Lifestyle

Przestań się wszystkim przejmować! Wypróbuj metodę Zero Żalu i „olej” nieistotne sprawy

Redakcja
Redakcja
18 maja 2017
Fot. iStock / Dekalog człowieka radosnego
 

Odpowiedzialność jest ważną cechą, ale branie życia za bardzo poważnie nie zawsze wychodzi na zdrowie. Często przytrafiają się rzeczy, które zmuszają do chwili zastanowienia i znalezienia odpowiedzi na pytanie, co dalej robić? Ale nadmierne przejmowanie się problemami ani szybciej ich nie rozwiąże, ani nie pozwoli skupić się na czymś bardziej przyjemnym.

Posprzątaj w swojej głowie

Łatwiej o czymś mówić, niż konkretnie działać, dlatego często na dobrych chęciach się kończy. Dalej przejmujesz się nawet tym, czym nie powinnaś, marnując swój czas i energię. Ale jeśli postarasz się choć trochę, na pewno uda ci się wprowadzić potrzebne zmiany w swojej głowie. Uporządkowanie priorytetów zdecydowanie rozwiewa wątpliwości i pokazuje, czym rzeczywiście warto się zająć.

Zrób listę

To ułatwi podjęcie decyzji, od czego zacząć porządki. Umieść na niej wszystkie sprawy, które w jakiś sposób cię ograniczają lub przywiązują. Zaznacz to, co cię najczęściej przytłacza, wpływa na twoją wrażliwość i odbiera energię. Może to być bezsensowne chodzenie po galerii handlowej, siedzenie na działce i teściów gdy marzysz o seansie w kinie czy marnowanie czasu na portalach społecznościowych kosztem swego życia. Wszystko, co się znajdzie na tej liście (pamiętaj, bądź wobec siebie uczciwa!) czeka na uprzątnięcie. Koniec z zagraceniem umysłu, czas lepiej zorganizować mentalną przestrzeń.

Działaj bez sentymentów, czyli metoda Zero Żalu

Stworzyła ją Sarah Knight i omówiła w książce „Magia olewania”. To trudne, ale konieczne, bo powracanie do sentymentów, zastanawianie się nad tym, czy aby na pewno chcesz się z czymś pożegnać nie ma sensu. Po stworzeniu listy musisz się jej konsekwentnie trzymać, a im więcej będziesz nad tym myślała, tym bardziej skłonna będziesz aby odpuścić. Aby było łatwiej, podziel swoją listę na kategorie:

  • 1. rzeczy,
  • 2. praca,
  • 3. przyjaciele, znajomi, obcy,
  • 4. rodzina.

Dzięki temu łatwiej dokonasz selekcji rzeczy mniej ważnych i dojdziesz do wniosku, co naprawdę nie sprawia ci radości i dasz sobie z tym spokój. Zacznij od rzeczy, bo będzie ci łatwiej. Zrozumiesz, że nie musisz robić tego, co wypada, czego oczekują inni i co ma ich zadowolić. Najzwyczajniej w świecie podejmij decyzję, czym nie będziesz się przejmować, a potem „olej” to.

I nie martw się tym, czy przypadkiem rodzina i znajomi się na ciebie nie obrażą. Bądź szczera i uprzejma a nowe granice wytyczysz łatwiej, niż podejrzewasz. Im częściej będziesz w porządku wobec siebie, tym lepsze będzie twoje życie.


 

źródło: Vita, nr 5 2017, sukcespisanyszminka.pl


Lifestyle

10 pytań, które powinniśmy sobie zadać właśnie dzisiaj!

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
18 maja 2017
 

Zmiany, zmiany, zmiany. Wszyscy są na nie nastawieni. Każdy chce coś w swoim życiu zmienić. Jedni pracę, inni partnera, jeszcze inni w ogóle najchętniej by się z kimś życiem podmienili. Dużo gadania, ale tak naprawdę jak mało działania, prawda?

