Lifestyle

Odśwież swój styl na wiosnę

Redakcja
Redakcja
25 maja 2021
 

Wiosna, która już jakiś czas temu zagościła w naszych progach, kojarzy się przede wszystkim z nowymi początkami. Jest to idealny okres na to, żeby wprowadzić w swoim życiu różnorodne zmiany, również te dotyczące indywidualnego stylu. W końcu nawet on wymaga raz na jakiś czas odświeżenia, więc dlaczego nie zabrać się za to właśnie teraz? Odkrywanie mody na nowo może być prawdziwie ekscytującą przygodą, która nie musi się kiedykolwiek kończyć. Zresztą musimy wziąć pod uwagę, że to właśnie ubiór jest jednym z najlepszych, a jednocześnie najbardziej widocznym ze wszystkich sposobów na wyrażanie własnej osobowości oraz estetyki. Dlatego też, zamiast rezygnować z możliwości pokazania siebie, warto odświeżyć swój styl. Często wystarczy jedynie dodanie ciekawych akcesoriów lub wymienienie nienoszonych od dawna ubrań, żeby poczuć się znacznie lepiej w codziennych stylizacjach!

Wiosenne porządki

Chociaż może wydawać się, że wiosenne porządki są przede wszystkim prawdziwą udręką, to uporządkowanie własnej szafy jest doskonałym sposobem na postawienie pierwszego kroku w stronę  odświeżenia swojego stylu. Warto rozpocząć od wyciągnięcia praktycznie wszystkich rzeczy, niezależnie od tego, czy to odzież, akcesoria czy też obuwie. Dzięki temu zyskamy doskonały ogląd sytuacji, tym bardziej że większość z nas zupełnie nie zdaje sobie sprawy z tego, co już posiada na półkach. Zazwyczaj na co dzień sięgamy po te same, sprawdzone ubrania. Wynika to najczęściej z chęci oszczędzenia czasu, ponieważ o poranku każda minuta jest na miarę złota. Przez to jednak nie wykorzystujemy całego potencjału, który tkwi w posiadanej garderobie. Kolejnym plusem takich porządków jest odłożenie od dawna nienoszonych rzeczy, które można sprzedać, oddać czy wyrzucić, jeśli są bardzo zniszczone. Wiedząc już o wszystkich posiadanych ubraniach, można przystąpić do zrobienia listy tego, o co rzeczywiście warto ją poszerzyć i czego w niej brakuje.

Nie szukaj tego, co modne, szukaj tego, co ci się podoba

Kiedyś jedna z największych osobistości świata mody Coco Chanel powiedział, że „moda przemija, styl pozostaje” i pomimo upływu wielu lat jest to wciąż aktualne. Obecnie, kiedy trendy zmieniają się niemalże z tygodnia na tydzień, wyjątkowo wymagające stało się nadążanie za nimi wszystkim. Dlatego też należy zadać sobie pytanie o to, czy warto w ogóle próbować. W większości przypadków odpowiedź będzie przecząca, ponieważ wiąże się to z koniecznością wydawania niemałych pieniędzy. Zresztą bardzo często kupując daną rzecz wyłącznie ze względu na jej zgodność z aktualną modą, nie możemy dopasować jej do swojego stylu, a przez to nigdy nie nakładamy. Z tego chociażby powodu poszukując ubrań i akcesoriów, które pomogłyby odświeżyć ci styl, skup się na tych, które rzeczywiście ci się podobają. Dodatkowo jeszcze zanim dokonasz zakupu, zastanów się na spokojnie czy wybrane rzeczy pasują do reszty twojej garderoby. Dzięki temu stworzysz spójną szafę i znacznie szybciej będziesz tworzyć stylizacje.

