Lifestyle

Ludzie od nas odchodzą, porzucają, ale bądźmy im wdzięczni za to, czego się od nich nauczyliśmy

Małgorzata Mueldner
Małgorzata Mueldner
7 lipca 2016
Ludzie od nas odchodzą, poczucają
Fot. iStock / wundervisuals
 

Niektórzy pozostają z nami na dłużej, inni są jedynie przez chwilę – niekiedy za krótką, a innym razem zbyt długą. Czas jest najmniej istotny, bowiem ważne jest to, czego nas nauczyli, czego my nauczyliśmy się od nich o sobie.

G. znam od 13 lat, poznałyśmy się na wakacjach, kiedy jej syn zaczynał stawiać samodzielne pierwsze kroki, a ja zgięta w pół, przytrzymując małe rączki, stawiałam wiele kroków za swoim. Dzieci urosły, a nasze życie dojrzało. G. jako pierwsza zmierzyła się z traumą rozwodu. Jej decyzja o odejściu od męża byłą konsekwencją jego stylu życia i bycia. G. jest inna niż ja, dużo wcześniej odkryła prawo do własnego i tylko własnego życia. Uczyła mnie jak przejść przez najtrudniejsze chwile. Była dla mnie 24 godziny non stop, była najważniejsza.

Jak to w życiu czasem bywa nasze drogi jednak się rozeszły, ale G. udzieliła mi wielu lekcji:

–  Nauczyła mnie, żebym nie traciła energii na jałowe dyskusje i tłumaczenie się ze swojego życia, ona nie miała z tym problemu. W kontaktach z ludźmi potrafiła być konkretna, nieco radykalna. Usuwała numery telefonu, blokowała na Facebooku te osoby, które przestały być częścią jej życia, bądź nieustannie oceniały jej wybory.

– Uczyła słuchać własnej intuicji, kiedy serce z rozsądkiem toczyło nierówny pojedynek. Mówiła, żeby wsłuchać się w siebie, w pierwotne reakcje naszego ciała, bo ono jako nosiciel duszy będzie ja chronić.

– Nauczyła mnie marzyć. Kiedy  mi wydawało się, że nic już na mnie nie czeka, ona wpadała np. na pomysł szalonego wyjazdu i powtarzała, że wszystko jest w naszej głowie i to my zawsze jesteśmy panem sytuacji.

– Nauczyła, że nie musze być perfekcyjna, bowiem sama sobie pozwalała na mnóstwo niedoskonałości i potrafiła odpuszczać wiele rzeczy, odkładać, ustalać inną hierarchię wartości.

– Nauczyła mnie jak polubić samą siebie, kiedy z dystansem opowiadała o swoich porażkach, sukcesach o zmieniającej się fizyczności.

–  Nauczyła minie trwać przy swoich zasadach, nie zmieniać się, nie rezygnować z własnej natury. Bywała tak inna niż ja i tak daleka od moich wartości, od postrzegania drugiego człowieka, od podejścia do wychowania dzieci. Patrzyłam na niektóre jej poczynania i wiedziałam, że moja droga jest inna.

Tego wszystkiego nauczyła mnie G., a może raczej ja  nauczyłam się od niej wszystkiego o sobie.

Z przyjaźnią jest jak z miłością. W życiu niewiele jest nam dane na zawsze, a już z pewnością nikt nie jest własnością drugiej osoby, więc bywa, że musimy pozwolić komuś odejść, albo pozwolić sobie na odejście. Dobrze więc zabrać wszystko, co dobre z przemijającej znajomości i otworzyć się na nowe. Naprawdę warto też zwrócić uwagę na tych, którzy pojawia się w naszym życiu na moment, bo zawsze to się dzieje w jakimś celu. Bywa, że kilka słów wypowiedzianych przez takie osoby, potrafi zdziałać cuda, wystarczy je tylko chcieć usłyszeć!

Bez historii wieloletniej przyjaźni i masy wspomnień L. zagościła zupełnie niespodziewanie w moim życiu. Poznałam ją, kiedy mieszkałam w obcym kraju. Obie byłyśmy żonami mężów na kontrakcie i tylko to nas łączyło. Zupełnie inne, osadzone w realiach plastikowego życia, wydawałoby się, że po tej znajomości niewiele zostanie. Zresztą kobiet takich jak L. otaczało mnie całe mnóstwo. Wróciłam do kraju, moje życie nagle rozpadło się i wtedy niespodziewanie zadzwoniła L..

