Dom i wnętrze Lifestyle Psychologia Związek

Mężczyzna się nie domyśli – zaplanuj dla niego zadania! Małgorzata Ohme radzi, jak dzielić się obowiązkami domowymi

Redakcja
Redakcja
24 lipca 2019
Fot. Materiały prasowe

Domowe obowiązki takie jak gotowanie, sprzątanie czy opieka nad dziećmi zazwyczaj traktowane są jako „kobiece zajęcia”. W praktyce często oznacza to, że nawet jeśli oboje partnerów pracuje zawodowo, to właśnie kobieta w większości przypadków ma dodatkowy etat w postaci troski o dom. Potwierdzają to wyniki badania „Podział obowiązków w polskich gospodarstwach domowych”, zrealizowanego na zlecenie marki Indesit, w którym ponad połowa kobiet stwierdziła, że na domowe obowiązki poświęca dużo więcej czasu niż partner – Polki poświęcają aż do pięciu godzin dziennie, a mężczyźni jedynie do dwóch[1]. Co ciekawe, przytłoczone zadaniami nie do końca radzą sobie z dzieleniem się nimi z pozostałymi członkami rodziny… Może czasem wystarczy pozwolić sobie pomóc? Jak to zrobić – podpowiada psycholog Małgorzata Ohme.

Nie licz na to, że się domyśli

Utarło się, że troska o dom zazwyczaj jest na barkach kobiet. Sprzątamy, pierzemy, gotujemy i zajmujemy się dziećmi. Wielu z nas wydaje się, że ogarniemy wszystko lepiej, szybciej i dokładniej – po prostu nauczyłyśmy się, że schludny dom to nasza, kobieca odpowiedzialność. Ale czy na pewno? Czasem może warto odpuścić, pozwolić sobie pomóc? Podzielenie się zadaniami z partnerem czy z dziećmi to sposób, by dać sobie chwilę wytchnienia i zaangażować resztę domowników do codziennych aktywności. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że jeśli nie porozmawiamy z partnerem szczerze, to on sam może się nie domyślić, że należy wstawić pranie czy odkurzyć podłogi. Szczególnie, jeśli do tej pory, to my zajmowałyśmy się wszystkim. Jak to zazwyczaj wygląda?

Fot. Materiały prasowe

On siedzi, ogląda coś w telewizji albo sprawdza na komputerze, a ona pełna złości tłucze garnkami w kuchni, ostentacyjnie przechodzi z brudnym ubraniami obok niego, albo trzaska drzwiami wychodząc po zakupy. Dlaczego? Bo wkurza ją, że on siedzi na tej kanapie, a ona znowu ma do ogarnięcia tysiąc rzeczy. Znacie to?

A czy wiecie, że komunikacja w związku jest ważniejsza niż miłość? Bez rozmów nie da się wspólnie szczęśliwie żyć. Jeśli mu nie powiesz, czego od niego wymagasz, on się nie domyśli. Naprawdę – komentuje psycholog Małgorzata Ohme.

Jak wynika z raportu „Podział obowiązków w polskich gospodarstwach domowych”, zrealizowanego na zlecenie marki Indesit, z punktu widzenia kobiet większość prac związanych ze sprzątaniem i gotowaniem jest po ich stronie. Partnerzy specjalizują się w pracach naprawczych, remontach, wyrzucają śmieci, pracują w ogrodzie. Współdzielone są zakupy i opieka nad dziećmi1. Ale nie oszukujmy się, większość „męskich zajęć” (takich jak remont czy koszenie trawy) zdarza się raczej sporadycznie, a zmywać i gotować trzeba codziennie. Żeby jednak pozwolić sobie pomóc, musimy najpierw nauczyć się delegowania obowiązków. Może partner nie poskłada prania tak dobrze jak my byśmy to zrobiły… ale czy to ma aż takie znaczenie? Dajmy mu szansę.

