Lifestyle

„To dobry znak mieć złamane serce. Oznacza, że czegoś próbowaliśmy”. Inspirujące cytaty z „Jedz, módl się i kochaj”

Psychologia Pozytywna
Psychologia Pozytywna
14 października 2022
fot. Julia Abramova/Unsplash
 

Nieszczęśliwa Elizabeth Gilbert postanawia zmienić swoje życie. Bierze rozwód i wyrusza w podróż do Włoch, Indii oraz Indonezji. Pamiętacie tę książkę? A może widziałyście film. Kobiety na całym świecie dosłownie zwariowały na punkcie tej narracji. To niesamowite, jak prostymi zdaniami, prostymi prawdami, prostym przekazem celnie trafia się prosto w serca. Dziś mamy dla Was najbardziej inspirujące cytaty z „Jedz, módl się i kochaj”. 

„Nie przepraszaj za płacz. Bez takich uczuć jesteśmy tylko robotami”

❤

„Rozpaczliwie zakochani wymyślamy sobie postaci naszych partnerów, żądając od nich, by byli tacy, jacy nam są potrzebni, a potem załamujemy się, kiedy nie chcą odgrywać roli, jaką im przydzieliliśmy”

❤

„Kiedy uczysz się czegoś nowego, musisz być dla siebie bardzo uprzejma”

❤

„’ Samotność ’ patrzy i wzdycha, a potem całkowicie ubrana, w butach na nogach, kładzie się na moim łóżku i przykrywa pod samą brodę. Zmusi mnie, żebym z nią spała, ja to wiem.”

❤

„Jeśli cię kocham, możesz mieć wszystko. Mój czas, moje oddanie, mój tyłek, pieniądze, rodzinę, psa, pieniądze mojego psa…”

❤

„(…) Kiedy człowiek zagubi się w takim gąszczu, czasami zajmuje mu dłuższą chwilę, nim uświadomi sobie, ze się zgubił. Bardzo długo jesteśmy przekonani, że zboczyliśmy ze ścieżki tylko odrobinę, że już lada moment znajdziemy się z powrotem na szlaku. A potem przychodzi jedna noc za drugą i nadal nie mamy pojęcia, gdzie się znajdujemy, i wreszcie musimy przyznać, ze tak daleko odeszliśmy od ścieżki, ze już nawet nie wiemy , po której stronie wschodzi słońce”

❤

„Szczęście jest rezultatem naszego osobistego wysiłku. Trzeba o nie walczyć, dążyć do niego, upierać się przy nim, a czasami nawet szukać go na drugim końcu świata”

❤

„Dostałeś życie, jest Twoją powinnością (a także Twoim prawem jako istoty ludzkie) znaleźć w nim coś pięknego, nawet gdyby było to bardzo małe”

❤

„Skradają się cicho, groźnie niczym detektywi Pinkertona, biorą mnie między siebie – Przygnębienie ustawia się z lewej, Samotność z prawej. Nie muszą mi pokazywać odznak. Dobrze znam tych agentów. Od lat gramy ze sobą w kotka i myszkę”

❤

„Zgoda, może nie we wszystkim wyglądam fantastycznie, ale nie przeszkadza mi to kochać samej siebie”

❤


Lifestyle

Proszę bardzo, tu masz wszystko, co najważniejsze. Będzie twoje, jeśli nauczysz się kochać siebie

Psychologia Pozytywna
Psychologia Pozytywna
19 października 2022
miłość do samej siebie
fot. Darius Bashar/Unsplash
 

Miłość własna uświadamia ci, że ludzie mają różne historie, różne problemy, mierzą się z niewyobrażalnym. Nie oceniasz, rozumiesz. Miłość do siebie samej i troska o siebie dają nam wewnętrzną moc, ale też pomagają być uważnymi i otwartymi na innych. Miłość własna jest też szczególnie ważna dla naszego związku – dobrze pojęta i pielęgnowana sprawia, że jesteśmy lepszymi partnerkami, przyjaciółkami, matkami i córkami.  Jest niezbędna byśmy miały szczęśliwe i zdrowe życie. Przekonaj się sama.

