Go to content

„Jestem taka niezorganizowana!”. Jeśli to o tobie, sprawdź 5 prostych wskazówek, dzięki którym ogarniesz chaos wokół siebie

Fot. iStock / KristinaJovanovic

Życie dzisiaj wydaje się być trudniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. W dobie internetu, maili i ciągłego dostępu do telefonu, zatracamy równowagę pomiędzy byciem tu i teraz a byciem w sieci. To może doprowadzić m.in. do stresu, depresji, wypalenia zawodowego i utraty zdrowia. Poza tym my, kobiety, musimy łączyć wiele ról. Dlatego bardzo ważna jest odpowiednia organizacja. Jeśli zauważyłaś, że wokół ciebie panuje chaos, poznaj wskazówki, które pomogą ci zachować równowagę i zdrowie. Weź głęboki wdech i uporządkuj swoje życie. Zobacz, jak możesz to zrobić.

Zrób hierarchię maili, czytaj tylko to, co ważne

Jocelyn K. Glei, autorka książki „Unsubscribe” twierdzi, że otrzymanie e-maila aktywuje pierwotny impuls w mózgu, który odpowiada za szukanie nagrody. Znaczy to tyle, że ciągle sprawdzamy skrzynkę z nadzieją, że może dostaliśmy jakąś fantastyczną wiadomość. A tak zazwyczaj się nie dzieje. Glei twierdzi, że jest to czynność, która zabiera nam czas. Radzi, by przeglądać maile dwa razy dziennie np. przez 30 minut – czas zależy od tego, ile ich dostajemy – i dokonywać selekcji. Jeśli widzimy, że dostaliśmy reklamę, nie musimy w nią wchodzić. Ceńmy swój czas i czytajmy tylko te wiadomości, które mogą mieć dla nas znaczenie.

Miej na uwadze, że twoja pamięć może być zawodna. Notuj wszystko

Zapisywanie wszystkiego, co masz zrobić, pomoże ci się lepiej zorganizować. Mając wszystko na papierze, dokonasz hierarchii zadań i unikniesz stresu, który często wynika z tego, że sobie nagle o czymś przypomniałaś. Możesz nosić ze sobą notatnik, kalendarz bądź korzystać z telefonu – wybierz taką formę, która najbardziej ci odpowiada. Tylko zapisuj wszystko na bieżąco, bo jeśli zostawisz to na później, możesz zapomnieć, co chciałaś zanotować.

Trzymaj wszystko na swoim miejscu

Jednym z najprostszych sposobów na uniknięcie chaosu jest odkładanie wszystkiego na swoje miejsce. Unikniesz stresu związanego z szukaniem potrzebnej rzeczy, którą musisz mieć na teraz. Zrób porządek w swoich rzeczach oraz w komputerze. Stwórz odpowiednie foldery, do których segreguj pliki. Jeśli wszystko będziesz miała ułożone według swojego systemu, będzie ci łatwiej coś wyszukać i unikniesz niepotrzebnych nerwów.

Znajdź czas na zaplanowanie dnia/tygodnia

Możesz spędzać 15 minut w ciągu każdego dnia np. wieczorem, na zaplanowanie dnia następnego. Da ci to poczucie kontroli nad sytuacją i pozwoli oswoić się z ilością obowiązków oraz opanować stres, który może się z nimi wiązać. Możesz także prowadzić takie sesje co tydzień. Będziesz panią swojego czasu i życia.

Unikaj wykonywania wielu czynności naraz

Jeśli masz do wykonania projekt i zbliża się termin jego zakończenia , powinnaś się poświęcić  jego wykonaniu i nie dać się wybić z rytmu. By mieć poczucie kontroli nad sytuacją, nie daj się rozproszyć przez technologię czyli np. sprawdzanie wiadomości co chwila bądź przeglądania tablicy na Facebooku.

Warto skorzystać z tych wskazówek, aby zachować zdrowie i unikać stresów. I tak mamy ich już za dużo.


 

Źródło: theguardian.com