Lifestyle Zdrowie

Po czterdziestce lepiej tych kilku rzeczy nie jeść, jeśli chcesz dłużej cieszyć się zdrowiem

Redakcja
Redakcja
8 października 2018
Fot. iStock/FatCamera
 

40 lat, to świetny wiek, ale on też narzuca nam większe ograniczenia, choć ja wolę myśleć, że daje większą świadomość siebie i swojego ciała. To w tym wieku jesteśmy bardziej skłonni o siebie zadbać, mówimy głośno, że o nasze ciało, jego kondycję, zdrowie należy dbać, żeby służyło nam jak najdłużej w dobrej formie. Druga strona medalu jest taka, że nasz organizm nie jest już tak silny i odporny jak kiedyś. 

Wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko wysokiego cholesterolu, chorób serca, zapalenia stawów, problemów nowotworowych i cukrzycy. Nie ma to absolutnie nikogo wystraszyć, ale raczej uświadomić, że należy o siebie zacząć dbać bardziej niż wcześniej. I nie chodzi o wprowadzeni tu nie wiadomo jakich zmian. Zazwyczaj wystarczy zwrócić uwagę na kilka drobnych rzeczy, choćby na te, których produktów w swojej codziennej diecie powinniśmy unikać, a już na pewno znacznie ograniczyć.

Boczek

Lubimy. Boczek do jajecznicy, boczek, do zawijania piersi z kurczaka, czipsy z boczku, istnieją nawet lody o tym smaku. Wiadomo jednak, że boczek, ani wędliny w ogóle nie należą do rzeczy zdrowych.

Kilka badań wykazało, że zjedzenie trzech plasterków bekonu dziennie może zwiększyć ryzyko zgonu z powodu chorób serca o prawie jedną czwartą. Stwierdzono również, że szkodzi nam jedzenie przetworzonych produktów powstałych z mięsa, jak kiełbasa, szynka, parówki, salami.

Alkohol

Kiedyś się śmiałam, że jeżeli po czym czuję, że się starzeję, to po tym, jak wolniej regeneruje mi się organizm po alkoholu. Kiedy człowiek wstawał, szedł na zajęcia, do pracy, po 40-tce jest znacznie o to trudniej. A to dlatego, że alkohol, szczególnie drinki, zawierają więcej cukru niż większość napojów, co spowoduje poważne awarie w naszym organizmie. Sam alkohol pobiera witaminę A z organizmu, która jest przeciwutleniaczem niezbędnym do odnowienia komórek.

Cola

Jeśli sądzisz, że ograniczenie alkoholu, pozwoli ci jednak nadal pić słodkie napoje gazowane – mylisz się. Cola jest pełna kofeiny, rafinowanego cukru i fruktozy. Sztuczne słodziki w napojach, takie jak aspartam, mogą wywołać bóle i zawroty głowy, problemy ze snem, zmiany nastroju, utratę pamięci, chorobę Alzheimera, cukrzycę

Smażone jedzenie

Smażone potrawy, takie jak panierowane smażone mięso, frytki, są pełne olejów podgrzanych do wyjątkowo wysokich temperatur, które wypełniają tętnice gęsią skórką, której nie potrzebujesz. W rzeczywistości jedzenie smażonych potraw wiąże się ze zwiększonym ryzykiem cukrzycy, chorób serca.  Warto też wiedzieć, że nawet smażenie innych zdrowych produktów, takich jak warzywa lub ryby, może pozbawić ich niemal wszystkich składników odżywczych.

Białe pieczywo

Stwierdzono, że biały chleb i inne produkty bogate w białko, takie jak krakersy, bułki i makarony, zwiększają stan zapalny w organizmie. To zapalenie może odgrywać rolę w patogenezie chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy typu 2, wynika z badań przeprowadzonych przez The Journal of Nutrition.  Jeśli kochasz chleb, bułki, makarony, wybieraj produkty pełnoziarniste, bogate w błonnik.


