Lifestyle

Pomysł na prezent dla ekomaniaka

Redakcja
Redakcja
11 grudnia 2019
Fot. Materiały prasowe
 

Dbałość o środowisko naturalne jest dziś dla wielu osób priorytetem. Żyją zgodnie z zasadami ekologii, unikają marnowania żywności czy korzystania z plastiku. Wybierając prezent dla osób proekologicznych, warto dokładnie przeanalizować, z czego zrobione są poszczególne produkty, a także jak dalece wpisują się w filozofię życia bez negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne.

Prezenty dla spragnionych

Osoby zorientowane na ochronę środowiska w pierwszej kolejności zaprzestają korzystania z opakowań plastikowych. Wykorzystajcie więc ten fakt, kupując jako prezent butelki wielorazowego użytku, wykonane z naturalnych materiałów. Liczne sklepy z produktami ekologicznymi dysponują szerokim asortymentem butelek, które różnicuje nie tylko surowiec, z jakiego są wykonane, ale także pojemność, kolorystyka i wzornictwo.

Pamiętajcie jednak o dokładnym sprawdzaniu opisu produktu, aby nie kupić przedmiotów, które tylko z pozoru są ekologiczne. Może się bowiem okazać, że niektóre elementy butelki wykonane są z plastiku, co sprawi, że z pewnością nie będzie to prezent odpowiadający osobom o proekologicznym nastawieniu. Korzystajcie z oferty markowych sklepów, w czym pomocne będą pożyczki przez Internet, dzięki czemu macie pewność, że produkty są certyfikowane i wykonane z właściwych surowców.

Ekologiczne zakupy

Kolejną kategorią są przedmioty ułatwiające codzienne zakupy. Podstawę stanowią torby wielorazowego użytku, wykonane z materiałów naturalnych, wpisujących się w eko-styl. Dla kobiet będą nie tylko przedmiotem użytecznym, ale przede wszystkim estetycznym. Dostępne są w wielu modnych wzorach i kolorach, stanowiących ozdobę i elegancki dodatek do codziennego stroju.

Inną propozycją są siatki na owoce i warzywa, wykonywane ręcznie, zgodnie z zasadą „zero waste”. Czym charakteryzują się te opakowania? Przede wszystkim faktem, że szyte są z materiałów recyklingowych, odzyskiwanych z innych przedmiotów np. firan. Cechą tych opakowań jest także unikatowe wzornictwo i ręczna produkcja. Wystarczy prześledzić oferty internetowe, aby znaleźć niewielką manufakturę, szyjącą ciekawe opakowania na warzywa, owoce czy chleb. Warto pokusić się o zakup kompletu siatek różnego przeznaczenia, w czym pomogą pożyczki przez Internet.

Naturalne piękno

Podczas wyboru odpowiedniego prezentu nie zapominajcie o kosmetykach naturalnych. Nie chodzi bynajmniej o produkty oferowane przez sieciowe drogerie, ale o kosmetyki, które z limitowanych serii, produkowane przez niewielkie firmy. Najważniejszy jest skład poszczególnych produktów. Musi być w pełni ekologiczny i naturalny. Tego rodzaju prezent sprawdzi się doskonale zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn.

Innym rozwiązaniem są naturalne środki piorące. To idealny pomysł dla osób poszukujących ekologicznych rozwiązań również w tym zakresie. Specjalne proszki, oparte jedynie na naturalnych substancjach, nie tylko świetnie piorą, ale nie degradują środowiska. Pożyczki przez Internet pomogą wam w sfinansowaniu zakupu preparatów piorących, które z pewnością trafią w gust każdego ekologa.

Prezent dla osoby dbającej o środowisko naturalne nie może być przypadkowy. Nie dajcie się zwieść licznym etykietom „eko”, „100% naturalne” czy „produkt ekologiczny”. Zawsze sprawdzajcie dokładnie, kto wyprodukował daną rzecz, a także z jakich materiałów powstała. Dzięki temu wybierzecie jedynie te produkty, które rzeczywiście zostały stworzone z dbałością o środowisko naturalne.


Artykuł sponsorowany


Lifestyle

Osiem rzeczy, które absolutnie trzeba zrobić przed Świętami

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
11 grudnia 2019
Fot. iStock
 

Uwaga, te rzeczy do zrobienia to wasze must have! Ja wiem, że lista już jest długo, że już się zastanawiacie, czy zdążycie, czy też nie i z czego ewentualnie można zrezygnować.

I chociaż co roku obiecujemy sobie, że już ostatni raz daliśmy się ponieść przedświątecznej gorączce, to i tak najczęściej po raz kolejny w nią wpadamy. Nie chcemy was pogrążać, wręcz przeciwnie, zaznaczyć, co w tym okresie jest tak naprawdę najważniejsze.

