Lifestyle

Poświatowska trafi do Warszawiaków

Redakcja
Redakcja
28 kwietnia 2017
Fot. Materiały prasowe
 

Żyła szybko, zmarła młodo. Jej życie to gotowy scenariusz na hollywoodzki film. Halina Poświatowska, bo o niej mowa, to autorka jednych z najpiękniejszych polskich wierszy. Dziś nieco mniej znana, szczególnie przez młodsze pokolenie. Jej postać oraz twórczość przybliży warszawiakom wydarzenie artystyczne „Poświata po świt”.

Stanisław Grochowiak nazwał Halinę Poświatowską „ fenomenem autentycznego erotyzmu ”. Nie ma w tym stwierdzeniu krzty przesady. Kontrowersyjna poetka słynęła z bezkompromisowego podejścia do życia oraz pięknych wierszy miłosnych. Naturalna, kochająca przyrodę, ciesząca się życiem – tak po latach wspominają ją najbliżsi. W tym roku przypada 50. rocznica jej śmierci. Z tej okazji grupa artystyczna Art Game przygotowała specjalny wieczór inspirowany postacią poetki. Celem jest dotarcie do szerszej grupy społeczeństwa poprzez obcowanie z poezją i bezpośredni kontakt ze sztuka tworzenia, w tym z ludźmi, którzy taką sztukę uprawiają.

„Poświata po świt” rozpocznie się w środę 10 maja o godz. 19.00  w Nowym Świecie Muzyki  (ul. Nowy Świat 63, Warszawa). W idealnej przestrzeni, aż na dwóch piętrach usłyszymy improwizacje muzyczne oraz impresje słowne zainspirowane twórczością Poświatowskiej, a wszystko to odbędzie się w intrygującej oprawie wizualnej. Nie zabraknie również chwili wyciszenia i refleksji przy dźwiękach głosu samej poetki. Całość zakończy jam session, podczas którego goście wieczoru będą mogli zagrać bądź po prostu przeczytać wiersze, spontanicznie dołączając do zespołu muzyków i performerów.

„Instalacje przestrzenne i scenografia przywołująca przyrodę oraz zapach bzu i konwalii, tak ukochanych przez poetkę – wszystkie te elementy mają za zadanie przenieść uczestników spotkania w wyjątkowy świat niepowtarzalnych doznań. ” – przekonuje Małgorzata Bańka, kompozytorka, pianistka, wokalistka i aktorka, która w 2015 roku zadebiutowała gościnnie w Teatrze Polonia jako reżyserka i wykonawczyni spektaklu „WŁAŚNIE KOCHAM. POŚWIATOWSKA”.

Impreza ma charakter biletowany. Cena biletu wynosi 20 złotych.

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej poświęconej wydarzeniu: www.poswiatowska.pl     oraz na Facebook – https://www.facebook.com/groups/15618046 .

Lista artystów:

 • Małgorzata Bańka – aktorka, piosenkarka, pianistka i kompozytorka (wokal i fortepian) oraz reżyser i wykonawca WŁAŚNIE KOCHAM . POŚWIATOWSKA
 • Ewa Cichoń – flecistka, muzykolożka, dyplomowana muzykoterapeutka (flet)
 • Mehdi Gholami – gitarzysta (gitara)
 • Aleksandra Klimczak – sopranistka, autorka projektów popularyzujących muzykę klasyczną (sopran)
 • Paweł Nowicki – muzyk związany z Och-Teatrem (gongi)
 • Andrzej Rejman – pianista, kompozytor, producent muzyczny (fortepian)
 • Jędrek Skajster – pianista i gitarzysta (fortepian i gitara)
 • Agnieszka Zielińska – pianistka i gitarzystka, kompozytorka i aranżerka (fortepian i gitara)
 • Martin Daniel Zorzano – instrumentalista i solista (viola da gamba, instrumenty elektroniczne)
 • Katarzyna Kołodziejczak – aktorka, absolwentka Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku
 • Natalia Malek – poetka, tłumaczka, Nominowana m.in. do Nagrody Literackiej Gdynia 2015
 • Martyna Tomczyk – poetka, finalistka organizowanego przez Biuro Literackie projektu Połów 2014;
 • Katarzyna von Alexandrowitsch – aktywistka i animatorka społeczności i kultury
 • Michał Kudla – operator i fotograf (wizualizacje w Pokoju Wrażeń)
 • Urszula k. Buyuly i Dawid Zalesky – Sen nocy letniej – concept store

Grafika


Lifestyle

8 rzeczy, których nie wiedziałaś o zespole chronicznego zmęczenia

Redakcja
Redakcja
28 kwietnia 2017
Fot. iStock /Martin Dimitrov
 

Zmęczenie towarzyszy nam często, w końcu nie jesteśmy maszynami, a żywymi organizmami. Z początkiem wiosny dopada nas często wiosenne przesilenie, a wraz z jesienią deszczowa chandra… na które można zrzucić trwające zmęczenie, problemy z koncentracją i ucieczkę sił witalnych. 