W poszukiwaniu inspiracji

Jednym z najlepszych sposobów na to, żeby nie tylko odświeżyć swój dotychczasowy styl, ale także móc na bieżąco go urozmaicać, jest poszukiwanie nowych źródeł inspiracji. Trzeba jednak pamiętać, że inspirowanie się nie jest równoznaczne z ciągłym kopiowaniem czyichś stylizacji. Dobrym pomysłem jest obserwowanie stron internetowych o tematyce modowej oraz profili na mediach społecznościowych prowadzonych przez influencerki, kobiety pracujące w branży oraz domy mody i ich projektantów. Można tam znaleźć niesamowitą dawkę pomysłów oraz nowych rozwiązań, które można w prosty sposób przenieść do własnego stylu. Poszukuj ciekawych akcesoriów, połączeń kolorów i materiałów, a także sposobów na noszenie. Często okazuje się, że właśnie dzięki zaczerpnięciu dawki inspiracji na nowo odkryjesz posiadane od dawna elementy garderoby, a tym samym odświeżysz swój styl niewielkim kosztem.

Artykuł powstał przy współpracy z Emonnari.pl


Lifestyle

Najbardziej efektywne metody uczenia się

Redakcja
Redakcja
25 maja 2021
 

Nauka to wyzwanie, stres, ale również droga do zawodowego spełnienia i ścieżka kariery. Jednak zanim spłyną na nas pochwały, nauce należy poświęcić wiele godzin w ciszy i skupieniu. Warto więc wiedzieć, jak uczyć się efektywnie.

Skutecznym metodom nauki najwięcej uwagi poświęcają… naukowcy. Psycholodzy, pedagodzy, filozofowie badają, w jaki sposób przyswajać wiedzę, by można z niej było następnie skorzystać i by została z nami przez długi czas.

Marsz do nauki

Zdolność zapamiętywania to jedna z najwspanialszych umiejętności, jakie posiada człowiek. By udoskonalać naszą pamięć, powinniśmy zmierzać do jak największej integracji pomiędzy dwoma półkulami mózgowymi. Wszelkie przyswajane techniki zapamiętywania zaangażują naszą kreatywność i logikę. W skrócie, o tym, w jaki sposób należy się motywować, przeczytacie tutaj https://www.redbull.com/pl-pl/poradnik-efektywne-metody-techniki-uczenia. Efekty takiej pracy będą zdecydowanie bardziej zadowalające, gdy w pełni wykorzystamy aktywność całego mózgu. Kiedy obie półkule będą mogły efektywnie pracować jednocześnie, każda z tej współpracy może skorzystać. Niestety, nadmierne obciążanie tylko jednej półkuli wywoła przeciwny efekt. W procesie tym ważne są takie sposoby na przyswajanie wiedzy, które ułatwiają jej zapamiętywanie. Niezwykle istotne jest także dostosowanie sposobu nauczania do indywidualnego stylu uczenia się. Warto odkryć swoją własną, najbardziej skuteczną metodę umożliwiającą szybkie kodowanie, przechowywanie i odtwarzanie przyswojonych informacji. Naukowcy wyróżnili cztery główne style uczenia się:

 • wzrokowy,
 • słuchowy,
 • dotykowy,
 • kinestetyczny.

Sumując styl uczenia się wraz z dominującą półkulą mózgową, otrzymamy najbardziej efektywny sposób uczenia się dla każdego z nas.

Która półkula dziś wygrywa?

Równoległa współpraca obu półkul to oczywiście sytuacja idealna. Każdego da się przypisać do zbioru, w którym kluczową rolę gra inna półkula. W ten sposób można dokonać podziału na osoby:

 • obupółkulowe,
 • lewopółkulowe,
 • prawopółkulowe.