Bo czym jest zmiana? Na początku jest jak maciupeńki kamień w bucie. Idziesz lub biegniesz, a coś cię uwiera. Ściągasz buta, próbujesz wytrzepać to, co w nim siedzi i… lecisz dalej. I przez chwilę znowu jest w porządku, ale ten złośliwy kamyczek tylko się schował, by po chwili znowu zacząć nam przeszkadzać. Myślisz sobie: „Pierdzielę, nie zatrzymuję się, zaraz znowu się schowa i o nim zapomnę”. Ale chociaż udajemy, że jest nam wygodnie, zaciskamy zęby, to jednak czujemy, że kamyk obciera nam stopę coraz bardziej. Dobra, stajemy. Rozglądamy się, szukamy przyczyny tych otarć, co więcej znajdujemy nawet plaster, by swoje małe rany schować, zabezpieczyć i móc przeć do przodu tak, by nic nam nie przeszkadzało.

Ale przeszkadza. Przychodzi taki moment, że już nie możesz iść. Stopy bolą, nie pomagają żadne sprawdzone sposoby, żadne środki zapobiegawcze nie działają. Po prostu musisz się zatrzymać. Stanąć, a nie ślepo podążać przed siebie.

I tego boimy się najbardziej. Paradoksalnie marzymy, by nasze życie zwolniło, by mieć więcej czasu dla siebie, dla rodziny, ale kiedy już mamy się zatrzymać, ogarnia nas panika, że wszystko, w co jesteśmy uwikłane, pędzi dalej, a my zostajemy w tyle. Tak przynajmniej nam się wydaje.

A przecież wszystko w naszym życiu dzieje się po coś. Ten kamyk w bucie też znalazł się nie bez powodu. Tyle tylko, że my tych powodów zauważać nie chcemy, zaleczamy na szybko to, co nas irytuje, co nam przeszkadza i wio do przodu. Ale nie da się tak na dłuższą metę. Z obtartymi stopami daleko nie zajdziemy, możemy próbować, ale w końcu i tak zmuszone będziemy stanąć.

I ten moment zatrzymania, ta chwila, kiedy skupiamy się tylko i wyłącznie na sobie, niech będzie momentem przełomowym, niech stanie się próbą zrozumienia, co się właściwie stało. Co doprowadziło mnie właśnie tutaj i kazało w końcu usiąść i rozejrzeć się wokół.

Tak przychodzi gotowość do zmiany. Kłócimy się z mężem – naklejamy plasterek. Irytuje nas praca – udajemy, że nic się nie dzieje. Jesteśmy sfrustrowane ciągłym zabieganiem – plasterek w postaci lampki wina powinien wystarczyć. Ale nie wystarcza. Bo choć próbujemy załatać umniejszane przez nas problemy, to one i tak wracają. Coraz większe, coraz bardziej przeszkadzające. Bo po kłótni z mężem nie wystarczy już wspólne wyjście do kina. Po kolejnym braku nagrody w pracy nie umiemy już uśmiechnąć się mówiąc: „nic się nie stało”. Doszłyśmy do ściany i nie potrafimy już zrobić kroku do przodu bez odnalezienia się w tym, co tu i teraz.

A przecież wydawało się nam, że nasze życie jest w porządku. Że wszystko idzie zgodnie z wytyczonym planem… Czyżby?

Nie wiesz, co się dzieje, nie masz pojęcia co robić? Masz wrażenie, że zaraz udusisz się w tym, co wokół ciebie, jakby życie zaciskało się ciut za bardzo na twojej szyi? Boisz się? To normalne, każdy się boi, kiedy siada pod tym murem na kamieniu, ściąga buty i patrzy na swoje obolałe stopy, kiedy dociera do niego, że nie zadbał o siebie, nie posłuchał głosu, który krzyczał: „Hej, stój, poczekaj, dlaczego tak pędzisz?”.

Ale skoro już się zatrzymałaś, nie naklejaj kolejnego plastra, nie owijaj bandażem – przecież już wiesz, że one przynoszą krótkotrwałą ulgę. Zastanów się, gdzie tkwi powód tego, że znalazłaś się w tym właśnie miejscu w takim stanie?

Odpowiedz sobie szczerze na to 10 pytań, a wszystko stanie się jasne.

