Lifestyle

List pielęgniarki do każdego z nas…!

Listy do redakcji
Listy do redakcji
25 marca 2020
Photo by Ani Kolleshi on Unsplash
 

Do wszystkich – pomóżcie nam, medycznemu personelowi przemówić do ludzi, żeby pozostali w domach, nie przesiadywali w kawiarniach i przestali udawać, że nic się nie dzieje, ponieważ sytuacja jest bardzo poważna. Brakuje personelu medycznego, nie mamy środków ochrony osobistej, a to my pielęgniarki, ratownicy, lekarze i sanitariusze – ciągle pijący kawę, jedzący czekoladki, nic nie robiący biały personel (przecież na nas pacjenci płacą podatki), będziemy opiekować się wami, waszymi bliskimi w tym trudnym czasie.

To my, pracujący w kilku miejscach (SOR i OIOM), będziemy musieli wybrać w czasach coronovirusa jedno źródło pracy i wtedy okaże się, że jest nas jeszcze mniej personelu medycznego. My też mamy rodziny i chcemy żyć! Każdego dnia wychodzimy do pracy wiedząc, że trzeba będzie w niej zostać  kilka dni. Nasza praca to coś więcej niż zwykła usługa, to satysfakcja, uratowane życie, śmierć ale nie w samotności…

Jestem dumna, że jestem pielęgniarką, zakładam „zwykłą”  maskę i idę do pracy, do pacjenta z 40.stopniową gorączką, z resztą moich „sorowskich przyjaciół”.

Boję się. Wszyscy się boimy. Rozmawiamy o tym, walczymy o maski (chociaż jedną na 12. godzinny dyżur). My też chorujemy. Miałam raka płuc, wycięty cały płat w listopadzie 2019 roku,  czarna dama patrzy mi w oczy,  a ja mówię – jeszcze nie teraz 🙂

Ktoś powie: „i głupia pracuje”… Tak pracuje, bo kocha to, kocha ludzi z którymi pracuje, bo codziennie ratują życie, trzymają za rękę, dają nadzieję na wyzdrowienie, koją ból, pielęgnują chore ciało i duszę, a uśmiech i optymizm nie znika z twarzy.

Chciałabym się z nimi wszystkimi zobaczyć po tym „końcu świata”…

Pozdrawiam serdecznie, Ewa,  pielęgniarka

FB/ohmepl

#wspierajmy się

Kochani, zaczynamy akcję #wspierajmysię, bo chyba wsparcia nam dzisiaj potrzeba najbardziej. Dołączcie do nas <3

Gepostet von Oh Me am Dienstag, 24. März 2020

#Zostańwdomu #Wspierajmysię


Lifestyle

Psycholog online – kiedy warto skorzystać? Czy taka forma terapii jest skuteczna?

Redakcja
Redakcja
25 marca 2020
Fot, Materiały prasowe
 

Psycholog online to w dzisiejszych czasach jedna z możliwości, jeżeli chodzi o pracę z terapeutą. Zdecydowana większość z nas ma w domu stały dostęp do Internetu, dlatego spotkanie ze specjalistą za pomocą Skype może stanowić znaczące ułatwienie. W jakich przypadkach? Kiedy psychoterapia online będzie wskazana i jakie są jej zalety?

Psycholog online – mity

  • Przez komunikator nie można tak naprawdę porozmawiać

Oczywiście, to nieprawda. Połączenie z wizją, w domowym zaciszu to dla niektórych pacjentów jedyna psychoterapia online, która będzie naprawdę komfortowa. Oczywiście, bezpośredni kontakt z psychologiem jest bardzo cenny, ale w skupieniu i atmosferze intymności, komunikator staje się pełnowartościowym narzędziem pracy dla obydwu stron.

  • Połączenie będzie zrywane

Warto pamiętać, że psycholog online doradzi wam, w jakich warunkach sesja będzie się mogła odbyć. Warunkiem będzie stale łącze internetowe, w sprawdzonych warunkach (najlepiej w domu). Dzięki temu zyskujemy pewność, że nic nie zakłóci połączenia internetowego.

  • Przez Skype nie da się nawiązać prawdziwej relacji

Relacja, jaką psycholog online buduje z pacjentem będzie się opierała dokładnie na tych samych zasadach, co w gabinecie. Liczy się dialog i wzajemna chęć pracy.

Psychoterapia online  – kiedy będzie świetnym rozwiązaniem?

  • W czasie izolacji

Chyba po raz pierwszy w tak szerokim spektrum dosięga nas sytuacja, gdy zostaliśmy, jako społeczeństwo, poddani kwarantannie z powodu koronawirusa. Warto jednak pamiętać, że izolacja bywa przymusowa dla różnych osób, które przebywają w szpitalach, oddziałach zamkniętych i innych miejscach, z których z jakiejś przyczyny, nie mogą się wydostać, także z powodu słabej kondycji psychicznej. Psycholog online staje się wówczas nieocenioną pomocą.

  • W czasie wyjazdu za granicę lub wyprowadźcie do innego miasta

W sytuacji, gdy pacjent niespodziewanie musi wyjechać za granicę na dłuższy czas lub zmienia miejsce zamieszkania, psychoterapia online to jedyny sposób na kontynuację procesu terapeutycznego. Trzeba mieć na uwadze, że gwałtowne przerwanie terapii lub zmiana terapeuty może bardzo źle wpłynąć na pacjenta. Psycholog online to szansa na kontynuowanie leczenia pomimo zaistniałych okoliczności.