Tylko gdy dni się wydłużają, temperatura wzrasta, a mimo tego upragniona chęć do działania nie nadchodzi, przyczyn należy szukać dalej, niż w zmianie pór roku i długości dni. Być może odpowiedzialność za kiepskie samopoczucie ponosi zespół chronicznego zmęczenia (CFS), o którym mówi się jeszcze zbyt mało, a to poważna choroba.

Zespół chronicznego zmęczenia (CFS) to nie oznaka lenistwa

CFS to choroba wyniszczająca, która pojawia się u jednej osoby na 1000, zazwyczaj w grupie wiekowej 20-40 lat, częściej u kobiet. Objawy mogą wystąpić także u osób młodszych, a także w wieku emerytalnym. Aby mówić o wystąpieniu tego z pozoru lekkiego, a faktycznie wyniszczającego schorzenia, które wymusza obniżenie poziomu dotychczasowej aktywności życiowej, muszą wystąpić przynajmniej 4 z poniższych objawów, towarzysząc choremu przynajmniej od pół roku:

• osłabienie przy wysiłku lub bez wysiłku,
• fizyczne i psychiczne zmęczenie doprowadzające do długotrwałego, ekstremalnego wyczerpania i chorób,
• złe samopoczucie,
• problemy ze snem,
• bóle stawów,
• bóle mięśni,
• bóle głowy,
• częste bóle gardła,
• powiększone węzły chłonne.

Fakty dotyczące zespołu chronicznego zmęczenia

1. To nie jest choroba psychiczna

Mimo spójności pewnych objawów między CFS a np. depresją, zespół chronicznego zmęczenia nie należy do chorób psychicznych.  Najnowsze badania potwierdziły, że u osób z CFS zaburzenia immunologiczne są widoczne, a to oznacza, że jest to choroba fizyczności, a nie umysłu. Co prawda, CFS towarzyszą stany obniżonego nastroju, jednak tacy pacjenci, w przeciwieństwie do chorych na depresję, nie przejawiają braku motywacji, nie odczuwają poczucia winy, a reakcje na bodźcie emocjonalne są prawidłowe. 

2. Zespół chronicznego zmęczenia można leczyć

Można w przypadku tej choroby wdrożyć leczenie i warto to zrobić, mimo że efekty mogą nie być spektakularne. Specjaliści stosują leczenie przy pomocy terapii kognitywnej, stopniowych ćwiczeniach fizyczne, a gdy jest taka konieczność, włącza się leki przeciwdepresyjne. Aby złagodzić przykre objawy choroby poleca się zastosowanie termoterapii, relaksacji, medytacji, a także zmniejszających ból masaży.

3. Nietolerancja wysiłku łączy się z CFS

W przypadku zespołu chronicznego zmęczenia jest tak wielki, że najzwyklejszy wysiłek, graniczy z heroizmem. Wędrówka z łózka pod prysznic okazuje się w przypadku chorych czymś niezwykle męczącym. Ten objaw również odróżnia chorych na CFS od pacjentów z depresją.

4. Ćwiczenia są wskazane

Mimo poczucia wielkiego zmęczenia aktywnością fizyczną, ćwiczenia są bardzo wskazane w przypadku CFS. Indywidualnie dobrany charakter ćwiczeń, pozwala szybciej dojść do sprawności. Najlepiej jest wykonywać lekkie ćwiczenia 3-4 razy w tygodniu przez 30-45 minut.

5. Osoby ambitne, działające na maksimum możliwości, są bardziej podatne na CFS

To prawda. Codzienny stres, próba nadążenia ze wszystkimi obowiązkami i wymaganiami, może skutkować wystąpieniem zespołu chronicznego zmęczenia. Narażenie każdego dnia na nadmierną odpowiedzialność, brak czasu dla wypoczynku i odpowiednią ilość snu powoduje, że po pewnym czasie wyczerpują się możliwości organizmu. A wtedy nawet banalna infekcji może spowodować CFS.

