Go to content

Pijesz ciepłą wodę z cytryną każdego ranka? Dowiedz się, dlaczego warto wprowadzić ten nawyk

Fot. Pixabay / LeonTing / CC0 Public Domain

Zimna woda może wydawać się bardzo orzeźwiająca, ale niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że w rzeczywistości utrudnia ona proces wchłaniania składników odżywczych podczas trawienia, ponieważ nasz organizm musi skupić się najpierw na rozgrzaniu temperatury ciała.

Już w starożytnej kulturze chińskiej i indyjskiej wierzono, że picie gorącej wody po przebudzeniu pomaga poprawić trawienie. Dziś niektórzy twierdzą nawet, że gorąca woda może wpłynąć pozytywnie na twój układ nerwowy. Picie zimnej wody do posiłku w chińskiej kulturze jest postrzegane jako brak równowagi,  Chińczycy zazwyczaj popijają obiad gorącą herbatą lub ciepłą wodą.

Wiecie dlaczego warto wprowadzić nawyk picia gorącej wody z cytryną do porannej rutyny? Tak przygotowany napój:

Oczyszcza drogi oddechowe

Kiedy jesteś chory, wszyscy zalecają ci popijanie gorącej herbaty, bo to pozwoli szybciej pozbyć się kataru lub infekcji zatok. Gorąca woda szybciej niż zimna przemieszcza śluz, co może przyspieszyć tempo rekonwalescencji.

Picie gorącej wody rano pomoże ci lepiej oddychać,  sok z cytryny dodatkowo wzmacnia układ odpornościowy dzięki dużej ilości przeciwutleniaczy.

Wspomaga trawienie

Ciepła woda poszerza naczynia krwionośne i zwiększa przepływ krwi do jelit, co pomaga przyspieszyć trawienie. Taki napój pomaga również utrzymać lepszy poziom nawodnienia, co oznacza, że ​​organizm szybciej pozbywa się toksyn.

Koi nerwy

Ponieważ organizm musi ogrzać zimną wodę do naturalnej temperatury ciała, wymaga to zużycia większej dawki energii. Ma to wpływ na układ nerwowy, może zwiększać uczucie niepokoju i stresu przez cały dzień. Picie ciepłej wody może pomóc Ci się zrelaksować i odczuwać mniej stresu, zwłaszcza jeśli dodasz cytrynę. Wykazano, że ten owoc poprawia nastrój i stabilizuje emocje. Może także poprawić koncentrację i skupienie dzięki aktywacji neuroprzekaźnika zwanego noradrenaliną, który wpływa na część mózgu kontrolującą naszą uwagę.

Działa na zaparcia

Gorąca woda pomaga skurczyć jelita, podczas gdy zimna woda może znacznie spowolnić działanie enzymów trawiennych. Jeśli cierpisz na zaparcia, picie ciepłej wody o poranku może pobudzić jelita. Dodatkowo cytryna zawiera formę rozpuszczalnego błonnika zwanego pektyną, która może poprawić zdrowie jelit i wpłynąć pozytywnie na trawienie cukrów i skrobi. Może to pomóc w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi i zapewnić regularne wypróżnienia.

Tyle właściwości w dwóch, naturalnych składnikach – warto się samemu przekonać jak wpłyną one na stan naszego zdrowia.


Na podstawie: powerofpositivity.com