Lifestyle

„Jestem taka niezorganizowana!”. Jeśli to o tobie, sprawdź 5 prostych wskazówek, dzięki którym ogarniesz chaos wokół siebie

Anna Wójtowicz
Anna Wójtowicz
22 maja 2017
Fot. iStock / KristinaJovanovic
 

Życie dzisiaj wydaje się być trudniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. W dobie internetu, maili i ciągłego dostępu do telefonu, zatracamy równowagę pomiędzy byciem tu i teraz a byciem w sieci. To może doprowadzić m.in. do stresu, depresji, wypalenia zawodowego i utraty zdrowia. Poza tym my, kobiety, musimy łączyć wiele ról. Dlatego bardzo ważna jest odpowiednia organizacja. Jeśli zauważyłaś, że wokół ciebie panuje chaos, poznaj wskazówki, które pomogą ci zachować równowagę i zdrowie. Weź głęboki wdech i uporządkuj swoje życie. Zobacz, jak możesz to zrobić.

Zrób hierarchię maili, czytaj tylko to, co ważne

Jocelyn K. Glei, autorka książki „Unsubscribe” twierdzi, że otrzymanie e-maila aktywuje pierwotny impuls w mózgu, który odpowiada za szukanie nagrody. Znaczy to tyle, że ciągle sprawdzamy skrzynkę z nadzieją, że może dostaliśmy jakąś fantastyczną wiadomość. A tak zazwyczaj się nie dzieje. Glei twierdzi, że jest to czynność, która zabiera nam czas. Radzi, by przeglądać maile dwa razy dziennie np. przez 30 minut – czas zależy od tego, ile ich dostajemy – i dokonywać selekcji. Jeśli widzimy, że dostaliśmy reklamę, nie musimy w nią wchodzić. Ceńmy swój czas i czytajmy tylko te wiadomości, które mogą mieć dla nas znaczenie.

Miej na uwadze, że twoja pamięć może być zawodna. Notuj wszystko

Zapisywanie wszystkiego, co masz zrobić, pomoże ci się lepiej zorganizować. Mając wszystko na papierze, dokonasz hierarchii zadań i unikniesz stresu, który często wynika z tego, że sobie nagle o czymś przypomniałaś. Możesz nosić ze sobą notatnik, kalendarz bądź korzystać z telefonu – wybierz taką formę, która najbardziej ci odpowiada. Tylko zapisuj wszystko na bieżąco, bo jeśli zostawisz to na później, możesz zapomnieć, co chciałaś zanotować.

Trzymaj wszystko na swoim miejscu

Jednym z najprostszych sposobów na uniknięcie chaosu jest odkładanie wszystkiego na swoje miejsce. Unikniesz stresu związanego z szukaniem potrzebnej rzeczy, którą musisz mieć na teraz. Zrób porządek w swoich rzeczach oraz w komputerze. Stwórz odpowiednie foldery, do których segreguj pliki. Jeśli wszystko będziesz miała ułożone według swojego systemu, będzie ci łatwiej coś wyszukać i unikniesz niepotrzebnych nerwów.

Znajdź czas na zaplanowanie dnia/tygodnia

Możesz spędzać 15 minut w ciągu każdego dnia np. wieczorem, na zaplanowanie dnia następnego. Da ci to poczucie kontroli nad sytuacją i pozwoli oswoić się z ilością obowiązków oraz opanować stres, który może się z nimi wiązać. Możesz także prowadzić takie sesje co tydzień. Będziesz panią swojego czasu i życia.

Unikaj wykonywania wielu czynności naraz

Jeśli masz do wykonania projekt i zbliża się termin jego zakończenia , powinnaś się poświęcić  jego wykonaniu i nie dać się wybić z rytmu. By mieć poczucie kontroli nad sytuacją, nie daj się rozproszyć przez technologię czyli np. sprawdzanie wiadomości co chwila bądź przeglądania tablicy na Facebooku.

Warto skorzystać z tych wskazówek, aby zachować zdrowie i unikać stresów. I tak mamy ich już za dużo.


