Lifestyle

„Jestem. Bądź ze mną” – kampania społeczna inicjatywy obywatelskiej „Chcemy całego życia!”

Redakcja
Redakcja
28 marca 2021
Fot. iStock
 

„Marzę, by mieć głos w ważnych sprawach i móc mówić, co jest dla mnie ważne”
– Klub Świadomej Młodzieży Fundacji Autism Team, „Lekcja Różnorodności”

Jestem. Bądź ze mną

„Czuję tak samo jak Ty, tylko bardziej”. „Słucham nawet, gdy nie patrzę”. „Pytaj mnie o zdanie w każdej sytuacji”. „Nie zmuszaj, pokaż mi korzyści” – pisali w ubiegłorocznej kampanii społecznej „Dzieciństwo bez przemocy, dorosłość bez lęku” samorzecznicy i samorzeczniczki w spektrum autyzmu z łódzkiego Klubu Świadomej Młodzieży. Ich „postulaty na dobre życie” to drogowskazy, za którymi będziemy podążać w tegorocznym miesiącu świadomości autyzmu. Podczas kwietniowej kampanii społecznej „Jestem. Bądź ze mną” osoby w spektrum pokażą – słowem, rysunkiem, muzyką, gestem – co jest dla nich ważne, czego potrzebują, jak można je wspierać. Opowiedzą, czym jest dla nich szkoła i dlaczego obawiają się, co ich czeka w dorosłym życiu. Tym, którzy podejmują decyzje w sprawie osób w spektrum autyzmu i od których zależy ich codzienność i przyszłość – pokażą perspektywę osób autystycznych i pozwolą zrozumieć ich potrzeby. A nam wszystkim pomogą odrobić lekcję różnorodności.

Z powodu pandemii kampania będzie w całości prowadzona zdalnie. 2 kwietnia, w Światowym Dniu Świadomości Autyzmu, na portalu społecznościowym inicjatywy obywatelskiej „Chcemy całego życia!” i organizacji partnerskich oddamy głos samorzeczniczkom i samorzecznikom w spektrum autyzmu i ich bliskim. Przez cały miesiąc będziemy nagłaśniać ich postulaty, pokazywać, gdzie znaleźć wsparcie, a gdzie system wsparcia zawodzi, obalać nagromadzone wokół autyzmu mity i stereotypy, edukować, chwalić dobre praktyki i piętnować przejawy stygmatyzacji, wykluczenia i przemocy wobec osób w spektrum. Będziemy udostępniać inspirujące teksty, audycje, filmy, muzykę, obrazy. Opowiemy o sprawach prowadzonych przez nasze Społeczne Pogotowie Interwencyjne, działające na rzecz poprawy jakości życia osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin.

Pokażemy codzienność osób w spektrum i ich bliskich z ich własnej perspektywy. Każdy kampanijny dzień będziemy zaczynać ich przesłaniem, apelem, postulatem.

„Nie zostawiaj mnie, kiedy cię potrzebuję”. „Daj mi odczuć Twoje zrozumienie i akceptację”. „Pozwól mi być sobą, po własnemu”. „Wspieraj, nie naprawiaj”. „Pomóż mi się wyciszyć,
gdy mam emocje na stres”. „Wspieraj mnie w szkole i w dorosłym życiu”. Bo z autyzmu się nie wyrasta.

Fot. Materiały prasowe

Jestem. Bądź ze mną

– Kampania społeczna inicjatywy obywatelskiej „Chcemy całego życia!”, Klubu Świadomej Młodzieży Fundacji Autism Team i innych organizacji partnerskich, prowadzona przez cały kwiecień w formule zdalnej na stronach:

www.facebook.com/ChcemyCalegoZycia/

www.facebook.com/klubswiadomejmlodziezylodz

www.facebook.com/autismteam

www.chcemycalegozycia.pl

#jestembądźzemną

Premierowa kampanijna piosenka pt. „Głośne NIE” osiemnastoletniego Borysa Chmielewskiego, utalentowanego samorzecznika w spektrum autyzmu z Klubu Świadomej Młodzieży:

 


Lifestyle

Lukier – do pierników, plastyczny (masa cukrowa), cytrynowy lub z białek. Proste przepisy na dekorację do wypieków

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
29 marca 2021
Lukier - do pierników, plastyczny (masa cukrowa), cytrynowy lub z białek
Fot. iStock
 

Lukier, zarówno ten klasyczny, jak i pod postacią masy cukrowej, jest niezbędny do nadania różnym wypiekom ciekawego wyglądu i smaku. Trudno sobie wyobrazić bez niego pierniki czy babki, podobnie jak eleganckie torty. Jak zrobić lukier do pierników, plastyczny (masa cukrowa), cytrynowy, lub z białek? To nie jest trudne, a efekty wspaniale podkreślą wygląd i smak domowych wypieków.