Naucz się delegować obowiązki

Często jesteśmy przekonane, że to my wszystko zrobimy najlepiej. Właśnie dlatego mamy problem z delegowaniem obowiązków. Ileż to razy słyszałam od przyjaciółek: „Jak on ma sprzątnąć łazienkę, a ja po nim poprawiać, to mi się odechciewa”. Dlaczego pielęgnujemy w sobie przekonanie, że jak tylko my coś zrobimy, będzie to wykonane idealnie? Musi takie być? Nie można mu powiedzieć: „Kochanie, jak już sprzątasz po obiedzie, umyj też kuchenkę, bo później się wkurzam, że muszę ją i tak szorować”. On to zrobi, uwierz – metoda wypróbowana – radzi Małgorzata Ohme. Ustalcie wspólnie podział obowiązków, usiądźcie z tygodniowym grafikiem. „W poniedziałek nie zdążę zrobić zakupów, bo mam spotkanie w pracy”, „Okej, ja zrobię, ale nie dam rady odebrać w środę dzieci z zajęć”, „Nie ma sprawy, ja to zrobię”, „W tym tygodniu ty pilnujesz prania, pamiętasz?”. Zobaczcie, to naprawdę nie jest trudne, a jak zaangażujecie jeszcze w prace domowe dzieci, okaże się, że macie mnóstwo czasu dla siebie – komentuje Małgorzata Ohme.

Okazuje się, że dzieląc obowiązki pomiędzy domowników możemy zyskać naprawdę dużo czasu, a przy tym spędzić chwile wspólnie z rodziną. Nawet dzieci mogą się wykazać i już od najmłodszych lat uczyć się dbania o porządek czy pomagania w kuchni – jak wynika z raportu, najczęściej pomagają wtedy, gdy się je o to poprosi1. To działa!

Pozwól dzieciom z tobą gotować, niech dbają o porządek w swoim pokoju, niech mają, w zależności od wieku, swoją listę obowiązków i świadomość za co są odpowiedzialne. Czasami wystarczy zacząć od tego, by po posiłku odstawiły swój talerz do zlewu, by pomogły w nakrywaniu do stołu, starły kurze. I nie mówię tu tylko o dziewczynkach, obowiązki domowe nie powinny mieć płci, pamiętajmy o tym wychowując swoich synów – puentuje Małgorzata Ohme.

Jak widać, delegowanie zadań nie jest takie trudne, a może przynieść naprawdę wiele korzyści. Marka Indesit, w ramach prowadzonej kampanii, zachęca do realizowania idei #DoItTogether, czyli do wspólnego wykonywania obowiązków. Tym samym zaoszczędzony czas będziemy mogli poświęcać bliskim, a już samo realizowanie zadań traktować jako okazję do bycia razem.

[1] Raport zrealizowany na zlecenie marki Indesit – badanie ilościowe realizowane techniką CAWI – przeprowadzone wśród członków społeczności badawczej Zymetrii. Realizacja badania: 04.07.2018 – 10.07.2018 r, N=501.

Artykuł powstał w ramach kampanii #DoItTogether


Dom i wnętrze Lifestyle Psychologia Związek

6 rzeczy, które wpływają na wielkość piersi

Redakcja
Redakcja
24 lipca 2019
Fot. iStock/Renzo79
Następny

Kobiety bacznie przyglądają się swoim piersiom, wyłapując pewne zmiany, które zachodzą w ich wyglądzie. Po części podyktowane jest to troską o zdrowie, bo coraz więcej mówi się o zagrożeniu rakiem piersi. Innym powodem jest to, że nasze piersi zmieniają swoją wielkość, w zależności od pewnych czynników. 

Warto mieć świadomość, co może wpływać na zmiany wyglądu biustu. Jeśli pojawi się jakikolwiek niepokój z tym związany, zawsze dobrze jest skonsultować się z lekarzem. Zmiany, które mogą niepokoić, mogą, ale nie muszą świadczyć o tym, że dzieje się z piersiami coś złego.


 

źródło: kobieta.wp.pl

Dom i wnętrze Lifestyle Psychologia Związek

Drewno – modny motyw w wyposażeniu domu. Zobacz najlepsze inspiracje i działaj!

