Go to content

Najlepsze rzeczy są w życiu za darmo. Tego nie kupisz za żadne pieniądze

Fot. iStock / deimagine

Najlepsze rzeczy w życiu są za darmo. Co prawda, przychodzi taki moment, kiedy zaczynamy uświadamiać sobie, że pieniądze naprawdę dają nam bezpieczeństwo i pewien komfort życia. Ale równie szybko pojmujemy, że można być bogatym i jednocześnie bardzo nieszczęśliwym, że są takie problemy, których posiadanie tego, co materialne po prostu nie rozwiąże. Tych ośmiu rzeczy sobie nie kupisz:

1. Zdrowia

Bo chociaż będziesz miał dostęp do najlepszych metod leczenia i do usług najzdolniejszych lekarzy, nie oszukasz choćby swoich predyspozycji  zapisanych w genach. Możesz też wydać fortunę na zabiegi upiększające i usprawniające twoje ciało i nie uzyskać satysfakcjonującego  efektu. Dla niektórych z nas to dołujące, ale dla innych motywujące by dbać o równowagę między ciałem a duchem.

2. Miłości

Mimo, że zbudujesz mu albo jej złotą klatkę i obdarujesz wszystkim, o czym marzy, nie sprawisz w ten sposób, że najbliższa twojemu sercu osoba poczuje do ciebie to samo, co ty do niej. Serca człowieka nie da się przekupić, jeśli nie będzie chciało, nigdy nie zabije dla ciebie. Poza tym miłość to przecież również dawanie wolności, a nie wiązanie ze sobą kogoś za pomocą sieci zależności. Nie możesz nikogo „posiadać” jak rzeczy, miłość to wyraz wolnej woli obu stron.

3. Inteligencji, zdolności

Choćbyś kupił najdroższy kurs i zatrudnił najlepszego nauczyciela. Zgoda, pewnych rzeczy można się „wyuczyć”, żeby je potem, nawet perfekcyjnie odtwarzać. Ale nauka rysunku nie uczyni z ciebie artysty, jeżeli brak ci talentu. Bez tej iskry twoim pracom  i kompozycjom zawsze będzie czegoś brakowało, nie zachwycą geniuszem.

4. Czasu

Nie zatrzymasz go, nie sprawisz by się cofnął. Nikt też nie wynalazł jeszcze sposobu by wydłużyć ludzkie życie. Rodzisz się i twój czas zaczyna biec. Dlatego jedną z najważniejszych umiejętności jest umiejętność życia chwilą. Który to raz sobie to uświadamiasz?

5. Spokoju duszy

Nie zagłuszysz swoich wyrzutów sumienia i nie uciekniesz przed sobą samym. Kiedy staniesz przed poważnymi problemami, konfliktem z bliską osobą, będziesz musiał go w końcu rozwiązać, wybaczyć komuś albo kogoś poprosić o wybaczenie. Inaczej w twoim sercu zawsze będzie gościł niepokój i nieprzyjemne uczucie, które nie pozwoli ci być w pełni szczęśliwym ani cieszyć się z tego, co masz.

6. „Klasy”

Widać ją w spojrzeniu, w geście, w tym jak traktujesz innych ludzi i w tym, jaki masz stosunek do siebie i swoich potrzeb. To pewien rodzaj swobody nie do podrobienia, coś co w sobie nosisz i co odróżnia cię od innych.

7. Obecności i akceptacji

Można być obok, ale nie być obecnym. Kiedy myśli bliskiej ci osoby krążą gdzieś daleko, daleko od ciebie, nie jesteś w stanie tego kontrolować, ani na to wpłynąć. Nie sprawisz też siłą, by najbliżsi zaakceptowali twoje wybory. Pamiętaj, twoim prawem jest żyć tak jak chcesz, nie krzywdząc innych.

8. Życiowego doświadczenia

Żaden coach ani trener rozwoju osobistego ze swoimi wykładami i poradami nie przeżyje za ciebie życia. Nie wzbogaci cię swoimi przeżyciami, nie nauczy swoimi opowieściami jak być, trwać, radzić sobie z problemami. Możesz wysłuchać jego wskazówek, ale praktyka przychodzi sama: z wiekiem, z obecnością innych ludzi, z upadkami i wzlotami. Z wydarzeniami, które czasem odwracają twój świat do góry nogami, zmuszając do zawrócenia z drogi, którą kroczyłeś do tej pory.

Chociaż jesteśmy tu na chwilę, już ta chwila jest szansą. Jeśli podejdziesz do niej z odwagą i przekonaniem, że największą wartością są ludzie, pieniądze będą dla ciebie jedynie środkiem, a nie celem samym w sobie.