Lifestyle Psychologia

Na co zwracamy uwagę w wyglądzie kobiet? Badania potwierdziły, że mężczyźni i kobiety patrzą na to samo…

Redakcja
Redakcja
11 sierpnia 2017
Fot. iStock / miljko
 

Włosy, oczy, usta, piersi i biodra, to różne atrybuty kobiecości, na które bardzo często zwracamy uwagę. Mówi się, że mężczyznę interesują wyłącznie piersi i kobiece biodra, a jak jest w rzeczywistości? Na to pytanie, zarówno w kontekście mężczyzn, jak i oceniających inne kobiety pań, odpowiedź znalazła doktor Sarah Garvais.

Dzięki metodzie śledzenie ruchów gałek ocznych można było odgadnąć, co najbardziej przykuwa wzrok obserwatorów.

Wyniki eksperymentu nie zaskakują

Mówi się, że idealna kobieca sylwetka, to wymarzone wymiary 90-60-90, co potwierdzają najnowsze badania. Niestety nie wszystkie kobiety są posiadaczami ciała w kształcie klepsydry i wzroście modelki. Na pocieszenie można powiedzieć, że wymiary nie muszą być idealnie, ale proporcjonalne i zarówno niższa, jak i wyższe kobiety, mające szersze biodra, większe piersi i wąską talię, są postrzegane jako atrakcyjne fizycznie.

Wynika to z faktu, że takie panie postrzega się jako te, które nie będą miały problemów z zajściem w ciążę, mają więcej żeńskich hormonów i rzadziej chorują na nowotwory piersi i macicy. Oczywiście to nie wszystkie wnioski, jakie się nasunęły w czasie eksperymentu. Do kolejnego badania zaproszono 65 osób (29 kobiet i 36 mężczyzn), którym pokazano 10 zdjęć kobiet różniących się od siebie wyglądem. Dodatkowo połowę badanych poproszono, aby skupili uwagę na osobowości kobiet, które oglądają, a druga połowa miała skupić się wyłącznie na wyglądzie. Uczestnicy oceniali także pozytywność i negatywność kobiet przedstawionych na zdjęciach. Podczas badania mierzono ruchy gałek ocznych.

Badanie pokazało, że uczestnicy badania niezależnie od płci, skupiali wzrok przede wszystkim na piersiach i biodrach kobiet, a nie na ich twarzach. Gdy poproszono o skupienie się na wyglądzie, efekt ten był silniejszy w przypadku kobiet bardzo atrakcyjnych, a słabszy w przypadku kobiet o niestandardowej urodzie. Kobiety o figurze klepsydry były oceniane pozytywniej niż kobiety o przeciętnej figurze i niskiej atrakcyjności. Tak więc kobiety niezależnie od ich atrakcyjności postrzegane są pod względem przydatności rozrodczej kojarzonej z większymi piersiami oraz wcięciem w talii.

Taką zależność można zauważyć również w wizerunku kobiet w mediach, bardzo uprzedmiotowionym. Najczęściej przedstawione są one jako obiekty seksualne, a nie postaci posiadające wyrazistą osobowość.


 

źródło: badania.net


Lifestyle Psychologia

Ręcznik-stanik to coś, co pomoże kobietom z dużym biustem przetrwać upał. Robi prawdziwą furorę

Anna Wójtowicz
Anna Wójtowicz
11 sierpnia 2017
Fot. Print Sreen z Instagrama/tatatowels
 

To coś w rodzaju szala, który na obu końcach ma kieszenie. Został zaprojektowany, aby kobietom z dużym biustem było łatwiej  przetrwać upały oraz by  przyszłym i karmiącym matkom pomóc poradzić sobie z krągłościami. Jego autorka, Erin Robertson, posiadaczka pełnego dekoltu, miała dosyć kropli potu spływających aż do brzucha, dlatego postanowiła stworzyć Ta-Ta Towel. Nawet nie przypuszczała, że jej wynalazek zrobi prawdziwą furorę.

Stanik wykonany z ręcznika został żartobliwie nazwany „hamakiem na piersi”. Budzi spore kontrowersje. Tysiące kobiet zachwala produkt, który sprawił, że uporały się z wysypkami spowodowanymi nadmiarem wilgoci. Przeciwnicy zarzucają, że zsuwa się z piersi i zbyt mocno obciąża odcinek szyjny kręgosłupa powodując ból.

Post udostępniony przez @tatatowels

W komentarzach nie brakuje także szyderstw. Zdaniem niektórych wygląda po prostu głupio i brzydko. A kobiety  noszące ten wynalazek wcale nie są seksowne i atrakcyjne. Naprawdę?

Post udostępniony przez @tatatowels

Post udostępniony przez @tatatowels

Stanik dostępny jest w trzech rozmiarach (S,M, L) i w kilku wersjach kolorystycznych. Kosztuje 45 dolarów, czyli ok. 160 zł. Można go zakupić na oficjalnej stronie producenta.

Co o tym sądzicie?