Redakcja
Redakcja
24 lipca 2019
Fot. Materiały prasowe / AdobeStock

Z roku na roku coraz nowsze trendy wnętrzarskie zyskują na popularności. W kwestii urządzania mieszkania jest to niemałe utrudnienie, ponieważ mało kto może pozwolić sobie na częste zmiany w aranżacji, by była ona zgodna z aktualną modą. W takim razie w jaki sposób stworzyć wnętrze, które będzie cieszyć oko przez długie lata? Podpowiadają eksperci ze Swiss Krono i sieci sklepów Fachowiec! Drewno to szlachetny materiał, którego sława trwa nieprzerwanie od lat. Niezależnie w jakim stylu chcesz urządzić mieszkanie, masz pewność, że drewno lub materiały drewnopodobne będą się świetnie komponować z pozostałymi elementami wystroju.

Motyw ten powinien być obecny w każdym wnętrzu, ponieważ jest materiałem niezwykle trwałym, uniwersalnym, wprowadza spokój do pomieszczenia i pozytywnie oddziałuje na domowników. Jeśli szukasz inspiracji, w jaki sposób wykorzystać ten wzór w swoich czterech kątach – spieszymy z pomocą!

Klasyczne podłogi

Drewniana podłoga – to zazwyczaj pierwsze skojarzenie, gdy myślimy o tym, jak wykorzystać ten motyw w mieszkaniu. Jest to jednak rozwiązanie, nie dla każdego, przede wszystkim ze względu na wysoką cenę oraz trudniejszy montaż. Na szczęście istnieją o wiele prostsze i tańsze sposoby, by cieszyć się pięknym wnętrzem. Doskonałą alternatywą mogą być podłogi laminowane, które równie skutecznie, jak podłogi drewniane, dodadzą pomieszczeniu szyku, elegancji i pasują do wielu stylów, między innymi: prowansalskiego, skandynawskiego, nowoczesnego, jak i rustykalnego. – Podłogi laminowane dostępne w ofercie Swiss Krono sp. z o. o., poprzez swoją strukturę, kolorystykę i rysunek, do złudzenia przypominają prawdziwą deskę. Decydując się na to rozwiązanie możemy być pewni, że znajdziemy idealny wzór, który dopełni nasze wnętrze – mówi Jarosław Masina, Kierownik Działu Marketingu SWISS KRONO sp. z o. o., producenta podłóg laminowanych, płyt meblowych i OSB. Nowoczesne podłogi laminowane Swiss Krono sp. z o. o. charakteryzują się wysoką jakością, a dzięki najwyższej klasie ścieralności są odporne na uszkodzenia.

Źródło: Swiss Krono sp. z o. o., zdjęcie lewe – dąb westminster 4918 Swiss Krono, marka Platinium, kolekcja Blackpool, struktura SO, 10 mm, AC4, V-fuga 4-stronna, zamek G5; zdjęcie prawe – dąb buckingham 4915 Swiss Krono, marka Platinium, kolekcja Blackpool, struktura SO, 10 mm, AC4, V-fuga 4-stronna, zamek G5

– Dobrze dobrane podłogi są inwestycją na lata, dlatego warto postawić na klasyczny drewniany motyw, który nigdy nie wychodzi z modydodaje Jarosław Masina. Takie podłogi oprócz zachwycającego wyglądu dają poczucie ciepła i bezpieczeństwa. Stąpając po nich gołą stopą nie poczujemy nieprzyjemnego chłodu, jak w przypadku kafelków. Warto dodać, że wszystkie podłogi laminowane, dostępne w ofercie Swiss Krono sp. z o. o., zostały przebadane na opór i przewodność cieplną, dzięki czemu z powodzeniem ułożysz je na ogrzewanie podłogowe.

Źródło: Swiss Krono sp. z o. o., orzech barley 3882 Swiss Krono, marka Aurum, kolekcja Aroma, struktura 3D, 10 mm, AC5, V-fuga 4-stronna, zamek Express Clic System

