Lifestyle

Kupując miód i siejąc łąki – pomagasz pszczołom #ChrońmyPszczoły z Pasiekami Rodziny Sadowskich

Redakcja
Redakcja
19 maja 2022
Bumblebee on the red flower.
 

W Pasiekach Rodziny Sadowskich każda pszczoła jest ważna. A że jest ich ponad 150 milionów, to pszczelarze uwijają się jak w ulu, aby zapewnić im jak najlepsze warunki. W Światowym Dniu Pszczół warto przypomnieć, co każdy może zrobić, aby tym pożytecznym owadom żyło się jeszcze lepiej.

Kupując miód z prawdziwej pasieki i siejąc kwietne łąki każdy może pomóc pszczołom. W sytuacji gdy dzikie pszczoły praktycznie nie istnieją już jako gatunek, jedyną szansą dla przetrwania tych cennych dla świata owadów jest działalność człowieka – w pasiekach, lecz także dzięki wspólnym staraniom ludzi. Jak tłumaczy Arkadiusz Sadowski – założyciel Pasiek Rodziny Sadowskich:

„Każdy z nas może zrobić bardzo dużo, a razem jesteśmy naprawdę w stanie zmieniać świat. Wystarczy, że przestaniemy w naszych ogródkach skupiać się na idealnym trawniku , lecz pozwolimy także rosnąć kwietnym łąkom. To jest rzeczywista pomoc, dzięki której pszczoły mają naturalne źródło pożywienia i nie męczą się wyłącznie z monokulturami. Na całym świecie problem z tego typu rodzajem upraw polega na tym, że siejąc kilkaset hektarów np. rzepaku zapewniamy pszczołom pokarm, którego nie są w stanie zebrać. Po czym kwiaty przekwitają i owady nie mają żadnego innego źródła pożywienia, bo nic więcej na tych polach już nie rośnie. Nawet chwasty, jak np. chaber – niekorzystne dla rolnika, cenne dla pszczół, zostały wytrzebione.

Dlatego wysiewanie łąk kwietnych wypełnia tę lukę. Zabiegajmy o to, by polne kwiatki rosły w doniczkach, na balkonach, by władze miejskie też uwzględniły miejsca na takie naturalne kwietniki. Będzie nie tylko ładniej, bo kolorowo, ale przede wszystkim bardziej przyjaźnie dla owadów”

Od kwietnia do czerwca do zakupów miodu w Pasiekach Rodziny Sadowskich dołączana jest paczuszka z wyselekcjonowanymi nasionami takich roślin jak: facelia, czarnuszka, koniczyna biała, nostrzyk, chaber i ogórecznik. Wystarczy je wysiać nawet na niewielkim skrawku ziemi na osiedlu, w doniczce na balkonie lub niezagospodarowanym fragmencie ogrodu, aby powstała pełna pachnących kwiatów miododajna łąka, z której będą mogły korzystać pszczoły i inne zapylacze.

W ramach całorocznej akcji #chrońmypszczoły powstała w Pasiekach Rodziny Sadowskich limitowana seria trzech nowych smaków miodów: z wiśnią, z pigwą oraz z jabłkiem i cynamonem. Część dochodu ze sprzedaży tych smaków jest przekazywana na wysiewanie kwietnych łąk dla pszczół oraz sadzenie miododajnych drzew. Przepiękne, całkowicie odmienne od dotychczasowych etykiety tych produktów powstały we współpracy z ilustratorkami Joanną Wójtowicz, Mary Zaleską i Mariną Raietską. www.pasiekisadowskich.plLifestyle

10 rzeczy, których mężczyzna pragnie, ale na pewno cię o nie nie poprosi

Redakcja
Redakcja
19 maja 2022
czego pragną mężczyźni
fot. andresr/iStock

Mężczyźni mawiają, że chcieliby mieć instrukcję obsługi kobiety. Śmiejemy się z tego, ale tak naprawdę, czy nam również nie przydałby się taki poradnik na ich temat? Ileż kłótni by się nie odbyło, ile łez nie wylało, ile związków przetrwało… Na szczęście rozmawiamy ze sobą coraz szczerzej, coraz bardziej partnerskie są nasze związki, no i w końcu – od czego mamy mamy, ciocie i przyjaciółki, jak nie od dzielenia się doświadczeniami. A na ich podstawie można zebrać naprawdę rzetelną wiedzę na temat postępowania z facetami.