Lifestyle Psychologia

Smutek nie jest jednowymiarowy. Poznaj 5 warstw smutku

Redakcja
Redakcja
11 sierpnia 2017
Pocieszać też trzeba umieć. Co robić, by nie pogorszyć czyjegoś smutku?
Fot. iStock / happyframe

Smutek towarzyszy każdemu z nas w wielu sytuacjach życiowych. Nie ma człowieka, który nie przechodził tego stanu wiele razy w życiu, odczuwając krzywdę i cierpienie. Smutek przede wszystkim kojarzy się z niechcianym, negatywnym uczuciem, które pozbawia nas energii do działania, wpędza w melancholię i stan odrętwienia.

Kojarzymy go przede wszystkim z ucieczką w samotność i zamknięciem się w swoich przemyśleniach, odczuciach. Nikt nie chce tego doświadczać, ale każdy jest skazany na odczuwanie i tego rodzaju emocji.

Smutek wywołują w nas różne zdarzenia losowe. W zależności od osobowości każdego z nas przeżywamy go indywidualnie. Jedna osoba głębokim smutkiem zareaguje na utratę pracy i będzie miała problem się z tego otrząsnąć, a dla innego człowieka ten fakt długo nie zasmuci i napędzi go do działania. Jeszcze inaczej przeżywamy odejście i śmierć najbliższej osoby, co wywołuje poza smutkiem, falę innych, przytłaczających emocji.

Smutku nie da się przeskoczyć

Najczęściej będąc pochłonięci smutkiem staramy się w ciszy i w samotności przeżyć to, co nas dręczy. Trudno mierzyć się z wyzwaniami dnia codziennego ze zwykłym entuzjazmem, gdy problemy ciążą nam na sercu. Trzeba nauczyć się rozumieć smutek i przyjąć do wiadomości, że nie jest to uczucie trwałe, bo dziś ocieramy się o rozpacz, a za jakiś czas znów uśmiechniemy się do słońca. Trudno jest ignorować smutek i zachowywać się tak, jakby nic się nie stało, bo taka ucieczka niczemu nie służy i trzeba przejść etapy pogodzenia się z tym, co się stało. Nie da się przejść drogą na skróty, nie można od tego uciec. Nie można zakładać każdego dnia maski i udawać, że wszystko jest w najlepszym porządku. Potrzeba czasu, aby dać sobie pewne rzeczy przeżyć.

Smutek nie jest jednowymiarową emocją i ma warstwy, które warto zrozumieć:

1. Smutek jako ostrzeżenie

Będąc w głębokim smutku staramy się odizolować od nadmiaru bodźców, wycofujemy się do wewnątrz siebie, aby móc być z własnymi myślami. Taka ucieczka sprawia, że wycofujemy się, aby w spokoju przemyśleć i przeżyć to, co sprawiło, że odczuwamy niepokój czy załamanie.

2. Smutek przekierowuje energię

Bernard Thierry, biolog i fizjolog, znawca negatywnych emocji, uważa, że smutek wywołuje wewnątrz nas swoisty stan hibernacji. Pozwala to zastanowić się nad tym, co się stało oraz oszczędzić energię do pokonania problemu, zamiast koncentrować się na zwykłych codziennych czynnościach. Taka apatia po prostu chroni energię i nadaje priorytety sprawom, które są w danym momencie najbardziej dla nas istotne.

3. Smutek bywa potrzebny

Wielu psychologów uważa, że smutek nie jest niepożądaną emocją, ponieważ ma konkretny cel — działa poniekąd jak mechanizm ostrzegania, nakazuje zatrzymać się w danej chwili, wsłuchać się w siebie, zrozumieć swoje potrzeby i to, co się dzieje w danej sytuacji. Smutek pozwala również na zwrócenie uwagi bliskich na samopoczucie drugiej osoby i podjęcie próby dotarcia do przyczyny problemu. Łatwiej jest rozwiązywać kłopoty, gdy istnieje świadomość prawdziwych potrzeb.

4. Smutek jest tęsknotą

Smutek może wynikać z poczucia braku czegoś bardzo istotnego i w takim przypadku możemy emocjonalnie plątać się między tęsknotą i dziwną melancholią. Odczuwanie osobliwej pustki sprawia, że nie potrafimy określić swoich potrzeb, co powoduje smutek. Ale taki stan bywa również twórczy, bo w danej chwili pozwala tworzyć sztukę, muzykę, pisać osobiste teksty, aby w ten sposób przerobić i nazwać towarzyszące nam uczucia.

5. Smutek wzmacnia

Ludzie, którzy nie potrafią zrozumieć swojego smutku i nie podejmują żadnych działań, mają tendencję do pozostawiania swoich potrzeb w rękach innych ludzi. Ci, którzy potrafią radzić sobie ze smutkiem i są w tej materii aktywni, łatwiej decydują o sobie i wzmacniają swoją psychikę. W ich przypadku nie można łączyć smutku z postawą taką jak słabość i podatność na wpływy z zewnątrz. Zrozumienie własnych emocji i uczenie się od nich jest ważnym wkładem rozwój psychiczny.


 

źródło: exploringyourmind.com


Zobacz także

Baba babie wrogiem. Połóż kres nienawiści do innych kobiet

Około 30 proc. pacjentek przychodzi do gabinetu z objawami zapaleń narządów płciowych. Skąd te problemy?

Uśmiechnij się. Akcja „Bądź piękna każdego dnia”. Dzień #6 [26.04.]