Lifestyle

Oczami Matki – moje spotkania z nieznanymi mamami gwiazd

Małgorzata Ohme
Małgorzata Ohme
15 listopada 2017
Fot. Materiały prasowe
 

Ktoś kiedyś powiedział, że za wszystkimi naszym historiami kryją się historie naszych matek, bo to w ich historii rozpoczęła się nasza własna. Tak zaczyna się mój program i tak zaczyna moje myślenie o macierzyństwie.  Matka jest początkiem wszystkiego i trudno temu zaprzeczyć. Jest pierwszym dźwiękiem, zapachem, obrazem. Jest też lustrem świata. Kolorem uczuć. Miłością.

Nie myślałam o tym, gdy byłam dzieckiem. Żadne dziecko na świecie nie jest w stanie zrozumieć tego, jak matka jest ważna, rozumieją tylko ci, którzy za matką tęsknią, bo mają jej za mało lub wcale. Nie myslałam o tym, gdy studiowałam psychologię, choć rola matki została opisana w teoriach wzdłuż i wszerz. Nie myslałam nawet wtedy, gdy zostałam sama mamą, mam wrażenie, że zaczynałam od zera. Dopiero teraz, gdy moje dzieci sa już całkiem duże, gdy obserwuję kim są, kim się stały, jak powoli ode mnie odchodzą – wyraźnie widzę swój ogromny wpływ.

Matka nas warunkuje, i choć to słowo ostre jak brzytwa, to taką ma ona moc, że od niej zależy jakość naszych relacji z otaczającym światem i żyjącymi w nim ludźmi. Kiedy nas kocha bezwarunkowo, kiedy nie zawodzi, kiedy podnosi z kryzysów, kiedy wraca gdy obiecała że wróci – my zyskujemy ufność, że tak właśnie jest na świecie, tak być powinno w bliskich związkach i podobnej relacji szukamy przez całe życie. Dziecko kochającej matki odróżnia dobre od złego, sprawiedliwość od niesprawiedliwości, uczciwość od fałszu – trudniej go wykorzystać, włożyć w gorset ofiary, zmusić do roli tego, który obdarowuje nie żądając nic w zamian. Dobra miłość matki pozwala nam żyć w komforcie, domagać się go i odrzucać zwykłe ochłapy. Dobra miłość nie zawsze stoi za sukcesem człowieka, ale zawsze stoi za umiejetnością radowania się nim. Za poczuciem szczęścia.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Byłam i jestem ciekawa innych matek, spotykam je codziennie w mojej pracy terapeutycznej, rozmawiam z nimi, piszę dla nich, opowiadam, edukuję. Matka jest non stop w mojej głowie. Nie jest więc zaskakujące, że, będac jak każdy podglądaczem życia ludzi znanych, nieraz zastanawiałam się, jakie były ich matki. Czy za ich sukcesem stoją ich nieprzespane noce, kanapki do szkoły zawijane w sreberka o świcie, obiady gotowane późną nocą ledwo trzymając się na nogach, wstyd na wywiadówkach, niepokój trzaskających drzwi,  smutek opuszczonych gniazd? Możnaby wymieniać. Droga każdej matki jest tak samo podobna i tak samo inna. A jednak tak mało o nich wiemy.

Każde moje spotkanie w #OczamiMatki jest potrójnym spotkaniem. Jest spotkaniem z Matką znanej osoby. Jest spotkaniem z Gwiazdą, o której mi ona opowiada. I jest także spotkaniem ze mną samą, z moim wewnętrznym dzieckiem, bo przy każdej matce budzą się moje własne wspomnienia i moje własne tęsknoty.

Kiedy pokazuję nagrany materiał, to znane osoby najczęściej  mi dziękują. To jest bardzo wzruszające, bo mówią często, że spojrzały na swoją mamę inaczej albo sobie ją przypomniały. Mówią, że się obawiały tego, co powie, ale że chciały jej w ten sposób podziękować.

Moją pierwszą bohaterką była mama wspaniałej dziennikarki, niezwykle przedsiębiorczej dziewczyny  o ogromnym sercu , Omeny Mensah – Izabela.

Kolejną bohaterką – mama niezwykle radosnej, spontanicznej aktorki, Basi Kurdej-Szatan – Eliza. Warto obejrzeć, by zrozumieć jej fenomen, otwartość na świat i ludzi.

Odcinki cyklu do obejrzenia premierowo w każdy wtorek– ONET, „Oczami Matki“, godz.14.00

750x200-mobiboard-OCZAMI-MATKI

Lubię te swoje spotkania z mamami, lubię atmosferę tych spotkań, zapach świeżej kawy, która im towarzyszy.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Zachęcam Was bardzo serdecznie do tych spotkań, pełno w nich wzruszeń, ciekawych historii, radości i mądrych refleksji.

 

 


Lifestyle

Dopadło cię przeziębienie? Sprawdź, czy nie pogarszasz swojego stanu

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
15 listopada 2017
Fot. iStock/Imgorthand
 

Wszyscy znamy ten stan – ciężka głowa, zatkany nos, ogólne rozbicie i brak chęci do czegokolwiek. Oto nadeszło przeziębienie. Jeżeli ostro weźmiesz się za siebie, objawy znikną dosłownie za kilka dni. Jeśli jednak zbagatelizujesz sprawę, rozchorujesz się jeszcze bardziej. Czego absolutnie nie można robić, gdy dopadnie nas przeziębienie?
Pierwszym, podstawowym błędem, który popełnia większość z nas, to udawanie, że nic się nie dzieje. Przecież zaraz samo minie, prawda? Nie ma więc sensu szprycować się lekami i domowymi, obrzydliwymi miksturami. Stop! To najlepszy moment, by trochę zwolnić i nie przeciążać organizmu. Jeśli damy mu odrobinę wytchnienia, posiedzimy w ciepłym domu, powinien sam uporać się z chorobą przy wsparciu lekami dostępnymi bez recepty.