6. Rozpoznanie CFS jest trudne

Ze względu na zróżnicowanie objawów nie łatwo jest uzyskać odpowiednią diagnozę i pomoc. Zanim do tego dojdzie, chorzy odwiedzają różnych specjalistów, wykonując badania, które po kolei wkluczają istnienie innych chorób dających takie same bądź podobne objawy jak CFS. Wyniki laboratoryjne z reguły nie odbiegają od normy, ale warto wykonać badanie takie jak:  morfologia, OB, stężenie aminotransferaz, fosfatazy alkalicznej, określenie we krwi poziomu wapnia, fosforu, glukozy, mocznika, kreatyniny, elektrolitów i hormonów tarczycy, a także proteinogram oraz badanie ogólne moczu. W wielu badaniach u osób chorych na CFS odnotowano obniżenie stężenia kortyzolu w osoczu i moczu.

7. Pacjenci z CFS cierpią często na boreliozę

Wielu pacjentów z CFS również boreliozę, gdzie objawy między jedną a drugą chorobą są podobne. Pacjenci z boreliozą również problem ze spaniem,  bóle stawów, zmęczenie, które prowadzi do wyczerpania sił organizmu. Niestety, tylko u 40% osób chorych na boreliozę, stwierdzano ją na podstawie testów laboratoryjnych, gdzie wynik fałszywie ujemny może wychodzić nawet przez dekadę.

8. Im dłużej trwa CFS, tym bardziej uciążliwe stają objawy

Osoby cierpiące z powodu zespołu chronicznego zmęczenia uskarżają się na pogłębienie objawów z upływającym czasem. Bywa, że z początku choremu towarzyszy jedynie obezwładniające zmęczenie, a dochodziły do tego objawy jak np. bóle stawów, migreny, nudności, dreszcze, niedociśnienie, ból nerek i inne. Nawet rozpoczęcie leczenia nie gwarantuje, że przykre objawy choroby się nie nasilą.

Długoterminowe rokowania w zespole chronicznego zmęczenia nie gwarantuje wyzdrowienia, ale świadomość istoty problemów i podjęta terapia pozwala na radzenie sobie z tą chorobą, a nawet cofnięcie jej objawów.

źródło: www.mindbodygreen.comestrefazdrowia.pl


Lifestyle

13 rodzajów psychicznych i emocjonalnych manipulacji. Jak rozpoznać manipulatora

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
28 kwietnia 2017
Fot. iStock / Vizerskaya

Są wszędzie. Czekają na ciebie w pracy i w markecie, na uczelni i jakże często we własnym domu. Dopóki jasno nie przyznasz przed sobą, że ktoś próbuje tobą manipulować – twoje szanse na obronę są niewielkie. Bo jak się masz bronić, jeśli w każdej związkowej kłótni (niezależnie od przyczyny) rozmowa kończy się zrobieniem z ciebie winnego, szef zamiast podjąć dyskusję zasypuje się absurdalną papierkową pracą, a mama i tak będzie udawać bez końca, że zupełnie nie wie, o co ci chodzi… Znacie to?

Sposobów na manipulację drugą osobą jest bardzo wiele. Poznajcie te, które są stosowane najczęściej.

13 rodzajów psychicznych  i emocjonalnych manipulacji. Jak rozpoznać manipulatora?

1. Na swoim boisku gra się łatwiej

Każdy to wie. I nie chodzi tylko i wyłącznie o teren, ale i o widownię. Gdy jesteśmy na obcym gruncie nie czujemy się tak pewnie, jak u siebie. Gdy dodamy do tego odpowiednią, „jednostronną” widownię, robi się jeszcze mniej przyjemnie. Trudno walczyć, dyskutować, spierać się, czy po prostu zachowywać swoje granicy w tak nieprzyjaznych warunkach.

2.”Opowiedz  mi  o sobie”

Mów dużo, ze szczegółami, tylko po to, bym w odpowiednim momencie mógł wykorzystać twoje słabe i mocne strony. Teraz wiem, na której strunie zagrać – tak myśli manipulator. Jak to ocenić nie zamykając się jednocześnie na resztę świata? Jeżeli widzisz, że ktoś stosuje takie chwyty wobec innych, zapewne, zrobi to samo wobec ciebie.