Jesteś inspiracją dla innych, ważnych osób w twoim życiu, jeśli potrafisz pokazać, że kochasz siebie, że umiesz o siebie zadbać. Naucz tego swoją córkę, przypomnij o tym swojej mamie lub przyjaciółce. I nigdy siebie nie zaniedbuj. Kochając siebie, stajesz się swoją najlepszą przyjaciółką. Potrafisz dać sobie wsparcie w trudnych momentach, szanujesz się i lubisz w sobie wiele rzeczy.

Co daje ci miłość własna?

Akceptację

Przestajemy porównywać się z innymi i rywalizować. Zamiast zabiegać o zainteresowanie drugiej osoby, powinnyśmy przejść swoistą terapię i lekcję miłości własnej. To nie jest łatwa nauka, ale bardzo ważna. Kochając siebie, będąc dla siebie dobrymi, nabieramy pewności siebie i zaczynamy rozumieć, że miłość i uznanie drugiej osoby są ważne, ale nie najważniejsze. Że można bez nich żyć. Nie da się jednak żyć w poczuciu, że jest się bezwartościową, nieistotną, że nic się nie znaczy i niewiele umie. Jesteś mądra, piękna, ważna. Nigdy o tym nie zapominaj.

Realne podejście

Tylko wtedy, gdy będziemy mogły realnie podejść do swojej sytuacji, uda nam się rozwiązać problem i stworzyć plan działania, który popchnie nas do przodu. Bujanie w obłokach i myślenie życzeniowe na chwilę potrafią nas uspokoić, ale niestety niczego nie załatwiają. Samo się nie zrobi, trzeba działać. Że popełnimy błąd? Co z tego? Będzie nauczka na przyszłość. Ale bezczynnością, spowodowaną bujaniem w obłokach, robimy sobie większą krzywdę, niż błędnymi decyzjami.

A gdyby tak raz inaczej? Gdyby raz zadbać o siebie i sprawdzić, czy świat się przez to nie zawali?

Znalezienie odpowiedniego partnera

Aby otrzymać miłość, musimy najpierw być w stanie dawać miłość. Akt miłości zaczyna się w nas samych. To, co powstrzymuje cię przed miłością, to rzadko jakieś zewnętrzne ograniczenia. Większość barier stwarzasz sobie sama, hamują cię twoje lęki, uprzedzenia i wygórowane wyobrażenia.

Umiejętność doceniania

Kochając siebie, nie skupiamy się na niedostatkach, ale na tym, co mamy. Umiemy to docenić i być za to wdzięczne.

Rozwój 

Im bardziej się rozwijamy, tym bardziej szerzymy miłość i radość. Nie możemy dzielić się pozytywnymi przesłaniami, dopóki najpierw całkowicie nie uwierzymy w siebie. Miłość własna daje nam siłę, by pokonywać życiowe trudności. Czujemy się silne, bo znamy swoje mocne i słabe strony, wiemy na co nas stać.

Nauczyliśmy się wierzyć, że to, co nieracjonalne, jest niedobre. A co, jeśli intuicja pcha cię ku niepewnym brzegom?

Wybaczenie

Wiesz, że masz prawo do błędów. Nie rozpatrujesz w nieskończoność, nie żałujesz ciągle. Potrafisz sobie wybaczyć i iść dalej. Bardzo często mylimy przebaczeniem z pojednaniem, a przecież przebaczenie nie jest równoznaczne z pogodzeniem się z tym, kto nas skrzywdził, czy zranił. Przebaczenie jest definiowane jako świadoma decyzja o uwolnieniu się od gniewu, niechęci, a także chęci zemsty niezależnie od tego, czy ktoś zasługuje na nasze przebaczenie. My tymczasem myślimy, że przebaczenie, to zapomnienie krzywdy, to pogodzenie się z tym, co nas spotkało, to takie powiedzenie nie wprost: „w sumie, to nic się nie stało”. Nic bardziej mylnego.