– Masz wystarczająco dużo siły, żeby przez wszystko przejść – powiedziała spokojnym, tak pewnym głosem, że nie pozostało mi nic innego jak tylko w to uwierzyć. Jej słowa zostały ze mną na długo i już wiele razy przekazywałam je dalej, chociaż sama L. tak, jak się pojawiła –  tak odeszła.


Lifestyle

Przewodnik po gabinecie kosmetycznym

Joanna Fizia
Joanna Fizia
7 lipca 2016
Fot. iStock / gilaxia
 

Pierwsza wizyta w gabinecie kosmetycznym? Zastanawiasz się co cię tam czeka? A może to już kolejna, ale ilość i różnorodność pojawiającego się tam sprzętu wciąż cię przerasta? Niby znasz jakieś nazwy, coś o nich słyszałaś, niby wiesz do czego służą, ale jak przychodzi co do czego to i tak czujesz się zielona w temacie – znasz to? 

Aparaty kosmetyczne, bo o nich będzie mowa, zajmują całkiem sporą powierzchnię w każdym salonie urody i są tam niezbędne, ponieważ z ich pomocą wykwalifikowana osoba może zdziałać cuda na twojej twarzy i ciele.

Jeśli chcesz wiedzieć do czego służą, jak działają i dla kogo są przeznaczone, przeczytaj poniższy przewodnik po gabinecie kosmetycznym. Zebrałam w nim najbardziej popularne aparaty, które cieszą się dużym uznaniem wśród profesjonalistek/ów i klientek/ów.

Mikrodermabrazja

Jest to mikropeeling kontrolowany, jeden z popularniejszych zabiegów. Polega na mechanicznym, stopniowym ścieraniu górnych warstw naskórka. Wykorzystuje się tutaj specjalną głowicę, która działa jak odkurzacz. Metoda stosowana jest przy oczyszczaniu twarzy, leczeniu blizn potrądzikowych, spłycaniu zmarszczek, usuwaniu plam pigmentacyjnych i rozstępów skórnych.

Wskazania do zabiegu:
– cera tłusta, trądzikowa, zanieczyszczona i dojrzała,
– zaskórniki, rozszerzone pory, blizny, przebarwienia, zmarszczki,
– rozstępy.

Efekty:
– oczyszczona, wygładzona i uelastyczniona skóra,
– poprawa ukrwienia i kolorytu skóry,
– pobudza produkcję kolagenu i elastyny,
– spłycone i/lub usunięte zmarszczki oraz blizny.

Peeling kawitacyjny

Fot. iStock / robertprzybysz

Fot. iStock / robertprzybysz

To bezpieczny i bezbolesny zabieg polegający na oczyszczaniu skóry. Peeling wykonuje się na wilgotnej skórze przy pomocy urządzenia, które jest zakończone szpatułką, wytwarzającą fale ultradźwiękowe. Kiedy nawilżona skóra poddawana jest działaniu tego typu fal, na jej powierzchni powstają mikro pęcherzyki, które ulegają rozpadowi, powodując rozbicie martwych komórek rogowej warstwy naskórka.

Wskazania do zabiegu:
– każdy rodzaj cery,
– zaskórniki, rozszerzone pory,
– trądzik pospolity,
– skóra wymagająca regeneracji.

Efekty:
– bezbolesne, szybkie i dokładne oczyszczenie skóry,
– ujędrnienie tkanek,
– wspomaga leczenie trądziku,
– rozjaśnia przebarwienia i plamy pigmentacyjne,
– przygotowuje skórę do dalszych zabiegów kosmetycznych, zwiększając jej możliwości absorbcyjne.

Mezoterapia

Fot. iStock / gilaxia

Fot. iStock / gilaxia

Kolejny, obok wyżej wymienionych, jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów. Polega na wprowadzeniu w głąb skóry substancji aktywnych (kwasu hialuronowego, witamin, aminokwasów, czy mikroelementów), poprzez mikronakłucia lub iniekcje. Poprawia owal twarzy i koloryt skóry, spłyca zmarszczki, odżywia i regeneruje. Redukuje zasinienia pod oczami.