3. Manipulacja faktami

Bardzo prosta technika, którą każdy z nas czasem stosuje nieświadomie. Wystarczy nieco pożonglować informacjami. Te niekorzystne pominąć, przemilczeć, poruszyć tylko częściowo, inne wyeksponować.

4. Zarzucanie informacjami i faktami

Manipulator chętnie dorzuci jeszcze trochę „statystyk”, choć nie zamierza nam tych „naukowych dowodów” przedstawiać na papierze, podaje kolejne źródła, badania, liczby. Podczas zwykłej rozmowy nie jesteśmy w stanie jednoznacznie stwierdzić, czy są prawdziwe. Zostajemy zarzuceni liczbą kontrargumentów.

5. Korpo-manipulacja

Czyli zarzucenie kogoś mnogością procedur, biurokracji i niepotrzebnych zadań. Wszystko oczywiście tylko w jednym celu, dobrze pokazać, kto ma władzę. Poza tym, gdy pracownik „ma co robić” łatwiej ukryć brak własnych kompetencji oraz błędy.

6. Podnoszenie głosu

Podnoszenie głosu powoduje, że zaczynamy odczuwać lęk. A gdy się boimy (nawet podświadomie) jesteśmy bardziej ulegli.

7. Przykra niespodzianka

Negatywne zaskoczenie, to technika często stosowana, szczególnie w relacjach pracowniczych.  Manipulator zostawia sobie jakąś wisienkę na torcie, którą serwuje nam z zaskoczenia, w najmniej spodziewanym momencie.  Tak negatywnie zaskoczeni, tracimy zdolność do obrony. Przestajemy logicznie myśleć, nie mamy czasu na przemyślenie zarzutu i jego odparcie.

8. Presja czasu

Nie wiesz, czy podejmujesz właściwą decyzję, ale ponaglenia i tykający zegarek nie dają ci szansy na spokojną analizę. Zapewne w takich warunkach szybciej wybierzesz podsunięte przez kogoś rozwiązanie.

9. Krytykowanie i ocenianie

Znacie osoby, które praktycznie każde zdanie zaczynają od „nie”? Z pewnością. Krytyka płynąca z każdej możliwej strony, wytykanie twoich wad, słabych stron, niepewności. To również sposób na pozbawienie cię równowagi.

10. Złośliwość i sarkazm, raniące żarty

Bardzo trudno odeprzeć atak, który udaje osobliwe poczucie humoru, czy skoro to żart, możemy się złościć? A może zbyt serio traktujemy całą sprawę, no i nawet nie sądziliśmy, że tacy jesteśmy… energia uchodzi z nas, jak powietrze z balonika.

11. Unikanie kontaktu

Nie odbieranie telefonu, ignorowanie, brak reakcji. Pewnie każdy z nas sam zastosował kiedyś tę metodę. Pamiętacie, kiedy po randce przyjaciółka pilnowała, żebyście nie odpisały za szybko na wiadomość? „Zaczekaj, niech nie będzie taki pewny”. Cel osłabienie pewności siebie drugiej osoby.

12. Udawanie niewiedzy

Powoduje rozciągnięcia w czasie spraw oczywistych. Tracimy mnóstwo czasu i energii na „wałkowanie” i przedstawianie dobrze znanego tematu, a gdy w odpowiedzi słyszymy „naprawdę, nie wiem, o co ci chodzi” – nasze siły maleją z minuty na minutę.

13. Granie ofiary

To technika bardzo częsta pojawiająca się w bliskich relacjach. Obojętnie, czego dotyczy dyskusja czy sprzeczka, kończy się tak samo – to ty jesteś winny. Jeżeli nawet cała omawiania sytuacja nie jest nazwana wprost „twoją winą”, to z pewnością jesteś winien poruszania tematu. „Jak możesz mi tak mówić”, „Tak, jasne, dzięki, wiem, że jestem beznadziejna, nie musisz jeszcze kopać leżącego”. Trudno kontynuować rozmowę w takim dialogu. Obarczanie innych poczuciem winy i odpowiedzialności, to również manipulacja.


 

Źródło: psychologytoday.com


Zobacz także

10 niewiarygodnych cech ludzi urodzonych w lutym

Rozmowa z JEAN-PIERREM i LUCIEM DARDENNE, wybitnymi reżyserami i dwukrotnymi zdobywcami Złotej Palmy na festiwalu w Cannes

Pięć ekspresowych, ciepłych śniadań na jesień dla dzieci przed wyjściem do szkoły wg Moniki Mrozowskiej