Trudno sobie wyobrazić kuchnię i słodkie wypieki bez lukru. Ten prosty w przygotowaniu dodatek pełni rolę dekoracyjną. Można go przygotować na różne sposoby, z myślą o nieco innym zastosowaniu. Klasyczny, dość sztywny i charakterystycznie pękający, sprawdzi się na piernikach. Lukier z białek, zwany królewskim, ma mniejsze tendencje do pękania i jest bardziej kryjący. Natomiast lukier plastyczny, zwany również masą cukrową, jest nieoceniony w zdobieniu tortów na szczególne okazje. Warto wiedzieć, jak przygotowuje się powyższe lukry, by nadać swoim wypiekom wyjątkowy charakter.

Fot. iStock

Lukier do pierników i babek — przepis

Do najprostsza wersja lukru, którym można ozdobić zarówno pierniki, jak i przeróżne babki. Jest on gęsty, a po wystygnięciu staje się nieco przezroczysty.

Lukier - do pierników, plastyczny (masa cukrowa), cytrynowy lub z białek

Fot. iStock

Lukier do pierników — składniki:

 • 0,5 szklanki cukru pudru
 • ok. 5 łyżek wody

Przygotowanie:

Pół szklanki cukru pudru wymieszaj z 5 łyżkami wody aż otrzymasz gładką, gęstą i błyszczącą masę. Jeśli uznasz, że lukier jest zbyt gęsty, dodaj do niego odrobinę wody. Możesz również nadać mu kolor, wzbogacając o barwniki spożywcze, dzięki którym pierniczki będą wyglądały bajecznie.

Lukier cytrynowy — przepis

To równie często poszukiwany przepis na lukier, ze względu na dodatek cytryny, która nieco przełamuje naturalną słodycz cukru pudru.

Lukier - do pierników, plastyczny (masa cukrowa), cytrynowy lub z białek

Fott. iStock

Lukier do pierników — składniki:

 • 0,5 szklanki cukru pudru
 • ok. 5 łyżek wody z cytryną — ilość cytryny zależy od preferowanego smaku

Przygotowanie:

Cukier puder wymieszaj z 5 łyżkami wody z cytryną do momentu powstania gładkiej, gęstej i błyszczącej masę. Jeśli uznasz, że lukier jest zbyt gęsty, dodaj do niego odrobinę wody.

Lukier plastyczny (masa cukrowa) — przepis

To ciekawy sposób na pokrycie całej powieszeni tortu. Lukier plastyczny tworzy gładką, słodką powierzchnię, która znakomicie nadaje się do dekorowania tortu.

Lukier - do pierników, plastyczny (masa cukrowa), cytrynowy lub z białek

Fot. iStock

Lukier plastyczny — składniki:

 • 800 g cukru pudru
 • 70 ml zimnej wody
 • 50 g glukozy w proszku
 • 4 łyżeczki żelatyny
 • 3 łyżki margaryny

Przygotowanie:

 1. Żelatynę wrzuć do garnka, zalej wodą i zostaw aż napęcznieje.
 2. Cukier puder przesiej przez sitko, połowę przesyp na stolnicę.
 3. Garnek z napęczniałą żelatyną postaw na ogniu i mieszaj do całkowitego rozpuszczenia, nie dopuszczając do zagotowania się wody. Dosyp glukozę i wymieszaj, a gdy składniki połączą się, dodaj margarynę. Zdejmij z ognia, gdy margaryna się rozpuści — nie wolno całości zagotować.
 4. W odsypanym na stolnicy cukrze zrób dołek i powoli wlej gorącą wodę z cukrem  pudrem, żelatyną i margaryną. Trzeba być ostrożnym, by się nie oparzyć. Można sobie pomóc, zagarniając cukier puder drewnianą łyżką do środka. Gdy cały płyn zostanie przelany, stopniowo dodawaj resztę pudru i zagniataj do powstania zwartej, elastycznej masy. Jeżeli uznasz, że lukier plastyczny jest jeszcze za twardy, dodaj nieco więcej margaryny, a jeśli będzie zbyt miękki — podsyp go cukrem pudrem. Gotową masę plastyczną można przechowywać do trzech dni w lodówce, owiniętą folią spożywczą, by nie wyschła.

Warto wiedzieć: Masie można nadać odpowiedni kolor barwnikami spożywczymi. Aby masę plastyczną rozłożyć równomiernie na torcie, trzeba ją rozwałkować — wałek i stolnicę, o ile są silikonowe, warto podsypać cukrem pudrem lub mąką ziemniaczaną, by masa nie przyklejała się. Przed położeniem lukru plastycznego na tort, biszkopt należy najpierw posmarować kremem maślanym, by masa mocno się trzymała.