źródło: Foodprevent


Lifestyle Zdrowie

Oddaj swój stary stanik i pomóż uratować życie!

Redakcja
Redakcja
8 października 2018
Fot. Materiały prasowe
 

Wystartowała akcja charytatywna DOTYKAM=WYGRYWAM. Głównym jej celem jest promocja profilaktyki raka piersi poprzez regularne samobadanie piersi i noszenie dobrze dobranego biustonosza. Wszystkie zebrane podczas akcji środki zostaną przekazane stowarzyszeniu Polskie Amazonki Ruch Społeczny. Każdy ma szansę wesprzeć projekt.

Wystarczy oddać swój stary, źle dopasowany biustonosz do reCYClingu, by zasilić konto stowarzyszenia. Celem jest zebranie jednej tony staników i zebranie funduszy dla Amazonek.

Fot. Materiały prasowe

Do akcji włączyły się gwiazdy zachęcające do dbania o zdrowie piersi przez swój udział w oryginalnej sesji zdjęciowej. Powstał w ten sposób oryginalny BRAplanner. Są nimi: Beata Sadowska, Daria Widawska, Elżbieta Romanowska, Aleksandra Kisio, Ilona Felicjańska, Paulina Smaszcz-Kurzajewska, Karolina Szostak, Lidia Kalita, Lidia Popiel, Marzena Rogalska, Anna Iberszer, Anna Gzyra-Augustynowicz, Aleksandra Mikołajczyk, Olga Kozierowska, a także  influencerki: Anka Dziedzic Fit Mom, Mum Me, Ash Plum Plum,Paula Perez oraz siostry ADiHD współzałożycielki marki FIT & JUMP. Pomysłodawczynią projektu, który odbywa się po raz 7. jest Izabela Sakutova, międzynarodowa ekspertka brafittingu i lingerie stylingu.

Fot. Materiały prasowe

Każdemu kto odda swój stary stanik do reCYClingu otrzyma od sklepów współpracujących z bieliźnianą marką Panache, wspierającą akcję DOTYKAM=WYGRYWAM, bon o wartości 20 zł na zakup nowego biustonosza i ekspercką poradę profesjonalnej brafitterki. Biustonosze można wyrzucać do 31 października do specjalnie przygotowanych pojemników ustawionych w salonach z bielizną w całej Polsce, oznaczonych logiem kampanii DOTYKAM=WYGRYWAM. Ich lista znajduje się na stronie: www.dotykamwygrywam.pl.

Fot. Materiały prasowe

Rak piersi w Polsce jest na pierwszym miejscu wśród nowotworów u kobiet.  Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, iż co roku chorobę tą diagnozuje się u około 18 tys. kobiet, z czego ponad 5 tys. umiera. Dlaczego? Pierwszym powodem jest zbyt późne wykrycie nowotworu. Choroba wykryta we wczesnym etapie jest niemal w 100 proc. wyleczalna. Według specjalistów najlepszym sposobem na wczesne wykrycie nowotworu jest dokładne poznanie własnych piersi i comiesięczne samobadanie. Niestety poprawnie i regularnie wykonuje jedynie 2-3 proc. kobiet!

Fot. Materiały prasowe

„Działając w branży bieliźnianej, która jest tak blisko związana z kobiecymi piersiami, uważam za swój obowiązek popularyzowanie i podnoszenie świadomości kobiet w temacie dbania o zdrowie piersi. Dlatego nieprzerwanie od 7 lat organizuję właśnie akcję DOTYKAM=WYGRYWAM.” – tłumaczy swój zapał pomysłodawczyni kampanii Izabela Sakutova, międzynarodowy ekspert brafittingu i lingerie styling.  – „W tym roku dodatkowo został stworzony oryginalny gadżet kampanii, jakim jest BRAplanner z pożytecznymi informacjami na temat samobadania i brafittingu oraz zdjęciami Ambasadorek, które aktywnie włączyły się w promocję projektu.”