W jaki sposób dodatkowo sobie szkodzimy?

Za mało pijemy

Niektórym wydaje się, że odwodnić można się tylko w trakcie wymiotów i biegunki. Tymczasem gorączka i katar również powodują utratę wody z organizmu, a ta jest niezbędna w walce z chorobą. Nawet w trakcie lekkiego przeziębienia należy pamiętać o piciu. Przede wszystkim warto sięgać po wodę, ale także rozgrzewającą herbatę z sokiem i zupy.

Trenujemy

Ćwiczenia fizyczne nie są wskazane w trakcie choroby. Po pierwsze, wydolność organizmu znacznie spada. Po drugie, dodatkowe obciążenia utrudniają walkę z wirusami. Gdy pojawią się pierwsze objawy przeziębienia, zrezygnuj z treningów na kilka dni.

Palimy papierosy

Dym papierosowy podrażnia nie tylko układ oddechowy, ale także układ immunologiczny. Palenie spowoduje więc nasilenie wszystkich, nieprzyjemnych objawów. Przede wszystkim trzeba liczyć się z kaszlem, dusznościami, bólem gardła i głowy. Po co sobie dokładać, skoro i tak czujemy się fatalnie?

Źle się odżywiamy

Aby szybko stanąć na nogi, potrzebna jest zdrowa dieta, bogata w witaminy i minerały. Być możesz nie masz apetytu, ale warto się nieco zmusić. Pożywna, rozgrzewająca zupa czy koktajl owocowo-warzywny pomogą ci szybciej uporać się z chorobą.

Stresujemy się

Nerwy nigdy nie służą, a już na pewno nie wtedy, gdy organizm walczy z chorobą. Zapewne denerwujesz się, że zawalisz robotę. Pamiętaj, choroba każdemu może się przytrafić. Lepiej zwalczyć ją w zarodku, niż pozwolić, aby uziemiła cię na długie tygodnie.

Nie wysypiamy się

Organizm najlepiej regeneruje się w czasie snu. Wiadomo to nie od dzisiaj. Gdy chorujesz, pozwól sobie na lenistwo. Wyłącz budzik, zdrzemnij się w ciągu dnia. To naprawdę pomaga.

I pamiętaj, żeby zadbać o towarzystwo! Samotność nie sprzyja zdrowieniu. Poza tym, to szalenie miłe, gdy ktoś się nami opiekuje i poda do łóżka kubek gorącej herbaty.


 

Źródło: Hello Zdrowie


Lifestyle

Każdy potrzebuje kogoś do kochania. Cudowna więź skrzywdzonego psa z niemowlakiem. Zobaczcie piękne zdjęcia

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
14 listopada 2017
Fot. Screen z Instagrama /wellettas

Co nas wzrusza najbardziej w internecie? Najczęściej są to zdjęcia dzieci i zwierząt. A co, gdy na jednym zdjęciu pojawia się niemowlę i pies. I gdy wiemy, że ten pies został straszliwie skrzywdzony? Trudno, żeby się nam cieplej wokół serca nie zrobiło, prawda?

Nora to suczka, którą potwornie traktował poprzedni właściciel, psina przeszła takie piekło, że boi się wszystkiego – nowych miejsc, ludzi, krzyków, gwałtownych ruchów. Przygarnięta została przez cudowną rodzinę, która wierzyła, że dając jej miłość i spokój Nora stanie się psem łagodnym, psem rodzinnym. I tak się faktycznie stało. Rodzina, która zaopiekowała się Norą, to oprócz małżeństwa jeszcze trójka dzieci i trzy psy ratunkowe, jednak suczka upatrzyła sobie najmłodszego członka rodziny. Archie – tak ma na imię niemowlak na krok nie jest odstępowany przez Norę, która go uwielbia. Elżbieta właścicielka psa i mama Archie’go opowiada, że nawet, kiedy kąpie synka, Nora leży na macie w łazience i czeka na  koniec kąpieli. Kiedy Elżbieta karmi chłopca, Nora też chce być na jej kolanach. To niesamowita więź i miłość, ta miłość, która być może uleczy zbolałą suczkę i rozgoni wszelkie złe wspomnienia.

Obejrzyjcie te zdjęcia, są cudowne.

 

True love in bloom ❤️ #tbt . #ArchietheAnimalWhisperer #rescuedog #adoptdontshop

Post udostępniony przez Elizabeth Spence (@wellettas)

Dear, sweet, tolerant Nora ❤️ . #rescuedog #adoptdontshop #archietheanimalwhisperer Post udostępniony przez Elizabeth Spence (@wellettas)

źródło: Instagram, Bored Panda


Zobacz także

Chorwacja nie musi być „oklepana”. Akcja „Kocham podróże, kocham swobodę”. Dzień #6 [21.05]

Ludzie czasem mówią: „będę mieć życie piękne”. Najczęściej, gdy są młodzi. 7 wskazówek jak być sobą

10 kłamstw na temat zdrowia, w które wierzymy