Wskazania do zabiegu:
– wiotka, cienka, mało elastyczna i przesuszona skóra,
– sińce pod oczami,
– zmarszczki i przebarwienia,
– blizny potrądzikowe,
– usuwanie tkanki tłuszczowej, cellulitu i rozstępów,
– stymulacja wzrostu włosów.

Efekty:
– głębokie nawilżenie,
– poprawa mikrokrążenia, napięcia oraz elastyczności skóry,
– redukcja oznak starzenia,
– stymulacja komórek do produkcji włókien kolagenowych.

Endermologia

To masaż podciśnieniowy, który oddziałuje na tkankę łączną skóry. Dzięki pobudzeniu metabolizmu, organizm szybciej eliminuje toksyny i tłuszcz z organizmu, przez co skutecznie walczy z cellulitem i modeluje sylwetkę. Zabieg stymuluje również komórki odpowiedzialne za produkcję kolagenu i elastyny, dlatego wykorzystywany jest do masażu twarzy, szyi i dekoltu.

Wskazania do zabiegu:
– cellulit,
– modelowanie sylwetki,
– eliminacja toksyn z organizmu,
– ujędrnianie,
– pobudzanie krążenia,
– terapia uszkodzeń mięśni, ścięgien i więzadeł,
– terapia przeciwstarzeniowa.

Efekty:
– ujędrnienie i poprawa elastyczności skóry,
– wygładzenie drobnych zmarszczek,
– redukcja cellulitu,
– wyszczuplenie i wymodelowanie sylwetki,
– poprawa krążenia krwi i limfy.

 Sonoforeza

Aparat, który wykorzystuje fale ultradźwiękowe. Służy do wprowadzania w głąb skóry składników aktywnych. Głębokość ich wnikania zależy od częstotliwości ultradźwięków, ich mocy i okresu oddziaływania. Zabieg ten poprawia krążenie krwi i limfy (może być więc stosowany na cellulit), pomaga w redukcji zmarszczek, stymuluje tkanki do odnowy, pobudza syntezę kolagenu i elastyny.

Wskazania do zabiegu:
– wiotka, sucha i łuszcząca się skóra,
– trądzik pospolity i różowaty,
– zmarszczki, przebarwienia,
– cellulit.

Efekty:
– rozjaśnienie przebarwień,
– dotlenienie i nawilżenie skóry,
– pobudzenie tkanek do odnowy poprzez mikromasaż.

 Jonoforeza

Fot. iStock / targovcom

Fot. iStock / targovcom

Jest to zabieg elektroleczniczy polegający na wprowadzeniu do tkanek, za pomocą prądu stałego (galwanicznego) substancji aktywnych – leków bądź innych związków chemicznych działających leczniczo.

Wskazania do zabiegu:
– rozszerzone naczynia krwionośne,
– trądzik pospolity i różowaty,
– zwiotczenie skóry i mięśni,
– blizny, przebarwienia i zmarszczki.

Efekty:
– poprawa krążenia,
– odżywienie tkanek,
– rozjaśniona skóra, dotleniona i nawilżona,
– wzmożona produkcja kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego.

 Darsonwal

Elektroniczne urządzenie wykorzystujące tzw. prądy d`Arsonvala. Zabieg polega na masażu szklaną elektrodą (pelotą) wypełnioną gazem szlachetnym, co powoduje wyładowania elektryczne na powierzchni skóry i uwolnienie ozonu, mającego działanie bakteriobójcze i bakteriostatyczne.

Darsonwalizację przeprowadza się w celu dezynfekcji skóry po zabiegach oczyszczania mechanicznego, depilacji i epilacji, w terapii skór łojotokowych, tłustych, trądzikowych oraz w leczeniu łysienia i wypadania włosów.

Wskazania do zabiegu:
– trądzik,
– dezynfekcja skóry po mechanicznym oczyszczaniu,
– rozdwojone końcówki włosów, łysienie plackowate.

 Wapozon

Urządzenie wytwarzające parę wodną i ozon. Jego podstawową funkcją jest nawilżenie skóry. Dzięki zdolnościom rozmiękczania warstwy rogowej naskórka, pomocny jest przy oczyszczaniu twarzy. Z kolei ozon działa antybakteryjnie, stymuluje krążenie, przyspiesza gojenie się ran.