Każda z półkul działa zupełnie inaczej. Lewa odpowiada za myślenie logiczne i racjonalne, czyli mowę, znajomość liczb itd. Przetwarza wszystkie te informacje, analizuje i organizuje nasze doświadczenie. Bez niej owszem, przyswajalibyśmy to, co widzimy, smakujemy czy dotykamy, ale nie moglibyśmy się wrażeniami podzielić ze światem. Z kolei półkula prawa nazywana jest kreatywną, ponieważ pozwala zrozumieć rzeczywistość poprzez wyobraźnię i fantazję. Dopiero łącząc ze sobą te zdolności, będziemy w stanie uczyć się i podejmować wszelkie działania, dzięki którym możemy przyswajać, analizować i dzielić się wiedzą z pozostałymi. Kolejne bodźce, które docierają do naszego mózgu, mają wpływ na jego kształtowanie i powstawanie nowych połączeń pomiędzy komórkami nerwowymi. Niewykluczone, że pochodzenie popularnego przysłowia: ucz się, ucz, bo nauka to potęgi klucz, ma mocne naukowe podstawy. Nie warto o tym zapominać.


Lifestyle

Jak przesunąć swoje centymetry? Liposukcja i przeszczep tłuszczu

Redakcja
Redakcja
25 maja 2021

Liposukcja to skuteczna i bezpieczna metoda modelowania sylwetki. Przy pomocy nowoczesnych technologii i innowacyjnych urządzeń można odessać tłuszcz z wybranych partii ciała, np. z brzucha, talii, pośladków, ud, kolan, łydek, pleców, ramion, klatki piersiowej (np. w przypadku ginekomastii), podbródka czy tzw. chomików. Ponadto nowoczesne metody i urządzenia pozwalają podczas jednego zabiegu nie tylko usunąć tłuszcz, ale też wyrzeźbić sylwetkę i obkurczyć nadmiar skóry pozostały po liposukcji, a także przeszczepić pobraną tkankę do innych partii ciała, wymodelować je i ujędrnić. Sprawdźmy, jakie metody mają dziś do wyboru pacjenci.

Liposukcja – milowy krok na drodze do wymarzonej sylwetki

Mimo iż liposukcja nie jest metodą leczenia otyłości i nie można traktować jej jak substytutu odchudzania, to może okazać się  jedynym skutecznym sposobem na pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej z konkretnych okolic ciała i na wyrzeźbienie sylwetki. Komu szczególnie poleca się liposukcję? Przede wszystkim osobom, które:

 • mimo regularnych ćwiczeń i zdrowej diety nie mogą pozbyć się tkanki tłuszczowej z niektórych partii ciała (np. z brzucha),
 • w wyniku diety i ćwiczeń zmniejszyły objętość ciała, ale nierównomiernie na wszystkich partiach (np. znacznie schudły w okolicach górnych części ciała, ale na udach czy pośladkach tkanka tłuszczowa spalała się znacznie wolniej),
 • chcą wyrzeźbić sylwetkę i uzyskać idealne dla siebie proporcje ciała,
 • pragną uwidocznić mięśnie i zyskać atletyczną figurę,
 • nie cierpią na nadwagę lub otyłość.

Liposukcja może znacznie przyspieszyć proces chudnięcia, rzeźbienia sylwetki i dążenia do wymarzonej figury. W połączeniu z innymi metodami (o których więcej przeczytasz już za chwilę) umożliwia zarówno odessanie tłuszczu, jak i przeszczepienie go do innych partii ciała, a także podkreślenie kształtu mięśni i obkurczenie nadmiaru skóry – nawet w trakcie jednego zabiegu.

Ważne! Co po liposukcji? Czy efekty są trwałe?

Efekty liposukcji zwykle są trwałe, ale wiele zależy od tego, czy pacjent po wykonanym zabiegu przestrzega zaleceń lekarza, a także czy dba o zdrowie po zakończeniu rekonwalescencji. Stabilną masę ciała i efekty uzyskane podczas zabiegu pomagają utrzymać regularne ćwiczenia fizyczne oraz zbilansowana dieta. Jeśli pacjent kilka miesięcy po liposukcji przestanie ćwiczyć czy choćby regularnie spacerować, a do tego zaniedba swoją dietę, tłuszcz może zacząć się odbudowywać, a waga wróci do tej sprzed zabiegu.