Poczucie własnej wartości

Poczucie własnej wartości to stan psychiczny związany z opinią na swój własny temat. Ta samoocena jest kluczowa, bo to na jej podstawie wybiera się partnera, podejmuje decyzje zakupowe, wykonuje określone działania – decyduje ona o jakości życia i tego, jak daleko w nim zajdziemy. Ponieważ miłość do siebie zwiększa pewność siebie, wiemy, że nasze znaczenie nie zależy od tego, co osiągnęliśmy, ale jak  ważną rolę odgrywamy w życiu tych, którzy nas kochają.

 


Lifestyle

Jak sprawić, by życie było warte… życia? 7 rzeczy, których nie chcemy żałować na starość ❤

Psychologia Pozytywna
Psychologia Pozytywna
11 października 2022
fot. Edu Carvalho/Pexels

Dotrzemy tam pewnego dnia. Prędzej czy później staniemy u kresu naszych dni. Nie wiemy kiedy, gdzie i jak, ale jest to jedyna gwarancja, jaką mamy w życiu. Dlatego tak ważne jest, aby wykorzystać to życie jak najlepiej, ponieważ zanim się zorientujemy, zestarzejemy się i pożałujemy szans, które przegapiłyśmy. Bez względu na to, gdzie jesteś w swoim życiu, pamiętaj o tych 7 rzeczach i upewnij się, że nigdy ich nie pożałujesz.

Podróże

Jednym z najczęstszych żalów, o jakich wspominają seniorzy są podróże. Podróż to coś więcej niż tylko odwiedzenie nowego miejsca. Podróże to wzbogacające doświadczenia, zderzenia kultur i odkrywanie siebie. Nie tylko możemy zobaczyć piękne miejsca, które same w sobie są satysfakcjonujące, ale poszerzamy własne perspektywy i rozwijamy inteligencję emocjonalną. Dodatkowo podróżowanie z bliskimi wzmacnia więzi i sprawia, że życie wydaje się jedną wielką wspólną przygodą. Świat jest duży i nie możemy ograniczać się do tej samej rutyny, w której codziennie podróżujemy z domu do pracy, ewentualnie po drodze zahaczając o bazarek, gdy jest tak wiele do zobaczenia i doświadczenia.

Żale w związku

Żale w związku są dość powszechne w starszym wieku. Kiedy jesteśmy młodzi, przekonujemy samych siebie, że pozostawanie nawet w złym związku opłaci się w przyszłości. Wciąż pokutują w nas myśli o potencjale, naiwne idee romantycznej miłości czy zwykły ludzki lęk o przyszłość i o to, czy „na starość będzie miał nam kto podać szklankę wody”. Prowadzi to jednak do życia w rozczarowaniu i nieszczęśliwych małżeństwach. To, co czyni ten świat wyjątkowym, to ludzie w nim, więc otaczanie się odpowiednimi ludźmi jest tym, co robi różnicę. Daje lub ujmuje jakości naszemu życiu. Właściwi ludzie mają moc, aby cię podnieść, wprowadzić na właściwą ścieżkę do spełnienia i sukcesu, dzielić się swoją pracą i smutkami, a także sprawić, by życie było warte… życia. Wybierz ostrożnie, komu oddajesz swoją energię.

Poddawanie się strachowi zamiast ryzyku

Ludzie żałują, że pozwolili, aby strach powstrzymał ich przed spróbowaniem czegoś nowego. Strach przed nieznanym jest rzeczą normalną. Ale zupełnie inaczej poczujemy się, jeśli go pokonamy, zaryzykujemy, spróbujemy, nawet jeśli nam się nie uda, niż jeśli poddamy mu się i pozostaniemy w miejscu z niespełnionym pragnieniem. Błędy zawsze można naprawić. Ryzyko to sposób, w jaki idziemy naprzód i jak zapobiegamy stagnacji. Łatwo jest czuć się komfortowo, ale ten trudniejszy wybór jest tym, co popycha cię na wyższy poziom. Jeśli się nad tym zastanowić, następny poziom zawsze będzie poza twoją strefą komfortu, ale z wysokim ryzykiem wiąże się też wysoka nagroda. Każda nowa zmiana to ryzyko, niezależnie od tego, czy oznacza to wskoczenie w nowy związek, przeprowadzkę do innego miasta, czy zmianę pracy. Musisz spróbować, aby się dowiedzieć, jak to jest.