1. Czy moje życie jest takie, jakie sobie kiedyś wymarzyłam?

2. Jakie są moje marzenia?

3. Czy droga, którą podążam daje mi szansę realizacji tych marzeń?

4. Czy lubię, to co dzisiaj robię?

5. Gdyby stanęła teraz przede mną dziewczyna, którą byłam 20 lat temu, co by mi powiedziała?

6. Czy lubię siebie?

7. Czy czuję się kochana?

8. Czy każdego dnia znajduję powód do uśmiechu?

9. Co chciałabym powiedzieć dziecku, które we mnie jest?

10. Czy jestem szczęśliwa?

Może pora wyrzucić stare buty i na boso pójść nową ścieżką?


Lifestyle

„Chcesz uporządkować swoje życie? Uporządkuj przestrzeń wokół siebie”. Ruszamy z nową akcją

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
17 maja 2017
Fot. iStock / Delpixart

Siadasz na kanapie, patrzysz na to, co cię otacza i… Albo oddychasz z ulgą albo przepełnia cię frustracja. Jak jest u ciebie? Masz czasem wrażenie, że chciałbyś uciec, wyprowadzić się i zacząć jeszcze raz żyć lżej, spokojniej, w harmonii? Miewasz takie myśli? Może nachodzą cię wtedy, gdy dopada cię chandra, gdy coś nie układa się w związku, pracy, w relacjach z rodziną, a na domiar złego z szafy wysypuje się na ciebie stos ubrań?

Wydaje się, że nagle ich waga pomnożyła się do wagi emocjonalnego słonia, choć to nadal tylko kilka bluzek.

Znamy to doskonale i wiemy, że bez względu na to czy postanowisz zostać minimalistką, perfekcyjną panią domu czy japońską mistrzynią porządkowania przestrzeni – takie wielkie odgracanie życia ma zbawienny wpływ. Również na to, jak wiele bałaganu mamy w myślach.

Dlatego ruszamy z naszą nową akcją, „Chcesz uporządkować swoje życie? Uporządkuj przestrzeń wokół siebie”. Bądźcie z nami i zróbcie ten pierwszy krok. Partnerem naszej akcji jest Curver, dzięki któremu czekają na was wspaniałe nagrody.

Gotowe?

Wyzwanie pierwsze:

akcja porzadkowanie curver

Rozejrzyj się. Zapisz na kartce:

  • co naprawdę chcesz zmienić?
  • co najbardziej ci przeszkadza?

Co trzeba zrobić?

Przez najbliższe dwa tygodnie będziemy przygotowywać dla Was wskazówki, jak uporządkować swoją przestrzeń i uwolnić głowę. Zróbcie swój plan wielkiego sprzątania i korzystajcie z naszych podpowiedzi. Pod artykułami publikowanymi w ramach akcji, piszcie, co udało wam się zrobić, co planujecie i oczywiście, jak się z tym poczułyście. Żeby żyło się lekko warto odpiąć odrobinę ciężarów, które nosimy!

Najfajniejsze komentarze nagrodzimy 🙂 Jak zawsze będziemy brać pod uwagę waszą aktywność i zaangażowanie w zmiany.

Akcja trwa od 17.05.2017 do 31.05.2017 roku. Wyniki zostaną opublikowane na stronie Oh!me do dnia 10.06.2017 roku

Nagrody:

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

8 x zestaw koszy Knit, składający się z kosza na bieliznę KNIT 57l oraz kosza do magla KNIT 40l

Linia produktów Knit jest nowoczesną kolekcją o unikatowym designie, nawiązując do modnego trendu robienia na drutach. Tkana struktura oraz dbałość o detale dodaje jej emocjonalnego i artystycznego charakteru, a wytrzymały materiał zapewnia wysoką funkcjonalność. Stylowe kosze na bieliznę w szczególności pomagają zachować porządek w łazience czy pralni, dodając jednocześnie tym wnętrzom niesamowitego uroku.

curver

Regulamin akcji dostępny jest tutaj.


Zobacz także

Co się stanie z twoim ciałem, jeśli codziennie będziesz jadła mięso. Akcja „Polka na diecie”, dzień #21

Najlepsze naturalne triki na jesienną chandrę. Akcja „Bądź aktywna jesienią”, #zadanie nr 12

11 sygnałów świadczących o tym, że twój partner cię wykorzystuje i nawet o tym nie wiesz