Osiem rzeczy, które absolutnie trzeba zrobić przed Świętami

  1. Przejrzyj swoją dotychczasową listę rzeczy, które musisz zrobić i wykreśl z niej trzy rzeczy. Trzy, bez których się obędziesz, które wbrew pozorom wcale nie są aż tak bardzo istotne, jakby się na początku mogło wydawać.

  2. Jeszcze raz przejrzyj listę i wybierz kolejne trzy rzeczy, które możesz scedować na kogoś innego. Może ktoś upiecz ci ciasto, zrobi pierogi, zajmie się kupnem prezentu dla teściowej? Te trzy rzeczy wykreśl z listy, na boku dopisz, kto jest za nie odpowiedzialny, bo na pewno nie ty.

  3. Umów się z przyjaciółką na kawę. Tak, koniecznie w ciągu tych dwóch tygodni. Zarezerwujcie dla siebie jeden wieczór, kiedy będziecie mogły posiedzieć, pogadać, może razem wyjść do kina, zrobić coś, co lubicie robić wspólnie. Zatrzymać się – a to jest niezwykle ważne.

  4. Zamiast wpadać w jakiś kociokwik, wyjdźcie z waszymi dziećmi na spacer. Może aura nie zachęca, ale naprawdę, zamiast myć okna, szorować podłogi, może wybierzecie się razem na łyżwy, albo gofry, gorącą czekoladę i poszukacie w waszym mieście miejsc ze świątecznym nastrojem – byleby to nie były galerie handlowe.

  5. Na miejsce tych wykreślonych na liście rzeczy, wpisz sobie koniecznie telefon do osoby, z którą od dawna nie rozmawiałaś. Zawsze jest ktoś z kim rozmowę odkładamy w nieskończoność. Ten przedświąteczny czas jest dobrym momentem, by zamiast na pędzenie za czymś, co trudno określić, poświęcić ten czas na rzeczy ważne dla nas. Taką z pewnością jest rozmowa z kimś, kto jest dla nas niezwykle istotny.

  6. Kup coś dla siebie. Tak. W tym okresie przedświątecznym pomyśl o sobie, nie tylko o innych. Kup sobie prezent, zapakuj go pięknie i włóż pod choinkę. Będziesz mieć pewność, że otrzymasz coś, co chciałaś, ale najważniejsze, że pokażesz sobie i innym, że też jesteś ważna, że nie możesz pominąć samą siebie i że naprawdę warto o siebie zadbać, bo każda z nas na to zasługuje.

  7. Znajdź czas, żeby usiąść w ulubionym miejscu twojego mieszkania, wziąć do ręki kubek herbaty czy lampkę wina i cieszyć się tym, co nadchodzi. Zrobić sobie mały rachunek sumienia, otworzyć na to, co przyniesie nowy rok. Daj sobie czas na chwilę refleksji, dostrzeżenia własnych uczuć, potrzeb i docenienie tego, co już za tobą.

  8. Stwórz nową listę, listę wdzięczności. Pomyśl, za co jesteś wdzięczna, co takiego wydarzyło się przez ostatni rok, co na ciebie wpłynęła, ukształtowało cię i pozwól sobie na wdzięczność. Z takimi uczuciami te święta będą z pewnością wyjątkowe, bez względu na to, co zdążysz, a czego nie zdążysz zrobić. Czy to naprawdę takie ważne?


Lifestyle

Czego mężczyźni nie wiedzą o seksualności kobiet, a czego kobiety nie wiedzą o seksualności mężczyzn?

Karolina Krause
Karolina Krause
11 grudnia 2019
Fot. iStock/MilosStankovic

Kiedy zastanawiamy się nad tym co już wiemy, albo czego jeszcze mogłybyśmy się dowiedzieć, na temat własnej seksualności czy seksualności naszego partnera, przyświeca nam w tym wszystkim, jeden główny cel. Chodzi po prostu o ty, żeby nam się po prostu dobrze układało w łóżku i to najlepiej cały czas. Zapominam jednak, że nasza seksualność – tak samo jak i my – ciągle się rozwija. Przechodzi przez różne fazy.

Fazy te przenikają się wzajemnie z etapami związku, w którym się obecnie znajdujemy. Bo cokolwiek by na ten temat nie powiedzieć – dobry sex, to przed wszystkim dobra relacja. I jak w pierwszej fazie związku mamy pewne wyobrażenia czy oczekiwania w stosunku naszego partnera, cieszymy się z każdej chwili razem. Tak na początku relacji sex jest dla nas czymś wyjątkowym, ekscytującym i wydaje nam się, że zawsze powinno tak być.