Niedbanie o zdrowie

Zdrowie nie jest świadomym priorytetem dla wielu z nas i ostatecznie za niedbałość w tym względzie płacimy cenę w późniejszym życiu. Chociaż wyniki mogą nie być natychmiastowe, są warte czasu i środków, które zdrowiu poświęcamy. Trzy najczęściej zaniedbywane obszary to zęby, stosowanie kremów przeciwsłonecznych i ćwiczenia. Higiena jamy ustnej zapewni ci radość ze smakowania polskich jabłek do późnej starości, krem przeciwsłoneczny zapobiegnie zmarszczkom (i rakowi), ćwiczenia – udowodniono to naukowo – zapobiegają chorobom, zmniejszają ryzyko upadków, poprawiają zdrowie psychiczne i samopoczucie, wzmacniają więzi społeczne i poprawiają funkcje poznawcze.

Ciepła posadka

Jednym z największych życiowych żalów, o jakim mówią seniorzy, jest nadanie karierze priorytetu, nawet jeśli nie była zdrowa lub satysfakcjonująca. Ludzie często żałowali, że nie kontynuowali edukacji lub nie uczęszczali na kursy związane z ich pasją. Ludzie, którzy byli pracoholikami, żałowali, że przez pracę przegapili życie. Chodzi o równowagę.

Krytykowanie samego siebie

Ludzie w podeszłym wieku żałują, że byli dla siebie bardzo surowi. Już nigdy nie będziesz tak młoda jak teraz, więc wykorzystaj to jak najlepiej. Marnujesz czas i poświęcasz własne szczęście, spędzając zbyt dużo czasu na zamartwianiu się o np. wizerunek. Niech cię nie obchodzi, co myślą o tobie inni, skoro jesteś szczęśliwa? Żyj zgodnie z własnymi standardami. Tak, po drodze popełnisz błędy, ale wybacz sobie i idź dalej. Kontroluj to, co możesz i zaakceptuj resztę. W ten sposób uwalniasz się od presji społecznej i utrzymujesz poziom pewności siebie, który sprawia, że czujesz się dobrze. Dodatkowo, im bardziej czujesz się dobrze, tym bardziej będziesz to projektować.

Za mało słów „kocham cię”

Mamy tendencję do przyjmowania siebie nawzajem za pewnik, nie zdając sobie sprawy z wpływu, jaki mamy na siebie nawzajem. Orientujemy się, kiedy jest już za późno. To proste rzeczy, takie jak przypadkowe uściski, przytrzymanie drzwi nieznajomym i częste mówienie „kocham cię” – nierobienia tego ludzie żałują bardzo często. Boimy się okazywać zbyt wiele miłości, kiedy tak naprawdę powinniśmy ją normalizować. Życie jest krótkie, więc nie ma powodu, aby puszczać ludzi bez pokazywania im, jak wyjątkowi są przy każdej okazji. Gdybyśmy wszyscy to robili, wszyscy bylibyśmy szczęśliwsi.

Omijanie drobnych przyjemności

Nie ma sposobu, aby przewidzieć, jak dużo czasu ci zostało i bez względu na to, ile masz teraz lat. Przestań naciskać na to, co naprawdę chcesz zrobić na jutro, niech priorytetem będzie to, co powinnaś zrobić dzisiaj. Jutro może nigdy nie nadejść. Nie bój się sięgać po swoje pasje, podążać za marzeniami i podejmować ryzyko, aby kiedy nadejdzie czas, nigdy nie żałować.