Fot. Materiały prasowe

Oprawę graficzną BRAplannera przygotowała znana wszystkim wielbicielkom ciętego dowcipu rysunkowego Magda Danaj i jej Porysunki, a zdjęcia wykonała Karolina Chabel-Williams i Piotr Harwas.

Fot. Materiały prasowe

Nasz portal jest partnerem medialnym akcji.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe


Lifestyle Zdrowie

Anatomia gniewu. Życie z osobą uzależnioną od konfliktów

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
8 października 2018

Życie z ludźmi, którzy są uzależnieni od konfliktu, to życie na polu minowym.  Takie osoby pogarszają atmosferę, wywołując złe samopoczucie i niepokój. Wystarczy jeden komentarz, gest lub słowo, aby nas zaatakować, zranić.  Takie osoby są zorientowane wyłącznie na destabilizację, na zerwanie równowagi. Tworzą konfliktów między sąsiadami i przyjaciółmi.

Jest to kwestia uzależnienia, prawie kompulsywnego poszukiwaniu konfliktu. I trzeba podkreślić, że ten typ osobowości jest w naszej kulturze obecny w niemal wszystkich sferach.

Ludzie zależni od konfliktu, anatomia gniewu

Można powiedzieć, że najlepszą strategią leczenia osób uzależnionych od konfliktów jest ich unikanie. Jednak nie wszystko da się rozwiązać poprzez ucieczkę, izolację lub usunięcie kogoś z naszej listy kontaktów. Jako istoty społeczne jesteśmy zmuszeni żyć razem.

Musimy mieć świadomość, że gdy mamy do czynienia z wysoce konfliktową osobowością, problem, spór lub wyolbrzymiona reakcja, której jesteśmy świadkiem, nie są prawdziwe. Problem nie dotyczy nas, on jest w osobie uzależnionej od gniewu. Jest to brak wewnętrznej równowagi, emocjonalnego zarządzania, psychologicznej siły. Głównymi cechami uzależnionych od konfliktów są:

  • styl myślenia „wszystko albo nic” – nie analizują, nie są elastyczni, nie poświęcają czasu na rozważenie sytuacji. Ograniczają się do generowania reakcji opartej na agresji lub krytyce, gdy coś im się nie podoba lub nie spełnia ich oczekiwań.
  • niska skuteczność kontroli emocjonalnej – niektóre osoby będące w konflikcie mają pewną kontrolę nad swoimi emocjami, le robią to tylko w celu emocjonalnej manipulacji innymi. Inne ograniczają się do wylewania gniewu i frustracji na bliskich
  • destabilizacja otoczenia – ludzie zależni od konfliktu są ekspertami w szerzeniu plotek, w krytyce, w ujawnianiu zachowań dominacji i poniżania,
  • brak oporu wobec frustracji,  poszukiwanie winy – ludzie zależni od konfliktu nie tolerują niczego, co się dzieje nie tak, jak chcą. Są sfrustrowani i przekształcają tę frustrację w gniew oraz szukają winowajcy
  • myśli zdominowane przez negatywne emocje
  • brak refleksji nad własnym zachowaniem
  • trudność w odczuwaniu empatii dla innych
  • unikanie wszelkiego rodzaju odpowiedzialności za problem lub znalezienia rozwiązania

Osoby uzależnione od konfliktów to osoby toksyczne, prawdziwe wampiry energetyczne. Nie wpadajmy w pułapkę pomagania im za wszelką cenę, bo możemy wiele na tym stracić.


Na podstawie: nospensees.fr


Zobacz także

„Nie ma czasu na pretensje… Zdaje się, że życie jest za krótkie, a my tak często nadużywamy sporów i kłótni”. Akcja #ListdoNiego

Sutki grozy, czyli czego Facebook nie pokaże, a powinnaś wiedzieć!

Pozbądź się mięczaka zakaźnego