 

Źródło: theguardian.com


Lifestyle

13 cech, które zdradzają prawdziwego narcyza

Redakcja
Redakcja
23 maja 2017
Jak odróżnić narcyza od osoby pewnej siebie? To bardzo proste
Fot. iStock / RyanJLane
 

Kto z nas choć raz w życiu nie spotkał na swojej drodze narcyza z prawdziwego zdarzenia? Człowiek zapatrzony w siebie, tak bardzo pewien swoich atutów i mocy sprawczej, to nie jedyne wyznaczniki osoby, która kocha najczęściej tylko siebie. Ma wdzięk i charyzmę, określa się mianem człowieka sukcesu i znakomicie potrafi wpływać na inne osoby. 

Gdy spotykasz narcyza-mężczyznę, może ci się nawet wydawać, że to facet doskonały. Bo jego przeświadczenie o własnej wyjątkowości nie bierze się przecież znikąd. Ale za fasadą ideału, kryją się inne, niej sympatyczne cechy, które przy bliższym poznaniu nie dodają mu uroku. Czy potrafisz określić, czym tak właściwie charakteryzuje się „rasowy” narcyz? Jeśli tak, jesteś bezpieczna, bo nie pozwolisz się omotać jego niewątpliwym urokiem i zaletami. A jeśli nie miałaś jeszcze kontaktu z narcyzem, poznaj jego cechy i omijaj go z daleka.

13 cech, które zdradzają prawdziwego narcyza:

1. Ma rozbuchane ego

Czuje się lepszy od otoczenia i potrafi dać temu wyraz. Nie zawsze okazuje szacunek innym, żyjąc w wykreowanym przez siebie micie zwycięzcy, człowieka w czepku urodzonego. Chce zawsze imponować innym i czuć się lepszym od nich.

2. Chce być wyjątkiem od reguły

Niezwykłym, podziwianym i uwielbianym przez wszystkich. Dla własnej przyjemności narusza zasady i normy społeczne, nie przejmując się konsekwencjami. Traktuje życie jako wyzwanie i nie przejawia wielkiej skruchy za sytuacje, w których przekracza dopuszczalne granice.

3. Wymaga uwagi

Uważa się za centrum świata, oczekując od innych, że docenią to i będą gotowi spełnić jego oczekiwania. Wierzy w swoją wyjątkowość i chętnie otacza się ludźmi jego pokroju lub przynajmniej takich, którzy są w stanie patrzeć na niego zupełnie bezkrytycznie.

4. Obraża się na krytykę

Rozmowa z narcyzem jest sympatyczna do momentu, gdy wszystko idzie po jego myśli. Gdy pada krytyka pod jego adresem, zamiast chwili refleksji, narcyz po prostu ją od siebie odsuwa. Jest gotów obrazić się za uwagi nie po jego myśli i szybko ucina niekomfortowe znajomości.

5. Jest charyzmatyczny

Przyciąga do siebie ludzi, bo posiada nieodparty urok. Chętnie wykorzystuje swoje atuty i korzysta z łatwości w uwodzeniu. Skupia na sobie uwagę rozmówców, ma satysfakcję, gdy otacza go wianuszek zainteresowanych dziewczyn. Schlebia mu to, ale jednocześnie szybko nudzi się zainteresowaniem kolejnych kobiet, szukając nowych wyzwań.

6. Manipuluje

Wykorzystuje swoje zalety i ukrywa jednocześnie wady, starając się ugrać dla siebie jak najwięcej. Nie brzydzi się technikami manipulacji, wykorzystując innych ludzi do osiągnięcia własnych celów. Tworzy atmosferę niepokoju i braku zaufania, wpływając na słabsze jednostki w pracy.

7. Ma kruche ego

Pod fasadą umiłowania własnej osoby i bezczelnego podejścia do innych, może ukrywać się mały chłopiec, który tylko zgrywa macho. Może być nadwrażliwy na krytykę i chronić swoje kruche ego. Aby to zamaskować, stwarza pozory, wykorzystuje ludzi, majątek lub pozycje w pracy, chcąc dobrze wyglądać we wszystkich aspektach życia.

8. Winnych szuka gdzie indziej 

W przypadku zawalenia jakiegoś zadania czy niepowodzenia np. w pracy, narcyz nie bierze na siebie odpowiedzialności. Prędzej poszuka winnych, wyłączając z tego własną osobę. Nie chce dopuścić do siebie świadomości, że to jego błędy są przyczyną porażki.

