Go to content

Przestań oceniać kobiety, które nie mają dzieci! Powodów może być wiele

Fot. iStock/JANIFEST

Czas przestać oceniać kobiety, które nie mają dzieci. Czas przestać sprawiać, by czuły się winne, zagubione, a czasami gorsze. Przestań zakładać, że to problem, który da się wyleczyć. Zrozum, że to wybór, do którego każda z nas ma prawo.  

Bycie matką to praca na pełen etat. Przez pierwsze lata nawet i na etaty dwa. Niektóre kobiety nie chcą dzieci, bo wiedzą i są świadome, że nie poradzą sobie z takim „wyzwaniem”. To nie dla nich, one nie są stworzone do wychowywania dzieci. Inne z kolei zbyt skoncentrowane są na swojej pracy i karierze. Mają świadomość, że nie będą w stanie poświęcić wystarczającej ilości czasu i uwagi maluchowi. Nie zapominajmy o kwestii finansowej. Być może po prostu ich na to nie stać.

Niezależnie od przyczyny, najważniejszy jest fakt, że mają swój – uzasadniony lub nie – powód. Zacznijmy szanować kobiety, które podjęły taką a nie inną decyzję, zamiast wpędzać je w kompleksy i poczucie winy. Czas przestać sprawiać, by bezdzietne kobiety czuły się mniej wartościowe. Poczucie własnej wartości zawsze można wzmocnić sukcesami odnoszonymi w pracy, pasją, hobby, fajnym partnerem czy prawdziwymi przyjaciółmi.

Oczywiście urodzenie dziecka to cud, błogosławieństwo i dla milionów z nas spełnienie marzeń. Jednak nie każda kobieta urodziła się po to, by wychowywać dzieci i poświęcać im znaczną część swojego życia. Nie neguję, że można pogodzić bycie świetną matką z byciem zaradną bizneswoman. Ale to kwestia wyboru. Wolnego wyboru.

9 rzeczy, których NIGDY nie powinniśmy mówić kobiecie, która nie ma dzieci

  • Twój zegar biologiczny tyka

Zdajesz sobie sprawę, że już niedługo nie będziesz mogła zajść w ciążę? Mężczyźni nie są tak „ograniczeni czasowo”, ale ty? Twój zegar biologiczny tyka, a im później się zdecydujesz, tym trudniej będzie ci zajść w ciążę. A tak w ogóle, byłaś u ginekologa i wykonałaś podstawowe badania? Sprawdzałaś, którego dnia cyklu masz owulację?

  • Nie chcesz założyć rodziny?

No nie wierzę! Tak wiem, masz partnera/męża i jesteś szczęśliwa. Nie zapominaj jednak, że facet zawsze może cię zostawić, a dzieci zostaną z tobą. To naprawdę doby moment by zajść w ciążę.

  • Jeśli nie chcesz wychowywać dziecka, jaki będzie twój życiowy cel?

Choć żyjemy w XXI wieku to przecież powołaniem każdej kobiety jest macierzyństwo. Twoim także, nawet jeśli nie zdajesz sobie jeszcze z tego sprawy. Ja też nie byłam pewna, ale jak urodziłam dziecko zrozumiałam, co tak naprawdę w życiu ma znaczenie.

  • Kto się tobą zaopiekuje na starość?

Czy ty w ogóle pomyślałaś, kto pomoże ci na starość? Kiedy będziecie starzy i niedołężni, dzieci  na pewno się wami zaopiekują. To przecież ich obowiązek. W przeciwnym razie pozostanie wam tylko dom spokojnej starości. Zastanów się nad tym kochanieńka.

  • Pomyślałaś o rodzicach? Oni nie chcą mieć wnuków?

Zastanów się jaką krzywdę wyrządzasz swoim rodzicom. Oni na pewno czekają na wnuki. Pozwól im cieszyć się ich obecnością. Twoja mama byłaby taka szczęśliwa!

  • Zmienisz zdanie, gdy będzie za późno

Jestem przekonana, że zapragniesz mieć dzieci, kiedy będzie już za późno. Pamiętaj, twój zegar biologiczny tyka – mówiłam ci już o tym wcześniej. Za kilka lat nic już nie będziesz w stanie z tym zrobić.

  • Nie zaznasz prawdziwej miłości, dopóki nie będziesz mieć dziecka

Zastanawiałaś się, czym jest prawdziwa miłość? Radość, której doświadczasz na co dzień jest niczym w porównaniu do tego, co poczujesz, gdy na świecie pojawi się dziecko. Pamiętam jak po raz pierwszy zobaczyłam swojego maluszka. Właśnie wtedy poczułam, czym jest prawdziwa miłość. To bezinteresowne i bezgraniczne uczucie, którego nie poczujesz do żadnego mężczyzny.

  • Nie możesz mieć dzieci czy problem leży po stronie faceta? 

To najgorsze pytanie jakie można zadać kobiecie! Możesz mi się zwierzyć! Powiedz, nie możesz zajść w ciążę? A może wina leży po stronie twojego faceta? Zasugeruj mu, aby zrobił badanie nasienia. Wtedy wszystko stanie się jasne.

  • Kto będzie nosił nazwisko rodowe?

Nie jestem pewna czy wszystko wzięłaś pod uwagę. Jeśli nie będziecie mieć dzieci, nazwisko rodowe twojego męża nie zostanie przekazane dalej. Przecież każdy mężczyzna marzy by zbudować dom, posadzić drzewo i spłodzić syna. Pomyślałaś w ogóle o tym?