I chociaż możesz myśleć, że wszystko, czego mężczyźni chcą, jest prawdopodobnie zakorzenione w sypialni, tak naprawdę wykracza daleko poza nią. Jest kilka rzeczy, których mężczyźni naprawdę chcą i potrzebują od kobiety na poziomie emocjonalnym, a o które po prostu nie poproszą.

1. On chce wiedzieć, dlaczego jego kobieta jest zdenerwowana

Mężczyźni nie czytają w myślach. Kobiety mają tendencje do zakładania, że ich facet wie, co zrobił źle i co je tak strasznie obruszyło, zezłościło czy zabolało. Ale niestety, jeśli nie powiemy, to niekoniecznie on będzie wiedział. Szczególnie kiedy chodzi o nieodłożenie czegoś na miejsce, czy ton wypowiedzi… Rozmawiajmy, mówmy otwarcie, oni tego od nas oczekują.

2. Chce czuć się silny

Wielu mężczyzn prawdopodobnie by tego nie powiedziało na głos, ale tak – oni chcą czuć się silni. Chcą móc otworzyć słoik, którego nie możesz odkręcić i chcą poczuć się… jak mężczyźni. Tak więc, następnym razem, gdy zmagasz się z czymś, daj mu znać, prawdopodobnie sprawisz, że poczuje się dobrze, pomagając ci w czymś.

3. Chce czasu dla siebie

Zakochany mężczyzna będzie z przyjemnością spędzać czas ze swoją ukochaną, ale faktem jest, że nikt nie chce stale przebywać tylko z jedną osobą, bez względu na to, jak bardzo ją kocha. Mężczyźni potrzebują czasu w samotności, zresztą dokładnie jak kobiety. Pozwól mu więc mieć czas sam na sam ze sobą (o ile regularnie spędza czas z tobą).

4. Chce czuć się doceniany

Mężczyźni uwielbiają czuć się doceniani i potrzebni. Chcą komplementów i poczucia, że pełnią ważną rolę w twoim życiu. Nie bój się od czasu do czasu powiedzieć: „Dziękuję za wszystko, co robisz, przystojniaku”.

5. Aby jego kobieta adorowała z nim od czasu do czasu

Kobiety wierzą, że to one powinny być tymi, które są adorowane przez swoich mężczyzn. Jednak romans działa w obie strony. Nie bój się kupić mu kwiatów lub przygotować kolację przy świecach dla was dwojga, na pewno to doceni.

Photo by Zach Vessels on Unsplash

6. Aby jego kobieta inicjowała seks

Tak, drogie panie – czas schować fałszywą skromność i nieśmiałość głęboko do szafy. Oni naprawdę lubią być od czasu do czasu poczuć, że ich pragniemy.

7. Czuć, że mu ufasz

Może cię to zaskoczyć, ale jeśli mężczyzna nie czuje, że mu ufasz, będzie mu trudno zaufać tobie. Kiedy pokazujesz mu, że mu ufasz, on czuje z tobą silniejszą więź i czuje się… bezpiecznie. A jeśli nie czujesz, że możesz mu zaufać, to zupełnie inna sprawa…

8. Żebyś o siebie dbała

Nie musisz być idealna, mieć idealnie zrobionych paznokci lub włosów – nie o to chodzi. Mężczyźni doceniają, gdy kobieta poświęca czas swojej urodzie i od czasu do czasu ładnie się dla niego ubiera. Często, gdy przejmiesz inicjatywę w dziedzinie zdrowia i pielęgnacji, on również w to wejdzie.

9. Wiedzieć, że jest widziany / słyszany

Podobnie jak kobiety, mężczyźni chcą wiedzieć, że są zauważani. Chcą zobaczyć, że słyszałeś, jak mówią ci o czymś. Tak więc, jeśli usłyszysz, jak mówi o nowym daniu, które chce spróbować lub książce, którą chce przeczytać, zdobądź ją dla niego.

10. Aby jego kobieta była jego kumplem

Jedną z najczęstszych próśb mężczyzn jest to, aby ich żona lub dziewczyna była ich przyjacielem i kumplem. Chcą kogoś, z kim mogą odpocząć, zjeść jedzenie na wynos i obejrzeć film. Chcą, aby ktoś był ich partnerem i powiernikiem.


Zobacz także

Hej kobiety, nie dajmy prawa innym decydowania o naszym życiu! Nie pozwólmy, by decydowano o życiu naszych córek!

„Tęsknić? Ale do czego?”. Nie chcą mieć znów 20-tu lat, odwaliły przez lata, kawał dobrej roboty

Żeby schudnąć, trzeba… jeść

Żeby schudnąć, trzeba… jeść