Poza tym, aby rezultaty przeprowadzonego zabiegu były trwałe, po liposukcji zwykle należy przez okres około 6-8 tygodni nosić wyroby uciskowe. W zależności od miejsca poddawanego zabiegowi mogą to być rajstopy, pończochy, pasy czy kombinezony obejmujące brzuch, talię, plecy, biodra, pośladki i uda. Ucisk w odpowiednich miejscach przyspiesza regeneracje organizmu, zmniejsza ryzyko wystąpienia obrzęków pooperacyjnych oraz powstawania siniaków.

Liposukcja niejedno ma imię – nowoczesne metody odsysania tłuszczu

Metod odsysania tłuszczu jest wiele, a konkretna procedura dopasowywana jest zawsze do indywidualnej sytuacji pacjenta. Jednym z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych rodzajów liposukcji, który umożliwia nie tylko odsysanie tłuszczu, ale też rzeźbienie w sylwetce, jest VASER Lipo® – metoda liposukcji ultradźwiękowej.

VASER Lipo® to minimalnie inwazyjny zabieg, który pozwala uzyskać pożądane efekty w optymalnym czasie i przy możliwe najkrótszym okresie rekonwalescencji. Najnowocześniejsze technologie pozwalają przy pomocy energii ultradźwiękowej precyzyjnie odseparować, a potem usunąć niechcianą tkankę tłuszczową.

Procedura składa się z 3 etapów:

 • Etap 1. Tkanka podskórna nawadniana jest i znieczulana specjalnym roztworem, który powoduje obkurczenie się okolicznych naczyń krwionośnych.
 • Etap 2. Tkanka tłuszczowa jest rozluźniana przy pomocy sondy, która emituje sygnały ultradźwiękowe. Emitowana energia przyczynia się do wywołania zjawiska kawitacji – w tkance podskórnej pojawiają się mikropęcherzyki gazu, które zapadają się, a powstała w wyniku tego procesu energia oddziela komórki tłuszczowe (i komórki macierzyste) od włókien tkanki łącznej. Nerwy ani naczynia krwionośne znajdujące się w okolicy nie ulegają uszkodzeniu.
 • Etap 3. Precyzyjnie odseparowana tkanka tłuszczowa zostaje odessana. Pobrany materiał składa się z zachowanych w całości komórek tłuszczowych oraz macierzystych, z minimalną ilością krwi oraz tkanki łącznej. Dzięki temu materiał może zostać dokładnie oczyszczony i przeczepiony do innych partii ciała.

VASER Lipo® czyli liposukcja ultradźwiękowa pozwala precyzyjnie rzeźbić kształty w tkance podskórnej. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie kształtów i krzywizn charakterystycznych dla atletycznej, wysportowanej sylwetki.

Innymi nowoczesnymi i bezpiecznymi metodami liposukcji są m.in.:

 • Body Jet® – przy pomocy kaniuli bezpośrednio do tkanki tłuszczowej wprowadza się specjalny roztwór, który wspomaga oddzielanie komórek tłuszczowych od tkanki łącznej i nie oddziałuje na okoliczne nerwy oraz naczynia krwionośne. Aplikowany roztwór ma działanie znieczulające i zwęża naczynia krwionośne, dzięki czemu krwawienie zostaje znacznie zmniejszone.
 • Smart Lipo (liposukcja laserowa) – usunięcie z organizmu niechcianej tkanki tłuszczowej poprzedzone jest zniszczeniem komórek przy użyciu lasera. Obecnie jest to najszybciej rozwijająca się metoda liposukcji.
 • Liposukcja wibracyjne – do odessania tłuszczu wykorzystywane jest urządzenie, które wprawia w wibracje kaniulę odsysającą tłuszcz. Wywołane drgania umożliwiają szybsze wyodrębnianie komórek tłuszczowych z okalających je struktur łącznotkankowych, a do tego nie naruszają znajdujących się w tkance podskórnej naczyń krwionośnych i włókien nerwowych.