  • Nieregularny tryb życia

Nie każdy ma możliwość zjawiania się w gabinecie raz w tygodniu, w tym samym miejscu i o tej samej porze. Oczywiście, dla terapii to najlepsze warunki, ale są osoby, które stale są w rozjazdach, a życie zawodowe nie pozwala im na przyjeżdżanie do gabinetu. W tym wypadku psychoterapia online będzie bardzo cenna, zwłaszcza dla tych, którzy potrzebują stałego wsparcia

  • Dostęp do różnych specjalistów

Psycholog online to stała forma terapii. Czasem jednak potrzebujemy sesji ze specjalistą w danej dziedzinie, który nie koniecznie stacjonuje w naszym mieście. Dzięki możliwości połączenia za pomocą komunikatora, zyskujecie szansę, by skorzystać z wiedzy i doświadczenia najlepszych.

Psychoterapeuta online – jak pracować, żeby było dobrze?

Przede wszystkim, terapia przez Skype (lub inny komunikator z wizją) powinna być regularna, najlepiej, aby łączyć się zawsze w tym samym dniu i o tej samej godzinie.

Bardzo ważne jest, aby maksymalnie się wyciszyć i odciąć się od wszystkiego, co może nas rozpraszać. W trakcie sesji w pokoju nie powinno być nikogo, poza nami. Nie może grać muzyka, telewizor musi być wyłączony. Nie mogą nas rozpraszać żadne bodźce, takie jak powiadomienia o nowych wiadomościach, otworzone strony internetowe itp.

Psycholog online będzie skupiał wyłącznie na was, dlatego wy również musicie się skupić na osobie po drugiej stronie. To czas rozmowy o emocjach, otwierania się.

Warto poinformować domowników, że będziecie korzystać z psychoterapii online. Ważne, aby nikt nie wrócił wtedy do domu, nie robił hałasu, nie próbował was odciągać od komputera.

Jeżeli psycholog online to coś, czego poszukujecie właśnie teraz, zajrzyjcie na stronę www.cplwowska.pl. Znajdziecie tam różne formy wsparcia w zakresie terapii indywidualnej.

Czy psychoterapeuta online to dobre rozwiązanie dla każdego?

Oczywiście, nie. Nie każdy pacjent będzie potrafił odpowiednio skupić się w trakcie sesji online, nie wszystkie zaburzenia można w ten sposób monitorować. Dla jednych terapia online będzie stanowiła dodatkową blokadę, dla innych – wręcz przeciwnie, łatwiej będzie się otworzyć.

Nie musicie jednak wybierać samodzielnie – terapeuta sam oceni, jaka forma będzie najlepsza, by leczenie miało sens.


Artykuł partnerski


Lifestyle

Nikt w tym czasie nie może być sam, więc bądźmy wspólnie i #wspierajmysię. Dołączcie do naszej akcji

Redakcja
Redakcja
25 marca 2020

Moja znajoma powiedziała mi ostatnio, że brakuje jej bardzo uścisku dłoni drugiego człowieka na powitanie. Zatrzymało mnie to, bo dziś jak nigdy doceniamy obok nas obecność drugiego człowieka. Telefon, rozmowa online, niektórzy odnawiają znajomości sprzed lat. Świat, w którym jeszcze chwilę temu pędził nieprawdopodobnie, w którym wiecznie brakowało czasu na wspólną kawę, zjedzenie rodzinnego obiadu czy kolacji, rozmowę z dziećmi, nagle bardzo mocno zwolnił, a my zaczęliśmy się rozglądać wokół siebie. 

To trudny i szczególny dla czas dla nas wszystkich. Właściwie nie ma wyjątków, dlatego ciesząc się i doceniając waszą na co dzień obecność, chcielibyśmy was zaprosić do akcji #wspierajmysię. Bo tego wsparcia potrzebujemy dziś najbardziej. Wiem, że wielu z nas uśmiecha się do swoich dzieci, pociesza tych spanikowanych, choć w środku sami czujemy czający się w głowie lęk i mnóstwo obaw i wątpliwości. Część znajduje plusy obecnej sytuacji – i to też jest fantastyczne, część faktycznie zmaga się ze złością, buntem, niezgodą na to, co się dzieje. 

Chciałybyśmy zachęcić was do pisania do nas listów o tym, jak wam się żyje, z czym macie trudność, co was wkurza, a co śmieszy, co rozczula, a za co jesteście wdzięczni. Nie zamykamy tych listów w żadną ramę, jesteśmy po to, by się wspierać, bo też strach wypowiedziany zdecydowanie się zmniejsza. Opowiedzmy wspólnie o tym, jak nam się żyje w tych czasach. Jeśli macie potrzebę pytań do psychologów, ekspertów – piszcie, a my zapytamy się ich o odpowiedzi na najczęściej powtarzające się problemy. 

Nikt w tym czasie nie może być sam, więc bądźmy wspólnie i #wspierajmysię. Prosimy, przesyłajcie listy na [email protected]

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:

Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Blum Media Sp. z o.o., swoich danych osobowych, zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO.
Wyrażam zgodę na publikację listu przez portal Oh!me.

Życzymy wam wszystko dobrego i ogromu zdrowia – Redakcja Oh!Me

#WSPIERAJMY SIĘ

#wspierajmy się

Kochani, zaczynamy akcję #wspierajmysię, bo chyba wsparcia nam dzisiaj potrzeba najbardziej. Dołączcie do nas <3

Gepostet von Oh Me am Dienstag, 24. März 2020

 


Zobacz także

„O, schudłaś!”, „Ty zawsze!”. Czego nigdy nie powiedzą ludzie inteligentni emocjonalnie?

Czarnuszka chroni przed nowotworem i dba o nasze serce

Czarnuszka chroni przed nowotworem i dba o nasze serce

Nie wystarczy tylko być prawdomównym. Co zrobić, żeby inni ci ufali?