Alicja Długołęcka, specjalizująca się w poradnictwie psychoseksulanym, autorka książki „Seks na Wysokich Obcasach”, uważa jednak, że okres zmniejszonej aktywności w związku jest jedynie czymś przejściowym. I to tylko od nas zależy jak do tego przejścia podejdziemy. Swoje przemyślenia na temat naszej seksualności opiera o swoje doświadczenie terapeutyczne, ale też o to co na jej temat mówią inni ludzie. A zwłaszcza ci po sześćdziesiątce, którzy o swoim życiu seksualnym są wstanie opowiadać z perspektywy różnych doświadczeń, przemyśleń i bilansów.

Co mówią kobiety?

Bardzo często zdarza się, że kobiety z którymi miała okazje rozmawiać, wyznają, że nie pożądają swoich partnerów, których jednocześnie bardzo kochają. Dochodzą bowiem do wniosku, że pomimo, iż cenią sobie bardzo partnerstwo w życiu codziennym, to jednak partnerstwo w łóżku nie jest czymś, co je najbardziej kręci. Problem polega na tym, że taki mężczyzna jest niezastąpiony jako partner – wspiera je, pociesza, dba o dom, dzieci, aż w końcu nie widzą w nim faceta tylko przyjaciela. A one w łóżku chciałyby poczuć, że oboje mogą czasem wyjść ze swojej roli. Pokazać drugie oblicze, być nieco bardziej nieprzewidywalnym. W końcu seks powinien być dla nas swego rodzaju zabawą. Tylko w tym, nieco głębszym sensie. Ale jak w każdej udanej zabawie potrzebna jest tu współpraca, porozumienie a przede wszystkim klimat. Zamykanie się w swojej roli niezwykle usztywnia i ogranicza naszą seksualność. Autentyczne partnerstwo wbrew pozorom tego nie oznacza, przeciwnie – daje nam znacznie większą swobodę w tym zakresie.

Co mówią mężczyźni?

Zazwyczaj wygląda tak, że kiedy kobiety uważają, że zanik więzi psychicznej sprawia, że seks zanika. Jej wydaje się, że on jej nie rozumie, ani nie docenia i dopóki tego nie zmieni, seksu nie będzie miała ochoty na to, by się do niego jakkolwiek zbliżyć. Z kolei mężczyźni uważają, że to właśnie spadek aktywności seksualnej w związku, doprowadza do tego, że psychicznie się od siebie oddalamy. Długołęcka uważa, że te dwa różne spojrzenia na sprawy seksu, wbrew pozorom nie mają w tym wszystkim większego znaczenia, że demonizujemy seks . Przypisujemy mu jakieś nadzwyczajne moce. Liczymy na to, że dzięki niemu oda nam się coś lepiej załatwić albo, że może nam coś popsuć. A przecież seks jest przede wszystkim przyjemnością i to ona jest jego jednym celem. Jest wspomnianą wcześniej zabawą i tak powinniśmy go traktować.

Faceci często narzekają też, że ich partnerki ich nie uwodzą. Nie spoglądają na nich z podziwem, a inne kobiety i owszem. To bardzo ważne, żeby od czasu do czasu popodziwiać trochę swojego faceta. Powiedzieć, że na jego widok wilgotnieje nam to i owo, albo, że inni przy nim wymiękają. Wiąże się to z wyrazem szacunku i zwyczajną życzliwością w stosunku do naszego partnera. A te cechy z perspektywy czasu, wydają się mieć najważniejsze znaczenie zarówno dla dobrego życia razem, jak i udanego seksu.

Jak moglibyśmy się więc tego nauczyć?

Traktowania seksu, jako zabawy, czegoś, co ma sprawiać nam przyjemność, a nie być powodem do zmartwień? Zarówno Pani Alicja, jak i osoby mające spore doświadczenie w tych sprawach zalecają nam przede wszystkim cierpliwość. Bardzo możliwe, że nasz partner potrzebuje w tym momencie życia innego rodzaju bliskości, co nie oznacza, że przestał nas kochać. Niewykluczone, że pod wpływem wielu różnych czynników wkrótce się to zmieni. Mówi też byśmy starali się dawać, nie oczekując niczego w zamian. Co w dzisiejszych czasach jest dość trudne. Bo wszyscy chcielibyśmy mieć gwarancje, że jak coś z siebie damy to się nam to zwróci. Ale tej gwarancji nikt tak naprawdę nam nie da. A tak mamy przynajmniej szansę na to, że coś z tego wyjdzie. Szansę. Nie gwarancję.


Opracowano na podstawie książki: Kochaj wystarczająco dobrze. A. Juckiewicz, G. Sroczyński


Zobacz także

Rozwiązanie akcji #BeMumSelf

Czego najbardziej brakuje nam w związku? Bez czego nie da się zbudować wspólnego szczęścia

„Z panią w środku to auto będzie najpiękniejsze”. Czyli jak baba samochód kupowała…