Nie tylko liposukcja – obkurczanie skóry już w trakcie zabiegu

Innowacyjne metody i nowoczesne urządzenia podczas jednego zabiegu pozwalają nie tylko odessać tłuszcz i wyrzeźbić mięśnie, ale też obkurczyć nadmiar skóry pozostały po liposukcji. Wszystko dzięki urządzeniu RENUVION, które łączy 2 sprawdzone technologie – wykorzystanie fal radiowych RF oraz medycznego helu. Dzięki takiemu połączeniu otrzymuje się podwójny efekt termiczny, czyli tzw. energię plazmy, która z kolei powoduje obkurczenie skóry i stymulację produkcji włókien kolagenowych.

Dzięki wykorzystaniu urządzenia RENUVION skóra staje się jędrniejsza i bardziej wygładzona. Efekty obkurczania się skóry po zabiegu są spektakularne i sięgają nawet 300%.

Komu poleca się procedurę z wykorzystaniem urządzenia RENUVION? Przede wszystkim osobom, które chcą uzyskać efekt ściągania skóry bez konieczności wykonywania inwazyjnych operacji plastycznych. Żadna inna małoinwazyjna technologia nie obkurcza skóry w takim stopniu.

Zabieg może być wykonany z liposukcją lub jako osobna procedura medyczna.

Jak można wykorzystać pobraną tkankę? Przeszczep tłuszczu do innych partii ciała

Pobrana tkanka tłuszczowa nie musi się zmarnować. Może zostać opracowana w specjalnych urządzeniach i wykorzystana do modelowania innych partii ciała. Lipotransfer, bo o nim mowa, to naturalna metoda modelowania sylwetki, wypełniania ubytków tkankowych oraz redukcji oznak starzenia się skóry. Skuteczność tej metody polega m.in. na wykorzystaniu tłuszczu pacjenta, który jest jednym z najlepszych i najbezpieczniejszych materiałów do modelowania ciała oraz wypełniania ubytków. Poza tym koncentrat tłuszczowy uzyskany w wyniku obróbki pobranej tanki zawiera wyjątkowo cenne komórki macierzyste, które działają regenerująco na skórę.

Oto przykłady zastosowania lipotransferu:

 • wypełnianie zmarszczek i bruzd,
 • poprawa owalu twarzy,
 • uzupełnianie ubytków objętości policzków,
 • redukcji tzw. chomiczków na polikach,
 • wyrównywanie asymetrii twarzy,
 • korekta kształtu i powiększanie ust,
 • poprawa jędrności skóry twarzy czy dłoni,
 • redukcja blizn, ubytków skórnych i nierówności,
 • powiększanie i modelowanie piersi, a także redukcja asymetrii,
 • rekonstrukcja piersi po mastektomii,
 • powiększanie i unoszenie pośladków,
 • odbudowa naturalnej tkanki po usunięciu implantów.

Aby efekty liposukcji czy lipotransferu były jak najlepsze i przede wszystkim, aby zabiegi były zupełnie bezpieczne, należy wykonywać je wyłącznie w klinikach z dużym doświadczeniem, takich jak Centrum Liposukcji. Placówka ta wykonuje roczne około 1500 liposukcji i cieszy się zarówno zaufaniem pacjentów, jak i renomą w środowisku medycznym. Jest jednym z najszybciej rozwijających się ośrodków liposukcji w Polsce.

Artykuł partnera


Zobacz także

Kalendarzyk małżeński za 3 mln zł. Nowy pomysł Resortu Zdrowia to powrót do średniowiecza

Szukasz filmu na wieczór? Sprawdź, które tytuły warto obejrzeć!

Rak jelita grubego: jak uniknąć? Czy można z nim żyć?