 Eleganckie i funkcjonalne ściany

Elementy dekoracyjne na ścianach to ciekawy pomysł na wykorzystanie motywu drewna w nieszablonowy sposób. Szeroka gama dostępnych na rynku produktów umożliwia dowolne zaaranżowanie przestrzeni. Elementy możesz położyć na całej długości ściany, tworząc naturalne, rustykalne wnętrze. Układając je do połowy wysokości, mieszkanie nabierze szyku i elegancji stylu prowansalskiego. W kolekcji WALLDESIGN marki Swiss Krono sp. z o. o. nie brakuje tego typu inspiracji. Motywem przewodnim jest natura, w której zachodzą zdumiewające zjawiska, dlatego wybrane wzory elementów dekoracyjnych WALLDESIGN do złudzenia przypominają prawdziwe drewno, ukazując jego naturalny wygląd, kolor i strukturę – tak jakbyśmy mieli prawdziwe drewno w swoich czterech kątach. Co więcej, ułożenie tych elementów na ścianach jest bardzo praktyczne. – Decydując się na takie rozwiązanie możemy mieć pewność, że pomieszczenie będzie wyglądać elegancko i schludnie, ponieważ materiały są szczególnie odporne na zabrudzenia i zarysowaniamówi Marcin Wrana, Dyrektor ds. sprzedaży detalicznej sklepów Fachowiec, ogólnopolskiej sieć salonów z artykułami wyposażenia wnętrz. – Takie rozwiązanie niesie ze sobą szereg korzyści. Przestrzeń powstała między elementami a ścianą tworzy dodatkową izolację termiczną i akustyczną, w tym miejscu można również dyskretnie poprowadzić instalację elektryczną – dodaje.

Źródło: Swiss Krono sp. z o. o. zdjęcie lewe – elementy dekoracyjne WALLDESIGN Swiss Krono, kolekcja City – Gracia D3196, struktura SW, 12,4 mm, L-fuga 3 mm; zdjęcie prawe – elementy dekoracyjne WALLDESIGN Swiss Krono, kolekcja City – Kallio D3315, struktura SD, 12,4 mm, L-fuga 3 mm.

Niestandardowe meble

Drewniane meble to dokonały pomysł, ale również jednorazowo spory wydatek. Jeśli aktualnie nie jesteśmy w stanie pozwolić sobie na zakup takiego zestawu z prawdziwego drewna, to z powodzeniem urządzimy wnętrze wykorzystując materiały drewnopodobne. Jednak możemy również zdecydować się tylko na jeden akcent, który może stać się punktem centralnym pomieszczenia. Jeśli marzysz o salonie urządzonym w stylu skandynawskim, nawet mały element w postaci stolika kawowego czy komody sprawi, że pokój nabierze charakteru i wpasuje się w ten styl. Naturalny kolor i wygląd drewna, z widocznym przekrojem i poszczególnymi słojami, idealnie komponuje się ze delikatnymi kolorami. 

 Źródło: AdobeStock

Drewniane dekoracje

Pomieszczenia zyskają jeszcze więcej uroku, gdy zadbamy o dekoracje, które dopełnią aranżację. Przemyślany dobór dodatków sprawi, że mieszkanie będzie nie tylko funkcjonalne, ale również będzie wyglądało na dopracowane w najdrobniejszych szczegółach, tworząc spójną całość. Również w kwestii ozdób warto postawić na ten motyw, nawet jeśli nie jesteśmy w stanie pozwolić sobie na prawdziwy surowiec. Wiele dekoracji można wykonać samodzielnie, wykorzystując do tego drewniane skrzynki czy pocięty pień drzewa. Nawet niewielkie akcenty, takie jak ramki czy zegary ścienne, wprowadzą do wnętrza przyjemną, ciepłą atmosferę.

Źródło: AdobeStock

Drewno jest ponadczasowym motywem, który pojawia się w wielu stylach i nigdy nie wychodzi z mody. Decydując się na takie elementy w swoim wnętrzu mamy pewność, że pomieszczenie będzie wyglądać szykownie i elegancko przez długi czas, pod warunkiem, że wybierzemy materiały wysokiej jakości, dostarczane przez producentów z wieloletnim doświadczeniem. Wzór ten wpisuje się również we wszechobecny trend eko, który zyskuje na popularności w wielu dziedzinach życia. A Ty w jaki sposób wykorzystasz ten motyw w swoich czterech kątach?


Artykuł powstał we współpracy z Grupą Fachowiec


Zobacz także

7 etapów żałoby po rozpadzie związku. Pozwól sobie na ich przejście, bez zbędnych wyrzutów

Noszę rozmiar 44 i co z tego? Lato, jesteś gotowe na mnie i kobiety niechude?

Tak naprawdę, to po co nam właściwie przyjaciel?