Lukier z białek (królewski) — przepis

Jeśli szukasz sposobu na uzyskanie lukru kryjącego wypiek, dzięki mocnej białej barwie, lukier z białek, zwany także królewskim, sprawdzi się tu idealnie.

Fot. iStock

Lukier z białek (królewski) — składniki:

 • 2 białka średnich, dobrze schłodzonych jaj
 • 180 g cukru pudru
 • kilka kropel soku z cytryny

Przygotowanie:

 1. Białka przerzuć do szklanego naczynia i ubijaj mikserem przez 30 sekund. Zacznij od małych obrotów i po chwili miksuj na średnich  obrotach, potem na średnich. Pamiętaj, że białka powinny być ubite, ale nie na sztywno.
 2. Do białek dodaj cukier puder, i ubijaj na niskich obrotach, by dostało się do lukru jak najmniej powietrza (nie będzie pękał) ok. 20 minut. Jeśli po tym czasie będą widoczne jakieś grudki, rozetrzyj je łyżką. Na sam koniec dodaj kilka kropel soku z cytryny, by lukier był nieco mniej mdły.

źródło: www.przyslijprzepis.pl ,aniagotuje.pl 

Lifestyle

Surowy styl rodzicielstwa może zmniejszyć mózg dziecka?

Redakcja
Redakcja
28 marca 2021
Fot. iStock

To FAKT! Surowe rodzicielstwo, wyrażające się wybuchami złości rodzica, częstym karceniem, klapsami czy potrząsaniem dziecka niesie poważne negatywne konsekwencje dla rozwoju takiego małego człowieka. Kanadyjscy naukowcy zauważyli, że badane przez nich dzieci, które tak były traktowane między 2. a 9. rokiem życia, miały zmniejszone części mózgu odpowiadające za emocje.

To, że maltretowanie czy wykorzystanie seksualne w dzieciństwie skutkuje wieloma negatywnymi konsekwencjami w wieku dojrzewania i w dorosłości, wiadomo nie od dziś. Nowe badania sugerują, że negatywne skutki niesie też łagodniejsze, choć wciąż przemocowe traktowanie dzieci.

„To pierwszy raz, kiedy surowe rodzicielskie praktyki niespełniające kryteriów poważnego nadużycia powiązano ze zmniejszeniem objętości struktur mózgu, podobnym do obserwowanego u ofiar wyraźnego maltretowania” – podkreśla dr Sabrina Suffren z Uniwersytetu w Montrealu, którego naukowcy, wspólnie z kolegami ze Stanford University, śledzili losy dzieci przez kilka lat i mierzyli w wielu aspektach to, jak przebiega ich rozwój.

Podobnie jak w przypadku dzieci maltretowanych, porzucanych i wykorzystywanych seksualnie, u dzieci, które były wychowywane za pomocą (powtarzalnych) surowych metod wychowawczych, ale bez bardzo poważnych nadużyć, naukowcy zaobserwowali problemy w rozwoju emocjonalnym oraz zmniejszenie masy kory przedczołowej i ciała migdałowatego. To struktury mózgu istotne dla regulowania emocji. Mają też duże znaczenie dla tego, czy dana osoba jest podatna na zaburzenia lękowe i depresję. Wcześniej badacze stwierdzili, że u dzieci, których rodzice stosowali surowe metody wychowawcze, prezentowały większe natężenie lęku niż rówieśnicy z rodzin, które miały łagodny styl rodzicielstwa.

Badanie było prowadzone przez wiele lat. Dzieci i rodzice w nim uczestniczące były monitorowane od urodzenia. Sprawdzano m.in. natężenie lęku dzieci, a w wieku 12 i 16 lat mierzono ich mózgi. Jednocześnie badacze przydzielili maluchy do różnych grup pod względem narażenia na surowe rodzicielstwo.

„Trzeba pamiętać, że dzieci te były ciągle wystawione na działanie przykrych praktyk rodzicielskich w wieku od 2 do 9 lat. To oznacza, że różnice w budowie ich mózgów wiążą się z powtarzającym się wystawieniem na działanie surowych zachowań ze strony rodziców w dzieciństwie” – mówi dr Suffren.


jw., zdrowie.pap.pl

Źródło: Informacja o rezultatach badania

Źródło informacji: Serwis Zdrowie


Zobacz także

Dlaczego dzieci uwielbiają oglądać w kółko te same bajki

„Bądź skromna i pokorna” – powtarzali nam od dzieciństwa. Ale dosyć z tym, skromność się nie opłaca!

Jak rzucić palenie? Jeśli nie silną wolą, to sposobem…