W gabinetach odnowy biologicznej ozonoterapia stosowana jest również do walki z celulitem, rozstępami i zwiotczałą skórą.

Efekty:
– nawilżenie, dotlenienie i oczyszczenie skóry,
– pobudzenie krążenia,
– rewitalizacja,
– stymulacja wszystkich funkcji skóry, w tym jej układu immunologicznego.

 Kawitacja ultradźwiękowa (lipoliza)

Jedna ze skuteczniejszych metod bezinwazyjnego usuwania tkanki tłuszczowej. Stanowi alternatywę dla liposukcji – odsysania tłuszczu. Wykorzystuje się tutaj działanie ultradźwięków i zjawiska kawitacji. Wytworzona w ten sposób energia powoduje uszkodzenie komórki tłuszczowej i jej rozbicie. Zabieg jest bezbolesny i bezinwazyjny.

Wskazania do zabiegu:
– nadmierna tkanka tłuszczowa,
– cellulit,

Efekty:
– redukcja tkanki tłuszczowej,
– zmniejszenie widoczności cellulitu,
– modelowanie i ujędrnianie sylwetki.

Na tym oczywiście nie kończy się oferta dzisiejszego świata urody, nie sposób jednak przedstawić wszystkie możliwości w przystępnej „pigułce”. Wyżej wymienione aparaty to zdecydowanie te najpopularniejsze i powszechnie dostępne.


Lifestyle

Magnez dla aktywnych? To naprawdę pozwala utrzymać równowagę tym, którzy żyją w ciągłym biegu

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
7 lipca 2016
magnez
Fot. Pixabay / helpsg / CC0 Public Domain

Znasz ten schemat? Praca, dom, dzieci, czas na hobby, dla partnera? I tak w kółko. Zazwyczaj to nasze obowiązki regulują rytm dnia a niekiedy i nocy, ale rzadko się tym martwimy. Bo mimo wszystko, często same decydujemy się na narzucenie większego tempa. Stać nas na taki wysiłek i chętnie podejmujemy nowe wyzwania, stawiając sobie coraz to inne stopnie do zdobycia.

Współczesne kobiety są bardzo ambitne i doskonale zorganizowane, jednak w tej szalonej codzienności, czasem zapominają o równowadze swojego organizmu. A przecież gdy tego zaczyna brakować, brakuje też energii i chęci do podejmowania coraz to innych wyzwań.

Czy wiesz, jak wielką rolę pełni magnez w twoim organizmie?

Magnez nie bez przyczyny określany jest mianem pierwiastka życia, bowiem jest on niezbędny do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu. Magnez wpływa na procesy krzepnięcia krwi, reguluje rozwój układu kostnego, wzmaga reakcje obronne organizmu, wzmacnia układ sercowo-naczyniowy, reguluje układ nerwowy. Wpływa na poprawę koncentracji, pamięci oraz nastroju, dodaje energii, ponieważ umożliwia dostawę energii do komórek organizmu, zwłaszcza komórek nerwowych mózgu. Magnez wpływa na regulację ciśnienia krwi, obniżając opór w naczyniach krwionośnych. Zapobiega także powstawaniu skrzepliny, zmniejszając skłonność płytek krwi do sklejania. Ten cenny pierwiastek wpływa dobroczynnie na funkcje przeciwanafilaktyczne i przeciwzapalnie organizmu. Nie sposób żyć bez zapewnienia prawidłowej ilości magnezu w organizmie, a jego braki zagrażają potężnymi konsekwencjami.

Przyczyny powstawania niedoborów tego pierwiastka

Ciągły stres, napięcie psychiczne, przepracowanie oraz tak dobrze nam znane życie w biegu, wpływają na pojawienie się niedoboru magnezu. Sytuację pogarsza stosowanie diety bogatej w tłuszcz zwierzęcy, cukier i przetworzone jedzenie nie ułatwia zachowania organizmu w zdrowiu i nie zaspakaja potrzeb na witaminy i cenne pierwiastki. Także nasze zamiłowanie do kawy i napojów energetyzujących pogarsza sytuację. Niedobór magnezu może być również spowodowany niskim wchłanianiem magnezu z przewodu pokarmowego, stanem zapalnym jelit, przewlekłą biegunką lub zbyt częstym stosowaniem środków przeczyszczających. Także choroby nerek, alkoholizm, przyjmowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych oraz intensywny wysiłek fizyczny może wpływać negatywnie na równowagę magnezu w organizmie.

