzeczne lub o umiarkowanej lub słabej jakości dowodów, zatem nie należy traktować octu jabłkowego jako leku.

Jako że w occie jabłkowym znajdują się kwas octowy i kwas jabłkowy, ma on z pewnością właściwości antybakteryjne, antyseptyczne oraz przeciwgrzybicze. Z tego względu stosowany jest także jako składnik naturalnej płukanki do zębów, w walce z patogenami wywołującymi choroby zębów i dziąseł, kamieniem nazębnym, nieświeżym oddechem czy pleśniawkami.

Dentyści ostrzegają jednak, aby używać go z rozwagą, gdyż możemy sobie zaszkodzić.

„Potencjalnym zagrożeniem jest kwasowa erozja szkliwa, którą może spowodować spożycie dużych ilości octu. Kwasy obecne w occie jabłkowym mogą także podrażnić dziąsła, co będzie szczególnie bolesne dla osób ze stanami zapalnymi tych tkanek, mikrourazami śluzówek, ale także pacjentów cierpiących na nadwrażliwość zębów” – mówi lek. stom. Monika Stachowicz z Centrum Periodent w Warszawie.

Potwierdzają to m.in. badania opublikowane w czasopiśmie naukowym Clinical Laboratory. Naukowcy przebadali kilka rodzajów octu o różnym odczynie pH (od 2,7 do 3,95) oraz jego działanie na szkliwo. Po czterech godzinach takiego bezpośredniego kontaktu odnotowano utratę 1-20 proc. minerałów obecnych w szkliwie zębowym.

Dlaczego?

Ocet jabłkowy jako produkt o wysokiej kwasowości zmiękcza szkliwo, czyli zewnętrzną warstwę chroniącą nasze zęby przed np. ścieraniem podczas gryzienia czy żucia jedzenia, bodźcami termicznymi np. podczas picia gorących napojów czy w końcu też bakteriami. W efekcie poddane działaniu kwasów szkliwo jest bardziej podatne na uszkodzenia, urazy mechaniczne np. od szczoteczki do zębów oraz rozwój ubytków” – wyjaśnia ekspertka.

Lepiej też nie używać octu jako środka wybielającego zęby –zdaniem dentystów skutki uboczne przewyższają efekty wybielające.

„Pod koniec procesu fermentacji pH octu wynosi między 2,5 a 3,0. Jeśli nie rozcieńczymy go np. wodą, która nieco równoważy kwasowość, to ocet ma wystarczająco silne działanie, aby osłabić szkliwo, spowodować demineralizację zębów, czyli pozbawić je cennych składników mineralnych np. wapnia, a w konsekwencji zwiększyć ryzyko nadwrażliwości oraz próchnicy. U osób często spożywających ocet np. jako składnik diet, może także dojść do podrażnienia czy poparzeń śluzówek jamy ustnej, przełyku i żołądka” – ostrzega lekarka.

Jeśli więc zależy nam na wybieleniu zębów, najrozsądniej udać się do dentysty, który zaproponuje zarówno skuteczne, jak i bezpieczne metody, takie jak wybielanie laserem lub specjalnymi nakładkami.

Generalnie specjaliści radzą, by używać octu w umiarkowanych ilościach, a po jego spożyciu należy odczekać obowiązkowe 30 minut ze szczotkowaniem zębów oraz przepłukać usta wodą. Nie powinno też pić się go w nierozcieńczonej wersji ani szorować nim zębów. Jeśli już chcemy go użyć np. jako antybakteryjnej płukanki do jamy ustnej, do 1-2 łyżek octu jabłkowego dodajmy szklankę wody.

Oprac. mw, jw.

Źródło: mat. Prasowe

E.Pelaso: Apple cider vinegar for diabetes: limited evidence, potential risks, Pharmacy Today, 22,2, 2016

Źródło informacji: Serwis Zdrowie


Lifestyle

Nauka gry na pianinie, czyli jak nauczyć się grać?

Redakcja
Redakcja
1 lipca 2021

Na naukę gry na instrumentach muzycznych nigdy nie jest za późno. Na co więc warto zwracać uwagę planując edukację muzyczną?

Nauka gry na pianinie, czyli jak nauczyć się grać?

Bardzo powszechny jest pogląd, że na naukę gry na instrumentach muzycznych nigdy nie jest za późno. Poniekąd jest to prawda, lecz aby osiągnąć satysfakcjonujące efekty, należy zacząć już od najmłodszych lat. Duże znaczenie mają także predyspozycje takie jak dobry słuch, zwinne palce i pojemne płuca. Ważny jest też dobór instrumentu.

Chwytów na gitarze można łatwo nauczyć się z poradników, aczkolwiek nauka gry na fortepianie, np. https://buki.org.pl/korepetycje/gra-na-fortepianie/ niej jest już tak prosta. Wato w takim wypadku zapisać się na kurs lub prywatne lekcje gry na pianinie, lub fortepianie.

Jak nauczyć się grać na pianinie?

Planując edukację muzyczną dziecka, warto rozważyć szkołę muzyczną. To właśnie w takim miejscu dziecko opanuje bez trudu grę na pianinie bądź fortepianie. Trzeba jednak pamiętać, że taka decyzja determinuje przyszłą karierę dziecka praktycznie na całe życie.

Innym rozwiązaniem na naukę gry na fortepianie są ogniska muzyczne. Zazwyczaj organizuje się je w domach kultury. Zajęcia odbywają się w godzinach popołudniowych i są zazwyczaj darmowe.

Można także wybrać korepetycje z wykwalifikowanym nauczycielem. Można je dostosować do własnych potrzeb, a prowadzący zajęcia poświęca całą swoją uwagę osobie uczącej. To jedna z najskuteczniejszych form gry na pianinie lub fortepianie. Jest jednak nieco droższa.

Nauka gry na fortepianie może również odbywać się samodzielnie. Nie będzie to jednak proste i potrwa znacznie dłużej. Wymagać będzie również posiadanie własnego instrumentu. Jednakże dla osób o silnej woli jest to całkiem możliwe do zrealizowania.

Nauka gry na pianinie – jak znaleźć nauczyciela?

Poszukując nauczyciela, który skutecznie przekaże nam swoją wiedzę, najpierw przeglądamy ogłoszenia bądź korzystamy z poleceń znajomych. Gdy już na kogoś się zdecydujemy, powinniśmy sprawdzić jak wyglądają zajęcia z taką osobą, czy jest cierpliwa i czy potrafi przekazywać wiedzę w sposób jasny oraz zrozumiały. Korepetytor z powołania pomoże nam nauczyć się gry na pianinie lub fortepianie w sposób solidny i skuteczny.


Zobacz także

woda

Ile wody należy pić codziennie, w zależności od wagi?

Przepis na domowe mleko migdałowe

Przepis na domowe mleko migdałowe

Jak długo powinien trwać urlop

Dlaczego mamy potrzebują wakacji bez dzieci