9. Nie jest wymarzonym partnerem

Trudno oczekiwać po kimś, kto najczęściej kocha tylko siebie, że obdarzy bezwarunkowym uczuciem inną osobę. Ponadto jego rozbuchane ego popycha do zachowań, które przekreślają szansę na poważne związki. Narcyzowi wydaje się, że akurat jemu nawet zdrada będzie wybaczona, więc wcale się nie przejmuje konsekwencjami. Często traktuje partnerki jako ozdoby pasujące w danym momencie do jego stylu życia.

10. Ani myśli się zmieniać

Narcyzowi jest dobrze samemu ze sobą, więc wątpliwe jest, by zechciał się zmienić ze względu na drugą osobę. Uważa się za lepszego, więc wszelkie niedociągnięcia zrzuca na innych. Cały czas karmi własne ego, co nie pozwala mu dokonać potrzebnej zmiany.

11. Nie wie, że rani innych

Działając zawsze na swoją korzyść, narcyz nie ma świadomości, jak bardzo przy tym może ranić ludzi. Skupiając się na własnych uczuciach, nie ogląda się na innych, nie wnika, jak jego postawa wpływa na ich samopoczucie. Wychodzi z założenia „co złego, to nie ja!”.

12. Nie jest empatyczny

Wielu narcyzów nie czuje empatii i współczucia dla innych. Jeśli w ogóle zastanawia się nad kimkolwiek, to raczej w kontekście złości, wykazania czyjejś winy, manipulacji i pogardy dla innych. Głęboko przeczuwają, że coś jest nie tak, ale nie potrafią wczuć się w emocje innych ludzi.

13. Uważa, że wszystko wie najlepiej

Jest przekonany o własnej nieomylności, bogatej wiedzy. Chętnie edukuje inne osoby podczas rozmowy, pozostając wyłącznie przy własnym stanowisku. Uważa, że jego przekonania są słuszne i nie boi się twardo obstawiać przy swoim, jako przy czymś oczywistym.


 

źródło: www.lifehack.org, zwierciadlo.pl


Lifestyle

„Lubię wracać tam, gdzie byłem już”. Nie żyje Zbigniew Wodecki…

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
22 maja 2017
CC BY-SA 3.0, Link

Numer telefonu Zbigniewa Wodeckiego mam w swojej komórce… Bo chciałam się umówić na wywiad, spotkać jak już będzie ciepło i porozmawiać o tym, jak czerpać radość z życia, w jego najmniejszych szczegółach. Już nigdy nie odłożę w czasie planowego wywiadu… Bo tego nie zrobię już nigdy.

A przecież Zbigniew Wodecki, to moja w dzieciństwie ukochana bajka „Pszczółka Maja”, która pływała na wielkim liściu na wodzie, gdy On śpiewał, że wszyscy ją znają i kochają. To też potańcówki moich rodziców i „Chałupy welcome to”, gdzie zakrywano nam oczy, gdy w niedzielnym koncercie życzeń puszczano teledysk.

To w końcu tamten chłopak ze skrzypcami i kiedy wszystko można zacząć od Bacha…

Pamiętam taki program „Mamy cię” – kiedy Zbigniewa Wodeckiego wkręcono, że jego twarz wykorzystano do reklamy środków na porost włosów. Ujął mnie wtedy dystansem do siebie, poczuciem humoru. W moim życiu zawsze obecny i zawsze otwarcie przyznawałam się, że kocham jego utwory… A ostatnio wrócił z taką siłą, z taką charyzmą nagrywając płytę z Mith&Mitch, aż mój kolega powiedział: „Matko chyba się starzeję, ale tak mi się podoba ten Wodecki”.

Panie Zbigniewie, skończyła się jakaś epoka, kolejna, z odejściem kolejnego niezwykłęeo artysty i człowieka… I świat już nie będzie wyglądał tak samo…

Lubię wracać w strony, które znam,
Po wspomnienia zostawione tam,
By się przejrzeć w nich, odnaleźć w nich
Choćby nikły cień, pierwszych serca drżeń,
Kilka nut i kilka wierszy z czasów,
Gdy kochałaś pierwszy raz.


Zobacz także

Olej z granatu leczy niedoskonałości skóry i usuwa drobne zmarszczki

rozstać się

„Przepraszam, chcę się rozstać”. Dlaczego nie potrafimy uszanować przeszłości?

Mood of Art – kampania MDLV