Skutki niedoboru magnezu

Ludzki organizm jasno sygnalizuje moment, w którym pojawiają się problemy z niedoborem tego cennego pierwiastka. Chyba wszystkie znamy bolesne kurcze łydek, które są charakterystycznym objawem zbyt małej ilości magnezu. Jego przewlekły niedobór może powodować niemiarowość pracy serca, a nawet doprowadzić do zawału serca. Niski poziom tego pierwiastka odbiera siły do nauki i pracy intelektualnej, efekty jakie osiągamy, są gorsze od tych, które zagwarantowałby jego odpowiedni poziom w organizmie. Gdy brakuje magnezu, mogą pojawiać się zmęczenie fizyczne i psychiczne, zaburzenia snu, pobudliwość nerwowa, drżenie powiek, migreny. Na szczęście odpowiednia profilaktyka nie tylko pozwoli zniwelować problemu które już się pojawiły, ale zapobiec kolejnym w przyszłości.

Sposoby na zapobieganie kłopotom z wynikającym z niedoboru magnezu

Można wiele zrobić we własnym zakresie, począwszy od zmiany złego trybu życia na bardziej zdrowy, zarówno w materii odpowiedzialnej diety jak i aktywności ruchowej. Warto zadbać o zdrowie dzięki dostarczeniu magnezu do organizmu z zewnątrz. Najwięcej tego pierwiastka jest w takich produktach jak: fasola, kiełki pszenicy, orzechy, banany, soja, masło orzechowe, dobrze więc włączyć je do codziennego menu. Nie zawsze jednak jesteśmy wstanie same poradzić sobie z niedoborem magnezu, dobrze więc sięgnąć po sprawdzone suplementy, które pomogą nam wrócić do równowagi.

Magnez dla aktywnych

To suplement diety, który pozwala pokryć 100% dziennego zapotrzebowania na magnez i witaminy B1, B2, B6, które wspierają wchłanianie magnezu.

Dla osób żyjących aktywnych na płaszczyźnie zawodowej, rodzinnej. Dla osób aktywnie spędzających dzień od strony sportowej: bieganie, rower, basen…
1 tabletka zawiera 100% dziennego zapotrzebowania na magnez.

 

Magnez dla aktywnych dzięki swoim składnikom:
– wpływa korzystnie na organizm w sytuacjach stresu
– przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia
– pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego
– pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych (m.in. pamięć i koncentracja)
– pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu serca.

Dla utrzymania prawidłowego stanu zdrowia należy stosować zrównoważony sposób żywienia i prowadzić zdrowy tryb życia. Wystarczy przyjmować 1 tabletkę dziennie.Preparat przeznaczony dla dorosłych i młodzieży po 12 roku życia.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Magnez dla aktywnych CYTRYNIAN

Dzięki składnikom, jest to jedna z najlepiej przyswajalnych form magnezu:
– wpływa korzystnie na organizm w sytuacjach stresu
– przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia
– pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego
– pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych (m.in. pamięć i koncentracja)
– pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu serca.
 Preparat przeznaczony dla dorosłych i młodzieży od 12 roku życia. Duże, rodzinne opakowanie dobrze przyswajalnego magnezu w postaci cytrynianu z witaminami z grupy B.

Opakowanie wystarczy nawet na 120 dni.

magnez

Fot. Materiały prasowe

 Więcej informacji dotyczących tematu niedoboru magnezu znajdziecie na stronie magnezdlaaktywnych.pl

Wpis powstał we współpracy z firmą Farmapol


Zobacz także

„Przed wojną, to był inny świat… My byliśmy młodzi, zakochani, odważnie braliśmy się z życiem za bary!”

„Od razu pojechałem do szpitala. Jeszcze nie wiedziałem, że właśnie zostałem ojcem. I że nasza córka, będzie miała tylko mnie”

Emocje wiążą się z twoim ciałem. 5 przykładów połączeń organów i uczuć