Go to content

Rozwodnicy umierają wcześniej – dowodzą naukowcy. Jak temu zapobiec?

Fot. iStock/martin-dm

Jeśli właśnie pomyślałaś: „Matko, przecież ja jestem po rozwodzie!” – spokojnie. To, że się rozwiodłaś nie jest w 100% równoznaczne z tym, że umrzesz szybciej. Jednak naukowców z uniwersytetu w Arizonie zainteresowała rosnąca liczba badań łączących rozwód z szeroką gamą słabych wyników zdrowotnych, w tym z większym ryzykiem przedwczesnej śmierci. 

Nowe badanie przeprowadzone przez University of Arizona wskazuje dwóch potencjalnych winowajców takiego stanu rzeczy: większe prawdopodobieństwo palenia papierosów po rozwodzie i niższy poziom aktywności fizycznej.

Naukowcy przeanalizowali dane niemal sześciu tysięcy rozwiedzionych uczestników badania, z których prawie tysiąc nie wyszło powtórnie za mąż. Badacze skupili się na zadowoleniu z życia, częstotliwości ćwiczeń i paleniu tytoniu, a także na na pomiarze czynności płuc.

Okazało się, że rozwiedzeni, którzy nie weszli w nowy, długotrwały związek, zgłaszali (zwłaszcza kobiety) mniejsze zadowolenia z życia niż pozostali uczestnicy. Mała satysfakcja z kolei związana jest z niskim poziomem aktywności, co wiąże się z ryzykiem przedwczesnej śmierci.  Ponadto rozwiedzeni częściej palili, niż żonaci i w rezultacie wykazywali gorszą funkcję puc.

Naukowcy kontrolowali zmienne takie jak płeć, samoocena zdrowia, wiek i status społeczno-ekonomiczny. I chociaż w badaniu nie wyjaśniono jednoznacznie, dlaczego rozwód wydaje się być związany z większym prawdopodobieństwem palenia i niższym poziomem aktywności fizycznej, jednym z możliwych wyjaśnień, popartych przez istniejące badania, jest to, że osoby rozwiedzione nie mają już małżonków, wobec których ponoszą odpowiedzialność za swoje zachowanie. Pod wieloma względami, kiedy relacje się kończą, tracimy ważną społeczną kontrolę nad naszymi zachowaniami zdrowotnymi.

Jesteś po rozwodzie? Zastanów się czy nadal dbasz o swoje zdrowie w tym samym wymiarze co wcześniej?


źródło: Neurosciencenews